Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Reggie0 7 órája Creative Commons License 15526

Gyakorlatilag minden meresnek van felbontasa, mivel csak kvantalt ertekeket lehet leolvasni. Digitalis muszernel ez magatol ertetodo, analognal ez a skalatol fugg. Tehat attol meg, hogy a homerseklet 1e-4 felbontassal van kijelezve lehet akar 1% hibaju is. Elsore ennek ugy tunik, hogy nincs ertelme, viszont kozvetlenul egymas utan vegzett mereseknel alkalmas ket eredmeny osszehasonlitasara, meg ha a valos erteket nem is tudjuk pontosan.

Persze, tisztaban vagyok vele, hogy a feladatban fiktiv ertek van.

Előzmény: naox (15525)
naox 8 órája Creative Commons License 15525

Felbontás?

Ez egy (fiktív) mérési eredmény, annak létezik felbontása? Mert hibája, megbízhatósága, pontossága van. De felbontása? MIt értesz alatta?

Előzmény: Reggie0 (15524)
Reggie0 9 órája Creative Commons License 15524

Az a felbontasa, nem a pontossaga. Ez ket kulon dolog.

Előzmény: naox (15523)
naox 12 órája Creative Commons License 15523

Ugye mind a fagyáspontcsökk., mind az ozmózisnyom. a részecskék számával arányos. Tehát a képletekben szereplő n az összes polimermolekula számát jelenti.

A molalitásod: 0.0448

Ez azt jelenti, hogy 0.0448 mol polimer van oldva 1kg oldószerben.

A teljes térfogat legyen V, tömege 1167g/dm3*V, ebből a polimer 120g, a többi víz:

mvíz=1167g/dm3*V-120g

-----------

Mennyi az 1 kg vizet tartalmazó oldat teljes tömege?

Könnyű:

1000g/(1167g/dm3*V-120g)*1167g/dm3*V      (*)

Mennyi ennek a térfogata?

[1000g/(1167g/dm3*V-120g)*1167g/dm3*V]/1167g/dm3  (lehet egyszerűsíteni)

Mennyi a moláris (kolligatív értelemben) koncentrációja?

c=0.0448mol/[1000g/(1167g/dm3*V-120g)*V]

az ozmósinyomás:

pi=cRT az adatokat behelyettesítve egyedül V lesz ismeretlen, meg kell oldani.

---------------------------

És ez milyen hüje feladat már? a térfogatot nem mérőhengerrel méri, hanem két tök bonyi mérés eredményéből számolja! Az meg no comment, hogy ki tud 0.001%-os pontossággal ozmósinyomást mérni, és ki tud fagyáspontot mérni 10-4 K pontossággal.

Előzmény: vilou (15522)
vilou 25 órája Creative Commons License 15522

Sziasztok!

Kérhetnék egy kicsi segítséget?

A feladat a következő:

Egy ismeretlen molekulatömegű polimer számátlag molekulatömegét szeretnénk meghatározni, ezért megmértük a polimer ozmózisnyomását, ami 88675 Pa volt. Továbbá megmértük az oldatunk fagyáspontcsökkenését is, amely 0,0834 °C. A polimeroldat 120 g polimert tartalmaz, és sűrűsége 1,167 kg/dm3.

(a mérések alatt a laborban 26,8 °C volt; a víz krioszkópos állandója 1,86 K∙kg∙mol-1.)

a) Mekkora a polimer számátlag molekulatömege?

b) Mekkora az oldat térfogata?

Addig eljutottam ,hogy a fagyáspontcsökkenésből és az 1,86-ból számoltam egy mol/kg-os molalitást, de utána az ozmózisnyomásos képletbe ugye g/dm^3 koncentrációra lenne szükségem, és most már teljesen összezavartam magam azzal hogy oké hogy van 120 g polimerem, de nincs térfogat adatom közvetlenül a feladatból.
Vagy tekintsem 1 dm^3-nek? de a feladat második részében meg pont a térfogatra kíváncsi...

Előre is köszönöm a segítséget!

W_B 26 órája Creative Commons License 15521

Szervusztok !

A nyírfacukor (xilitol) fogakra gyakorolt hatásáról tudtok valamit azon kívül, hogy a szájban lévő baktériumok nem tudják lebontani, tehát nem szaporodnak el tőle ?

Van állítólag plusz protektív hatása (bekteriosztatikus?), de még nem néztem utána a szakirodalomban, hátha valaki itt járatosabb a témában. :-)

Köszönöm.

W_B okt. 14. Creative Commons License 15520

A piritből meggyújtva szerintem vasoxid, és SO2 lesz.

Előzmény: vlacko (15519)
vlacko okt. 14. Creative Commons License 15519

Jut eszembe, magas kéntartalmú anyag.

Vajon tényleg működik az a metódus, amiről Verne írt a Rejtelmes Szigetben, miszerint a piritből meggyújtva vas-szulfát lesz?

Az én tippem az, hogy inkább vas-szulfit, ami nedvesen esetleg a levegőn továbboxidálódhat szulfáttá.

A vas-szulfátból amúgy kénsavat csináltak a nordhauseni módszerrel.

Előzmény: naox (15517)
naox okt. 13. Creative Commons License 15517

van egy kis SO2 szaga, és -mint minden magas kéntartalmú anyag- meg is gyújtható, de természetesen nem különösebben tűzveszélyes, bár (állítólag) képes öngyulladásra (sav hatására simán, de állítólag pusztán víz hatására lezajló savtermelő önbomlás is meg tud szaladni).

A veszélyeket persze erősen eltúlozzák, de hát itt tart a magyar sajtó, nincs mit tenni.

Előzmény: vlacko (15516)
vlacko okt. 13. Creative Commons License 15516

Köszi.

Előzmény: W_B (15515)
W_B okt. 13. Creative Commons License 15515

Nátrium-hipodiszulfit, az Na-ditionit, Na2S2O4.

Előzmény: vlacko (15514)
vlacko okt. 13. Creative Commons License 15514

Ha jól értem itt NaHSO3-ról van szó. Ez tényleg gyúlékony? És gőzölög? Na ne már! 

Elloptak egy igen veszélyes hordót Gyálon

UN 1384 felirat van rajta? Ne nyissa ki, ember! Tovább »

forrás: Index.hu

naox okt. 13. Creative Commons License 15513

az "elektróda" a köznyelvi, az "elektród" a tudományos. ezüst-elektród, de a hegesztésnél bevonatos elektróda.

Előzmény: Várhegyi Márton (15511)
Várhegyi Márton okt. 12. Creative Commons License 15512

Kösz, így már világos:-) Csak azért érdekelt érintőlegesen, hogy értsem is valamennyire ezeket, de szerencsére nem kell az analitikai módszerekről írnom:-) (Szakdolgozatról van szó.)

Előzmény: Antisystem (15494)
Várhegyi Márton okt. 12. Creative Commons License 15511

Sziasztok!

Van jelentésbeli/használatbeli különbség az "elektród" és az "elektróda" szó között?

zsorsz okt. 11. Creative Commons License 15510

Esetleg rézgálic(CuSO4)oldat?

Előzmény: Pikker (15506)
Enantioszelektív okt. 11. Creative Commons License 15509

A rezes galvanizálás -ha csak nem olyan  sekowsky galvanizáljunk otthon  szintű-, nagy szaktudást és gyakorlatot igényel. A tartós és esztétikus bevonat komoly kihívás . Házi demózáshoz viszont jó a sima  rézlemez is.

Előzmény: naox (15508)
naox okt. 11. Creative Commons License 15508

azért azt tegyük hozzá, hogy a galvanizálás (még a réz galvanizálása is) sokkal bonyolultabb dolog, mint elsőre hinnéd. Rengeteg gondod lesz, amúgy is, lehet, hogy megéri venni boltban egy darab lemezt, aminek pontosan ismered az anyagminőségét.

Enantioszelektív okt. 11. Creative Commons License 15507

Az ipari félkész termékek  pl a  vörösréz lemezek kb. 99,9 rezet tartalmaznak. A maradék összetétel foszfor és vagy oxigén.   Ami otthon lehet az a legelterjedteb :  e cu f20 nevű ötvözet. Ez ilyen. Ha ettől nagyobb tisztaságút keresel, galvánüzemekben érdeklődj.

Pikker okt. 11. Creative Commons License 15506

Kellene nekem vörösréz galvanizáláshoz, de csak vörösréz jó. Apámnak van egy halom mindenféle vas, alu, stb, a műhelyben és találtam köztük erősen vörösréz gyanús lemezt is, színéről ítélve. Van valami egyszerű módszer, amivel meg lehet bizonyosodni arról, hogy tiszta vörösréz, vagy valami ötvözet az adott lemez?

naox okt. 9. Creative Commons License 15505

fontos a sav? a sója, mint tartósítószer borász-gazdaboltokban kapható:

http://www.meheszbolt-tamasi.hu/meheszeti-gyogyszer/koltesmeszesedes-elleni-szer/kalium-szorbat-1-kg

HA a sav kell, akkor csinálj olyan 5-10%-os oldatot belőle, és lassan adj hozzá annyi sósavat, hogy a pH 1-2 között legyen. A szorbinsav kiválik fehér anyagként, amit pl. kávéfilterrel ki tudsz szűrni. A filteren lévő anyagot vízzel 2-3 alkalommal össze kell keverni, és hagyni a vizet lecsöpögni (ilyenkor "mosod" az anyagot, megszabadulsz pl. a sósavtól), a végén a szűrőn lévő anyagot elterítve alaposan meg kell szárítani.

(De étkezési célra az ilyet nem szabad használni).

Előzmény: h2o stúdió (15504)
h2o stúdió okt. 9. Creative Commons License 15504

Sziasztok! Nem tudjátok, hogy szorbinsavat hol tudok venni?

naox okt. 9. Creative Commons License 15503

Azért a feladatot lehet, hogy érdemes lenne 1 kg vízre megoldani. Csak yakorlás képpen.

Előzmény: vilou (15502)
vilou okt. 9. Creative Commons License 15502

Köszi mindenkinek az ötletelést. A kedves gyakvezető belátta, hogy a feladat hibás, nem így akarta feltenni a kérdést :) 

naox okt. 9. Creative Commons License 15501

ja bocs, nem teljes bomlásról van szó.

Előzmény: naox (15500)
naox okt. 9. Creative Commons License 15500

Biztos, hogy ennyi a feladat?

Ugyanis a kristályvíz leadása egy alap-tipikus példája az egyensúlyi reakciónak, azaz van egy visszafele reakció is, és az egynsúly úgy áll be, hogy a két sebesség megegyezik. Te most a bomlást figyelembe veszed, a visszaalakulást elhanyagolod.

A másik: az elsőrendő reakció esetén nincs olyan, hogy "teljes" bomlás. Erre meg szoktak valamiféle közelítő definíciót adni, pl a felezési idő tízsszerese, vagy tizenkétszerese. (ilyenkor ugye a gipsz 1/1000-1/4000-ed része még megvan átalakulatlan formában)Tudnunk kéne, hogy órán mivel számoltatok.

Azt ugye látod, hogy a feladat megoldása valahogy abba az irányba halad, hogy a sebességi állandóból felezési időt kéne csinálni.

(Azt meg végképp nem értem, hogy miért lovaglunk kinetikán, ha a legelemibb sztöchiometria sem megy még...)

Előzmény: vilou (15499)
vilou okt. 9. Creative Commons License 15499

Igen, egy ilyen verzió is született nálam is, csak elvetettem, mondván  nyilván kíváncsiak arra, hogy ki tudom számolni az időt...

Előzmény: W_B (15498)
W_B okt. 9. Creative Commons License 15498

Helló!

"A feladat úgy szólt, hogy gipszet hevítve az vizet veszít és kalcium - szulfid- hemihidráttá alakul."

szulfát.

Valami nem stimmel;

CaSO4*2H2O-ból (gipsz) keletkezik CaSO4*0.5H2O (hemihidrát) + 1.5 H2O.

Azaz 172 gramm gipszből 27 gramm víz.

Ha 2000 gramm vizet szeretnénk így felszabadítani, ahhoz 12,74kg gipsz kellene; tehát nem elég a 10 kg gipsz !

Előzmény: vilou (15497)
vilou okt. 9. Creative Commons License 15497

SZia :) Igen , nekem is ez volt a gyanús :) 

A feladat úgy szólt, hogy gipszet hevítve az vizet veszít és kalcium - szulfid- hemihidráttá alakul . a reakció sebességi együtthatója 100 °C-on 0,75 1/min. Mennyni idő alatt képződik 2 kg víz 10 kg gipszből 100°C-on? 

Igazából abból indultam ki , hogy m(gipsz)=m0(gipsz)*e^(-kt)
és az m0 gipsz volt a 10 kg. 
És nem igazán jöttem rá hogy az m gipsz az mi is akar lenni. Próbálkoztam úgy hogy megnéztem, hogy a 10 kg gipsz hogy oszlik meg, elvileg 2093 g víz , a mardék CaSO4, ,és akkor arányt próbáltam meg felírni 2 kg vízre... de hát így ez a baromság jön ki.... 

Előzmény: W_B (15496)
W_B okt. 9. Creative Commons License 15496

Helló!

0,06 perc az 3,6 másodperc.

Ha 2 kg víz(gőz) 3,6 másodperc alatt szabadul fel 10 kg gipszből, akkor szétszáll az egész, szinte felrobban.

Írd be szerintem a részleteket (dimenziók, számolás menete).

Előzmény: vilou (15495)