Keresés

Részletes keresés

laca151 Creative Commons License 2 órája 0 0 11226

Azt én is tudom, hogy túlzó elvárás. Sőt, a mai autók legtöbbjében olyan zárt akku van, amiből nem igazán jut ki hidrogén.

Sokan arra sem veszik a fáradtságot, hogy a kezelési útmutatót elolvassák, még azt a részét sem, hogy vészhelyzetben mit kell tenni (ld. bikázás). Sajnos egy karosszériaműhelytől pláne ne várjunk ilyet sztem, még akkor sem, ha az autóban esetleg benne is volt.

Közben még az jutott eszembe, hogy nem csináltak a két hét alatt bármi olyat az autón, ami a bikázástól függetlenül okozhatott ilyet? Pl. hegesztés?

Előzmény: hg1dlvLuki (11225)
hg1dlvLuki Creative Commons License 2 órája 0 0 11225

Teljesen jó a meglátásod, de ez a mai felhasználóktól túlzott elvárás.

Sokan a kábel csatlakoztatási sorrendjét sem tudják.

Ez van.

Régen az volt az autók kezelésijében leírva, hogyan állíts szelephézagot, most meg az hogy ne idd meg az ablakmosó folyadékot..... ez már elárulja merrefelé tart a társadalom, de ne menjünk bele.

Előzmény: laca151 (11223)
hg1dlvLuki Creative Commons License 3 órája 0 0 11224

Érdekes.

A fotódon látni hogy az egyik csavarozási pont kondenzátoron kapcsolódik a GND-re.

Érdekes hogy a másik csavarozási pont kemény földön van.Mondjuk lehet hogy égés előtt még nem volt ott, ez már sosem derül ki.

(Az azért fura, hogy az egyik ilyen, a másik olyan:-) )

El lehetne róla beszélgetni sok időt.

A gyártók sok mindent ki tudnak küszöbölni, az emberi hülyeséget azt éppen nem.

 

Előzmény: ruzsa janos (11221)
laca151 Creative Commons License 3 órája 0 0 11223

Sima, nem hibrid autó esetén sem szabad mindkét csipeszt az akku két sarujára tenni. Nem azért, mert kárt tenne az elektromos rendszerben, hanem mert az akkumulátorból kiszabaduló hidrogén miatt robbanásveszélyes. A pozitív csipeszt lehet az akkura tenni, a negatívat testelési pontra kell. Ezt többnyire nem tudják, de a gyakorlatban még én sem hallottam olyat, hogy ebből probléma lett volna.

Ebben a konkrét esetben viszont, ha a gyártó leírta, hogyan, miként kell és lehet bikázni, és ez nem lett betartva, akkor nagy eséllyel a nem megfelelő bikázás okozta a problémát.

Előzmény: _nyunyuka (11219)
ruzsa janos Creative Commons License 3 órája 0 0 11222

Nézd meg a linket.

Azért csak lehetne valamittenni gyártói oldalról, nem?

https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2022/MC-10211794-9999.pdf

Előzmény: hg1dlvLuki (11220)
ruzsa janos Creative Commons License 3 órája 0 0 11221

Az a furcsa, hogy jelenlegi állapotában a gnd, mindkettő, A14 és B53 össze van kötve egymással, illetve össze van kötve a fémházra kapcsolt réz-szigettel a sarkokon.

Nem RC tagon.

Ez akkor hogy?

 

 

 

 

 

Előzmény: hg1dlvLuki (11220)
hg1dlvLuki Creative Commons License 4 órája 0 0 11220

Hát ja, gondoltam hogy nem "magától" égett meg, a NIPPON DENSO korrekt elektronikákat gyárt, de 

az emberi hülyeséget nehéz kivédeni, főleg ha magyar hozzáállással párosul :-)

Az ilyen fémházas ECU-knál a PCB GND nincs közvetlen a fémházra kötve, gyakorlatilag egy RC tagon keresztül kapcsolódik a fémház a GND-re.

Belül a GND, az RF GND, és a csavarozási pontok is külön GND pontot képeznek, amik RC, vagy C tagokkal vannak összekötve.(Zavarvédelem)

Az égés nem emiatt keletkezett, hanem az általad leírt tróger "bikázás", és annak kivitelezése miatt.

Kár érte, megelőzhető lett volna...már csak azzal, ha simán töltőre teszik az akkut, bikázás helyett.

Jó kis tanulópénz...

 

Előzmény: ruzsa janos (11218)
_nyunyuka Creative Commons License 5 órája -1 0 11219

A konkrét típus ismerete nélkül: direktbe az akkusarukra nem lehet rátenni a bikakábelt? Abból még nem származott gond.

Előzmény: ruzsa janos (11218)
ruzsa janos Creative Commons License 5 órája 0 0 11218

Ha már voltatok olyan kedvesek, és ilyen mélységben megnéztétek az eredeti posztot, akkor van még néhány kiegészítés, ami talán közelebb visz a megoldáshoz.

Ez az egész nem a mostani autóval kapcsolatban a legfontosabb, inkább további hasonló esetek elkerülése érdekében.

 

Tehát: Az autó egy karosszériaműhelyben állt 2 hétig, ez után merült le a 12 voltos akku annyira, hogy nem indult. Többször kapcsoltak rá segídindító eszközt, de megnéztem, ez gyakorlatilag csak egy 12 voltos akkumulátor, meg két csipesz.
A Lexus engedi a segédindítást - a plusznak van kialakított érintkezője a biztosítékoknál, a mínuszra megadja, hová kell tenni. Utóbbit NEM oda tették - ez hiba, de erről később.

Ha megnézitek a szétégett nyákot, látszik, hogy a sarka is el van szenesedve. Azon a ponton a nyák galvanikusan rá van kötve a házra. A vezérlőegység egyik lába gyakorlatilag elolvadt (az ECU-n belül). Két csatlakozó van, A és B. Ez a láb a B53-as - ami az egyik test. Az ECUnak 6 testpontja van a rajz alapján. Az A14 belül össze van kötve a B53-mal. Nem értem miért (tud valaki erre magyarázatot?), ugyanis a karosszérián máshová van testelve. Vagyis normálüzemben is kialakul áramhurok, szvsz. Az A14 pin viszont egyáltalán nem sérült.

Maga az ECU ugyan fémesen van a karosszériához rögzítve, 4 csavarrral , két konzolon, de azok festve vannak. Az éleken ugyan vezetnek, de szándékos testelésre nem alkalmas - ugyanakkor az ECU elszigetelve sincs a karosszériától (?).

Első látásra (míg az ECU-t szét nem szedtem), biztos voltam benne, hogy a bikázás során a vezérlőegységre tették rá a mínusz csipeszt, így a házon keresztül, majd a nyákon, majd az 53-as lábon folyt az indítás során az áram (majd utána is, mert a nagyokosok a hibrid bekapcsolása után SEM vették le a segédakkumulátort, vagyis azt a hibrid DC-DC konvertere elkezdte tölteni (gondolom olyan 14 volt fedélzeti feszültség lehet), ezt a Toyota kifejezetten tiltja - a segédindító érintkezőt erre tilos használni.

 

Ahol az a D-pack alkatrész van, legyen mondjuk fet, oda megy be az A1, A2, A3 pin. Az A1 az akku pozitív, az  A2 szerintem kl. 15-öt kap, 10 amperra biztosítva, az A3 pedig megkapja az MREL kimenet által bekapcsolt reléről a pluszt, 25 amperra biztosítva.

 

Mikor megnéztem az autót, világos lett, hogy a mínusz csipeszt ha akarták volna, SEM tudták volna az ECU-ra csíptetni, egyszerűen nincs rá hely.

 

Na akkor ezek fényében van e valami további ötletetek.

A műhelynek ez a kis mutatvány kb 2 millióba fog kerülni, mert a tulaj nyilván csak márkaszerviz javítást fogad el. Kell egy motorvezérlő meg annak a csatlakozója - egyedül az 53-as pin olvadt meg - de a krimpelt kábel nem, csak a műanyag ház. Már ha egyéb baja nincs a járműnek....

   

 

 

 

 

  

Előzmény: ruzsa janos (11204)
hg1dlvLuki Creative Commons License 7 órája 0 0 11217

Biztosan így van.

De itt egy gépjárműben tönkrement ECU-ról van szó, nem egy gyártási hibás, funkcióteszten kiesett panelről.

Egyébként meg ha a teszter teszi tönkre a tesztelt egységet, akkor ott elég rosszul van megoldva jópár dolog :-)

Erről ennyit.

Előzmény: Atis57 (11216)
Atis57 Creative Commons License 7 órája 0 0 11216

Szia!

 

Még akár igazad is lehet --ennyi képből, csak tippelni lehet. Azokon amit láttam 4db tápfesz volt.

 

A "megölhetelen" ,azért kérdéses . Nem egy db a tesztgép által tönkretett panellel találkoztam.

 

De köszi a kiegészitést.

 

 

Előzmény: hg1dlvLuki (11214)
hg1dlvLuki Creative Commons License 9 órája 0 0 11215

Ez nagyon nem így van.

Elég ha megnézel egy hibrid jármű kábelezését, elektromos felépítését.

Remélem az Elektrotanyán szakmaibb vagy :-)

Előzmény: Atis57 (11213)
hg1dlvLuki Creative Commons License 9 órája 0 0 11214

Szia!

 

Tudom hoggy a topic címe hobby elektronika, és lehet írni bármit tét nélkül, ennek ellenére nem árt ha az ember olyan kijelentéseket tesz, aminek van valóságalapja.

Ha megnézed az első fotót,gyönyőrűen elkülöníthetők, beazonosíthatók az áramköri egységek.(uP,CAN-ek, High/Low side driverek, H-hidak, tápegység.)

Ez a fet a KL30/KL15 vonalon lakik,(Nem, nem táp IC) a tápegység IC a panel bal alsó sarkon található, a FET-től egy vonalban jobbra, ez állítja elő az összes tápfeszültséget az áramköröknek.Nem kapcsolóüzemű.(Hasonló a Delphi Silver OAK megoldásához) 

Ezek az egységek a High Current ágon TVS diódát használnak védelemre, 18V körül, a Low current ágon pedig soros dióda is van, így az szinte megölhetetlen.(Etrém helyzet esetén, Pl:fordított polaritás.)

Az ECU nem a vázról kapja a GND-t hanem a primer BCM modulból elkerülendő a párhuzamos áramút problémáit.

A régi XX század eleji pozitív testelés nem tudom hogy jön ide, 100 éve nem használják....

Bármi is történt, ezen az egységen olyan áram folyt, hogy a 20-30A-ra méretezett fóliasáv elégett, ami érdekes annak fényében hogy kisebb áramra van az egység biztosítva.

Hogy mi történt, nem tudjuk, nem voltunk ott, feltételezni meg felesleges.

Rossz/téves infót adni meg néha káros, még szerencse hogy nem innen veszik a szakik az ötleteket...

Előzmény: Atis57 (11212)
Atis57 Creative Commons License 19 órája 0 0 11213

Szia!

 kifelejtettem;

 

A pozitiv végig menő szál . A negativ ágakban van a szabályzás.

 

Mint az USA autók + gnd je.

 

Ezért ég el a negativ oldal.

Előzmény: Atis57 (11212)
Atis57 Creative Commons License 20 órája 0 0 11212

Szia!

 Én ott egy ... kapcsoló üzemű tápot vélek felfedezni. A FETje szépen megégett.(0600 R )

 Innen a 12V lerendezte -amit lehetett.

 

A karosszéria -- Mint sok párhuzamos áramút --szép feszültesések keletkeznek .Ekkora áramok miatt.

 

 

A bikázás amúgy is meggondolandó, A szikrázás " csodákat művel" egy autóban.

Legegyszerűbb a szupresszor diódák zárlata. De a kapcsoló tápok is bebolondulhatnak, s akkor az -1,8V,-2,5V, -3,3V - 5V  bármelyike kaphat egy szép 12-15V-s tüskét.

 

Némelyik autó generátora az öninditózás alatt "max árammal" akar tölteni (15V--60-150A ?)

 

De ezt ki lehet tapasztalni---megfelelő mennyiségű tanuló pénzen? (mint most is )

Előzmény: ruzsa janos (11204)
XANTIi Creative Commons License 2 napja 0 1 11211

De egy járó motornál levett vagy laza, kontakthibás akkusaru is meg tudja ölni a gencsit.

Előzmény: ruzsa janos (11209)
laca151 Creative Commons License 2 napja 0 0 11210

"csak a fordítva felrakott akkuval lehetett kinyírni a generátor diódahídját"

 

Vagy hegesztéssel. Külön tanították szakközépben, hogy hegesztés előtt a generátort le kell kötni

Előzmény: ruzsa janos (11209)
ruzsa janos Creative Commons License 2 napja 0 1 11209

Igen, ott általában csak a fordítva felrakott akkuval lehetett kinyírni a generátor diódahídját - vagyis ezáltal kábé az összes elektronikát :)

Változnak az idők. 

Előzmény: Édesanyám mondjad gyorsan (11208)
Édesanyám mondjad gyorsan Creative Commons License 2 napja -1 2 11208

Az 1200es lada, hogy elment ennyi szar nélkül. Cunilingis is volt benne az erdő szélén. Én kérek elnézést.

Előzmény: ruzsa janos (11204)
XANTIi Creative Commons License 2 napja 0 0 11207

A D-pack hűtőfüle nem testre megy véletlenül? Lehetne akár egy 6V-os stabIC is ebben az esetben.

Előzmény: ruzsa janos (11204)
hg1dlvLuki Creative Commons License 2 napja 0 0 11206

A vezérlő pontosabb típusmegadása után lehet hogy találnál róla infót, vagy fotót a neten.

A félvezető gyártója ha tudható úgy is könnyebb lenne a dolog.(A többi jelölés nem látható sajna)

Az elhelyezkedése alapján a KL30 ágon van, lehet FET, vagy akár reverse polarity dióda, TVS, akármi.

 

Előzmény: ruzsa janos (11204)
mmormota Creative Commons License 2 napja 0 0 11205
Előzmény: BlackFlanker (11192)
ruzsa janos Creative Commons License 2 napja 0 0 11204

DEnso motorvezérlés

Adott egy R450h Lexus hibrid, amiben egy bikázás alatt meghalt a benzinmotor vezérlőegysége. Mint kiderült, ez nem egyedi eset, Toyotánál ismert probléma. A nyákon elégett az egyik mínusz pin, illetve elszenesedett a 0600R jelülésű, dpak tokozású alkatrész és környéke.

1. Valami tipp, mi okozza?

2. Mi lehet a titokzatos 0600R?!?! Ezen már nem segít, de érdekelne, micsoda?

  

Qqberci Creative Commons License 4 napja 0 0 11203

Előzmény: BlackFlanker (11198)
ruzsa janos Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11202

autók ABS vezérlőegységeiben (meg más vezérlőkben ) is találtok olyan áramköröket,a mik nincsenek tokozva, közvetlenül egy kerámialapon van a chip - csak egy átlátszó szilikontaknyot kell lepiszkálni róla. Az ABS vezérlő fedelét meg marógépen körbe tudod vágni.

Előzmény: BlackFlanker (11192)
Qqberci Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11201

Az se rossz :-))... Nekem a VOLÁN pályaudvar közelebb van...

Előzmény: _nyunyuka (11200)
_nyunyuka Creative Commons License 2024.04.10 -2 0 11200

Hálókocsi-kalauzzal is működik Bukarestig 🙂. 

Előzmény: Qqberci (11199)
Qqberci Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11199

Működik még a Budapest - Sepsiszentgyörgy buszos posta egy csomag kávéért?...

Előzmény: BlackFlanker (11198)
BlackFlanker Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11198

5bdc romániában lakok, Budapest kicsit távol van, de köszönöm a szándékot.

 

XANTIi van több olyan készülékem van amelyikben láttam matricás ic, mitha lila is lett volna, szóval lehet nekem is van, csak sosem szedtem le a matricat mert nem gondoltam hogy van alatta bármi. 

 

Mindenkinek köszönöm a segítséget.

XANTIi Creative Commons License 2024.04.10 0 0 11197

Számítógépekben és sok másban, ahol sok soklábú IC van. Az ablakos IC-ket is le szokták ragasztani egy kis matricával, vagy hasonlóval. Az erős UV sugárzás törli a betanított tartalmat, ezért leragasztják. Általában sötétlila kerámia tokos IC-k, 24 v. több lábúak.

Előzmény: BlackFlanker (11192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!