Keresés

Részletes keresés

BUDAKESZI PG Creative Commons License 30 perce 0 0 136033

Kedves Izeletestőke!

Nem gondolom, hogy az általános leírásból megtalálhatná bárki is.

De,  írd meg nekem, miért gondolod ezt, örülnék neki. ( ha jól emlékszem, megvan az email címem, 2014.05.31.)

Előzmény: ízletestőke (136028)
ízletestőke Creative Commons License 12 órája 0 0 136032

Köszönjük az információt!

Előzmény: Apexx (136031)
Apexx Creative Commons License 13 órája 0 0 136031

Sertéspestis a Mátrában - akár a gombászok is hozzájárulhatnak a vírus terjedésének megállításához, ha a cikkben leírt esetleges információkat az ott megadott helyre eljuttatják.

gymiklos Creative Commons License 20 órája 0 0 136030

Köszönöm.

Előzmény: amorf77 (136013)
galasz01! Creative Commons License 22 órája 0 0 136029

Homerx idézett hozzászólása + utolsó kép.

Előzmény: BUDAKESZI PG (136025)
ízletestőke Creative Commons License 23 órája -1 1 136028

Köszönet neked,hogy ilyen szépen leírtad az élőhelyet.Néhány ember már meg is találta,még a múltkori hozzászólásod után,többek között én is.A jószívűség az szép tulajdonság,de az évi kb 100 szakellenőrnek sok-sok élőhely kell,jobb ,ha arra saját tapasztalatból jönnek rá.No meg a kereskedelmi céllal gyűjtő gombászokról nem is beszélve.Tudom,hogy ezért a bejegyzésemért ki fogok kapni,de az én koromban ez már lepereg rólam.Nem akartalak megbántani,de kikívánkozott belőlem.

Üdvözlettel. 

Előzmény: BUDAKESZI PG (136021)
Bencuc Creative Commons License 1 napja 0 0 136027
Úgy hogy ő már lestoppolta. :D
Előzmény: BUDAKESZI PG (136025)
Bencuc Creative Commons License 1 napja 0 0 136026
Ezt a Cseh kucsmagomba témát pont mostanában akartam felhozni, de inkább úgy voltam vele nem okoskodok. Ezek szerint csak van benne akkor valami. Én is észrevettem ezt a különbséget: sima fás erdőben lehet mifelénk szedni a nagy süvegűt, elvadult, bokorral benőtt gyümölcsfák alatt (talán szilva vagy alma) a hosszú tönkű kis süvegűt. Az utóbbi mindig későb jön elő. Idén pl. pont az esős időszak után kezdett, sok belőle apró maradt. De ezeket még májusban is lehet találni, mikor terem a pereszke, azokkal egy helyen.
Előzmény: steinpilz44 (136008)
BUDAKESZI PG Creative Commons License 1 napja 0 0 136025

hogy érted a védelmet?

Előzmény: galasz01! (136024)
galasz01! Creative Commons License 1 napja 0 1 136024

Árnyékosabb, nedvesebb részeken még egész jól tartják magukat, bár szigorú védelem alatt állnak: Homerx 135980 :-) 

steinpilz44 Creative Commons License 1 napja 0 0 136023

Spórát néztél-e a két kucsmánál, illetve ha igen, volt különbség?

Előzmény: beetee (136010)
steinpilz44 Creative Commons License 1 napja 0 0 136022

Gratulálok, az már igen szép találat! Menj ki majd hétvége felé, én is megyek, és leteszteljük, segített-e valamicskét az eső.

BUDAKESZI PG Creative Commons License 1 napja 0 0 136021

Köszönöm  biztatást, hittem Neked, és csak sikerült, úgy 25db-ot találnom, pedig az erdőt túl száraznak tartottam. Az élőhely érdekes, bár nem meglepő. kelet-Nyugat irányú, árnyékos völgyecske alja, kizárólag magaskőrisek alatt.

Igaz, ezek nem a tegnapi esőtől nőttek, de azért pénteken megnézem, lesz-e még.

Előzmény: steinpilz44 (136007)
steinpilz44 Creative Commons License 1 napja 0 0 136020

Én nem nagyon vagyok otthon tudományos szinten a rendszertani dolgokban, de az általad leírtakat én is érzem. A DNS alapú rendszerezést hajtja az újdonság heve, illetve a - művelői által 100%-osnak gondolt - egzaktság, viszont éppen ezért a túlhajtottság is jelen van, sok nem eléggé megfontolt elkülönítést is eredményezve. De amikor letisztul majd ez a mostani zavaros víz, az sok érdekes, és immár megfontolt újdonságot hoz majd. Legalábbis, mint egyszeri gombász, remélem.

Előzmény: heyderia (136014)
steinpilz44 Creative Commons License 1 napja 0 0 136019

:) A kép nagyon informatív.

Előzmény: beetee (136010)
homerx Creative Commons License 1 napja 0 0 136018

ez a szekvenalas erdekes. mikortol szamit uj fajnak egy genom szinten meghatarozott egyed? ha szaporodni kepes utodot tud letrehozni, akkor az egy faj. mifelenk is van mi dket cskg-bol egymas mellett. en inkabb avarvastagsaghoz kotottem eddig oket.

Előzmény: taormina001 (136009)
feofangrek Creative Commons License 1 napja 0 0 136017

Ez is.

Előzmény: amorf77 (135989)
feofangrek Creative Commons License 1 napja 0 0 136016

Szép.

Előzmény: heyderia (135987)
skyron Creative Commons License 1 napja 0 0 136015

Teljesen jól látszik, hogy nem lábatlan gyík, hanem egy erdei sikló... 

Előzmény: öreg_néne_b (135981)
heyderia Creative Commons License 1 napja 0 0 136014

Elég képlékeny az egész rendszertan plusz taxonómia, csak megbízni tudunk a szekvenálni tudók közléseiben, ellenőrizni még nem, bár vannak infók, hogy a 2000-es években közölt, DNS vizsgálatokra alapozott fajok nem mindegyike helytálló. Ha valakinek van energiája néhány évente, olykor havonta új neveket bebiflázni, akkor tegye, de ne szomorkodjon, ha a véglegesnek gondolt (legeslegújabb vizsgálattal és publikációval is alátámasztott) fajnév még többször is módosulni fog.

amorf77 Creative Commons License 1 napja 0 0 136013

Ha jol emlekszem a rugogyar környékén.

Előzmény: gymiklos2 (136001)
heyderia Creative Commons License 1 napja 0 0 136012

Nekem hamar el kellett jönnöm sajnos, de pár fórumozó társat láttam, talán beszámolnak róla.

Előzmény: taormina001 (136009)
ízletestőke Creative Commons License 2 napja 0 0 136011

Kedves P!

Nagyon jó,hogy ezt az új infót továbbadtad.Én nagyon köszönöm.

Üdv.:B.

beetee Creative Commons License 2 napja 0 0 136010
taormina001 Creative Commons License 2 napja 0 0 136009

Írna valaki erröl az elöadásról valamit? Nagyon érdekelt volna.

Előzmény: heyderia (136002)
steinpilz44 Creative Commons License 2 napja 0 0 136008

Ha már a gombák szeretetéről szóltam alább, egy előadásra sikerült eljutnom az utóbbi időben, Dima Bálint volt az előadó. A következő érdekességek hangzottak el, a mellett, hogy az egész előadás nagyon érdekes volt, mert a genetikai forradalom által okozott rendszertani változásokról szólt:

1. Az ízletes kucsmagomákat több fajra szedték szét (talán ötre), de Magyarországon ezekből csak kettő fordul elő. Az egyik a sárgás, valamivel szabályosabb üregekkel rendelkező süvegű, a másik a feketés árnyalatokkal rendelkező, szabálytalanabb üregrendszerrel rendelkező kucsmagomba. A latin neveket nem jegyeztem meg jól (pedig nyilván informatívabb lenne), de az első talán a morchella esculenta, a második a morchella vulgaris. Korábban Heyderia egy kérdésemre írta, hogy a vastagtönkű kucsmagombát ma már nem tartják külön fajnak, ezt az előadás megerősítette.

2. Bálinték leszekvenálták a rövidebb tönkű, nagyobb süveggel rendelkező, és a hosszabb tönkű, kisebb süveggel rendelkező cseh kucsmagombát - ezek külső, morfológiai különbségéről többen írtak már a fórumon, én konkrétan Galasz-ra emlékszem. Az eredmény: a kétféle kucsmagomba két külön faj. Lehet, hogy a "cseh kucsmagomba" néven ismert - mondjuk most már így? - gombacsoport akár még több fajból is állhat. Illetve az is könnyen elképzelhető, hogy a cseh kucsmagombák fogyasztásánál ismert szórványos érzékenységi reakciót - f*sás, gombaundor - ebből csak az egyik faj okozza, de ez még csak hipotézis.

3. Sárga rókagomba (Cantharellus cibarius) Magyarországon valójában nagyon kevés helyen terem. Ez a lucos élőhelyszint gombája, a nagyon-nagyon savanyú talajt kedveli, a nyugati határsávban található meg leginkább. Amit ezen a néven itthon elterjedten szednek, az a Halvány rókagomba (talán Cantharellus Pallens). Illetve található még, gyakran gyertyán alatt, illetve kevésbé savanyú területeken, a Rozsdásodó rókagomba.

4. Amerikában és valamelyik skandináv országban leírtak egy olyan gombafajt, ami megszólalásig hasonlított az akácpereszkére, ugyanakkor nem akáchoz, hanem rózsafélékhez kötötték. Ezekről kiderült, hogy nem csak hasonlítottak az akácpereszkéhez, hanem valóban ugyanarról a fajról volt szó. Így valószínű, hogy az akácpereszkének valójában semmi köze nincs az akáchoz, hanem inkább azokhoz a rózsafélékhez kötődik, amelyek a magyar akácosokban gyakori kísérőnövények - de ez még csak hipotézis, tesztelni kell. A kapcsolat jelen tudás szerint szaprotróf - de ki tudja?

U.i. (mármint saját gondolat): Nagyon izgalmas lesz, ha megjelenik majd egy olyan határozókönyv, ahol ezek szerint az új ismeretek szerint lesznek rendszerezve-szétszedve a gombák. De ez még odébb van, mert a genetikai forradalom által összekuszált képnek még le kell tisztulnia.

steinpilz44 Creative Commons License 2 napja 0 0 136007

Az én véleményem szerint igen. Ma megnéztem a lelőhelyemet, és szedtem egy 20 dekát, de öregek nem voltak, csak középkorúak vagy fiatalok. Ergo még a terméshullám elején kell, hogy legyenek, és az eső "meglökheti" őket. De ez tájegységenként változhat.

(Felénk egyébként szépen esett, úgyhogy bizakodok)

Előzmény: BUDAKESZI PG (136004)
steinpilz44 Creative Commons License 2 napja 0 0 136006

Gombafasírtnak finom.

Előzmény: Julainus (135999)
gymiklos2 Creative Commons License 2 napja 0 0 136005

Gondolom tobozosokon élőket nézted (akkor vittem még másokat is).

Köszönöm, hogy megnézted :-).

Előzmény: heyderia (136003)
BUDAKESZI PG Creative Commons License 2 napja 0 0 136004

Mit gondoltok, a ma délutáni eső hoz még kucsmát?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!