Keresés

Részletes keresés

heyderia Creative Commons License 3 órája 0 0 122569

Lapozzunk.

Amíg lapozgatjuk a halkan kérdezett fajlistát, egy nedves helyen (égeres, csalános) növő apróság, mely ha jól emlékszem (majdnem)különdíjban részesült:

Spóraméret: 13-16x4,3-4,6 mikron

Előzmény: lilapereszke (122567)
lilapereszke Creative Commons License 8 órája 0 0 122568

Fene a gusztusát, csak forrón szereti az ételét :-))

Termesztésben is 28-32 fok kell neki.

Előzmény: kapás46 (122566)
lilapereszke Creative Commons License 8 órája 0 0 122567

"85 fajnál tart a számozás, ahogy látom a képeiden. 

........

Halkan kérdezem, hogy készült hozzá valahol fajlista?"

A kiinduló pont ez volt.

Lapozzunk.

"Volt olyan szakellenőri terepgyakorlatunk anno a Szépvölgybe, mikor összesen 1 db összeszáradt kígyógombát talált a csapat".

A rossznál mindig van rosszabb, vigasztalódjunk :-))

Előzmény: heyderia (122565)
kapás46 Creative Commons License 17 órája 0 0 122566

Ez a szegény bocskoros vajon miért éppen a legforróbb napokat választotta világrajöveteléhez? Három napig bírta. (Miért kell neked a legforróbb napokon is gombászkodnod, kérdezte az asszony, és mindjárt meg is válaszolta: te se vagy egészen normális.)

heyderia Creative Commons License 18 órája 0 0 122565

Talán jobb a hagyományos és egyben a fesztiválokon, találkozókon eddig bevált rendszer, amikor nem 16 szakellenőrt kell egy-egy gombával "levadászni" a tanulni vágyó látogatónak, hanem a kiállítóasztalon a feliratokkal ellátott gombákat áttanulmányozhatja, memorizálhatja csendes magányában.

Ez volt a kiindulópont.

Úgy tűnik az ismerősömnek csak a számozott asztalon lévő gombákkal sikerült találkozni, mert több-kevesebb feliratozás ezek szerint volt.

Azért ez már máshogy hangzik:-))

Többen hiányoltunk, pár mütyür kalaposnak biztos megtaláltad volna a feliratát, a taplókhoz meg az egész paksamétát át kellett volna forgatni egyesével.

Volt olyan szakellenőri terepgyakorlatunk anno a Szépvölgybe, mikor összesen 1 db összeszáradt kígyógombát talált a csapat, a vezető Albert Laci volt, többen Zalából érkeztek, voltak Miskolc környékéről és volt aki Szegedről jött el. Úgy emlékszem azon a gyakorlaton azt tanultuk csak meg, hogy eső nélkül nehéz új ismereteket elsajátítani.

Előzmény: lilapereszke (122559)
lilapereszke Creative Commons License 21 órája 0 0 122564

Úgy tűnik az ismerősömnek csak a számozott asztalon lévő gombákkal sikerült találkozni, mert több-kevesebb feliratozás ezek szerint volt. A rejtélyek megfejtéséhez gratulálok, legalább hárman már elkönyvelhettek sikereket is :-)

Előzmény: heyderia (122561)
heyderia Creative Commons License 24 órája 0 0 122563

Amikor az asztalra kerültek, akkor még nem voltak aszaltak.

Előzmény: beetee (122562)
beetee Creative Commons License 25 órája 0 0 122562

A gombakiállítás helyett gombaszárítmány-kiállítás lett volna a helyesebb elnevezés, ha jól látom... :)

Előzmény: heyderia (122561)
heyderia Creative Commons License 26 órája 0 0 122561

Talán jobb a hagyományos és egyben a fesztiválokon, találkozókon eddig bevált rendszer, amikor nem 16 szakellenőrt kell egy-egy gombával "levadászni" a tanulni vágyó látogatónak, hanem a kiállítóasztalon a feliratokkal ellátott gombákat áttanulmányozhatja, memorizálhatja csendes magányában.

Ez egy olyan különleges fesztivál volt, amikor az egy-egy gomba is csodaszámba ment:-) Nem nagyon volt mit memorizálni, ha csak a rendkívül gyors fakulást, színmódosulást és száradást. Az egyke példányokat egyből benevezték a szépségversenyre, amiből több volt és szabadszemmel határozható volt, az a taplók kivételével fel volt címkézve, de a taplós asztalon is voltak feliratok, legalább is "csendes magányomban" én úgy láttam:-)) 2 már végzett "szaki" viszont megtalált engem, és közösen sikeresen meg is fejtettük a rejtélyeket.

Előzmény: lilapereszke (122559)
Gnomonika Creative Commons License 26 órája 0 0 122560

Óriás harmatgomba (Stropharia rugosoannulata) a Zemplénből.

lilapereszke Creative Commons License 26 órája 0 0 122559

Talán jobb a hagyományos és egyben a fesztiválokon, találkozókon eddig bevált rendszer, amikor nem 16 szakellenőrt kell egy-egy gombával "levadászni" a tanulni vágyó látogatónak, hanem a kiállítóasztalon a feliratokkal ellátott gombákat áttanulmányozhatja, memorizálhatja csendes magányában. A gomba-ismeretterjesztés nem kapcsolatteremtésről szól, azt talán egy másik tréningen kellene gyakorolni :-))))

Azért köszönöm a tájékoztatódat.

Előzmény: heyderia (122558)
heyderia Creative Commons License 27 órája 0 0 122558

(Ismerős panaszkodott, hogy tanulni ment oda, számolni már megtanult az általános iskolában).

Általános szabály, ha sok ismeretlen nagy termetű gomba van, akkor nincs senki a környéken, aki értene a gombákhoz. Ilyen veszély most nem volt, ezért legalább 15 gombaszakellenőr várta  a hozzájuk fordulókat.

Meg lehetett azért tanulni, hogy az áltriflák, ha nagytermetűek is, fiatalon még fehér belsővel rendelkeznek. Piros tinórú  és nyárfa-érdestinórú vitte a prímet, összesen kb 40 darabbal, a selymes csengettyűgomba sem maradt el darabszámban tőlük. 1 db karcsú csiperke, 1 db sötét rétgomba, a szokásos, nyári hőségben még előbukkanó fajokkal(nyári laskagomba, ízletes tőkegomba, sárga rókagomba, pár galambgombafaj). Nem lesz 85 faj.

Előzmény: lilapereszke (122555)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja -1 0 122557

5. Mindennek függvényében a "névtelen" ismerősöd(?) nem mondott igazat.

Az 5. pont gusztustalan vádaskodás, így ezt a 6. pontból nyugodtan kihúzhatod :-)

Találj ki helyette mást.

Előzmény: Gnomonika (122556)
Gnomonika Creative Commons License 1 napja -1 0 122556

1. A fotóimon látható gombák a szépségversenyen indultak. Ezért nincs mellettük más csak egy szám.

2. A gyűjtött gombák máshol kerültek kiállításra és meghatározásra. Minden bizonnyal készülni fog fajlista is, de én erről már nem tudok beszámolni, mivel éjszaka hazaindultam.

3. Minden mennyiségi és egyéb kérdés véleményem szerint az éppen aktuális időjárási viszonyok tükrében értelmezendő.

4. Színvonalas előadásokat lehetett hallgatni és mindenki segítőkész volt, így az önképzésnek és tanulásnak nem volt akadálya.

5. Mindennek függvényében a "névtelen" ismerősöd(?) nem mondott igazat.

6. Én szeretnék nem tartozni az ismerőseid körébe, továbbá nem igénylem a hozzám intézett destruktív kommentjeidet. Megértésed köszönöm.

Előzmény: lilapereszke (122555)
lilapereszke Creative Commons License 1 napja 0 0 122555

85 fajnál tart a számozás, ahogy látom a képeiden. 

Ezek a mennyiségi mutatók rendkívül nem mondanak semmit, várható volt ilyen aszályban.

Halkan kérdezem, hogy készült hozzá valahol fajlista?

(Ismerős panaszkodott, hogy tanulni ment oda, számolni már megtanult az általános iskolában).

Előzmény: Gnomonika (122552)
marjuska Creative Commons License 2 napja 0 0 122554

a képeket elnyelte a rendszer:)

Előzmény: marjuska (122553)
marjuska Creative Commons License 2 napja 0 0 122553

Gödöllői-dombság, tegnap még forróságban...

Gnomonika Creative Commons License 2 napja 0 0 122552

VII. Zempléni Gombafesztivál
A Zempléni-hegység gyönyörű és igaz a mondás: ". . . ha már sehol sincs gomba, a Zemplénben még mindig van!"

marjuska Creative Commons License 2 napja 0 0 122551

Néztem én őt is, minden eddig látott helyen, de semmi, de semmi....:))))

Előzmény: lilapereszke (122550)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 122550

Szuper az óriás bocskorosgomba fotód, gratulálok!

Most már csak császárgalócát kell találnotok, az is bírja az ilyen hőséget :-)))

Előzmény: marjuska (122543)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 122549

Válaszoltam, jó ez a fonetikus dzsimél :-))

Előzmény: nagypapi51 (122548)
nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 122548

Írtam a dzsíméledre.

Előzmény: lilapereszke (122547)
lilapereszke Creative Commons License 3 napja 0 0 122547

Nem kaptam Szömitől levelet mostanában, március 23-i az utolsó, arra válaszoltam.

Előzmény: nagypapi51 (122545)
The Lincoln Lawyer Creative Commons License 3 napja 0 0 122546

Köszönöm szépen a szíves tájékoztatást. Az életben nem jöttem volna rá, úgy gondoltam majd valami tapló lesz belőle.

Előzmény: lilapereszke (122541)
nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 122545

Miket nem tudsz...

Jómultkor Szömi küldött neked e-mailben egy 'feladványt', az elsüllyedt?

Előzmény: lilapereszke (122541)
darkduck Creative Commons License 3 napja 0 0 122544

tavaly találtam néhány (nekem) új helyen óriás bocskorost - mostanában elkezdtem újra kijárni hozzájuk, hogy elkezdték-e már az idei szezont... de errefelé még nem indultak el :-(

a képeid azért adtak egy kis reményt, hogy azért hátha, előbb-utóbb, netalántán esetleg hamarosan...

Előzmény: marjuska (122543)
marjuska Creative Commons License 4 napja 0 0 122543

Börzsönyi meglepetések...

... már nekik is örültünk.

lilapereszke Creative Commons License 4 napja 0 0 122542

Ezt a bazi meleget talán csak a mediterrán és egyes homoki gombák viselik el - nagyobb páratartalom mellett. 

Szerintem a szegfűgombának nincs ilyen mértékű hőigénye, de legjobb, ha magad jársz utána :-)

Előzmény: sudárbetyár (122539)
lilapereszke Creative Commons License 4 napja 0 0 122541

Cservirág nyálkagomba (egyes nyelvterületeken kutyahányás:-)

Előzmény: The Lincoln Lawyer (122540)
The Lincoln Lawyer Creative Commons License 4 napja 0 0 122540

Ez vajon milyen gomba lészen? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!