Keresés

Részletes keresés

lilapereszke Creative Commons License 6 órája 0 0 129063

Szép gomba, én is mindig örülök neki.

Előzmény: barkócza (129059)
lilapereszke Creative Commons License 6 órája 0 0 129062

Szia Barkócza!

Tegnap előtt naplementében állt egy szép pár a turista út szélén Keleméren, én is kattintottam rájuk egyet. (Örülök, hogy már ismerősként köszöntitek ezt a szép gombát :-)

Előzmény: barkócza (129060)
Podaxis Creative Commons License 8 órája 0 0 129061

Szia!

Lentebb Heyderia-ék már megírták, hogy engem érdekel ez a faj, és megköszönöm ha kapok belőle egy példányt  koordinátákkal (Heyderia tudja a címem). Szárazabb, kötöttebb löszös talajon is lehet vele találkozni, ott sokkal nagyobbra nő mint homokon. 

Köszönöm az infót, szép találat. 

Előzmény: Kistáltos (129058)
barkócza Creative Commons License 10 órája 0 0 129060

Mostanában többször botlottunk morva tinóruba. Az elsőt még lilaperszke határozta meg nekünk a másik fórumon. Aztán később egy ilyen szép kis párost találtunk:

Tegnap is előkerült egy, ezt körbefényképeztem:

Minden esetben Budai hegység, homokkövön. Talán nem is olyan ritka.

barkócza Creative Commons License 10 órája 0 0 129059

Ezt a szépséget még aug. 12-én találtuk a Kab-hegyen.

Kistáltos Creative Commons License 12 órája 0 0 129058

Köszönöm a válaszokat. Sajnos nehezen lehet keresni ebben a topikban, én meg már régóta nem követem ezt az oldalt.

A lelet Pécel feletti dombon, termőföldek közötti úton volt. Sehol nincsenek sivatagi körülmények, bár sok helyen  szikes - meszes a talaj. 

GPS koordinátákat szivesen megadom, csak kérek valakit, linkelje az oldalt, hol kell bejelenteni.

A leletet is felajánlom profi gombászoknak, Heydera tudja az e-mail címemet, oda kérnék egy postacímet, ahova küldhetem. Sajnos mostanában nem jutok be a TIT-be, így csak postán megy. Nem ismerem mindenki nincknevét, de akinek tavalyelőtt vittem a Battarreát, neki is küldhetem. :)

Előzmény: Abu Ramla (129046)
Ybrik Creative Commons License 14 órája 0 0 129057

Köszönöm! Ma is tanultam valamit. Gondoltam ,hogy fellapozom a könyveimet, de messze vannak...

Érdekes ,hogy a netes keresgélésnél nem láttam ,hogy a citromillatot írnák.(lehet csak elkerülte a figyelmemet)  Pedig az a pici gomba olyan volt mint egy dezodor.

Előzmény: homerx (129041)
lilapereszke Creative Commons License 15 órája 0 0 129056

Szia Heyderia!

Nekem minden hír jó, ami az ismereteimet bővíti.

Olvastam erről a var. casimiri-ről a bőngészéseim során, de nem figyeltem fel az általad írt álgyűrűszerű képletes megjegyzésre.

Köszi szépen!!!!!

Előzmény: heyderia (129043)
trombitagomba Creative Commons License 24 órája 0 0 129055

Latin név alapján látom, hogy ugyanaz.

Előzmény: trombitagomba (129054)
trombitagomba Creative Commons License 24 órája 0 0 129054

Bocsánat, ráncos fenyőgombaként ismertem:)

Előzmény: trombitagomba (129053)
trombitagomba Creative Commons License 24 órája 0 0 129053

Ok, megvan! Eddig nem figyeltem fel rá, kösz!

Előzmény: ízletestőke (129047)
trombitagomba Creative Commons License 24 órája 0 0 129052

Egy-két kajszával találkoztam, a gyűrűsödnek utána nézek.

Előzmény: ízletestőke (129047)
bovista72 Creative Commons License 24 órája 0 0 129051

Szia!

Szerintem"  Nyár-fagomba (Lentinus tigrinus), bár én nem vagyok expert és emitt, amott már tévedtem.

Előzmény: Zolcsi67 (129050)
Zolcsi67 Creative Commons License 24 órája 0 0 129050

Segítséget szeretnék kérni, merő kíváncsiságból: ez milyen gomba?

Ártérben nőtt (Duna), fűzfán, a gyökerek közelében.

bovista72 Creative Commons License 24 órája 0 0 129049

Felénk még csak nem is böffent a gombatévő bőségszaru….”szaru is vótunk” Emitt és amott elszórtan akadd néhány jószág. Vót, hogy amott sokkal több volt ,mint emitt, de szinte nyalhatóan több volt a nedvesség a talajban amott mint emitt, pedig a távolság nem vót több emitt és amott között mint amit egy gyalogsörrel ne lehetne megtenni bizton a kiszáradás ellenében. No és ki tudja, hogy szabadba támadásom emitt kiindulási pontjától, amott érkezési pontjáig a jószágok mekkora garmadáját hagytam felderítetlen? (nem is akarom tudni, még ily éhínség idején sem) A nyaras, ligetes homokon tanyát vert pusztaság hozta egyik klasszikusát, a Rózsáslemezű tejelőgombát (Lactarius controversus). A helyszínen (amott, a követhetőség kedvéért) kigyaktam belőle egy vékonyka körcikket és jóval a csonkítást követően, emitthez közelebb a güzülőben megpróbáltam betekinteni a már kihűlt kadaver cafat bensőségeibe. Konklúzió: jó hogy emitt még vót söröm és elértem amottig, ahun tudtam, hogy az emittről hozott sörök helyére befér a tejelő hullájának csonkolmánya a hordozó dobozkába és amottól emittig csorogva -még vígan sörözgetve- visszafelé megláthatok olyat, amit eddig esélyem sem volt emittől amottig meglátnom.

Emitt amott vót benne többfelé illen kilgyó:

Gamma Leonis Creative Commons License 26 órája 0 0 129048

Végül is öt rend képviseltette magát: Boletales, Agaricales, Cantharellales, Russulales, Polyporales. És volt néhány tömlősgomba is, pl. Leotia lubrica. Láttak elég gombát. Nagy sikert aratott a kókusz illatú Lactarius glyciosmus és a fokhagyma aromájú Mycetinis alliaceus. Tehát nemcsak hasgombásztak, hanem tanultak is. Szórtam nekik a tudás morzsákat. :-)

Előzmény: heyderia (129044)
ízletestőke Creative Commons License 26 órája 0 0 129047

Amiket én láttam Tőled kicsit keletebbre, az mennyiség,de a "trombitájuk" " már" szárad.Néhány csokor szürke róka is volt,de beszáradva az is.Vargánya egy sem, a rothadó galamboktól szagos az erdő.Viszont vannak friss kajsza lisztgombák,amik megelőzik a vargányákat.Ja ,és sok,szedhető gyűrűs ráncosgomba jött elő a bükkösökben. Végre van néhány szép Hydnellum faj is.üdv.

Előzmény: trombitagomba (129039)
Abu Ramla Creative Commons License 26 órája 0 0 129046

Vesd össze a Podaxis (127753, 127783), ill. Abu  Ramla (128038) h.sz.-ekkel.

Jómagam nem kokárdát, hanem kócos szerzetesek tonzuráját láttam az adott fajon, mint (egyik) jellemző képletet. 

üdv, Abu Ramla

Amennyiben nem az ismert egy-két lelőhelyének valamelyikén találtad, szerintem nagyon jó adat a faj hazai előfordulásához; de ebben majd Podaxis, vagy Heyderia erősíthet meg.

Előzmény: Kistáltos (129031)
ízletestőke Creative Commons License 26 órája 0 0 129045

Hol a csudában van ilyen "jó" poros út?

heyderia Creative Commons License 27 órája 0 0 129044

Akkor a vargányákat már fel fogják ismerni a vizsgán, de remélem más gombák terén is bővültek  az ismereteik:-)

Előzmény: Gamma Leonis (129029)
heyderia Creative Commons License 27 órája 0 0 129043

Lilapereszke, van egy hírem számodra, majd eldöntöd, hogy jó vagy rossz-e. Ne elégedj meg a szerényebb tudással, át kellene bogarásznod azt a tanulmányt. Olvasom Roux 1001 gomba című könyvében, hogy az I. leptophylla=I. lanuginosa var casimiri jellemzően faanyagbontó és egy álgyűrű szerű képlet van a tönkjén, ahogy a te felvételeden látszik is. Viszont a himéniuma pleurocisztidákat nem tartalmaz, utóbbit írják az amerikánusok is.

Előzmény: lilapereszke (129020)
homerx Creative Commons License 27 órája 0 0 129042

eeeez szep talalat! :)

Előzmény: Gamma Leonis (129029)
homerx Creative Commons License 27 órája 0 1 129041

csak annyit meg, hgy csoves termoretege a tinorufeleknek van. a gereben csapos termoretegu.

Előzmény: Ybrik (129021)
SzaboMate Creative Commons License 28 órája 0 0 129040

Köszönöm, maradnak az élőhelyükön.

Előzmény: ízletestőke (129026)
trombitagomba Creative Commons License 28 órája 0 0 129039

Érdekes, hogy jó ismerős minden nap megy gombászni, de nem talált még idén trombitát ( rókagombát annál többet: Mátra) . 4 jó hely közül egy, ahol találtam, de nagyobb mennyiségben nem jött még elő. Keserűgomba friss hulláma öregszik, remélhetőleg jelzi a vargányák készülődését...

Előzmény: steinpilz44 (129019)
beetee Creative Commons License 30 órája 0 0 129038

Elsőre egy homoki tintag. ugrott be, de rájöttem a tévedésre... :)

Előzmény: beetee (129035)
heyderia Creative Commons License 30 órája 0 0 129037

Merre ilyen poros az út? Az anyagot vagy a pontos lelőhelyet Podaxis biztos örömmel venné.

heyderia Creative Commons License 30 órája 0 0 129036

Podaxis és ízletestőke kedvencét lelted.

Ezt.

beetee Creative Commons License 30 órája 0 0 129035
Kistáltos Creative Commons License 30 órája 0 0 129034

Nem.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!