Keresés

Részletes keresés

Doky586 Creative Commons License 11 órája 0 0 5877

Nem tudom mivel valami regisztrációt kér tőlem a te oldalad..

Előzmény: Attila S. (5876)
Attila S. Creative Commons License 11 órája 0 0 5876

Bámulatosan gyorsan összevetettél vagy 27 ezer tételt.

Előzmény: Doky586 (5875)
Doky586 Creative Commons License 15 órája 0 0 5875

Ugyanez a short-wave.info n (regisztráció sem szükséges)

Attila S. Creative Commons License 17 órája 0 0 5874

Nem tudom ismeritek-e vagy ha nem érdekel bárkit is, de van itt egy csoport amiben egy Dan Ferguson nevű illető napra készen tart egy rövidhullámú adó/adás listát (valójában 16kHz-től 28kHz-ig fut jelenleg a lista).

https://groups.io/g/swskeds/

top_agy_ Creative Commons License 22 órája 0 0 5873

Kettő van benne belőled. Mármint BFO. :-)) 

Nyilván az ISB miatt.  

Előzmény: BFO (5870)
top_agy_ Creative Commons License 22 órája 0 0 5872

A DSR-2 linkjét már fel sem teszem, mert félmillió...  

top_agy_ Creative Commons License 22 órája 0 0 5871

Tulajdonképpen ISB vevőt kerestem. Hát miért is ne, DRAKE

Igen, egy működő múzeumot. Ha jól belegondolunk, teljesíti a rádióamatőr elvárásokat, annak elleneére, hogy nem egy csilli-villi digitális csodabogár milliókért. Meg képernyő sincs rajta. De régen sem a spektrumanalizátort nézegették az amatőrök, hanem a fülükkel minősítettek. Tehát ma is mindenképpen megállja a helyét a csóróbb amerikai amtőrök asztalán. :-))  

BFO Creative Commons License 22 órája 0 0 5870

Egy spanyol is árulgat pár ilyen állapotú Drake-et, ezek akkoriban a csúcskategóriás, kormányzati szervek által vásárolt kommunikációs vevők voltak.

Egy múzeumot el tudnék képzelni belőlük a háztájimban...:-)

Előzmény: top_agy_ (5869)
top_agy_ Creative Commons License 22 órája 0 0 5869

Na, ez már egy igazi cukorfalat! :-)) 

Csak hogy a legolcsóbb, amit találtam 250.000,-Ft még ma is, plusz 30.000,Ft postaköltség. De már el is vitték. 

Drake DSR-1 Communications Receiver

https://www.ebay.com/itm/Vintage-Drake-DSR-1-Communications-Receiver-Ham-Radio-w-Manual-Read-Description-/253733563154?nordt=true&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.m43663.l10137

https://vk2bv.org/archive/radio/dsr1.htm  

https://www.radiomuseum.org/r/drake_dsr_1dsr.html  

top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5868

Nézd meg a méledet!  

Előzmény: BFO (5865)
top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5867

Elrontottad a játékomat. Így már nem nyúlhatok hozzá a Drakehez. Sebaj, kitalálok valami mást. :-))  

top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5866

Biztos megvan, de dobj egy mailt.  

BFO Creative Commons License 3 napja 0 0 5865

Beszéljünk. Megvan még a telefonszámom? Ha nincs, dobok rád emailt.

Előzmény: top_agy_ (5864)
top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5864

Elcserélhetjük, ha van egy FRG-7-esed. Akkor voltam hülye, amikor nem vettem meg, itt a fórumon hirdette valaki.  

Előzmény: BFO (5860)
Unatkozó_majomidomár Creative Commons License 3 napja 0 0 5863

Még csak eddig sem kell elmenni. Jókat szoktam mosolyogni, amikor szerénytelenséggel cseppet sem vádolható bit-huszárok sírva dőlnek az

algoritmusaikba egy egyszerű táp-szűretlenség vagy közös impedanciás zavar miatt..... :)

Az viszont igaz, hogy a digitális modulációs eljárásoknak vannak előnyeik az analóghoz képest. Meg hátrányaik is. Ki mennyire hajlandó nyitott szemmel nézni......

Előzmény: BFO (5862)
BFO Creative Commons License 3 napja 0 0 5862

A gond az, hogy még a számítógépek alaplapjai is analóg tervezési szempontok mellett vannak megépítve, ugyanis a digitális tervezés kimerül a képernyőkön kis kockákat rajzolásban. Amikor 100 MHz-eket kell vinni 30-40 párhuzamos vezetéken, és valahogy biztosítani kell, hogy az a négyszögjel a végén ne krumpli alakú legyen, na az tisztán analóg tervezés.

Előzmény: Doky586 (5861)
Doky586 Creative Commons License 3 napja 0 0 5861

Hát nem gondoltam volna hogy még az analóg-digitális szavak is magyarázatra szorulnak..  =8-()

Talán egyszerűen szólva így fogalmazható meg: amikor a vett jel mért értéke csak egy végtelen halmaz értékkészletéhez rendelhető hozzá az az analóg; és ha a vett jel mért értékei minden esetben hozzárendelhetők egy véges halmaz értékeihez az a digitális (az értékek lehetnek amplitúdó fázis, frekvencia, stb és ezek kombinációi)  ;)

Előzmény: top_agy_ (5857)
BFO Creative Commons License 3 napja 0 0 5860

Úgy 2 hetente bosszantasz a Drake-kel... kb. fél órával voltál csak gyorsabb nálam.:-)

Előzmény: top_agy_ (5859)
top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5859

Kellemes társalgást!

Megyek, megmókolom a Drake-t, mert kaptam hozzá néhány jó ötletet:

https://www.qsl.net/pa2ohh/06ssr1.htm  

Aztán lehet, hogy kivezetem a KF-et is, vagy még a dobozba beépítek egy változtatható frekvenciájú keverőt és annak a végit vezetem ki.  

top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5858

DRM-mel való otthoni kísérletezéshez ma már minden adott. A DRM transmitter elérhetőségét már feltettem erre a fórumra és mint mondtam, ki is próbáltam. Az analóg forrás a CD meghajtó volt. Kimenetnek választható hangkártya kimenet és LINE OUT. A hangkártya kimeneten meg lehet hallgatni ugyanazt a digitális jelet, amit egyes RH adók is sugároznak.

További kísérletezéshez még mindig nem kell rádió. Ha a transmitter szoftverben a LINE OUT kimenetet választod és összedrótozod egy másik számítógép LINE IN bemenetével, akkor a Drm vevő szoftver szépen dekódolja és a hangkártya kimenetén vagy hangszórón ott is van a másik számítógépen beadott analóg forrás hangja. Ezután már csak készügyesség kérdése - ahogy hajdani tanárom sűrűn mondogatta - a rádióadás és vétel megvalósítása. És akkor már nem is vagyok annyira dinoszaurusza az AM-nek és az analógnak. :-))  

top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5857

Arra gondolsz, hogy történik még egy transzponálás az akárhány kHz-es KF-ből a 12kHz-es alapsávba, amit majd fel tudsz dolgozni egy szoftverrel? Ez bizony a hangkártya A/D-ig analóg!  

Előzmény: Doky586 (5850)
top_agy_ Creative Commons License 3 napja 0 0 5856

A válaszokat a kérdéseimre én sem a magyar "szakoldalakon" találtam meg. Igaz ez a különböző szkript nyelken való programozás, pl. Python, vagy C nyelvű programozásra, de a rádiózásra is. Ebben üdítő kivétel ez a fórum, ahol a tapasztalt kollégák ha időnként nem is adnak konkrét megoldásokat, de rávezetnek a megoldásra. Más magyar rádiós fórumokon a legtöbb esetben inkább szétbeszélik a témát, sőt el is terelik. 

Konkrét eset volt az Arduino Due-vel kapcsolatos kérdésem egy magyar ardunós fórumon. A Due sehogy sem akarta megmutatni magát a fejlesztő platformon. Amikor kérdésre válaszolva kiderült, hogy az ibéjen vettem - nem honi eladótól - és valószínűleg kínai, a válasz csak ennyivolt: úgy kell neked! És a témát lezárták. Ezután egy amerikai fórumon találtam meg a megoldást, ahol nagyon készségesen segítettek a megszállott amatőrök.

Előzmény: alnibell (5854)
BFO Creative Commons License 3 napja 0 0 5855

Valóban így van, Magyarország államvallása az irigység...

A makettezésnél is ez van, vannak történeteim.

Előzmény: alnibell (5854)
alnibell Creative Commons License 3 napja 0 0 5854

OFF!

Csak egy példa az általánosan tapasztalható honi hozzáállásra:

Trainz vasútszimulátor. Lehet benne pályát építeni, megvan az eszköz hozzá, hogy járművek szülessenek és azok programozott működéséhez rendelkezésre áll a scipt-nyelv. Alakult mindezek köré egy társaság, honlappal, miegyébbel.

Ment is a munka, voltak eredményt bemutató összejövetelek, de az aktivitás csúcsán is az volt az általános vélemény a fejlesztésekkel kapcsolatban, hogy járja mindenki végig a buktatókkal teli utat. Nem osztották meg a hogyan csináljuk tapasztalatait, a mit miért és miért éppen úgy megoldások indokait.

Aztán úgy 5 éve szétesett az egész, már a weblap is befuccsolt, a mag másfelé fordult, az információk meg elvesztek a mostani érdeklődők számára. Mert van, aki most is űzi a modellezést, a terepépítést, a scriptelést.

ON!

Előzmény: top_agy_ (5845)
Desert Rat Creative Commons License 4 napja 0 0 5853

Nekem nincs villanymérnöki vagy elméleti adatátviteli képzettségem, így csak néhány témába vágó népszerűsítő kiadványt volt erőm elolvasni

https://moly.hu/konyvek/r-w-lucky-j-salz-e-j-weldon-adatatvitel   - önálló gondolatom pedig végkép nagyon kevés van a témáról :-)

Előzmény: Doky586 (5852)
Doky586 Creative Commons License 4 napja 0 0 5852

Szőrszálhasogatás... 

Előzmény: Desert Rat (5851)
Desert Rat Creative Commons License 4 napja 0 0 5851

Nem a "moduláció" a különbség, hanem a "kódolás" a különbség - azaz miként értelmezzük a jeleket.

Előzmény: Doky586 (5850)
Doky586 Creative Commons License 4 napja 0 0 5850

Csak azt ne mondd hogy nem tudod mi a különbség az analóg (pl AM) és a digitális (pl DRM) közt.. :D

Előzmény: Qqberci (5849)
Qqberci Creative Commons License 4 napja 0 0 5849

elavult analóg modulációs módok

Mondjál egyetlen nem-analóg modulációs módot... A világ analóg...

Előzmény: Doky586 (5841)
top_agy_ Creative Commons License 4 napja 0 0 5848

Kösz! Előtte átvizslatom a DAB topikot.  

Előzmény: Doky586 (5847)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!