Keresés

Részletes keresés

Bencuc Creative Commons License 2017.08.12 0 0 133164

Pedig júliusban úgy volt, abban az időszakban, mikor itt a zempléni dömpingeől kezdtek beszélni. Persze akkor csak foltokban volt, de volt. Most abszolút semmi nincs. 

Előzmény: utopiatrain (133162)
salaxxx Creative Commons License 2017.08.12 0 0 133163

Magam is így tettem, minimális eredménnyel. 1 db szuicid cékla tinóru, és egy étkezésnyi pöfeteg. Azok viszont jöttek szépen, folyamatosan. Ja, és 2 db sereges tölcsérgomba. Ez még kommandónak is kevés lenne. 

Előzmény: Bencuc (133160)
utopiatrain Creative Commons License 2017.08.12 0 0 133162

Remélem nem gondoljátok komolyan, hogy egy hosszú száraz, olykor 36-39 °C-os időszak után leesik 30 mm eső (jó esetben 30, igaz ez megvolt több helyen is 6-án, 7-én), és 4-5 nap múlva már találtok egy rakat gombát.

Ahol a most hétvégi esők nem segítenek rá, ott szinte semmi nem lesz.

Előzmény: Bencuc (133160)
ízletestőke Creative Commons License 2017.08.12 0 0 133161

Köszönöm a lebilincselő kiegészítést,ezután minden drappos-barnás kalapú gombalényt felveszek  és alákukkantok.A Mátrában kb tudom azt a helyet amit leírtál,a hegy másik oldalán elő is szoktam fordulni.  Hamiscékla és  Rózsáskalapú helyet is ismerek, Kisterenyén azóta sem jártam. Mindenesetre jobban figyelem ezután a kisebb tinórúkat is,de mostanság akkor is örülnék ha a Mátrában gombát látnék.

  Üdv.és szép hétvégét a családdal.B.

Előzmény: hador (133159)
Bencuc Creative Commons License 2017.08.12 0 0 133160

Én a vasárnap-hétfői esőn felbátorodva kinéztem a helyemre, hát, a kánikulában tőbb gomba volt. Gyakorlatilag 1db gombát sem találtam. Már most kezdek kétségbe esni. Pedig jó klíma volt az erdőben.

hador Creative Commons License 2017.08.12 0 0 133159

SZia! Bátorkodom pár szót én is hozzáfűzni:

A Mátrában érdemes keresgélni, vagy legalább is alaposan nézegetni a kicsi drappos-barnás kalapú gombalényeket, melyek mellett előszeretettel suhanunk el gombabőség idején, mondván: "Mit nekem nemezestinóru amikor ahun meg sorakozik sok egyéb érdekesség, finomság sereg...". Sok éve (hú ettől most én is megilyedtem:)/ egy autónyi csapattal a rohangálós sok helyre benézős Mátra túráink egyikén, ha jól emlékszem Parádfürdő és Ércbánya között egy jó meredek hegyoldalra felszaladtunk és amíg én a Bronzos varikat szórtam a gyűjtőbe, addig Lovász Karcsi (a hátsó sorban, lehet remélve neki is jut még valami:),) felcsippentett egy apró tinokát. Na ezzel a találatával azonnal a tudományos részleg első helyére lépett, amint megfordítva jött az a rózsaszín csoda, ami igen-igen meglepő élmény a nagyon megbolondult gombász számára (, többnyire, egyébként bizonyosan egyéb észlelő számára is).

Na de ezen kívül úgy tudom később Kisterenye mellet szép kollekció(kat) találtak.

Én ahol láttam (TALAJON) ezt a gombát(2 hely), azt kell mondjam meszes jelleget mutató környezetben él. Viszont érdekes, hogy mindíg egy idős fa (Csertölgy) közelében 20-30 cm-re, vagy közvetlen a fához érve állt a gomba (ahol akár erősebb kisavanyodás is kialakulhatott) egyébként Hamiscékla tinóru vagy Rózsáskalapú tinóru közelében, melyeket gyengén savanyú, vagy meszes talajokra jellemeznek.

Ebből csak az a "szerencsés" helyzet áll elő hogy szinte bárhol lehet keresni, de találni ?) Én a "meszesre" szavazok

 

Előzmény: ízletestőke (133126)
hador Creative Commons License 2017.08.11 0 0 133158

Szia!

Kutty találta, és annyi szerencse volt az esetben, hogy abban az erdőben semmi egyéb "drágalátos zavaró tényező" nem volt föld alatt, így ott ezzel az egyetlen ritkasággal sikeredett találkozni. Amit egyáltalán nem bánok :)

Neked úgy látom már csak egy központilag támogatott mocsárjáró csónakra van szükséged, aztán pisloghatunk :)

 

Előzmény: lilapereszke (133115)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.11 0 0 133157

Nem fogalmaztam pontosan, a főtt májgomba állaga engem a nyers csigára emlékeztetett. Hagymásan, tejfölösen, némi mustárral és borssal készítettem. Nem lett a kedvencem.

Előzmény: bovista72 (133156)
bovista72 Creative Commons License 2017.08.11 0 0 133156

Évek óta fogyasztok belőle. Egyet értek, savanykás ízű, állaga elkészítéstől függően „furiábilis”.  A feleségem rántva igen kedveli, én savanyúságban látom szívesen. Abban is azonosulni tudok, hogy bőséges erdei teríték esetén az ennivalók jönnek haza a kosárban és az ehetők a terepen maradnak.

Szerintem az állaga megfőve a főtt csigára nem hajaz. A főtt csiga a húslevesben főtt csirke zúza állagára hajaz. Meglepően kemény, túltrottyantva kifejezetten szíjas is lehet  a csigusz hús.. No, persze a Fistulina hepatica mint gomba meg lett nevezve, de a rajta vesztett csiguszokról nem esett szó. Néhány viccesnek szánt bevállalás után én már csak az Éticsigát preferálom…….

Előzmény: öreg_néne_b (133152)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.11 0 0 133155

Köszönöm a részletes választ, a tojássárgás recept érdekesen hangzik, majd kipróbálom. Ettem már egyébként, valóban nagyon érdekes, más gombához nem hasonlítható ízű, rántva kevésbé ízlett, de hagymával lesütve, paradicsompüré és zöldfűszer segítségével spagetti szósszá alakítva nagyon finom (főleg, ha parmezánnal megszórjuk). Tavaly rengeteg volt belőle.

Előzmény: bovista72 (133151)
stark_100 Creative Commons License 2017.08.11 0 0 133154
barkócza Creative Commons License 2017.08.11 0 0 133153

Mi eddig úgy csináltuk, hogy megnyúztuk, felszeleteltük, majd a szeletekt egy óráig hideg vízben áztattuk. Utána lehet rántani, vagy akármi mást csinálni vele. Félkemény állagú, nem igazán rostos, jellegzetes, de nem erős ízű. 

 

Tegnap tényleg elmentünk a Vértesbe. Azon túl, hogy rohadt meleg volt, az egész Vértest belengte a trágyaszag. Gondolom, az alatta lévő földeket hígtrágyázták, és a déli szél fölnyomta a szagot.

 

Rögtön egy öreg változékony tinóruval indítottunk, ami jó jelnek tűnt. Aztán csak egy-egy galambgomba, nagyon fiatal piruló galóca, csengettyű, öreg géva, meg még egy öreg olaszgomba akadt. Egy májgomba is előkerült, de csak egy 2 cm átmérőjű dudor formájában. Egyébként az utakon heves eső nyomai mutatkoztak, lehet, hogy pár napon belül indulnak a gombák.

Előzmény: bovista72 (133151)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.11 0 0 133152

Én már kóstoltam. Íze savanyú, állaga megfőve leginkább a csigára hasonlít. Szerintem ehető, de nem ennivaló kategória.

Előzmény: bovista72 (133151)
bovista72 Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133151

Nincs ilyen receptem. Az Ökörnyelvgomba, Májgomba ezen megnevezésével (vegetable beef-steak) Istvánffi Gyula „A MAGYAR EHETŐ ÉS MÉRGES GOMBÁK KÖNYVE” címet viselő 1899-ben kiadott művében olvastam.

Istvánffi könyvében a májgomba étkezési értékével/fogyasztásával kapcsolatosan az alábbiakat írja:

 „Húsa a főtt céklához hasonlóan rostos; borszagú, savanykás.”

„A fiatal gomba ehető és nyersen savanykás íze van. Szárítva ízetlen, kemény s megfeketedik, csak frissen élvezhető.”

„ Gyenge gyomor nem bírja. A szegényebb néposztály él vele s ezért hívja Schaeffer: Fungus pauperibus esculentusnak.”  Nem tok latinul, a szegények ehető/finom gombája vagy valami ilyesmit lehet ráhúzni.

Közöl a szerző egy receptet is:

„Ökörnyelvgomba (Fistulina hepatica)  Ez a gomba néha igen megnő, de jobb mégis a kisebb, fiatalabb példányokat megkészíteni. Ha megtisztítottuk s rostos részeit kivágtuk, leforrázzuk s vajba kisütjük petrezselymet, borsot, sót mogyoróhagymát adván még hozzá, végül föleresztjük tojás sárgájával. Eszik a Fistulinát hamuban sülve is, aztán fölszelik darabokra s föleresztik pl. tojássárgájával. Ausztriában a salátához adják darabokra vágva.”

Veress Magda Gombáskönyv (szerintem remek olvasmány ez is):

„ Nem különösképpen ízletes, de van benne valami 2eredeti”, más gombához alig hasonló, s ezért különleges fogásokat állíthatunk elő belőle. „

„Felhasználás: használat előtt hosszában kettémetszve áztassuk sós vízbe, majd félóra-óra múlva öntsük el ezt a levet. Készíthetünk belőle tejfölös tokányt (60. recept), igen ízletes és különleges kirántva (86. recept) stb.”

„60. Májgombatokány tejfölösen  A májgombát sós vízben kiáztatjuk, leöblítjük és laskára vágjuk. szintén laskára vágott hagymát olajon párolunk; amikor üveges, beletesszük a májgombát, teszünk hozzá egy babérlevelet, megsózzuk, majd kevés víz hozzáadásávalpuhára pároljuk. Tálalás lőtt tejfölözzük.”

„86. Rántott gomba I. A megfelelően előkészített gombát sós vízben megfőzzük, asztalkendőn leszikkasztjuk, panírozzuk és kisütjük.”

 

Dr. Lévai Judit Terítéke a gomba című könyvében a májgomba elkészítési javaslatai (receptekkel): Rántott gomba, Gomba vadas mártással, Májgombatokány tejfölösen, Natúr gomba, Gombás máj, tartósítására/eltevésére: olajos gomba,Vajas gomba, gombakivonat

 

A neten meg özön a recipe

http://goingwildforaging.blogspot.hu/2013/09/butter-boiled-beefsteak.html

http://foragerchef.com/the-beefsteak-mushroom-fistulina-hepatica/

http://imgur.com/a/6S5Nl

https://storiesofobjects.wordpress.com/2015/09/17/beefsteak-mushrooms-fistulina-hepatica/

https://www.youtube.com/watch?v=jBLB0QZLnfk

Előzmény: Törölt nick (133150)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133150

Jut eszembe: tényleg szoktál beefsteak-et csinálni belőlük? Mert ha igen, érdekelne a receptje.

Előzmény: bovista72 (133134)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133149

Nem probléma, mint említettem, a cikk érdekes-szép életkép volt, és legalább megtudtam, hogy Magyarország jobban teljesít :)

 

Más: szombat délelőtt megnézem a Csoportos tuskógombákat és Csoportos csiperkéket (egy csoport erdőben) a szatmári síkság tájain. Az eredményről majd tudósítok.

Előzmény: Törölt nick (133138)
kapás46 Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133148

Szeretném megkérdezni, hogy ez a kis fehér szépség lehet-e a fehér kérészgomba (Bolbitius lacteus)? Tanácstalanságom oka az, hogy a neten a rákereséskor a latin nevek sokaságával találkozom (Conocybe apala, albipes, lactea), amik szinonimaként és önálló fajnévként is szerepelnek, és ugyanolyan leírást adnak hasonló gombákról.

heyderia Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133147

Igen, sárga enyvescsészegomba a magyar neve, a zempléni tábor kiállító asztalára is rákerült.

Más. FB Magyar Gombász oldalán egy ritka könyvet hirdetnek, érdemes az eladóval felvenni a kapcsolatot ezért az ereklyéért.

Előzmény: Gamma Leonis (133145)
barkócza Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133146

Fölindultunk ettől, megnézzük ma a vértesi májakat...

Előzmény: bovista72 (133134)
Gamma Leonis Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133145

 

Tegnap gombásztársakkal felmentünk a Bihar-hegységbe túrázni, mert gombászni nem nagyon tudtunk. Azonban találtam egy érdekes kicsi gombát egy csodálatos patakvölgyben, amire Guepiniopsis buccina a tippem. Jól gondolom?

Paxillus atrotomentosuss Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133144

Ma hajnalban 4 kosaras reményekkel vágtunk neki a VH.-nak.

 

A menet alatt 1 db laskát , 1 db csengettyűt, 1 db óriás likacsost találtunk.

 

Az erdő kedden még tocsogott, ma ropogott.

 

 

Abu Ramla Creative Commons License 2017.08.10 0 0 133143

Nálam sem Chromme-al!

 

Előzmény: stark_100 (133142)
stark_100 Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133142

Elnézést ha valakinek reklám volt, nekem semmi nem bömbölt firefoxszal.

lilapereszke Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133141

??

Nem tudtam elolvasni a cikket, mert nem bírtam cérnával, hogy bömböl non-stop Steinpilz által idézett reklám.

Előzmény: öreg_néne_b (133139)
utopiatrain Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133140

Végigszaladtam a a napijelentés kiadványokon 2011-től az idei nyárig. Csak a 3 nyári hónapot néztem minden évben. 2011-et nyilván nem vette bele a 6 évbe (mert az ideivel együtt nem is fér bele), mert akkor augusztus 10. környékén szép világ lehetett arra. Csak a 2014. augusztus 9. utáni két héttel nem tudok mit kezdeni. Az jó volt. A tűzijáték után, helyett, gombászni kellett volna. Nem tudom, miért nem volt akkor. Persze ő látja, tudja.

Csak szombathelyi adatokat néztem, gondolom messzebbről is visznek a piacra gombát, nem csak a repülőtér környékéről...:) Ha még ott van az állomás.

 

Előzmény: stark_100 (133133)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133139

Chrome +AdBlock

Előzmény: Törölt nick (133138)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133138

Nekem folyamatosan játszotta le a gépem, egymás után ismételve, le sem tudtam állítani.

 

Egyébként a cikk jó volt.

Előzmény: öreg_néne_b (133137)
öreg_néne_b Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133137

Én semmi ilyesmit nem láttam, nem hallottam.

Előzmény: Törölt nick (133136)
Törölt nick Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133136

Azért linkelted be, hogy - az idegesítően túllelkesítő zene kíséretében - megtudjuk, hogy "két hétig Budapest volt a vizes sportok fővárosa"? :):)

Előzmény: stark_100 (133133)
heyderia Creative Commons License 2017.08.09 0 0 133135

"lassan", kapkodni még nem kell:-)

Előzmény: utopiatrain (133132)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!