Keresés

Részletes keresés

bovista72 Creative Commons License 5 perce 0 0 125621

Szia!

Klasszikusokat csak szó szerint :  „nem tudom ez mennyit fog emelni a sörmennyiségen”

дорогой друг, ez nem a bankszféra , itt nem divat a leírtak egyoldalú önkényes meghágása. A tárolási díj az 1 sör/5 év és ezzel punktum. Az ellenszolgáltatás  kiegyenlítése sör/év  mértékegységgel lett megadva, a nevezőben szereplő év nem igényel hozzá fűzni valót. A számlálóban szereplő általános sör megnevezés hordozhat csapdát, ezért a tisztesség megkívánja a pontosabb definiálást. Szóval, a nép egyszerű gyermeke vagyok, egy kőbányainál nem kell tovább gondolni.

Úgy érzem részemről tisztázódtak az esetlegesen felmerülő kérdések. Egy piciny hiány érzetem még azért maradt, olyan mikronos tartományban.  A „csökszár” hány mikron felett nevezhető pedicell-nek?

Apropó, Kecskeszerelem.

Kecskepörkölt, kecskesült mind remek. A kecskeszerelem speciel úgy vélem sok sörös élmény, ennyit tutira nem kaszálok a  Bovista raktározásán.... :-)

Előzmény: Podaxis (125620)
Podaxis Creative Commons License 1 órája 0 0 125620

Ha jól látom a farkincás jószágok a Kecskeszerelem Senki Szigete mellett lakoznak? Felettébb izgalmas környék lehet :) 

Posta kíváló ötlet, bár nem tudom ez mennyit fog emelni a sörmennyiségen. Küldök levelet privátban. 

Előzmény: bovista72 (125618)
bovista72 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 125619

Szia!

Az eredeti méretű képet is szívesen elküldöm.

A történet azért egy kicsit lezáratlan a számomra. Jól sejtem, hogy mindazok amiket ez ideig megtudhattunk azok alapján Rőt csillagomba lerottyant példányára bukkantam. Vagy még várni kell a teljes mumifikálódásra?

Előzmény: ízletestőke (125614)
bovista72 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 125618

Szia!

A kis farkincás jószág(ok) a Debrecenhez közeli Bánki  erdőspusztai tájháztól kőhajításnyi távolságra találhatók, lásd a mellékelt képeket.

Ez egy kis nyílt rész, a talaj homok, az adott folton ahol a pöfi kadáverek szunnyadtak ott minimális a fű, inkább moha tarkítja a felszínt. A közelben tuják álldogálnak.

A szóban forgó Bovista földi maradványait elkülönítem (jelenleg egy dobozban, mint tömegsírban senyved az aznap aratott többi mumifikált társával egyetemben ).  Természetesen megőrzöm számodra.

Lássuk csak, tárolás, állagmegóvás (Argon atmoszféra vagy vákuum; temperált  környezet; alacsony, állandó páratartalom; vibrációmentesség stb.) mindez annyi mint 1 üveg sör/ 5 év.  :-)  A bértárolási idő kalkulálásába vedd bele azt, hogy tutira nincs már időm egy ládányit összevárni...:-)

Ha gondolod postára is adhatom.

A „csökszár” hány µm-től számít pedicell-nek? Jelen gomba spórái esetén a mérés során a csökszárat  is figyelembe kell venni? (kell egy hossz és egy keresztmetszeti mérés?)

Előzmény: Podaxis (125609)
galasz01! Creative Commons License 3 órája 0 0 125617

Egy éve már kerestem, de a jégkár miatt az élőhely erősen meg lett bolygatva, nem találtam. 

Idén még csak most jövögetnek a kis piroskák, keresem most is, bár sok reményt nem fűzök hozzá, de egy jó kis cseh kucsmás rész miatt amúgy is többször fogok arra járni :-)

Előzmény: lilapereszke (125616)
lilapereszke Creative Commons License 4 órája 0 0 125616

Igen. Kíváncsi lennék a te foltodra is, hogy ott is őrzi a helyét?

Előzmény: galasz01! (125611)
lilapereszke Creative Commons License 4 órája 0 0 125615

Talán egy Chondostereum purpureum. Néha fenyőn is van.

Ha utadba esik nézd meg pár hét múlva is.

Előzmény: kapás46 (125613)
ízletestőke Creative Commons License 6 órája 0 0 125614

Nagyon jó képek.Kettőt el is mentettem a neved alatt,utólagos engedelmedet kérem  .Üdv.

Előzmény: bovista72 (125608)
kapás46 Creative Commons License 10 órája 0 0 125613

Januári lelet fenyőfán. Vajon mi lehet?

heyderia Creative Commons License 11 órája 0 0 125612

http://www.smnf-db.fr/documents-mycologiques

Itt megvannak a Mikológiai Társaság könyvtárából hiányzó Doc. Myc. számok.

galasz01! Creative Commons License 12 órája 0 0 125611

Előjött az albínó is?

Szuper! :-) 

Előzmény: lilapereszke (125610)
lilapereszke Creative Commons License 12 órája 0 0 125610

Piroska és Hófehérke a hó alatt is jól elvolt :-)

Podaxis Creative Commons License 13 órája 0 0 125609

Szia!

Teljesen lázba hoztál, a gombáddal.

Bovista furfuracea-t azért nem találtál sokat a neten, mert ez a kis jószág több néven is fut (Lycoperdon furfuraceaum, Bovista pusilla stb a B. pusilla is érvényes név, csak egy másik fajra .) Hosszadalmas lenne leírni, de a nevezéktan útvesztői miatt most Bovista furfuracea a hivatalos neve. Azért Bovista, mert nincs meddő része (vagy ha lenne, az gyapotszerű lenne. De azért volt régebben Lycoperdon, mert lycoperdon típusú a kapillíciuma. 

Visszatérve a gombádra, ez egy nagyon érdekes gomba. Kinézetre Bovista furfuracea, de a belseje nem teljesen stimmel. Pont egy ilyet leltünk nemrég mi is homoki fenyves közti tisztáson ( a tied hol volt?). És a terepen és is B. furfuracea-nak véltem. Meglepődve tapasztaltam azonban, hogy - a szintén aznap - a nyílt homokpusztán szedett klasszikus furfuraceatól eltér a kapillíciuma, és a termőtest is egy kicsit nagyobb volt. Természetesen a végén találtuk, és a visszafelé indulás miatt fotó sem készült a helyszínen. 

Szóval: A mikród alapján én úgy látom (ahogy a miénknél is), hogy a kapillícium nem lycoperdon típusú de nem is bovista típusú, hanem átmeneti típusú (vannak elágazások, és el is vékonyodik, de lassan és a főágak se olyan vastagok, és nem olyan gyökérszerű az egész)Na most ilyen faj nem nagyon van hazánkban (Európában se nagyon). Egyetlen fajt találtam, amire ráillik, az a B. cunninghamii. Ennek alaposan utána kell járnom (rajta vagyok a témán), de kérném a segítségedet, hogy a gombát rakd el nekem légyszíves. 

Az ilyen spórákat a szakirodalom még nem hívja pedicell-eseknek.

Ha nem cunninghamii, akkor lehet, hogy valami más esetleg Bovista72 :))

Előzmény: bovista72 (125607)
bovista72 Creative Commons License 23 órája 0 0 125608

Tavaly volt szerencsém élőben találkozni a Rőt csillaggombával (Geastrum rufescens), majd ránéztem a fészekre a későbbieken is. Néhány kép a vitális, a már dög és a teljesen deglett példányoktól:

A  megrabolt fészek aljból vittem magammal megnézni a spórákat. A spórákat mértem simán, csak úgy csupaszon a tárgylemezen, majd olajozva is:

simán:  (16 db) átlag 4,06 µm, intervallum 3,63-4,37 µm

olajozottan: (26 db) átlag 3,92 µm, intervallum 3,5-4,44 µm

A legutóbb a Debrecen környéki erdőspusztán talált, nyűtt rufescens forma példány spóráit is megméricskéltem:

simán:  (25 db) átlag 4,49 µm, intervallum 3,9-4,99 µm

olajozottan: (30 db) átlag 4,27 µm, intervallum 3,79-4,75 µm

Még nem száradt ki teljesen (a homokszemek már peregnek róla), a „lábait” egyenlőre - mint egy markoló- saját maga alá húzza.

Előzmény: ízletestőke (125601)
bovista72 Creative Commons License 24 órája 0 0 125607

Szia Podaxis.

Írtad, hogy a „pinduri farkincás valószínűleg Bovista furfuracea (mikró kell)” Ma sikerült betolni a   górcső alá.  A Bovista furfuracea-ról  én nem sok mindent találtam, egy cikkben láttam érdemi infót:

MIKAEL JEPPSON Smĺ röksvampar i torra kalkmarker – en bestämningsguide

No ez a számokon és a képi kitárulkozáson túl  többet nekem nem adott, talán a nyelvezete miatt …:-)

25 darab spórát mértem meg (úgy ahogy…), 4,03-5,67 µm-es tartományba estek, az átlag 4,85 µm.  Számos spórának van csökszára (ez lehet a pedicell), sajna slendrián módon csak 5 ízben mértem le. 0,98 µm az átlag (a tartomány 0,91-1,1 µm)

A mikroszkóp alatt látottak alapján, én már annak is örvendtem, hogy a Bovista típusú  kapillíciumot felismertem. Ezen felül nekem továbbra is a találgatás, illetve az erőltetve de erre vagy arra ráhúzható kategória maradt. A Bovista …… A pontozott vonal nem az én asztalom.

A látottak alapján szerinted: ……=?

Előzmény: Podaxis (125589)
ppeter44 Creative Commons License 1 napja 0 0 125606

Ja, ja, igyekszem haladni az elmélet vonalán is, de egyelőre csak kis dózisokban, kevés az időm. Ha meg van is, gyakran az erdőt választom.

Hátha meglesz az az egy! Egy hónap még van rá, gondolom utána te is átpártolsz a kucsmákhoz :)

Előzmény: ízletestőke (125597)
ppeter44 Creative Commons License 1 napja 0 0 125605

Akkor az "öregapás" verzió lett a nyerő...

Előzmény: Gnomonika (125595)
Gnomonika Creative Commons License 2 napja 0 0 125604

Kedves Gombászok!
Az Erdei Gombász Tanoda Bt. által meghirdetett gombaszakellenőri tanfolyam 2016. március 05-én elindul Tatabányán.
A tanfolyam időtartama összesen 228 óra.
(Lehet még jelentkezni a weboldalon.)
http://www.napora.hu/elemek/gomba_szakellenor.html

homerx Creative Commons License 2 napja 0 0 125603

egesz pontosan ez 2 darab :) meleg, napsutotte ultetett nyaras. a talaj reggel meg fagyott, de gorsan olvadt. visszafele mar csuszkalt az auto a folduton. turbolya meg sehol.

Előzmény: ízletestőke (125597)
Podaxis Creative Commons License 2 napja 0 0 125602

Sajnos nem ismerjük a pseudolimbatumot, de láttam olyan fotót, amin nem volt egyértelmű a határoltság. de majd megismerjük!

Előzmény: ízletestőke (125601)
ízletestőke Creative Commons License 2 napja 0 0 125601

Nem a kis sötét lebenyesekre gondoltam,hanem az utolsó 5 nagynak kinéző gombára.Ilyen szájnyílással melyik faj pödrődik vissza? Ilyen szájnyílása van a fimbriatumnak,a rufescensnek ,a fornicatumnak és a pseudolimbatumnak.Nem látok határoltságot a szájnyílás körül.Kizárnám a fimbriatumot,a fornikatumot.A pseudolimbatumot nem ismerjük.Bárcsak visszapördülne,mert akkor lehetne tovább gondolkodni.

Előzmény: Podaxis (125600)
Podaxis Creative Commons License 2 napja 0 0 125600

Talán igen, én bizonytalan vagyok. Remélem nem pöndörödnek vissza a nyélhez a lebenyek kiszáradás után :))

Előzmény: ízletestőke (125598)
ízletestőke Creative Commons License 2 napja 0 0 125599

Nektek is minden jót!JÖN MÁR A TAVASZ!! L.ha kész a fürdőszobánk már indulhatunk is,kucsmára fel!!Ha sikerülne  a TIT-ben ma az jó lenne.Üdv.

Előzmény: hal40 (125586)
ízletestőke Creative Commons License 2 napja 0 0 125598

Az utolsó 5 csillag meg talán rufescens.

Előzmény: bovista72 (125588)
ízletestőke Creative Commons License 2 napja 0 0 125597

Homer egy cseh kucsmagomba bébikéjét találta meg,most is elsőként ezen a fórumon.Lassan növöget,Heyderia írta,hogy már csak  kb.egy hónap. Ppeter addig marad az elmélet ugye? Köszi,hogy keresed a csillagokat.Már csak egy faj hiányzik.Üdv.

Előzmény: ppeter44 (125591)
ízletestőke Creative Commons License 2 napja 0 0 125596

A találatot már régen stoppoltam,csak azóta nem találkoztam hal40-ékkel.!De neked is szívesen megmutatom,ha akarod.A helyszín általunk is ismert.Hi-hi!

Előzmény: Podaxis (125584)
Gnomonika Creative Commons License 2 napja 0 0 125595

"Ez a (lakkos?)tapló most parazita lenne, vagy csak öregapjával van igazán közeli viszonyban?"

Szegett tapló (Fomitopsis pinicola) parazita és szaprotróf, barnakorhasztó gomba.

Előzmény: ppeter44 (125592)
Podaxis Creative Commons License 2 napja 0 0 125594

Ez is Disciseda bovista-nak látszik

Előzmény: ppeter44 (125592)
Podaxis Creative Commons License 2 napja 0 0 125593

Ez egy tipikus Disciseda bovista. A spóraméret és a mikro képek is alátámasztják. Ami a terepen is felismerhetővé teszi általában az, hogy ez a legnagyobb csészés pöfetegünk, az alján nem marad meg a csésze, csak középen egy homokos rész, és a burok barnás-bordós alapszínén gyűrődőtt ezüstös réteg látható. Ez nagyítóval jól látható. 

Előzmény: bovista72 (125590)
ppeter44 Creative Commons License 2 napja 0 0 125592

A mai túra különlegessége két nehezen összebékíthető évszak találkozása volt; reggel még a deres fűben botorkáltam céltalan célom felé (egy kört tenni az erdőben), dél felé, még mindig fagyos talajon, már enyhe, kifejezetten langyos fuvallatok csaptak meg.

Disciseda fajba én is belefutottam, földút homokjában nőttek.

Ez a (lakkos?)tapló most parazita lenne, vagy csak öregapjával van igazán közeli viszonyban?

Ennek pedig nagyon örültem. Nem elsősorban a kén-dioxidra vonatkozó információtartalma miatt - bár talán az sem mellékes - hanem mert olyan szép volt.

Ízletestőke! Ahogy ígértem, mindig mikor megyek, nézem a csillaggombákat is, de idén télen valahogy nem futok beléjük.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!