Keresés

Részletes keresés

szicsu1007 Creative Commons License 2018.01.07 0 0 26154

Hehe! Az a "valaki" én voltam (illetve Julika nevű párom), aki a Gazdabolt.hu-n ezekkel a képekkel érdeklődött:-)))

Az a vicc ebben az internetben, hogy amikor rákeresek a Juhar pajzstetűre, akkor feldobja a saját képeimet is, ahol azt kérdeztem, hogy "Mi ez?".

Ezzel a kör bezárult.

Ugyanígy jártam az őszibarack stigminával. Készítettem egy "használható" képsort, hogy megerősítsem a hiedelmemet. Ha most rákeresek az őszibarack stigminára, akkor a saját fotómat is feldobja:-)).

Előzmény: Jani71 (26152)
alfi13 Creative Commons License 2018.01.07 0 0 26153
Előzmény: Jani71 (26152)
Jani71 Creative Commons License 2018.01.07 0 0 26152

A gazdabolt.hu-n ugyanezekkel a képekkel érdeklődött valaki a kártevő mibenléte iránt.

Ott a szakértő Juhar pajzstetűként azonosította. Próbáltam rákeresni, de magyarul gyakorlatilag

semmit sem találtam, akkor a latin név alapján akartam tovább lépni külföldi találatok reményében,

de magára a latin névre se leltem sehol, mert ahhoz ugye a magyarok között kellett volna lennie...

Előzmény: szicsu1007 (26147)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.01.06 0 0 26151

A lepkekabócát kizárnám. A nálam fellelhető telepei kusza szövevények (mellékelve egy saját fotó).

 

 

Viszont a gyapjas tetű elgondolkodtató. Az alábbi képet ma (20180106) készítettem. Három ültetőkosár áll egymás mellett, mindegyikben zsákos virágföld agyaggal keverve és tulipánhagyma. Az egyik kosárra ráborult a tulipánhagymák színes fotólapja. Alatta fedeztem fel ezt a fehér "mezőt". Sajnos életlen a kép, talán holnap készítek egy élesebbet. Ilyen fehér "telepet" minden télen találok a kertben, legtöbbször egy mogyorófa alatt.

 

Előzmény: arpad-lajos (26149)
Flanell Creative Commons License 2018.01.06 0 0 26150
Előzmény: Ali-bá (26148)
arpad-lajos Creative Commons License 2018.01.06 0 0 26149
Előzmény: Ali-bá (26148)
Ali-bá Creative Commons License 2018.01.06 0 0 26148
Előzmény: szicsu1007 (26147)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.01.06 0 0 26147

Borostyán nyavaja (12 éves borostyán).

De nem tudom, hogy mik ezek. A fehér csomagban mozgó alak van. Többszöri erős rovarölés után csökkent a kártétel. Talán a "belül" barnuló levelek is emiatt vannak. A környéken (Kerepes) több ilyen fehérpöttyös borostyán van. A tulaj elcsodálkozott, amikor felhívtam rá a figyelmét.

Most látom, hogy az egyik képen atkaszerű(?) lények nyüzsögnek:-(.

 

Előzmény: Jani71 (26128)
Flanell Creative Commons License 2018.01.06 0 0 26146

Az almaféléknek hideg időben nem jellemző betegsége. Ezért szabad télen is metszeni őket. (Bizonyos feltételekkel, persze.)

Vagyis, a metszési felületeken nem tud bejutni ilyenkor semmilyen kórokozó, mert nincsenek aktív állapotban.

Mire jönne pl. a tűzelhalás (virágzási idő táján), akkorra meg a vágási felületek beszáradnak, a baktérium már csak a rácsot rázhatja.

A biztonság kedvéért azért szoktam kivinni egy elvágott flakonban jó sűrűre keverve valami régi rézből készített oldatot, egy hosszú nyelű radiátorecsettel, és a fűrészt meg a metszőollót lefertőtlenítem minden fa után, plusz mikor kész egy fa, a nagyobb vágásokon végighúzom az ecsetet. Bár, az értelme leginkább a saját megnyugtatásom...

Ez amúgy a csonthéjasok miatt van alapból, de akkor már az almafélékhez is használom, elég össze-vissza vannak a fajták.

Aztán metszés után lenyomom Vegesollal, és ennyi.

 

Ha már említettem, csonthéjasok:

A Biocera nem sokat ér, a friss vágást ugyan védi, de egy év után lepereg, a farontó gombák ellen nem jó.

A Fagél az ott marad akár 3 évig is tűrhető állapotban, de mikor még megvolt a barackosom, azt tapasztaltam, hogy a gomba nem ragaszkodik a vágási felülethez. Nagyobb ág levágásakor még ággyűrűre vágva is marad ott egy rész, ami később elszárad, és az oldalán is simán kijön a taplógomba, hiába van a vágási felület lekezelve. A körben leváló elhalt háncs alá bejut a gombagombaspóra, és már támad is.

Úgyhogy azt találtam legjobbnak, hogy a friss vágást rézzel lekenem, aztán ha beszáradt, a következő évben kenek rá - a teljes, már nem elő részre - egy kis híg lekvárállagúra kevert gépzsír-motorolaj kombót. Ez beszívódik, és évekig véd, utána meg meg lehet újítani, ha szükséges.

Előzmény: budai2 (26136)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.01.04 0 0 26145

Felénk pusztulnak és nagyon csúnya, ahogy egyre több barna példány van a régi sorban. Ilyen méretű példányok pótlása már egy vagyon lenne.

Előzmény: zsorsz (26144)
zsorsz Creative Commons License 2018.01.04 0 0 26144

Sokat lehet látni a környékünkön,minden különösebb ápolás nélkül elvannak és szépek.Persze vannak riasztó mindenféle thuja betegség előrejelzések,kétszer is meggondolnám hogy telepítsem.

 

Dorogon pár éve telepítettek kb. 100m sort,egyenlőre szépek,de látni hogy törődve van velük.

Előzmény: öreg_néne_b (26143)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.01.04 0 0 26143

smaragd thuja(kicsit igényesebb,de a legszebb)

 

 

Épp most ment ki a tujája. Annak újabban annyi nyavalyája van, hogy telepítése nem javasolható.

Előzmény: zsorsz (26141)
budai2 Creative Commons License 2018.01.04 0 0 26142

Mindkettőtök válaszát köszsönöm.

Előzmény: Ali-bá (26138)
zsorsz Creative Commons License 2018.01.04 0 0 26141

Arizónai ciprus(szárazságtűrő,betegségekre nem fogékony),leyland ciprus(gyorsan nő,bírja a gyűrődést),smaragd thuja(kicsit igényesebb,de a legszebb)

Előzmény: ujbubo (26139)
Ali-bá Creative Commons License 2018.01.04 0 0 26140

Ez nyírva van. Mikor ráfutott a ház oldalára  (ld. kép) az emeletre is felment. Addig megy, míg van mibe kapaszkodjon.

Előzmény: ujbubo (26139)
ujbubo Creative Commons License 2018.01.04 0 0 26139

kösz de ez kicsi olyan kell ami 6-7 m magasra megnő

valami hasonló oszlopos de terebélyes mint a tuja

Előzmény: Ali-bá (26132)
Ali-bá Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26138

Ennyi éppen elegendő.

 

(Kiegészítés képpen még annyit, hogy a csonthéjasokat csak a rügyek megindulása után szabad metszeni! Viszont célszerű éppen előtte lemosózni.)

Előzmény: Imperator23 (26137)
Imperator23 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26137

Én csak metszés után lemosózok. (Vegesol eres)

Így kevesebb a permetlé szükséglet.

 

Fagélt vagy Biocerát akkor használok, ha vastagabb ágat metszek.

 

Előzmény: budai2 (26136)
budai2 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26136

Almafa védelme metszés során. Hogyan csinálják a profik?

 

Nem tudom elképzelni, hogy minden egyes vágott sebet sebkezelővel (mondjuk Fagél) leápolnak.

Amig csak egy fám volt és kicsi volt, megtettem, de most már 6db fám van (körte 2, alma 2, birs 2) és kb 3 méter magasak,  tehát muszáj valami termelékeny védelmi módszert  megismernem, és ehhez kérnék tanácsot.

 

Ha saját fejem  után megyek, akkor metszés után valami rezes lével lemosásszerűen megpermetezném a fákat. Elegendő-e ennyi vagy permetezzem le metszés előtt is? Rézen kívül (champion mondjuk) valami más is kellhet? 

 Nem nagyon szeretnék metszés előtt  permetezni, mert csak kárbavész a lemetszett hajtásokra jutó permetszer. De ha azt írjátok, hogy kell vagy érdemes, akkor megteszem.

 

Köszönöm.

 Egyébként meg az Újévi jókivánságot illetően Sándor Tiszteletessel értek egyet. Minden kedves fórumozó társamnak erőt, jó egészséget kívánok az Új esztendőre. Az meghozhatja a boldogságot is.

 

Jani71 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26135

Amennyire látom, a közönségeshez képest nagyobb a levele, és talán a növekedési erélye is.

Több helyen találkoztam már a közönségessel, az habitusra más. A levél színe, fénye se olyan.

Természetesen azt is tudom, hogy a 'közönséges' is tökéletesen fed.

Majd mutatok fényképet a sajátról és jól megszakértjük. ;-)

Nyilván nem lehetek benne teljesen biztos, hogy az enyém nem éppen a közönséges,

csak valamiért mást mutat, de ránézésre nem az az érzésem.

Ebben a pillanatban (!) úgy vélem, hogy más fajta.

Igen, tudom, hogy nem nekem ajánlottad.

Előzmény: Ali-bá (26134)
Ali-bá Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26134

Miben haladja meg a közönséges (bemutatott) zöld borostyánt? Vagy lehet, hogy ez éppen az a fajta? Én a másik szomszéd felől falra futtatva takarásra is használtam. Teljesen fed. (Az ajándékozási ajánlatom és az előbbi válaszom 'ujbubo'-nak szólt.)

 

Előzmény: Jani71 (26133)
Jani71 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26133

Úgy érzem, egy kis félreértés kezd kialakulni, ezért idézek magamtól (26128):

"...a tökéletes takarásra létezik egy nagyon alkalmas borostyánféle."

Az előző hozzászólást annak tudatában fogalmaztam, hogy a fórumtárs olvasta ezt

és a kérdése a pontos fajtára vonatkozott. Erre írtam, hogy nem tudom a nevét.

Mint tudjuk, sok fajta borostyán van, magam is láttam már többet ezekből.

A nálam levő fajta bizonyos tulajdonságaiban kimagaslik a többi közül. Ezért vált be annyira.

Előzmény: Ali-bá (26132)
Ali-bá Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26132

Úgy nevezik, hogy 'borostyán'. Minden temetőben fellelhető. Nekem is van, tudok adnigyökerest.

 

A képen alul látszik egy kerítésdrótra futtatva.

Előzmény: ujbubo (26130)
Jani71 Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26131

Szívesen! Nem tudom a nevét. Egy helyen láttam jártamban-keltemben, kértem, kaptam,

elhoztam, elültettem, hajt, takar (persze télen is), mint a betonfal... ;-)

Permetezve sose volt, kártevőjét nem láttam, teljesen ép, egészséges! 

Szép nagy,  sötétzöld, egyszínű levele van.

Ha esetleg érdekel, szombaton tudok róla fényképet küldeni (addig nem látom világosban).

 

Előzmény: ujbubo (26130)
ujbubo Creative Commons License 2018.01.03 0 0 26130

köszi az infót

mi a növény neve?

nem magánkert, vállalati telephely a kérdéses terület

itt próbálunk valamit hogy több legyen a zöld terület

 

Előzmény: Jani71 (26128)
arpad-lajos Creative Commons License 2018.01.02 0 0 26129

Egy korábbi hozzászólásomból idézek

"egy komoly kártevője a tujáknak, a tujaszú. Ezt is a hajtások pusztulásáról lehet felismerni. Közelebbről, a 10-20 cm-es oldalhajtások tövénél 1 mm átmérőjű lyukakat lehet látni nagyítóval. A megtámadott hajtás  elhalványodik, majd oldalra hajlik, később lekonyul, és közben elbarnul. Védekezés: a tankönyvek szerint: a megtámadott tujákon lévő ágakat azonnal vágjuk le és égessük el, mielőtt a többi egészségeset is megtámadná. Esetleg felszívódó inszekticides permetezés pl. Bi58"

 

Nagyítóval próbáld megkeresni a lyukakat, ha megtalálod akkor mehet a Bi58. Persze nem egszer és nem most. Nézz utána a tujaszú életének, hogy mikor lehet elkapni.

Előzmény: ujbubo (26127)
Jani71 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 26128

Esetleg. De a leylandinak is megvannak az efféle nyavalyái (sajnos). :-(

Ha hosszútávon nagyon nem mész semmire a tujafélékkel és van vagy esetleg emiatt (is)

építesz megfelelő magasságú és teherbírású kerítést, plusz nincs ellenedre valami miatt,

akkor a tökéletes takarásra létezik egy nagyon alkalmas borostyánféle.

Ha teljesen elfogadható számodra ez a lehetőség, akkor nagyon ajánlom!

Néhány év alatt tökéletesen takaró, nagyon strapabíró, sötétzöld fal (nagy levél).

Kifejlődése után évente egy-két nyírás és kész. Semmilyen nyavalyáját nem tapasztaltam még!

Talán az egyetlen hátránya (ha ez szempont), hogy a nyíráskor át kell menni a szomszédba... ;-)

De ha jobban belegondolok, akkor akár az is megoldás lehet, hogy különálló 'oszlopokra' futtatod

és hasonló hatást fog elérni, mint a tuják (jó, tudom, hogy nyilván nem azonos!!).

Annak a gondozását a saját kertedben is elvégezheted. :-)

Vagy a mostani tuják vonalában egy támrendszer kifejezetten erre a célra.

Persze nem akarok helyetted dönteni, csak egy kis ötletelés, de leginkább az ajánlás.

Előzmény: ujbubo (26127)
ujbubo Creative Commons License 2018.01.02 0 0 26127

sziasztok

köszi

van ahol már lecseréltük a tujákat

de ezek olyan szépek és nagyon nem vágnánk ki őket emiatt

ja és csak kb 1 méter a talaj alatta beton van olyan növény jöhetne szóba ami ilyen helyen megél

van tebu is (folicur solo) de ha nem gomba nem ér semmit.

kérdés most érdmes e permetez i vagy inkább tavasszal (a többit)

 

esetleg leylandi cipris helyette?

köszi

Előzmény: beetee (26126)
beetee Creative Commons License 2018.01.02 0 0 26126

Ennek annyi.

Tőről esetleg kihajthat, de nem érdemes vele foglalkozni. Évek. És kockázatos is.

 

Szerintem nem gomba.

A bal oldalinál is látszanak el-elszáradt ágacskák.

Ott szerencsédre a károsító még nem találta meg a középső "törzsét" a tujának. De védekezés nélkül megfogja.

Ez egy olyan kórokozó, ami során a fás részen a rágás, vagy annak a folyományaként érkező plazmás, vagy bakteriális fertőzés körbefutja az ágat, vagy törzset és elzáródik a víz és tápanyagáramlás.

Kampeca.

 

Rendesen gyantásodik is az a rész.

 

Én egyébként megfontolásra ajánlom, hogy a tujákat le kéne cserélni valami más, ellenállóbb sövényre.

Túl sok a nyavalyájuk. És megelőzésként annyi vegyszert kéne nyomni, hogy nem hiszem, hogy hosszú távon érdemes... Pótolgatni meg egyre nagyobb növényekkel a kimenőket, hogy szép legyen a sor... csak a faiskolának jó.

Előzmény: ujbubo (26124)
pacsepa Creative Commons License 2018.01.02 0 0 26125

Ez valószínűleg gombás betegség. A Bi58 nem fog hatni.

Tavasztól kontakt és felszívódó szerekkel még inkább ezek kombinációjával próbálkozz.

Nálam is így néz ki néhány tuja, ezt fogom tenni... Hogy megmarad-e? Jövő ősszel megbeszélhetjük.

Előzmény: ujbubo (26124)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!