Keresés

Részletes keresés

boldog Bulldog Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18369

Én kiegészíteném Cyperkillel vagy Sherpával, az általad említettek közül, a Topassal

és Score-val biztosan keverhető, és keverhető lombtrágyával is.

Előzmény: Antisystem (18368)
Antisystem Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18368

Át kell gondolni, hogy az adott szerből mennyi fogyhat el pár év alatt, szerintem a Dithane-ből érdemes nagyobbat (negyed kiló) venni, a Score-ból nem feltétlen, abból az 5x5 ml elég lehet... Az Actarából is elég a kicsi, helyette inkább Mospilanból vagy Calypsoból érdemes nagyobbat venni (50 gramm ill ml) mert az virágzásban ill virágzó gyomok jelenlétében is alkalmazhazó - de mondjuk Actarából is megfontolható az 50 ml.

Ahogy mondták már, valami rezet mindenképp érdemes tartani, meg ként (Thiovit) is, szőlőn úgyis alapszerek. Megfontolható Topas-ból egy 100 ml-es, alapszer a szabadforgalmúak közül monilia meg lisztharmat ellen, és ahogy elnéztem, amit felsoroltál, majdnem mindre használható. 

Kontakt rovarölőből érdemes még egy 50 grammos Karate-t beszerezni, olcsó és aránylag jó cucc a pirethrinek közül, jó kombináló szere adott esetben akár az Actarának, akár a Mospilannak. Meg szerezz egy 50 ml-es Mistert, az felszívódó gombaölő, ami paprikán-paradicsomon rövid ÉVI-s, tehát érés alatt is használható.

 

ÜdV

Előzmény: kaposznyak (18351)
Antisystem Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18367

A Cuproxatot csak nagyon módjával lehet kevergetni, mert megváltozhat a szemcseszerkezete, és sokkal perzselőbbé válhat. 

 

ÜdV

Előzmény: kaposznyak (18357)
Antisystem Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18366

A szeptória megelőzésére jók a rezek, a megállítására meg az Amistar Top (= Amistar + Score)

 

ÜdV

Előzmény: alfi13 (18365)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18365

Mivel a szeptóriás levélfoltosság megelőzésére réztartalmú vagy réz helyettesítőket ajánlanak talán a Ridomil Gold Pluss 42,5 WP meg tudná állítani.

Előzmény: senkinetudjakilennék (18363)
boldog Bulldog Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18364

Keverhetőségről csak konkrét szerek esetében lehet beszélni, mindegyik más.

Előzmény: kaposznyak (18357)
senkinetudjakilennék Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18363

Sziasztok ! Lenne egy kérdésem a paradicsomaimat megtámadta a szeptóriás levélfoltosság,

milyen szer lenne ellne a leghatékonyabb ? Ha valaki tud segíteni megköszönném  .

Két napja még semmi baja nem volt és párszor permetezve is lett ,de ez az állandó eső

sajnos megtette a hatását , a terjedés iszonyú gyors, meg lehet -e állítani és mivel ?

Válaszokat előre is köszönöm !

gaabre Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18362

Az a gáz, h a szerekkel szemben kialakuló rezisztencia miatt nem működik, h csak néhány félét hasznàlsz. Anyagilag nyilván jobban megéri a nagyobb mennyiség pár féléből, de rezisztencia kialakulàs szempontjàból pedig a változatosság fontos. 

Nehéz matek ez.

Előzmény: kaposznyak (18351)
gaabre Creative Commons License 2014.07.27 0 0 18361

Dimilin a barátod

Előzmény: nedüpal (18355)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18360

És még egy lényeges dolog hogy a fölszívódó szereknek van egy nagy hátránya egy idő múlva ha csak azzal a szerel permetezünk rezisztens törzsek alakulhat ki. Olyan  fejlődnek ki amire már teljesen hatástalan az adott szer. Ez figyelhető meg szerintem mostanában a lisztharmat ellen már szinte egyik fölszívódó szer sem igazán hatékony. Ezt csak a szerek állandó váltogatásával lehet megelőzni. Tehát ezért nem lehet egyfajta szert ajánlani ami mindent visz inkább többféle szert kell beszerezni és azokat váltogatni. Egy vegetációban két alkalomnál többször ne használd ugyanazt a fölszívódó szeret.

Előzmény: kaposznyak (18359)
kaposznyak Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18359

Köszönöm!

Előzmény: alfi13 (18358)
alfi13 Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18358

Azért ez a vegyszeres növényvédelem nem annyira egyszerű. Azt ajánlom próbáld ezt a topikor végigolvasni és meglátod van itt sok buktató. Ha konkrét kérdésed merül föl akkor kérdezz. Valaki biztos segít.

Ezt olvasd el.

 

NÖVÉNYVÉDELEM    ALAPSZABÁLYAI

 

    

  1. 1.     Legfontosabb a betegség kialakulásának a megelőzése mivel olyan szerek nincsenek amelyek a már kialakult betegséget gyógyítják. Csak a reklámokban.
  2. 2.     Termés betakarítása után is kell permetezni és ősszel a lombhullás megkezdése után egy lemosó permetezést kell alkalmazni.
  3. 3.     Tavasszal a fagyok elmúltával szintén lemosó permetezéssel kell kezdeni a védekezést.
  4. 4.     A rügyfakadás előtt pár nappal újból egy lemosó permetezés. Ez lehet hogy egy kicsit soknak tűnik de a lényeg az hogy az adott területen a fertőző gombabetegségektől és bogaraktól mentes legyen . Ezek után a védekezés sokkal egyszerűbb dolog.
  5. 5.     Két típusú permetezőszer van amelyek a gombabetegségek ellen bevethetünk:
  6. 6.     KONTAKT szerek ezek bevonják a védendő növényt a probléma az hogy az eső lemossa és a levelek gyümölcsök növekedésével a folytonosságuk megszakad. Főleg akkor kell alkalmazni ha száraz idő van és amikor a levelek nagyon kisméretűek.
  7. 7.     FÖLSZIVÓDÓ szerek a növény nedvkeringése elviszi a hatóanyagot oda is ahol nem érte a permetszer a növényt. Hátrányuk hogy a hatást csak úgy fejtik ki hogy a korokozó bekerül a növénybe.
  8. 8.     Minden permetezésbe ami a lemosó permetezések után következik tegyünk a permetlébe valamilyen lombtrágyát Pl: WUXAL-t  30ml 10l vízhez.
  9. 9.     LEMOSÓ PERMETEZÉST  február végén vagy március elején el lehet kezdeni, ha a hőmérséklet fagypont fölé emelkedik. Nagyon fontos a lemosó permetezés mert e nélkül a későbbi permetezések hatástalanok. Lehetőleg két alkalommal permetezzünk első alkalommal Réz vagy Kéntartalmú szerrel. Majd másodszor Agrol Plussz-al mert ezen nem tapad már meg más permetezőszer. Agrol helyett  bármilyen erős rovarölő szerrel is permetezhetünk az áttelelő rovarok, atkák ellen. A lemosó permetezés annál hatékonyabb minél közelebb van a rügypattanáshoz. Őszibarackot a tafrina miatt akár háromszor is kell permetezni.

 

  • SZŐLŐT akkor permetezzük ha a rügyek megduzzadnak és vattaszerű barna gyapot  kezd leválni. Agrikén Nevikén

 

  • RÉZTARTALMU szerrel   Bordóilé —Miltox Special-Cuprosat -Champion

                Monilia -- Tüzelhalás –Ágelhalás-Gnomia --Tafrinás levélfodrosodás ellen

                Alma—Körte—Birs- Meggy— Cseresznye—Sárgabarack—Mandula-

                Málna—  Őszibarack—Cseresznye ---Dió

 

 

  • KÉNTARTALMU szerrel :  Nevikén-- Agrikén

          Lisztharmat Varasodás ellen

          Alma—Körte—Birs--Ribizli—Szilva—Köszméte --Mogyoró    

 

  • ROVARÖLŐ szerrel  az áttelelő károsítók ellen :

Agrol plusz—Nevikén-- vagy bármilyen  rovarölővel de dupla mennyiségű hatóanyaggal mint normál esetben. De csak fagymentes időben hatékony.

Szőlő—Körte—Cseresznye—Meggy—ribizli-málna

 

LISZTESKE  ellen  Actara v. Mospilan

PAJZSTETÜ ellen  Actara

Előzmény: kaposznyak (18357)
kaposznyak Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18357

Kösz.

 

Ha jól látom, ez gombaölő. Vegyíthetem más gombaölőkkel vagy egyszerre inkább csak egyfélével permetezzek?

Előzmény: Ali-bá (18356)
Ali-bá Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18356

Két szerrel nem úszod meg a permetezést. Az általad említett szerek mindegyike játszik, de én még feltétlenül javaslok valamilyen réztartalmút is. Nagyon jó a Cuproxat, ami gyümölcsfákra, zöldségekre, szőlőre széleskörűen használható. Bátran vegyél belőle literest.

Előzmény: kaposznyak (18354)
nedüpal Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18355

na most legyen okos valaki.... novenyvedelem....!

kaposznyak Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18354

Esetleg tudnál javasolni alapvető, jól használható szereket? Pl. egyet gomba ellen, egyet rovarok ellen? Szóval mi legyen otthon mindig?

Előzmény: Ali-bá (18352)
nedüpal Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18353

Sziasztok!  Tozeglegy larvara milyen szert tudnatok? A karos ubim megy kifele tole.

Ali-bá Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18352

Érdemes nagyobb kiszerelést vásárolni. Ha gondosan lezárod a zacskót, dobozt, flakont, nagyon sokáig eláll minőségromlás nélkül. (Általában 3 évet írnak rá, de ennek többszöröse is lehet. Én használtam már 20-30 éves szert is és jó volt.)

Előzmény: kaposznyak (18351)
kaposznyak Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18351

Sziasztok.

 

Tanácsot kérnék: Laikus vagyok növényvédelem témában.

Van egy kis kertem haszonnövényekkel (paprika, paradicsom, bab, borsó, cékla, krumpli, répa, tök stb), meg pár gyümölcsfélém (őszi- meg kajszibarack, szilvák, meggy, körte, málna, ribizli, szőlő).

 

Eddig, ha problémám volt, elvittem a gyanús levelet, hajtást a helyi gazdaboltba és ott a szaki adott szert, amivel permetezhettem. Bár azért próbálok vegyszermentesen termelni.

 

Általában Score és Dithane gombára, meg Actara rovarfélékre az ajánlata. Többnyire hatékonyak is (bár az üvegházi molytetű nem akar pusztulni, de mondjuk a sétálóutcán is repkednek szép számmal, szóval van utánpótlás).

 

Csak kezdem számolgatni, hogy ha mindig csak 5 meg 2,5 ml-es kiszerelésű cuccokat veszek, az igen sokba kerül. Nagyobb kiszerelésre kell áttérnem, az meg azért egyszerre kicsit komolyabb befektetés.

 

Minél kevesebb féle szerből szeretnék minél szélesebb körű védelmet biztosítani.

 

Tehát a kérdéseim:

 

A fent említett szerekből érdemes-e nagyobb kiszerelést vennem?

Ha nem, akkor mit vegyek?

msek Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18350

E hét szerdán a fertőzött ágakat visszavágtam, elégettem, a hernyókat összegyűjtöttem (amit megtaláltam), ezek után Decis+Nonit permeteztem.

Ma megint találtam maréknyi élő hernyót, kb. 2.5-3 cm nagyok.

:-(

Előzmény: Samubá (18348)
msek Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18349

Köszönöm, már megtettem.

Előzmény: Samubá (18348)
Samubá Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18348

Itt van info és kérik a jelzést hogy hol fordul elő.

Küld be légyszi valamelyik egyetemnek a megadott helyre, hogy hol találkoztál vele. 

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Selyemf%C3%A9ny%C5%B1_puszp%C3%A1ngmoly 

Előzmény: msek (18347)
msek Creative Commons License 2014.07.26 0 0 18347

Sziasztok,

a leoka1970 által feltett képhez: ezt a puszpángmoly hernyói csinálják. Nálunk mire észrevettem, belülről kifelé lerágták az összes levelet a gömbbukszusban, csak az ágvégek maradtak meg. A hernyók hatalmas mennyiségben lepik el a bokrot, a szomszéd bukszusát leoka1970 képéhez hasonlóan tarra rágták, ki kellett vágni.

:-(

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 18346

Megérkezett a lepkekabóca BAZ Megyébe is. :(((
Lelőhelye Szirmabesenyő.
Egy telepecskét találtam.
Egyenlőre széttapostam az agyagos anyaföldön imágóstól a telepet. Mennyire "örüljünk" ennek? Úgy kell vele bánni mint a levéltetűvel? Ahol útban lesz majd rá kell fújni valami löttyöt?

Antisystem Creative Commons License 2014.07.25 0 0 18345

Még az is lehet:(

Precízebb véleményhez közeli képek kellenének a levelekről...

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (18344)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 18344

Zöldirtó maradvány "megérlelte" a bokrot?

Előzmény: Antisystem (18342)
beetee Creative Commons License 2014.07.25 0 0 18343

Ez atka.

Előzmény: lapar (18341)
Antisystem Creative Commons License 2014.07.25 0 0 18342

Szerintem vissza kellene vágni, és akkor van komoly esély, hogy újra kizöldül - ha tényleg a  kártevő a baja... de szerintem sanszosan nem csak az, egy lombkártevő ritkán csinál olyant, hogy egyneműen száradjon le a bokor pár nap alatt... itt a gyökérzettel is bajok lehetnek talán...

 

ÜdV

Előzmény: leoka1970 (18338)
lapar Creative Commons License 2014.07.25 0 0 18341

A muskátlihoz hasonló levél fakulásos tüneteket mutat a hibiszkusz bokrok közül is néhány. Lefényképeztem a levél hátoldalát, ezen látok állatkákat, ez szerintetek atka lenne?

Samubá Creative Commons License 2014.07.24 0 0 18340

Csak ezt az egy bokrot rágták le? Csinálj már egy közelebbit is.

Nem lehet hogy elfelejteted a rovarölőt belekeverni permetezés előtt?Ma foglalkozott vele a rádió is.

Kell a tapasztalat. 

Előzmény: leoka1970 (18338)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!