Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16892

Karate Zeon, vagy ugyanez olcsóbb kivitelben: FULL 50CS (bár nagyobb kiszerelésben).

 

Asszem 5ml elég 10 liter vízbe. Alaposan porlasztani kell, szinte ködölni. Esetleg pár nap múlva ismételni.

Előzmény: Bogárdi Pista (16890)
Kulicz Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16891

Jó a kérdés. Ezek kontakt szerek, ezért, ha a szőlő növekedésben van, mint most, a permetezés után növekvő hajtások védtelenek maradnak. Más esetben sokat számít hogy permetezés után esik-e jelentősebb eső, mert a szereket lemoshatja.

Előzmény: nestea01 (16886)
Bogárdi Pista Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16890

Sziasztok!

 

 

Találtunk az udvarunkon kullancsot. Lehet-e illetve érdemes-e ellene védekezni?

 

 

 

 

Pista

batman1 Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16889

A körtefámat megtámadta valami (gomba?) betegség. A levél csúcsoktól visszafelé terjedve elbarnítja a leveleket. Mi lehet? Mit lehet tenni? Még március elején olajos rézkéneggel lemósó permeteztem, de azóta nem. Nem akarok túl sok mérget kiszórni a kertbe...

Kösz!  

spapda Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16888

Nem tudom, mennyire jó topik, de talán részben ide illik: adott egy telek, amit az előző tulajdonosok teljesen elhanyagoltak, sok évig nem gondoztak. A gyümölcsfák erősen elvadultak, illetve elég sok rovar-, és gombakártevővel volt dolgom (ezekben az elmúlt év során elég sokat segítettek a topikban). A mostani problémám egy barack: évekig nem volt metszve, idén egy mérsékelt metszéssel kezdtem el a fa kipofozását (a lenti képnél sokkal durvább dzsungelt alkotott). Az a bajom a fával, hogy tavaly rengeteg termést hozott, de a barackok aprók és viszonylag kemények maradtak a nyár végére/ősz elejére is, nem értek meg, keserűek voltak. Akkor betudtam a rekord szárazságnak (nincs öntözve) és a metszetlenségnek, de félek, hogy idén is ez vár rá. Idén is pazar módon virágzott, de a levelei nem igazán hajlandóak nőni, az alábbi képeken látható módon picik maradnak, kb. 5-8 centinél nem nagyobbak. A telken található többi baracknak már most közel 2x nagyobb a levele.

Emellett az ágak is vékonyak, viszonylag törékenyek, illetve akad időközben elhalt ág is. Maguk a levelek sem tűnnek igazán szépnek. Tavaszi lemosózást megkapták, illetve azóta Score, Mospilan és társai is megvoltak, a környéket sújtó tafrina-hullám ellenére eddig csak 1 db enyhén fodros levelet kellett eltávolítani róla. A területet enyhén köves, palás, picit agyagos, átlagosnál meszesebb, viszonylag sekély talaj alkotja, a többi barack nagyon jól érzi magát rajta (jó ízű, nagy mennyiségű termés).

 

Próbáltam a barack tápanyag hiányjeleire rákeresni, de nem lettem okosabb, a tünetleírások alapján lehet P, Mg és Cu hiány is, de az is lehet, hogy teljesen más eredetű a probléma. Szerintetek:

- tápanyaghiány

- egyszerűen elöregedett a fa

- az éveken át tartó gondozatlanság, felkopaszodás tett be neki

- a nem túl messze lakó diófa zavar be a képbe (az első fotó bal felső sarkán látszik a dióág széle, maga a két törzs kb. 6-7 méterre található egymástól)

- az előbbiek kombinációja

 

Ha tápanyaghiány, akkor melyik elem hiányzik neki, és milyen formában lenne célszerű kijuttatni?

 

 

 

 

 

 

 

 

gaszkonyi Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16887

Köszi szépen  valóban én is itt  " nevelkedem" csak azért mondom,hogy a link amire reagáltam egy jónak tűnő tanácsadó...  Itt a fórumon mazsolázgatni kell ami elég melós dolog..

 Olyan kellene ,hogy  ))))))  elvirágzott az alma a szilva kajszi  őszi és most kell ezzel vagy azzal...   

 

http://kertvedelem.extra.hu/index%20tablazat.html

 

Minden estre míg nem lesz jobb ezt követem... 

 De itt leszek , figyelek tanulok...  Sziasztok

 

Előzmény: hevezoli64 (16885)
nestea01 Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16886

Sziasztok!

Kontakt szerrel mint pl bordóilé+kén milyen időközönként kell permetezni szőlőben?

És mennyi ideig tart a hatása?

hevezoli64 Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16885

Szia!

Olvasd ezen fórum írásait alaposan, a tapasztalatokból sokat lehet tanulni. Jobbnak tartom az ide leírtakat, mert tükrözik a hétköznapi lehetőségeket a kiskerti szerelmeseknek, és a gazdaságosságot.

 

Előzmény: gaszkonyi (16884)
gaszkonyi Creative Commons License 2014.04.21 0 0 16884

Erre én is kíváncsi lennék , menyire korrekt ez a növényvédelmi javaslat ! ?

 Mindenütt azt látom ,hogy mindig az aktuális gyártó érdekeit szolgálja a javaslat..

Jó lenne ha itt  a nagy tudású nagy tapasztalatú emberek írnának hasonlót , a kezdőknek, hogy megelőző permetezést mikor mire mivel... 

 

Persze az is egy jó válasz ha azt mondjátok ,hogy ez jó és ha ezt használjuk nagyot nem hibázunk ...

 

köszi .  // egy kezdő :) //

Előzmény: hevezoli64 (16881)
pacsepa Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16883

Folicur-al virágzásban biztos nem lesz baj.

A Thiovit-tal meg szinte biztosan. Tartok tőle, hogy elírás az ajánlat Jonatánra.

 

DE! eszembe jutott valami. Saját tapasztalat. Amikor kicsi volt a cseresznyefám, teljes virágzásban permeteztem Folicur-al és Dithane-al. mivel csak ezt az egy kis fát kezeltem, egy litert kevertem be kézi pumpás permetezőbe. Elég lett volna max 1-2 deci permetszer. Délelőtt kezeltem a fát. Semmi gond nem volt. Délután indultam haza és ott álltam 8-9 dl permetszerrel. Ki nem akartam önteni, hát fogtam és az egészet rányomtam a kis fára. Jól megmosdattam... Rá egy óra múlva az összes virág elkezdett bebarnulni, de még a levelek is megpörkölődtek.

 

Szóval! Hogyan adagoltad a szert? Betartottad-e a gyári adagolást? Merthogy a túladagolás is okozhat gondot. A Folicur-ból pl. nagyjából 10 liter vízhez 10 ml szer kell. Töményebben baromi agresszív. Nekem literes kiszerelésben van és alkoholos filccel írtam rá az adagolást. Az oldalára lefolyó tömény szer az alkoholos filcet leoldotta!

Előzmény: faesztergályos (16880)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16882

Az a véleményem hogy fővirágzéásben semelyik fáre nem permetezek kénel vagy rézel. A virágzásban csaki kénhelyetesítő illetve rézhelyetesítő szerekel permetezek.

Előzmény: faesztergályos (16880)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16881
Előzmény: faesztergályos (16880)
faesztergályos Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16880

Hello!

 

Van a kertvédelem.extra.hu oldal, ahol minden gyümölcsfának a részletes növényvédelme le van írva. Ott olvastam az alma növényvédelmében, hogy a jonathan fajtakörű almásban Chorus+ Thiovit Jet-et kell alkalmazni pirosbimbónál, és teljes virágzásban is.

Mivel én Jonagoredeket és Gala Galaxikat szándékoztam permetezni, gondoltam adok a Birseknek is. Az almáknak semmi bajuk sem lett, a Birsek meg így jártak.

Valószínű a Birs sokkal érzékenyebb mint a többi fa, mert ugyanezek a Birsek ezelőtt éven a Fluicur Solotól jártak hasonlóképpen. El is határoztam, hogy a Fluicurt többet nem használom Birsre, de mostantól a Thiovitot sem fogom.

 

Üdv 

Előzmény: pacsepa (16872)
-ikszipszilonze- Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16879

koszi, megneztem az antracolt, az eddig kimaradt az eletembol.

score -t en is szoktam adni, meg mospilant is. azt hiszem sanmitet is, de anno Antisystem mondott itt egy jo kombot talan 2 eve, azt hasznalom, eddig bevalt. kicsit most ugy erzem, hogy valamilyen elettani problema van inkabb.

mindenesetre most osszegyujtok minden lehetoseget amit itt kitalalunk, es jovoheten kap a legproblemasabb egy ilyen koktelt es meglatjuk...

Előzmény: alfi13 (16878)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16878

Én igy kezelem a fenyőket tujákat.

 

 

 

Ezüstfenyő levéltetű. Márciustól május végéig és Októberben Mospilan

Lucfenyő gubacstetű: Ágak tövénél zöld gubacsok jelennek meg.

                                    Május- júniusban fizikailag semmisítsük meg,

                                    Később a gubacsok  kinyílnak és a tetvek kirepülnek.

Didimaszcella és a Kabatinás gombabetegségek ellen :Antracol 70DG

 

Megelőző permetezés: Mospilan +Score +Antracol  ez helyett jó a Bravó500 vagy Dithane.

Első permetezés: Áprilisban  Második: Augusztus vége.

 Mindkét alkalommal két hét elteltével ismételjük meg

Magnéziumoxid (keserűsó) jó lombtrágya erősíti a növényt.

Előzmény: -ikszipszilonze- (16875)
-ikszipszilonze- Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16877

szerencse hogy kitalaltak a copy/paste -t, mert mire megjegyeztem volna helyesen ezt a szot.... :) szoval rakerestem, es ez majdnem jo lenne, de en ket dolog miatt kizarnam:

- a tujaim minden tavasszal es osszel kapnak gomba ellen - bar persze lehet ez sem mindenhato

- bar nagyon hasonlit az en tujaim barnulasalara, a didimaszcellas fertozesnel veletlenszeruen jelenik meg a barnulas (leiras szerint), mig a tujaimon kovetkezetesen terjed a level legvegetol a sza'r fele, lassan, de mindig biztosan....

 

ellenben, mit veszhetek alapon, kapni fog rezet, mert siman lehet, hogy nincs igazam.

koszi a tippet!

Előzmény: zsorsz (16876)
zsorsz Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16876

Talán a didimaszcellás betegség?.....arra rezet írnak.

Előzmény: -ikszipszilonze- (16875)
-ikszipszilonze- Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16875

koszi, minden segitsegre szukseg van, ki tudja kiben lakozik a megoldas. :)

megprobalok mindenre valaszolni!

 

hasznalok nonitot. nehany hete amikor jo ido volt, raktam a permetbe eloirasnak megfelelo mennyisegu amistart is, ami szerintem kelloen szeles spektrumu. a levelet megvizsgalva nekem nem tunik sem parazita altal okozott problemanak, sem gombanak.

 

laikuskent ezt talan meg tudom allapitani, mert errol olvasgattam korabban sokat, mondjuk remeltem, hogy nem kell hasznalni ezt a tudast...

 

a csepegteto egy eleg jo mondas lehetne, de a helyzet az, hogy iden osszesen 1x ha hasznaltam, talan 2-3 hete, mert porzott mar a fold - de azert nem volt kiszaradva a gyokerzona, utanpotlas kellett csak neki. azota meg nem kellett hasznalni, mert esett eleget es meleg sem volt. azt meg tudni kell, hogy nalam a tujak ugy vannak, hogy geotextilia van alattuk, azon pedig fakereg van szetszorva. 4 eve vannak nalam, eddig a vizzel sosem volt gond. persze semmi sem kizart. arra ugyelni szoktam, hogy kevesebbszer, de tobbet adjak nekik vizbol, pont amiatt, hogy a gyokerzete lefele fejlodjon.

nem neztem meg at tuzetesen, de eloszor csak a sor elso es utolso tujajan jelentkezett ez. ha jol meggondolom, az utolson meg tavaly, de nem gondoltam neki jelentoseget, gondoltam jon a tavasz es kivirul. aztan jott a tavasz es nem virult ki ahogy en gondoltam + elkezdte az elso tuja is. a ketto kozott van kb 10 tuja, nemelyiken latom a kezdodo jeleket: barnulnak a levelvegek, egyelore keresni kell az ilyen leveleket, de mar talalni. szerintem van teljesen egeszseges kozte, de valoszinuleg csak ido kerdese.

az is lehet, hogy az utolso tujan kiserletezni fogok, mert az nez ki a legrosszabbul, bar megjegyzem, az is hajt mint az orult.

 

 

bennem egyre jobban el a kalcium hiany gyanuja egyebkent. jo lenne ha megcafolna valaki. :) meg az is lehet, hogy mas kapcsan mint a viz, de rossz allapotban van a gyokerzetuk es nem tudjak felvenni azt a minimalis kalciumot, ami a homokos talajon van. igy vagy ugy, ha kapnanak egy kalciumos permetezest es beontozest, latszodnia kene valamilyen iranynak. aztan lehet kiserletezni, hogy egyik tuja gyokerzonaba kapja, masik meg levelre, es akkor kiderulhetne a gyoker problema is, akkor meg mehetne egy kis foszfor. de lehet tulgondoltam mar megint magam...

Előzmény: boldog Bulldog (16874)
boldog Bulldog Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16874

Próbálok Veled gondolkodni: (Mint örökzöld barát:-))

 

Atkának nem tűnik, mert akkor belülről száradna.

Gomba akár lehet, én nem vagyok Dithane párti, de itt a topikban sokan esküsznek

rá. Izlések, és toszások :-)

 

Használsz-e "nedvesítőszert"? (Nonit, Sylwet, Keratív)

-Mert anélkül az örökzöldön vajmi kevés szer marad.

 

-Akár a csepegtető öntözés is okozhatja, mert túlzottan földközelbe fejlődnek a gyökerek. Tehát mindig nedves a felszín, viszont száraz marad a mélyebb réteg.

 

Nem egyértelmű a leírásból, hogy egy tuját érint, vagy mennyit, van-e amelyiknek

semmi baja?

Előzmény: -ikszipszilonze- (16873)
-ikszipszilonze- Creative Commons License 2014.04.20 0 0 16873

gondolkodtam kicsit en is.

az nem lehet, hogy kalcium hianyosak a tujaim? ha vegiggondolom, hogy miket kapott tapot, egyik sem tartalmazott szerintem kalciumot, raadasul homokrol beszelunk, aminek ha jol tudom minimalis kalcium tartalma van. eleg sokat olvastam most errol, es bar konkretan nincs ez igy leirva, de a kalcium hianya okozhatja a levelvegi barnulasokat (szaradasokat), ha jol ertem a szerepet.

raadasul meg az is lehet, hogy a keserusoval plane felboritottam az egyensulyt, nott a relativ kalcium hiany.

szakertsetek meg ti is szegeny tujaimat, vagy jovoheten elore megfontolt kalcium oldatot fog kapni permet es beontozes formajaban! :) + levagdosom a barna reszeket, hogy lassan megall -e vagy folytatodik a folyamat...

Előzmény: -ikszipszilonze- (16855)
pacsepa Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16872

Igen csak felerészben volt igazam. A kénnel.

 

Wuxalt nem szoktam használni és a Cuproxat-ra asszociáltam...

Elnézést!

 

Visszatérve a Thiovit-re, a leírásban almára egyértelműen rügyfakadáskor ajánlja és virágzásTÓL.

Előzmény: faesztergályos (16854)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16871

Nézd, a biztos az, ha megnézed erős nagyítóval azt a fonákot.

Egyébként meg ártani biztosan nem árt, legfeljebb nem használ, ha mégse atka.

 

ÜdV

Előzmény: Timie_ (16870)
Timie_ Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16870

Amúgy csak egy kérdésem lenne még:

ha teszem azt lepermetezem a málnát, és mondjuk mégse az a baja, mint amire gondolunk akkor azzal ártok neki?

Vagy nem ártok, de nem is használ arra a betegségre?

Timie_ Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16869

Köszönöm,pont most néztem át ezt az oldalt én is :)

De sajnos abban semmi olyat nem találtam ami a fényképen is látszik :(

Akkor szerinted ez a Flumite jó lesz rá? Vagy majd kiderül :)

Előzmény: Antisystem (16868)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16868

Mindenképp erős nagyító kell hozzá, legalább 10-20x-os...

És ugyanazt a Flumite-t használhatod málnára is, ami a szőlőre is jó - mindkettő "bogyósok"

 

Egyébként meg szerintem ezt nézd át:

http://www.zsigogyorgy.hu/tanfolyamok/gyumolcs/bogyosok.pdf

 

ÜdV

Előzmény: Timie_ (16867)
Timie_ Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16867

Köszönöm válaszodat, holnap megnézem, hogy mi van rajta.

A leszáradt leveleken amiket leszedtem azokon nem volt semmi, vagyis nem láttam, csak hogy teljesen összepöndörödött és fekete volt a belseje.

Holnap megnézem, ha valami féle atka akkor arra tudnál írni, hogy milyen permetszert vegyek rá, vagy mit kellene vele csinálnom? Egyelőre 10 Polka tőből 1 tőn látom, hogy ilyen, de a többi málnát is lefújnám.

Előzmény: Antisystem (16860)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16866

Egyébként honnan szedted a filoxérát? (mellesleg a levéllakó alaknak nincs köze ahhoz, hogy oltvány-e vagy nem és milyen a talaj, az csak a gyökérlakó alaknál jácc)

 

ÜdV

Előzmény: Amazing Grace (16864)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16865

Helyes következtetés:)

Egyébként mindenhol, és nagyjából mindenféle növényen számítani kell lassan az atka-kártételre szerintem, ahol nem kapott tavasszal atkaölőt - mert lassan felszaporodtak az áttelelő egyedek utódai.

 

ÜdV

Előzmény: Amazing Grace (16864)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16864

Nálam akkor gubacsatka van.

Előzmény: Antisystem (16862)
Amazing Grace Creative Commons License 2014.04.19 0 0 16863

Vessződugványozással szaporított európai gyökeres szőlő, tehát a filocéra nincs kizárva. De amúgy meg erős, bőtermő tövek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!