Keresés

Részletes keresés

XNC Creative Commons License 2023.10.09 0 0 6362

12 óra előtt 18 Mhz környékén zenét nyomtak.....  :)

hamatőr Creative Commons License 2023.05.30 0 0 6361

Köszönöm a segítséget, a TS-930S rajzkérdése megoldódott.

 

 

üdv: Béla

Előzmény: hamatőr (6360)
hamatőr Creative Commons License 2023.05.29 0 0 6360

Sziasztok!

Keresem a Kenwood TS-930S típusú szerkezet Signal unit X-57-1000- nevű egységének

a kapcsolási rajzát. Ez a lap az eredeti doksiban is betétlapként volt jelen, így a neten

fellelhető doksikból ez rendre kimaradt. Egyet ugyan találtam, de az a silány szkennelés

miatt használhatatlan. Minden megoldás érdekel.

 

Előre is köszönöm a segítséget.

üdv: Béla

 

ui: nem rajzolom vissza a panelt...

njjana Creative Commons License 2023.04.11 0 0 6359

Ja.

 

Előzmény: _HA4003_SWL_ (6358)
_HA4003_SWL_ Creative Commons License 2023.04.11 0 0 6358

Nagyon úgy néz ki.

Előzmény: njjana (6357)
njjana Creative Commons License 2023.04.11 0 0 6357

Most látom, hogy az általam küldött e-mail, visszapattant valamiért. Így már értek mindent. De legalább megpróbáltam.

Előzmény: _HA4003_SWL_ (6356)
_HA4003_SWL_ Creative Commons License 2023.04.11 0 0 6356

TNX DEAR OM!

Előzmény: Törölt nick (6352)
mmormota Creative Commons License 2023.04.11 0 0 6355

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (6354)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.11 0 0 6354

Ha az ellenállomások a beállításokban megadták az engedélyt, automatikusan megkapják az értesítést emailben. Máskülönben időközönként le kell kérni nekik (nálam a logvezető program intézi a kijelölt qsok feltöltését, valamint egyezteti és jelöli az eqsl igazolások állapotát. Ezek az eqsl igazolások felhasználhatók pld. a WAZ diplomához, kinyomtatva. 

mmormota Creative Commons License 2023.04.11 0 0 6353

Regisztráltam az eqsl.cc-n. Feltöltöttem az ADIF fájlt a qso-imról, és kitöltöttem a qsl lapomat.

Kérdésem, hogy ezután a site automatikusan kiküldi a qsl lapokat a megfelelő szintén regisztrált partnereknek, vagy ehhez kell még valamit csinálnom? (Az Inbox-omban ott van a rengeteg kapott qsl lap.) 

Törölt nick Creative Commons License 2023.04.08 0 0 6352

Innen: EA5HVK weak signals software,

https://rosmodem.wordpress.com

Előzmény: _HA4003_SWL_ (6350)
njjana Creative Commons License 2023.04.08 0 0 6351

Szia!

E-mail ment, az itt megadott e-mail címedre.

Előzmény: _HA4003_SWL_ (6350)
_HA4003_SWL_ Creative Commons License 2023.04.08 0 0 6350

Sziasztok!

Honnan lehet a ROS szoftvert letölteni?

XANTIi Creative Commons License 2023.04.07 0 0 6349

Sok rádiót az USA hivatalosan adott Lend-Lease keretében. Csak áttették metrikus rendszerbe.

Ez időnként kemény dolog volt. Az utolsó csavarig. Még a lemez vastagságokat is.

Sok BC-348 maradt amcsi, de a ruszki párja is használatban még a 70-es évek elején is.

Előzmény: hg5icon (6346)
schlumberger Creative Commons License 2023.04.07 0 1 6348

A FuG- rádiók is ilyen mechanikus memóriával bírtak - már a háború idején.

Előzmény: _nyunyuka (6345)
_nyunyuka Creative Commons License 2023.04.07 -3 0 6347

Vagy háborús jóvátételként leszerelték a komplett gyárat. Volt rá nem egy példa. 

Előzmény: hg5icon (6346)
hg5icon Creative Commons License 2023.04.07 0 0 6346

"""Munkaórák ezrei lehettek benne."""

Ja persze! Azt is a németektől lopták, nemes egyszerűséggel lemásolták a második világháborús zsákmányolt katonai rádió működést. Nem szovjet találmány volt az se, csak koppintották a sokat szidott már akkor is és a mai napig is hanyatló nyugatról. Röhej az egész.

Előzmény: XANTIi (6342)
_nyunyuka Creative Commons License 2023.04.07 -3 1 6345

Elérhetőbb és ONtopik példa: R-123 harckocsi-rádió. Négy memóriahely, mechanikusan "programozható". Az antennahangolót is ugyanoda tekeri.

 

Szenzációs megoldás az 1960-as évek technikai színvonalán, holtjáték-mentesített fogaskerekes hajtóművel. Fantasztikus látvány egy "QSY"! 

Előzmény: Törölt nick (6343)
XANTIi Creative Commons License 2023.04.07 0 0 6344

Ami ott volt lemezből hajlítva, fúrva, az itt öntött, mart és ezüstözött. Ami ott egy átdugott stift, az itt golyóscsapágy, házban, hézagolva. Ami ott skálazsinór, az itt dupla, rugóval előfeszített finomfogazású fogaskerék és fogasív.

Előzmény: Törölt nick (6343)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.07 0 0 6343

Nekem volt egy mechanikus memóriás japán autórádióm (autóval...) a hetvenes évekből, fantasztikus cuccok lehettek, de sosem tudtam belenézni, elveszett.

Előzmény: XANTIi (6342)
XANTIi Creative Commons License 2023.04.06 0 1 6342

Pontosítok. Az antenna tuner kézi volt, de mechanikusan megjegyezte a beállítást és csatorna váltáskor oda tekert ahová betanították. De a frekiket is ilyen kuplungok és fogaskerék rendszerek állították be a csatorna váltáskor. Gyönyörűség volt látni a belét ilyenkor. Munkaórák ezrei lehettek benne. Abban a korban ebből volt a legtöbb.

Előzmény: XANTIi (6341)
XANTIi Creative Commons License 2023.04.06 0 1 6341

Ha rövidhullám és repülés: Az 1970-es években a kukacbombázókhoz érkezett AN-2-es madarakban volt RH RIG.

R-842-nek hívták. Megérkezéskor szinte azonnal kiszerelték, raktárba kerültek. Volt is egy hosszú szálantenna a kabintető és a függ.vezérsík között.

Sajnos mára teljesen eltűntek. Igazán komoly, profi cucc volt. Egy finommechanikus drágakő.

Előre lehangolt frekiket lehetettt a távkezelőn kiválasztani. Automata antenna tuner is volt bennük, csodás gömb-variométerrel hangolták. GU-29 adócsővel ment a végfok.(QQE06/40-szerű). Bazi nagy külső táp, 27V DC és 115V 400 Hz. PO-250-es forgó áramátalakító szolgálta ki.

Qqberci Creative Commons License 2023.04.06 0 2 6340

Annyit mondott, senki se izguljon, Kandós munkanélkülit még nem látott.

 

Ez egy nagy igazság, én is tanusíthatom... Ezért sem lett volna szabad szétcseszni azt az iskolát (dehát láttam a papírt, amiben leírták, hogy lehetne azt a két szép épületet "okosabb célra" hasznosítani...).

Előzmény: _nyunyuka (6338)
_nyunyuka Creative Commons License 2023.04.06 -3 0 6339

OFF

 

Szelektálnak, akkor is szelektáltak, csak rosszul. Matematika, közgazdaságtan, politikaelmélet stb., sok hülye magolós tárgy, amivel elvesztették az évfolyam kb. 25%-át. Adott esetben a jobb szakembereket.

 

Akkor utólag megnézve a felvételi feladatsort, lehet hogy én se jutottam volna be. (OSZTV III. hellyel egyszerű volt)

 

ON

Előzmény: mmormota (6337)
_nyunyuka Creative Commons License 2023.04.06 -3 0 6338

OFF

 

1997-ben vágták haza a Kandót. Gyakorlati képzés nulla, mi voltunk az utolsók a "vízvezeték-szerelő" szakirányon is. Addig (a pár hülye töltelék-tárgytól eltekintve) kissé egy profi szakmunkás-képző jellege is volt.

 

Pont mikorra végeztünk, akkorra esett szét a rendszerváltást túlélt cégek maradéka, azok utód-Kft.-i is. Székely tanár úrtól, a tanszékvezetőtől aggódva kérdeztük, mit kezdünk majd a kapott oklevéllel? Annyit mondott, senki se izguljon, Kandós munkanélkülit még nem látott. A volt évfolyam-társaimmal az életben itt-ott találkozva kiderült, igaza lett! 

 

ON

Előzmény: HA5OPI (6334)
mmormota Creative Commons License 2023.04.05 0 0 6337

Az a baj, hogy nem szelektálnak eléggé tehetség szerint. Sokkal több embert vesznek fel, emiatt sok kevésbé tehetségeset is. Ez önmagában nem lenne baj. Minél többen tanulnak minél többet, annál jobb.

 

Csak különböző szintű csoportokat kellene indítani, amelyek diplomája ennek megfelelő értékű. De nem ez a jellemző. Helyette addig viszik lejjebb a lécet, amíg a nagy többség képes megugrani.

 

Ennek pedig az a fő hátránya, hogy a tehetségesekből nem hozzák ki a maximumot. Lazán átmennek, akkor is, ha szinte semmit se tanulnak, mert egyszerűen ennyivel jobbak az átlagnál. Így nem lesz belőlük olyan jó szakember, mint ha egy elit csapatba válogatták volna be őket, ahol egymást húzzák felfelé, és nagyságrenddel többet érnek el.

 

Márpedig a legtehetségesebb embereken múlik elsősorban, hogy milyen eredményt ér el egy vállalkozás. 

Előzmény: HA5OPI (6334)
Törölt nick Creative Commons License 2023.04.05 0 0 6336

Egyik munkahelyemen sikerült valahogy bekapni egy akkor nagy számban terjedő vírust talán '93 környékén - évtizedenként egyszer előfordult -, és éppen keresgéltem a teendőket. Aznap jött a kéményseprő, a hátam mögött dolgozott. Látta, mit csinálok, és megszólalt, hogy ott egy CD a táskájában, vegyem ki, másoljam át ezt és ezt, és az le fogja irtani. Meglehetősen tájékozott volt, hogy miről is van szó. : - )

Törölt nick Creative Commons License 2023.04.05 0 0 6335

Általában a felsőfokú iskolák dolga, hogy adjon egy szemléletet,

valamint kiképezzék az embert arra, hogy számára addig ismeretlen újabb-fejlődött

szakirodalom lényegét minél gyorsabban felfogják, alkalmazzák. A tárgyi tudás szükséges,

de nem döntő, mert minden benne a könyvekben, ahol a helyük van.

Másfelől egy műszerész-rádióamatőr ismerősöm abszolút megfelel ezen követelményeknek.

(bocsánat a kitérőért, az "RH" fórumban vagyunk)

Előzmény: Rifa-caps_blowup (6333)
HA5OPI Creative Commons License 2023.04.05 -3 1 6334

Tragédia az emberanyag, ami manapság kikerül az egyetemekről és az egyetemnek csúfolt főiskola konglomerátumokból...

Előzmény: Rifa-caps_blowup (6333)
Rifa-caps_blowup Creative Commons License 2023.04.05 -3 1 6333

Kandóról csak ennyit:

 

Célgép tervező cégnél dolgoztam egy pár évet, mint gépészmérnök. Egyik villamosmérnök a Kandón végzett és pár beszólása:

sok wattos 3fázisu motort beköt gatyamadzaggal a motormeghajtóhoz, mondom neki tuti vékony azért nem megy addig ne is konfiguráld be a vezérlőt. Ne szóljak bele ez nem gépészet. Mondom akkor legalább irodádból hozd ide a szkópot és mérd meg terhelés alatt mi van a motoron.... 1nap(8óra) konfigolgatás után másnap lehozza a szkópot oda. Méri a gnd és egyik fázis majd gnd és másik fázis majd gnd és harmadik fázis. Vakarja a fejét, hogy miért csak sok khz jelet látja mindenhol de az se 20-70Hz környéke sehuuuun... Közlöm neki az 50Hz körüli freki a fázisok között mérve lesz és úgy már mindent fogsz látni nem csak azt a csodás pwm nyavaját hanem a fázisk közti időeltolódást is....

Ne szóljak már bele, mert én hülye gépészmérnök vagyok és azt a nullára (akksi - neki a nulla és nem gnd) a műszer másik végét a fázisra ( akksi plusz vagy amit mér minden fázis volt neki ami nem volt rajta akksi minuszon, a 24volt dc nél is a + saru az fázis a - saru az nulla)....

Akksira ráírva x amper indítóáram, legyen mondjuk 700A, sima kocsi akksi 12v, de nem kocsiba. A cuccnál volt max szerintem 10A, erre azon morgolódik, hogy csak 500A -ra való főkapcsolót talált és az akksira 700A van írva. Biztosítékot rakott az akksi plusz és mínuszra is, pedig nem földfüggetlen megoldás volt, mint egy mozdony.... Jah a biztik pár amperossak voltak, de a főkapcsoló 500A

Inkább nem mesélem tovább, mert azt hiszitek én találtam ki :D

 

Bocs minden ismerősömtől és ismeretlentől aki a Kandón végzett, de tudja mitől csííp a ZZZáram :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (6328)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!