Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

darkduck 15 perce Creative Commons License 118155

"Óriás pöfi: Ha szép friss, kemény, napokig gond nélkül eltartható hűtőben. Vigyázz, mert az utóbbi időben már az egész kicsik is kukacosodnak, hála a sok esőnek. Tapogasd meg a gyökérnél, ha kicsit is puha vágd le az alját, amíg kukacos kíméletlenül vágd ki."

igen, ezt korábban (vagy egy hónapja) már tapasztaltam... elgörgetve egy szép nagy példányt a gyökér mellett kiszakadt, ott "szép" kásásan sárga volt - ezt levágva viszont az egész "maradék" a jellegzetes gyönyörű pöfeteg-állag volt (azt akkor nem én vittem haza ;-)

viszont figyeltem és fényképeztem egy példányt a tyúktojástól a ~30 centis nagylabda koráig (visszajártam rá pár naponta), a szép fehértől az egységes tejcsoki-barnáig - azt hittem, hogy sokkal rövidebb az életciklusa, de a teljes idő majdnem egy hónap volt ;-)

(egy hete még mindig a helyén volt, kicsit összeesve-behorpadva... majd ránézek megint... szerencsére mostanában tényleg rendszeresen találkozom velük, mindenféle méretben... jó év van ;-)

Előzmény: galasz01! (118148)
darkduck 20 perce Creative Commons License 118154

megyek akkor is, de máshová - társasággal, elsősorban túrázási célzattal, és új helyre, ahol bizonytalanabb a kapás... bár ebben az időben talán (szinte) mindenhol van jó gomba ;-)

a pénteket azért nem hagyom ki, de igyekszem kockázatminimalizálva gyűjtögetni

Előzmény: derült ég (118153)
derült ég fél órája Creative Commons License 118153

Jobban tennéd, ha vasárnap reggel mennél gombázni !!!!

Előzmény: darkduck (118143)
darkduck fél órája Creative Commons License 118152

köszi, úgy tűnik, hogy ezúttal a róka-trombi kombónál maradok - már csak óvatosságból is... meg mert ők azért elég tömegesek mostanság (és helyenként ;-)

Előzmény: XRive (118151)
XRive fél órája Creative Commons License 118151

Szerintem róka és trombita OK, de szárazon kerüljön a hűtőbe: a többiről nem gondolnám, hogy kibírja - illetve nekem nem nagyon lenne bátorságom utána hozzájuk nyúlni...

darkduck fél órája Creative Commons License 118150

neked is köszi! :-)

Előzmény: galasz01! (118148)
darkduck fél órája Creative Commons License 118149

ennyire érzékenyek? :-(

köszi!

Előzmény: Shroomer (118147)
galasz01! fél órája Creative Commons License 118148

Kedves darduck!

Hangsúlyozva, hogy ez csak az én véleményem, (Sokan vagyunk, eltérő véleményekkel és tapasztalatokkal.):

Róka: ha friss, nem túl ázottak, hűtőben nem lesz gond

Trombita: mosás után (ennyi eső után elég sárosak), szárítás - remélhetőleg végre lesz egy kis napsütés is, akkor fél nap alatt zörgősre szárad, lehet, célszerű porítani fűszernek.

Vargánya: én felszeletelném és szintén szikkasztanám (ha még van benne "lakó", az kimászik, és szerintem -egyetértve a legtöbb irodalommal-, az igazi vargánya íz így intenzívebben jön elő. Mi szinte csak kizárólag szárítva használjuk.) 

Gereben: nekem nincs tapasztalatom, szerintem is a rókához hasonlóan viselkedhet

Óriás pöfi: Ha szép friss, kemény, napokig gond nélkül eltartható hűtőben. Vigyázz, mert az utóbbi időben már az egész kicsik is kukacosodnak, hála a sok esőnek. Tapogasd meg a gyökérnél, ha kicsit is puha vágd le az alját, amíg kukacos kíméletlenül vágd ki. Én papírba csomagolom, majd nyitott zacskóban tartom a hűtőben. Napokig tökéletes marad!

Amit hűtőben tartasz, naponta célszerű átnézni, ha gond van, kidobni a nem teljesen jókat.

Sok sikert a túrához!

Shroomer egy órája Creative Commons License 118147

Csak rókagombaféléket szedj akkor és hűtőben, de szellősen tartsd őket vasárnapig!

agaricus másfél órája Creative Commons License 118146

kedves szabi,

úgy érted, hogy cca. 500m-es magasságban voltak?

Előzmény: szabi361 (118116)
Paxillus atrotomentosus 3 órája Creative Commons License 118145

:)) A helyi pékek erre nem csinálnak ilyen zsemléket. Képek lesznek? Gerebent sem találtam a sárgán kívül. Szatyorba egyet kivihetnél a VH-ba és ott felejthetnéd egy ágra tűzve !

Előzmény: ízletestőke (118142)
darkduck 3 órája Creative Commons License 118144

folytatólagos kérdés májgomba ügyében: milyen formában érdemes gyűjteni, melyik része használható fel (legjobban)? (mármint evésre... ;-)

az elsőt sérülten, vérezve találtuk, de azután megvágtam (második) ;-)

mit lehet kezdeni ezzel a kocsonyás résszel?

a harmadik képen (idősebben) ez már kevésbé kifejezett: ezt az állapotot érdemes vadászni, vagy a még fehérebb húsú, még idősebb egyedeket?

darkduck 3 órája Creative Commons License 118143

galasz01! olvtárs alábbi hozzászólásához lazán kapcsolódva faggatom a T. Nagyérdeműt:

nagyon ritkán szedek gombát, nincs tapasztalatom ezek konyhatechnikai megközelíthetőségét illetően - de most úgy alakult a helyzet, hogy pénteken direkt hasi célzattal indulok el, viszont amint hazaérek, mennem is kell tovább, és a gyűjtött (ma még: gyűjtendő ;-) gombákkal csak vasárnap reggel tudok foglalkozni

ilyen esetben mit tanácsoltok a következő fajoknál (amelyekkel szinte biztos, hogy összeakadok, hiszen már korábban megismert helyeikre látogatok ki):

sárga róka... úgy gondolom, hogy elég jó állagú gomba, szerintem hűtő aljában (~10-12°C) gond nélkül ellesz másfél-két napig

sötét trombita... ilyen távon szintén gond nélkül tárolhatónak tartom

vargányák (nyári, ízletes, más... ;-): mint fent... (a tönk alját levágom, a kukacosságot ellenőrzöm - ha marad benne mégis, az mennyire lesz aktív ezen a hőmérsékleten?)

gereben (főleg sárga, sárgásvörös): fogalmam sincs, hogy mennyire érzékeny... annyira száraznak, morzsolhatónak tartom, hogy nyugodt szívvel eltenném

óriás pöfi: na, itt elég bizonytalan vagyok... a további spontán érést figyelembe véve eltehető ez is két napig, vagy itt nagyon fontos az azonnali feldolgozás? (ha ez utóbbi, akkor nem is hozok ;-)

előre is köszi a tanácsokat, tippeket, meglátásokat :-)

ízletestőke 3 órája Creative Commons License 118142

Szia!

Mindenesetre én nagyon jól elvoltam a Mátrában,anélkül,hogy bárkivel is össze kellett volna különböznöm.Találtam két,számomra új gereben fajt, tobzódtam a rengeteg gomba látványában.

Mennyiség van:

gyilkos galócából

az összes rókagombából

sárga gerebenből

bükki pereszkéből

sötét trombitából

mindenféle pókhálósból /amiből csak 4-5 fajt ismertem fel,de ez nem zavarta meg a nyugalmamat/

rengeteg a zöldhátú zsemlegomba

rengeteg csalóka pereszkét láttam

különféle ramáriákból sokat látni,boszorkánykörökben

találtam 4db  ízletes vargányát,egészségeset,

A lényeg,hogy tobzódik az élet,minden csodálatos,annyi különleges gereben jött elő,hogy ihaj.Én annak örültem hogy élek,tudok járni,szép volt az idő,egyáltalán nem zavart,hogy nem találtam meg Hador különleges gombáját.Viszont megtaláltam ismét önmagam.

Később felteszem a gereben fotókat.

Előzmény: Shroomer (118139)
galasz01! 4 órája Creative Commons License 118141

Hogy legyen egy kicsit a gombákról is szó :-)

nagypapi51 4 órája Creative Commons License 118140

Itt tartunk...

Nyilván a huzamosan felettünk örvénylő alacsony nyomású ciklon az oka - hogy a szintén tüntetően távol maradó Nebularis képzeletbeli szavait idézzem.

Kááár...

Előzmény: Shroomer (118139)
Shroomer 5 órája Creative Commons License 118139

Atyaisten, itt már a topgombászok is ölik egymást? Ez valami gombamérgezett topic :)   LP kemény   mint tarzan talpa, vagy mint ifjú vargánya a mélyhűtőben, nem érdemes ugrani a megjegyzéseire, később talán megbánja őket, élőben meg amúgy is kedvesebb menyecske :) Általában :) 

Előzmény: Gnomonika (118137)
gombafügg 8 órája Creative Commons License 118138
Szerintem a tied inkabb Csaloka pereszke(Rhodocybe ge.mina)
Előzmény: rovirágomba (118136)
Gnomonika 8 órája Creative Commons License 118137

"Nos, ott pl. ilyen méret van megadva Albert Laci tollából:

5–6,3 × 3,1–3,5 μm,"

Köszönöm, ismerem a hozzátartozó cikket is.

A hozzászólásom lényege:

Véleményem szerint épp elég feladat feloldani az olyan ellentmondásokat, amik a mértékadónak számító szakirodalmak között is fennállnak.

Ezért változatlanul úgy gondolom, hogy - egy ritkának számító gomba esetében, amely nem áll bármikor a rendelkezésre  kontrollként - nem szerencsés dolog a különböző idegen nyelvű topikokról beidézni egy-egy spóra méretét.

Napi 10-12 órát dolgozom (szerencsére) és sok érdekes határozásra váró fajjal találkozom. Így nem frusztrál, ha abban a percben, mikor időm engedi és leülök a gép elé, nem írom ki rögtön, hogy egy-egy gomba esetében mire gondolok, veled ellentétben, akinek még "totózgatni" is van ideje.

Ezen a topikon a stílustalan, frusztrált személyeskedéseknek szerintem nincs helye, hiszen ismerjük egymást, amennyiben mégiscsak ilyen ingered van velem szemben, azt rövidesem megteheted négyszemközt is.

Előzmény: lilapereszke (118135)
rovirágomba 9 órája Creative Commons License 118136

Lehet, hogy ugyanazt a fajt találtam, mint Keszra (ld. nem sokkal lejjebb)? Még az élőhely is ugyanaz volt, a nyárast leszámítva

akácos szélén nőtt, de a túloldalon tarra vágott nyáras volt és a bokra kökényféle, szúrós.

Én átmenetileg a fakósárga tölcsérre gondoltam, de a vastag tönköt és a színt nem véltem tipikusnak.

Akkor tehát a paradoxus? (lásd Lilapereszke, nem sokkal lejjebb). Nem tejelt.

Az 1. kép vakus derítéssel, a 2. vaku nélkülkészült, de a kék egy részét elvettem utólag. Sztem mindkettő többé-kevésbé színhelyes. Előre is kösz.: RVG

lilapereszke 11 órája Creative Commons License 118135

A múltkor mértékadó forrásként (nevezéktani elnevezésnél) jelölted meg a Mikológiai Közleményeket.

Nos, ott pl. ilyen méret van megadva Albert Laci tollából:

5–6,3 × 3,1–3,5 μm,

Előzmény: Gnomonika (118117)
lilapereszke 11 órája Creative Commons License 118134

Kedves Hador!

A magam részéről köszönöm, hogy feltetted a gombát. Maga sokat tanultam vele, mert elég sok fajt átnéztem, mire felrémlett a megoldás.

Gmonika már csak ilyen, "túltudományoskodja" a gombahatározást. Kilógott a lóláb, muszáj volt neki is hozzászólni, ha már nem ismerte fel makroszkópos jegyekből a gombát, felmutatni (ez esetben napóra nélkül :-), hogy mennyire tájékozott :-) 

Előzmény: hador (118129)
rovirágomba 12 órája Creative Commons License 118133

No.2, vége...

Előzmény: rovirágomba (118132)
rovirágomba 12 órája Creative Commons License 118132

Szóval kér valaki spórát a valószínű mérges pókhálósgombából? Üdv.: RVG

Gnomonika 13 órája Creative Commons License 118131

Gombász túrák (Vértes-Gerecse, Tatabánya) minden héten szombaton.
2014. szeptember 13.
További részletek a túrákról:
http://www.napora.hu/gomba.html

hador 22 órája Creative Commons License 118130

Talán nem kizázó ok, én lehet hogy ott is belebotlanék :) Az hogy itt a gombászok hol ide, hol oda a Bükk, Mátra, Cserhát, Börzsöny, Vh., Pilis, Budai-h., Vértes, Gerecse, Bakony, Őrség, Zala, Zselic... között rohangálnak világos, de én már nem is csodálkozom, végül is miért ne lehetne átugrani egy kis ebéd utánni atlantikus gombászatra Belgiumba?-)

Előzmény: csillagfény1 (118069)
hador 23 órája Creative Commons License 118129

Ez a beszélgetés a gombák ritkaságából indult ki. Én csupán egy gombának az általam vélt ritka mivoltának adtam hangot, ami számomra azzal be is bizonyosodott, hogy senki nem akadt, aki rávágta volna a megfejtést, pedig itt tapasztalt gombászok is vannak. Mindazonáltal azt gondolom, ha nekem mutatják a gombácskát, valószínűleg egyből felismerem, mert már találkoztam vele és számomra érdekes, tetszetős gomba lévén jól meg jegyeztem. 

A védett rókagombát úgy látom jóval többen ismerik és szedik is ha nem ismerik. Azonban mindenki véleménye érdekel a gombácska ritkaságát illetően. 

Lévén hogy ez a faj könnyen felismerhető mikro bélyegek nélkül, nem kívántam mikológiai mélységekbe bonyolódni, a spóra tulajdonságokik elmenni, de annyi kérdés zúdult ide, hogy "muszáj" volt. Nem tudom ennek "a "R. obscurissimus sp.: 5-6x3-3.5(4.5) µm" spóramérésnek mi a forrása, de ezzel kapcsolatban a hivatkozásomban sem látok különösebb problémát. Korábban a R. obscurissimus változatként tárgyalt taxon is volt a R. ionides alatt, továbbá beírva a keresőbe, hogy: rugosomyces obscurissimus spores.

Az első találatnál 5–6,3 × 3,1–3,5 μm,

a másodiknál 5-6 x 2,5-3 μm,

a harmadiknál 4,5-6 x 2,5-3 μm a megadott spóra méret.

Egyébként a mikroszkóp nélküli határozás híve vagyok, ezért sem mutogatok pl. Erdőszéli csiperke alakkörbe tartozó gombákat, hogy na ez mi lehet :-)

Előzmény: Gnomonika (118117)
Bali7903 23 órája Creative Commons License 118128
Nagyon szépen köszönöm a részletes leìrást.
Szerdán dogozom, ugyhogy marad a hétvége.

Köszönöm még 1x

Üdv Balázs
Előzmény: PET SHOP BOY (118119)
hador 23 órája Creative Commons License 118127

Heyderia előadása ma a TIT-ben több ritka, újonan talált, vagy akár ismeretlen gombával mutatta hogy az idei évünk "isteni kegy", kiváló szezon minden féle gombász számára. Nyári kérdésekre is választ kaptunk. Aki jegyzetelt, fotózott, filmezett, vagy jó esze a notesze, most sokat gyarapodhatott, tanulhatott gombából. Köszönet érte!

heyderia 24 órája Creative Commons License 118126

Rossz pénz nem vész el.

Előzmény: lilapereszke (118089)