Keresés

Részletes keresés

Ladila Creative Commons License 2017.08.24 0 0 17565

Rövidre zárva ezt az érzékenység témát: tegnap véletlenül rájöttem az expozíciós korrekció módjára filmezésnél. Mikor teljesen manuálisra állítok mindent, akkor az eddig gainnak mondott korrekció szürke színűvé válik és nem állítható, viszont előjön a menüben a záridő. És a záridő változtatja a szürke gain értékeit. Szóval a záridővel oldják meg a módosítást. Az ISO marad.

Előzmény: Ladila (17564)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17564

Köszönöm ezt a sok hozzászólást és segítséget. Úgy gondolom sokkal előreébb jutottam, nem annyira idegen már ez a rész. Fogok majd kísérletezni. Eddig kevés kézi beállítást használtam, most próbálok bátrabb lenni, bár a legjobban a kézi élességállítást kellene begyakorolnom.

scarabaeus Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17563

Az a korábbi táblázatod, ahogy nézem, 500 ISO-s alapérzékenységről indul. A te szenzorod alapérzékenysége viszont ISO 125. A db skálán tehát nálad az ISO 125 a 0 db, aztán 3 db-enként jön egy-egy fényérték, tehát duplázás, +3 db = ISO 250, +6 db = ISO 500, +12 db = ISO 1000.

De mondjuk én sose folytam bele a filmezésbe, videózásba.

Előzmény: Ladila (17559)
scarabaeus Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17562

Nem finomhangolás, mert minden Pana gépen lehet(ett) állítani 1/2 vagy akár 1/3 fényértékenként is az ISO-t, hanem egy másik szemlélet

Előzmény: Ladila (17561)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17561

Bocsánat, nem 800-zal, 300-zal. Vagyis a gain az ISO finomhangolása, mert köztes érték is elérhető.

Előzmény: Ladila (17559)
mckmester Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17560

Én voltam a belfék.

Tényleg grain. Félreolvastam.

Előzmény: scarabaeus (17549)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17559

Hát ha a gaint meg lehet adni ISO-ban is, akkor most már nekem egyértelmű, hogy a gain, vagyis mondjuk kompenzációnak, elsősorban az ISO módosítását jelentheti, mert mozgóképnél a shutter nem lehet 1/30-nál hosszabb, s ha a rekesz is a maximumon van, akkor már csak az ISO marad állításnak. Szóval a korábbi táblázat szerint, ha adok +3 db-t, akkor tulajdonképpen a beállított ISO értéke 800-zal nagyobb lesz.

Előzmény: scarabaeus (17558)
scarabaeus Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17558

Úgy látom, akkor a gép firmware-e lehagyta a kézikönyvet. Ez a fajta kijelzés az FZ2500-nál már a kézikönyben is benne van, viszont.

Előzmény: Ladila (17556)
nvizsla Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17557

Szerintem, amint a táblázatból is leolvasható, nem más mint egy logaritmikus skála, decibelben (db), amihez hozzárendelhetsz tetszőlegesen, záridőt, blendeértéket vagy ISO-t. Amint írtad, a "szélső gyűrűvel" rendeled hozzá, hogy mit állítsz a gain(db) level skálán. Az az érzésem, hogy a tervezője, elektronikus szakember lévén, otthonosabbnak érezte magát a decibel skálán állítva a paramétereket. Véleményem szerint, túl van bonyolítva az egész! Van akit pont ez ijeszt el egy ilyen gép megvásárlásától.

Előzmény: Ladila (17556)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17556

Bár időnként ránézek a fórumra, de alapvetően dolgozom, így nincs nálam a gép. Az lesz a legjobb, ha délután csinálok egy fotót egy telefonnal a menüjéről és akkor mutatom meg, miről lehet szó. Egyébként gyanítom, hogy az expozíciókompenzáció lehet, amit a kézikönyvben a 327. oldalon találtam, de amikor kreatív mozgókép módban vagyok, akkor ez a kijelzőn gainnek jelenik meg.

Előzmény: scarabaeus (17555)
scarabaeus Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17555

Aha, az angolt néztem, és erre a részre ráakadt a keresés (a sok again mellett), de igen, ez speciális effekt opciója, nem egy általánosan használható, tárcsával tekerhető skála.

Előzmény: faki (17554)
faki Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17554

Összehasonlítva az angol és a magyar kezelésit, "automatikus erősítésszabályozás", ill. "[Auto jelerősítés]" lett a fordítás után. Úgy értelmezem, ennek csak multiexpónál van hatása:

Előzmény: scarabaeus (17553)
scarabaeus Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17553

Látható ilyen szöveg az FZ1000-es kijelzőjén, keresőjében, hogy "GAIN"?

A szélső gyűrű alatt a tárcsát érted, amellyel manuális módban a tárcsa megnyomásával lehet váltani, hogy a tárcsa forgatása a záridőt vagy a rekeszt állítsa, ISO megnyomása után pedig az ISO-t? Hol jön elő ez a "GAIN"?

"Lehet akár fókusz" - dehát az az objektív gyűrűje, állíthatóan zoom vagy fókusz.

Kezdem elveszteni a fonalat, különösen úgy, hogy nemhogy a kézikönyve, de semmilyen hozzáférhető szöveg nem szól arról, hogy valamiféle gain control lenne az FZ10000-esben (a mikrofon AGC-jén kívül), de még képernyőképet sem, amin ilyen látható lenne.

Előzmény: Ladila (17551)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17552

Ha a táblázat igaz, akkor a gaint is használhatnám az ISO helyett, de akkor mi van, ha mondjuk +6 db-t adok meg és az ISO-t is felviszem mondjuk 1600-ra, akkor hol van az érzékenységem?

Előzmény: Ladila (17551)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17551

A keresőben mindig látható a gain középen, sárgán. A szélső gyűrűvel választhatom ki, hogy mire vonatkozzon az eltekerése. Lehet akár fókusz, akár gain, de ha az ISO gombot megnyomtam, akkor azt is azzal állítom. Vannak külföldi fórumok, ahol szintén magyarázzák ezt a gain dolgot, s elég sokféleképpen. Láttam ilyen táblázatot is:

Előzmény: scarabaeus (17550)
scarabaeus Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17550

Melyik menüben van a gain állítása?

Előzmény: Ladila (17545)
scarabaeus Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17549

"A "gain" az egy effekt a képen. A kész képre rátesz egy szűrőt, amellyel kicsit "megkeveri" a pixeleket, ezáltal olyan hatást kelt, mintha egy régi filmes géppel fotóztál volna. A szemcsenagyság növelésével a nagyobb érzékenységű filmekhez hasonló hatást tudsz elérni"

Az nem a grain? A fényképek szemcsésségére mondják.

Előzmény: mckmester (17546)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17548

Egyébként a gain azért foglalkoztat, mert a fényképezőgépet nagyon ritkán akarom fotózásra használni, inkább a videós képességei miatt vettem meg.

Előzmény: Ladila (17547)
Ladila Creative Commons License 2017.08.22 0 0 17547

Köszönöm a választ. A gép típusát csak azért írtam le, mert nem tudom, hogy minden fényképezőgépnél van-e gain. Amúgy nyilván a probléma szempontjából nincs jelentősége. A gain számomra még mindig kicsit ködös fogalom.

Előzmény: mckmester (17546)
mckmester Creative Commons License 2017.08.21 0 1 17546

"Lumix DMC1000 gépem van."

Helyes. Az egy jó cucc.

"Nem igazán értem, hogy mi a különbség a gain állítása és az ISO állítása között. "

A "gain" az egy effekt a képen. A kész képre rátesz egy szűrőt, amellyel kicsit "megkeveri" a pixeleket, ezáltal olyan hatást kelt, mintha egy régi filmes géppel fotóztál volna. A szemcsenagyság növelésével a nagyobb érzékenységű filmekhez hasonló hatást tudsz elérni. 

Az ISO növelésével megjelenő szemcsék nagyon nem ugyanazok. Ez utóbbit képzajnak hívják. Minél magasabb az érzékenység (ISO), a gép annál kevesebb fotonból lesz kénytelen előállítani a kész képet.  Minden fényértéknyi ISO emeléssel (azaz 100-ról 200 -ra vagy 400-ról 800-ra) a felére redukálod a képalkotáshoz szükséges fény mennyiségét. Ha kevesebb foton éri az érzékelőt, akkor a jel/zaj arány romlik, azaz az érzékelő hibái és a jeltovábbítás/feldolgozás során összeszedett eltérések annál jobban meglátszanak a kész képen. Ezt látod te szemcsézettségnek.

Az ISO emelésnek vannak egyéb hátrányai is

- A jel/zaj arány romlásával a gépbe épített zajszűrő algoritmus is drasztikusabb lépésekre kényszerül, emiatt a felvétel veszít az információtartalmából. Pl az elmosás miatt a vonalélesség romlik, néhány képrészlet eltűnik a képről etc.

- Az ISO emeléssel veszítesz a dinamikatartományból, azaz a felvételen hamarabb "bukik be" a sötét és hamarabb "ég ki" a fényes

- A rögzíthető fényességértékek csökkenésével a színátmenetek finomsága erősen romlik.

Szóval az érzékenység emelésével csak csínján. Akkor van értelme, ha kevesebb fénynél vagy kénytelen rövid záridőket használni, máskor nemigen.

Onnan is láthatod, hogy nem ugyanaz a kettő, hogy ha azonos rekesz mellett az ISO -t emeled akkor a záridő rövidebb lesz. Gain effekt esetén elvileg ilyen nem lehet.

Ha megfogadsz egy jó tanácsot, akkor azt javasolnám, hogy a szemcséket ne a felvételkor tedd a képre. Ezt minden normális képszerkesztő utólag is megteszi neked. A gépen belül minden hasonló effekt kerülendő. Ha ilyesmit akarsz, akkor utólag szerkeszd a képet (pl a GIMP vagy a PhotoScape ingyen van és sok egyéb mellett tudnak szemcsézni is. A PhotoShop meg... Igaz azért fizetni kell). A RAW előhívó szoftverek nagyobb része szintén tudja az alap effekteket.

Miért?

- Mindig lesz egy "tiszta" és jó felvételed amiből később újabb és újabb variációkat tudsz létrehozni. 

- A képszerkesztők sokkal több lehetőséget adnak jobb minőségű végeredmény mellett

- Sokkal több beállítási lehetőséged van. Többféle algoritmus, beállítható szemcsenagyság, szín- és luminenciazaj külön állítható 

Hirtelen ennyi jutott eszembe. 

Előzmény: Ladila (17545)
Ladila Creative Commons License 2017.08.21 0 0 17545

Lumix DMC1000 gépem van. Nem igazán értem, hogy mi a különbség a gain állítása és az ISO állítása között. A gain inkább filmes dolog, de itt mindkettő van. Nyilván azért, mert eléggé ki van hegyezve a gép a filmezésre is. Szóval mondhatom azt, hogy ugyanazt állítom a gainnel, mintha ISO-t változtatnék? Ha igen, akkor mi történik akkor, ha maximális gaint állítok be magasabb ISO mellett? Lehet, hogy egy idő után nem lesz hatása?

Ladila Creative Commons License 2017.08.19 0 0 17544

Nem is akarok. Csak kíváncsi voltam, hogy meg tudnám-e csinálni. Talán, ha lementem volna a kertbe, akkor kicsit jobb lett volna, mert így jobban jöttek a városi fények. Sajnos a ahogy csökkentettem a fehér fátyolt a képen, úgy tűntek el a csillagok is.

Előzmény: képfaragó (17540)
-Minarik- Creative Commons License 2017.08.19 0 0 17543

Igen

Előzmény: hudozsnyik (17542)
hudozsnyik Creative Commons License 2017.08.19 0 0 17542

Kiegészítés:

LUMIA: 1/14 sec   f2/2   iso-640

LUMIX: 1/60 sec   f2,8   iso-1000

Ha lemondok róla, hogy automata módban ide-oda lövök és megtanulom a manuális technika csínját-bínját, akkor lemaradok sok érdekes témáról. Meg hát nem is nagyon érdekel ez a része, az elkapott pillanatokat szeretem. Marad a RAW és zajszűrés?

hudozsnyik Creative Commons License 2017.08.19 0 0 17541

Sziasztok, hátha tud valaki segíteni, nem értek a fotózáshoz.

Van egy Nokia-1020 mobilom, ami nagy kb. 35MPX képeket csinál. Windows8 van rajta, nem frissíthető Windows10-re, ezért elszántam magam, hogy vegyek másik készüléket. A Panasonic Lumix DCM-CM1-ert választottam, mert hatalmas 1 hüvelykes szenzora van, Leica optikája, 2x optikai zoomot tud, és 20MPX képeket tud csinálni. A gyártó szerint "kommunikációs kamera" inkább, de android (Lollipop) van rajta.

Hát csalódtam. Megszoktam, hogy a nagy pixelméret lehetővé teszi, hogy képrészleteket önálló képként használjak, így váltsam ki a zoomot. Ez most nem megy, mert:

1. Új Lumixom csúnyán csinálja a jpg-t, főleg félhomályban és a kép nem éles részein. Zavaróan összekenegeti, talán az algoritmussal van gond. (Fine módban mentek.)

2. Jó – gondoltam – akkor legyen RAW. De ezt meg csúful összezajozza. Telerakja szürke-fekete pontokkal, randa.

Napfényben szépek a képek,  photoshoppal ránagyítva is.

Ma csináltam mindkét géppel két-két tesztfotót a szobában, félhomályban. Tehát két téma van A és B, mindkettőről csináltam Lumiával JPG-t és DNG-t és Lumix-szal is JPG-t és RW2-t.

Vaku nélkül, automata módban csak klikkeltem. Szomorúan állapítom meg, hogy a Nokia Lumia TELEFON jobb képeket csinál, mint a Panasonic Lumix KAMERA.

Vagy mit csinálok rosszul? Köszönöm a segítséget, ötleteket!

A két kép egy-egy részletét feltettem erre a linkre:

https://drive.google.com/drive/folders/0B3zPdzpO4buJT0tMWE9pdWtSV1U?usp=sharing

képfaragó Creative Commons License 2017.08.18 0 0 17540

Alakul. Azért vannak olyan dolgok, amivel lehet hogy nekünk pesti fotósoknak nem érdemes foglalkoznunk.

Inkább ajánlom a nézelődést ezen oldalon:

http://hubblesite.org/

Előzmény: Ladila (17539)
Ladila Creative Commons License 2017.08.18 0 0 17539

Egyelőre ennél többet nem tudtam kihozni.

képfaragó Creative Commons License 2017.08.18 0 0 17538

,,A helyzet az, hogy Pesten lakom és a célom az, hogy az erkélyemről készítsek képet"

Én is Pesten lakom, és a hold másik feléről szeretnék egy képet készíteni. :)

Előzmény: Ladila (17536)
scarabaeus Creative Commons License 2017.08.18 0 0 17537

Mondjuk a horvát Lastovo szigeten nem fogja túlexponálni az ég derengését, hanem szépen kezdenek előjönni a halványabb csillagok, a Tejút részletei. Ha viszont ezek fényessége kb. akkora, mint a fényszennyezésé, akkor amikorra normális expozícióba kerülnének, akkorra a fényszennyezés is erősen felerősödik.

Előzmény: képfaragó (17533)
Ladila Creative Commons License 2017.08.18 0 0 17536

Köszönöm a képeket, meg a magyarázatot, kezd egy kicsit körvonalazódni. A helyzet az, hogy Pesten lakom és a célom az, hogy az erkélyemről készítsek képet, hogy milyen az éjszaka. Így tehát a helyszín adott, nyilván az erős a fényszennyezés is. Most már csak azt szeretném elérni, hogy valami érzés átjöjjön legalább a képen, ahogy látszódik az erkély körvonala, a ház oldala is, hogy milyen nálunk az augusztusi éj hangulata. Nem művészi képet akarok, csak kedvcsinálót ismerősöknek. Persze adott lenne a csalás lehetősége, hogy összevágjam két képből, de nem akarok csalni, csak amit a photoshop enged.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!