Keresés

Részletes keresés

pacs_425 Creative Commons License 2018.02.16 0 0 5651

Ha betű szerint vesszük, akkor igen.
Biztosan a hivatkozott mellékletben valahol további hivatkozás található más dokumentumokra melyekben megtalálható a pontosabb válasz, én feladom.

Erről Gorcsev Iván jut eszembe A tizennégy karátos autóból:
- Ön nem jól állt meg.
- Most? Mit szólt volna, ha délelőtt lát a cukrászdában?
- Ez az áthúzott "P" a jelzőtáblán azt jelenti, hogy itt tilos megállni!
- De uraim, én csak vezetni tudok, a képrejtvényekhez nem értek! Írják ki, hogy mit kívánnak.

Rövid élettapasztalatom azt mondatja, hogy a "nem polgári" felhasználás elsődlegesebb mint az elsődleges amatőr felhasználás, tehát mi tulajdonképpen kevésbé vagyunk elsődlegesek :)

Előzmény: maxham (5650)
maxham Creative Commons License 2018.02.16 0 0 5650

Köszönöm, akkor a három nagy betüs az mind elsődleges vagy valamit még mindíg nem értek?

Előzmény: pacs_425 (5649)
pacs_425 Creative Commons License 2018.02.16 0 0 5649

Minap azt hallottam 80m-en hogy az elsődleges sáv az amatőröknek. No uccu neki megnézem tényleg így van e ugyanis régen emlékeim szerint másodlagos volt ami logikus mert ugye a honvédség, sőt NATO, sőt egyéb hatóságok fontosabbak mint egy hobbi. Nem sikerült a választ megtalálnom

Pedig benne van a 7/2015 NMHH rendeletben:

https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=a1500007.nmh

Az infó a 2. táblázatban található, beszúrom ide. hogy ne kellejen a többszáz oldalban keresni.

1.4.1. Az elsődleges rádiószolgálat - kiegészítés nélküli - megnevezése nagybetűvel, a másodlagosé nagy kezdőbetűt követően kisbetűvel van jelölve.

1.7. A C oszlop meghatározza a polgári, a nem polgári vagy az együttes célú felhasználásra történő felosztást. A polgári célú felosztást P, a nem polgári célút N és az együttes célút E jelöli.

1.8.1. A D oszlop meghatározza az alkalmazás jellegét. Az elsődleges jelleget 1-es, a másodlagos jelleget 2-es, a harmadlagos jelleget 3-as szám jelöli.

1.8.2. Az E oszlop meghatározza az alkalmazás használatbavételi lehetőségét. A kijelölt kategóriát K, a tervezett kategóriát T jelöli.

Tehát az amatőr felhasználás elsődleges (nagybetűvel AMATŐR), C oszlop P, D oszlop 1, E oszlop K- kijelölt.

Előzmény: maxham (5647)
Desert Rat Creative Commons License 2018.02.16 0 0 5648

Az két különböző dolog, hogy mit tehet a hatóság és mit tesz. A jogszabály sem ír nekik elő tiltást kötelezőleg - se az NMHH-nak se az FCC-nek. Tilos a zene, de nincs következménye.

Előzmény: maxham (5647)
maxham Creative Commons License 2018.02.16 0 0 5647

Vissza az USA gyakorlathoz. Abban az a logikus hogy aki már nem aktív annak az ismeretei kopnak. Ha újra rádiózni akar akkor megfrissítetik vele és persze azóta már nem az övé a régi hívójele sem. Új prefixek jönnek, régiek mennek, változnak a sávok, teljesítmények, játékszabályok. Jó a megújítás. Minap azt hallottam 80m-en hogy az elsődleges sáv az amatőröknek. No uccu neki megnézem tényleg így van e ugyanis régen emlékeim szerint másodlagos volt ami logikus mert ugye a honvédség, sőt NATO, sőt egyéb hatóságok fontosabbak mint egy hobbi. Nem sikerült a választ megtalálnom pedig még segítséget is kértem, kaptam is egy linket a Hatóság honlapjáról. A négyévenkénti vizsga és díjbeszedés az bizony egy hobbi megadóztatása lenne, sokakat inkább az illegális rádiózás felé vinne. Mivel a rövidhullámu rádióhullám nem áll meg a határon és preferálnék EU-s vagy akár IARU1-es játékszabályokat, sávhasználatot, egységes vizsgaanyagot és teljesítményeket. Akkor a 60m sem lett volna kérdés tavaly. Ősszel vagy 20 videóját megnéztem a Youtube-on a Ham College-nek ami egy ICOM által finanszírozott sorozat és a Technical Licence-re segíti a felkészülést. Abban tanultam hogy rádióamatőr állomás nem sugározhat semmiféle zenét mert az már broadcastnak számít. Mi az IARU1 szabályozása? Ha ugyanaz mint az IARU2-é akkor a Hajdu QTC tilosban sugároz. Abban bizony sok a zene. Ilyenkor letiltja a Hatóság a sugárzó hívójelet? 

Előzmény: Petróczkielvtárs (5637)
pacs_425 Creative Commons License 2018.02.12 0 0 5646

Megyeget a 15 méter, több morzeképes hazai amatőrtárs is szép DX-eket csinált zombi üzemmódban (CE, PY, ZS).

XANTIi Creative Commons License 2018.02.09 0 0 5645

Mi ebben a jó? Választ a Rádióamatőr topikba várom.

Előzmény: maxham (5644)
maxham Creative Commons License 2018.02.09 0 0 5644

Az USA gyakorlat is jó. Aki nem újitja meg a hívójelét határidőre annak újra kell vizsgáznia. 

Aixam Gold Creative Commons License 2018.02.08 0 0 5643

Kedves Amatőrtársak!

Recseg-ropog a sáv,18.35 UTC az ördög nem alszik,antennák leföldelve...

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.08 -1 0 5642

A topiknyitó Erről szól ez a topik. Vagyis minden, ami rövidhullám. A fülelőtől a "profi" amatőrig. Jól megférünk az éterben. 

Előzmény: Törölt nick (-)
Aixam Gold Creative Commons License 2018.02.08 0 0 5641

Nos, nekem belefért az is hogy valaki műsorszórókat figyel meg,ez nem mond ellent annak amit ,ha visszaolvasol lentebb sérelmeztek az

amatőrtársak .Pláne az amatőrvizsga,szakismeret ismétlése stb felmerül,gondolod az a müsorszóró SWL-ek nek szól?lDe főként a rövidhullámú rádíózás amatőrrádíó oldala hiányzik.Lehet,hogy elért az a fórumátok amikor a leírtakon nem 

ugynazt értjük? Avagy akarjuk/rod érteni?Ha pontosan olvasod az általam leírtakat akkor ,megérted,hogy én a számítógépre mint az amatőrmunkát segítő fontos eszközre gondolok De semmi többre...A határ meghúzása úgy értendő hogy hol van a technika és a HAM/gyengébbeknek lelkes amatőr/ határa és slussz.Részemről ennyi,köszönöm a figyelmet.

73''DX 

Ha 7 AJ

Előzmény: pacs_425 (5640)
pacs_425 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 5640

Sajnálom hogy ennyi maradt meg dologból.
A galibát én okoztam, de utána azt hittem tisztáztuk a dolgot.

A thread itt:
http://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=145151457&t=9018011

Előzmény: Aixam Gold (5638)
pacs_425 Creative Commons License 2018.02.08 0 1 5639

Miért kellene közösen elfogadott határt húzni?

Mindenki meghúzza magának, és az adott lehetőségein belül használ ami tetszik neki.
Sokaknál az, hogy rádión kívül bármi mást is használ az összeköttetéshez az már műanyag, ebbe tényleg csak a CW és a fónia fér bele.

Aztán sokan áltatják magukat, hogy mondjuk egy Hellschreiber vagy RTTY az nem műanyag, mert ők maguk is kellenek hozzá, ami csak részben igaz. Mindkettőt hallgathatja napestig, célhardver vagy számítógép nélkül egy kukkot sem ért belőle az ember.

Sőt, egy amatőrrádió maga is célhardver (újabban szoftverrel), nélküle nem lehetne sokezer kilométeres összeköttetést létrehozni, hiába beszél szépen "szaknyelven" angolul valaki, vagy morzézik félistenként, rádió nélkül állhat magában egy hegytetőn, és kiabálhat ötven méterre.

Ebben a hobbiban ez a szép, hogy mindenki űzheti a szívének kedves módon, ráadásul a különféle üzemmódoknak jól bejáratott helye is van a sávokban.

Előzmény: Aixam Gold (5635)
Aixam Gold Creative Commons License 2018.02.08 0 0 5638

No igen,amikor vastagon szakmai ,forgalmazási témát hoztam ide/hol ,melyik frekin kit hallani/az kb annyira volt népszerű

mintegy "vibrátor egy becsületes szigorú szabályok szerint élő apácakolostorban,"az volt a konkluzíó ,hogy tárgyaljuk inkább

a "Rádíóamatőr topicban"

73'DX

HA7AJ

Előzmény: Törölt nick (5633)
Petróczkielvtárs Creative Commons License 2018.02.08 0 0 5637

Javaslatom, a 4 -évenkénti ONLINE újravizsgázás! A hatóságnak is több bevétele lenne, egy főre jutó minimális alapdíjért.

Előzmény: Törölt nick (5630)
powerfet Creative Commons License 2018.02.08 0 0 5636

Ez igy igaz, DE a rádió kiválasztásánál legyen szempont, HOGY legyen lukszűrő,  sávszélesség szabályozás, ezekkel a nagyon erőseket ki lehet takaritani, és maradnak a gyenge jelek! A lukszűrő olyan legyen, hogy az S mérő feküdjön le, ha az erős állomásra hangolod, hangfrekis mit sem ér, az AGC  már leszabályoz, pl TS2000......... stb. Ezek nélkül marad a sávszélekre húzódás ha DX  akarsz, sok éves tapasztalt.

Előzmény: Törölt nick (5630)
Aixam Gold Creative Commons License 2018.02.08 -1 0 5635

No igen,nem tudom hol kéne meghúzni a határt,de itt volt már ez téma többször,hol meddig van benne az adott technikába a" Ham

spiritusz"?Mondjuk a CW+SSB mellett az RTTY-al még kacérkodok.A számítógép hosszas vívódás után tetszik-nem "polgárjogot" nyert

a logprogram gyözött a papírlog felett,pláne amikor a partner megjegyezte,hogy tán már az ötödik QSO-t /kivéve verseny/nem kéne úgy megejteni,mintha első volna,pláne a egy félórát kell sorbaállni rá/igaz hónapok, évek teltek el/most meg jön azonnal a QTC,jelzés ha "kakukktojás",ismételt QSO van.Nos tényleg mindenkinek "legyen hely a nap alatt"

73'DX

Előzmény: pacs_425 (5626)
Skiai Creative Commons License 2018.02.07 0 0 5634

ok. értettem.

Előzmény: Törölt nick (5633)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.07 -1 0 5633

A topik címe:

Rövidhullámú rádiózás

Legalább ez maradjon meg annak, ami! Ha már az összes többit sikerült szétoffolni szatócskodással, kéregetéssel, miegyébbel. 

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.07 -1 0 5632

Rövidhullám? 

Előzmény: Skiai (5629)
BFO Creative Commons License 2018.02.07 0 0 5631

Éppen viselkedhet dielektrikumként, ráadásul a korom vezeti is az áramot, de én először ugyanezen anyagok hatását ott keresném ahol csatlakozások vannak és ott a rohadás kontakthibákat okoz, illetve a gumit szépen megeszik, az berepedezik és befolyik a víz.

Előzmény: Skiai (5629)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.07 0 0 5630

Így aztán az utánpótlásra kiszemelt áldozat, akinek meglett volna az első QSO-ja PSK-ban, már ki is ábrándult az egészből, mert gazdag fasz a kW-jával lenyomta az egész sávot. Holott a keskenysávú üzemmód pont QRP, de legalábbis pár 10W-os kísérletezésre lett kitalálva. Na, persze a verseny ferdehajlam mindent felülír! 

Szólni nem lehet, nincs is kinek, meg mindeki tesz is rá vastagon, főleg, ha kiderül, hogy egy 50 éves hívójellel egy megbecsült vén rádióamatőr ferdehajlamoskodott. 

Skiai Creative Commons License 2018.02.07 0 0 5629

Sziasztok,

Volna egy érdekes kérdésem.

Létezik az, hogy egy autórádió adását rontja a kipufogóból származó, antennán lerakódó olaj és korom? (teherautóról van szó természetesen).

Eleve gumiburkolata is van az antennának...

Halottatok ilyenről, vagy komolytalan a felvetés?

Unatkozó_majomidomár Creative Commons License 2018.02.06 0 0 5628

Szívemből szóltál! :)

BFO Creative Commons License 2018.02.05 0 0 5627

Isten őrizz!

Mondtam, hogy virágozzék ezer virág! Csak nekem esik nehezemre befogadni, hogy ezekkel már olyan a rádiózás, mint ha SMS-eket küldözgetnénk.

pacs_425 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 5626

Értem én, de akkor ennyi erővel dobjunk ki minden üzemmódot amihez számítógép kell.

Az összes JT-t, FT-t, PSK-t, RTTY-t , meg a száz másikat.

A végén marad a CW meg a fónia és slussz.

Előzmény: BFO (5625)
BFO Creative Commons License 2018.02.05 0 0 5625

Neeem... nem technikailag.:-)

Azért írtam, hogy ennyi erővel már emailezni is lehetne a rádiózás helyett. De hát virágozzék ezer virág.

Előzmény: pacs_425 (5624)
pacs_425 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 5624

Olyan mint a JT65 vagy JT9, csak négyszeres tempóban.

Ami érdekes, hogy sokak nemtetszését váltotta ki az FT8, a JT** üzemmódot nem hallottam ennyit bírálni.

Ennek is megvan a maga helye a rádiómatőr lehetőségek tárházában, a baj az az, hogy az FT8-as úri közönség kissé fegyelmezetlen, és tojik magasról a másikra.

Az jó volt hogy egy ideig szinte kiürült a a JT65-ös sávrész (40m-ről beszélek), de elkedzdett az FT8 forgalom egyre feljebb jönni, jócskán zavarva a JT 65-ös forgalmat.

Istenem, nem férnek el 2kHz-ben...

Amikor éppen éppen JT65-ön dédelgeted az ellenoldal mínusz huszonakárhány dB-s jelét, és berobban egy agyamputált a kusó közepébe FT8 üzemmódban, az nem olyan vicces. És ott hentel az elmeroggyant vagy 100 wattal a weak signal sáv közepén, csak úgy piroslik a képernyő...

Előzmény: BFO (5623)
BFO Creative Commons License 2018.02.05 0 0 5623

Ez az Ft8 magas nekem mint bivalynak az Éji zene... ennyi erővel emailt is lehetne írni.

Előzmény: elcé (5616)
pacs_425 Creative Commons License 2018.02.05 0 1 5622

Mocorogni látszik a 15m, PY és CE állomások elérhetők.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!