Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 2018.03.01 0 0 93376

2016-os teszt:

 

2015-2016-os tél elég sokféle hatásnak tette ki a leandereket, -12 c° is voltak, de nem hosszú ideig tartottak, a száraz, hideg napsütéses időszakok mellett sokféle halmazállapotú csapadékot kaptak, volt porhó,  tapadós hó, havas-eső, ónos-eső.

 

januárban:

Atlas és villa romaine leanderek, utolsó képeken a ráfagyott ónos-eső, mint a cukormáz, úgy lepte be a leveleket:

 

az ónoseső után egy fagyos reggel:

 

januárban egy fagymentes nap, semmi sérülés nem látszik az előző fagysérülésből:

 

Atlas nain de tidili(január):

 

 

 

2015-ös kelésű Atlas magoncok, csapadék védelem alatt(januárban):

 

februári enyhülés belvízzel, a magoncok takarását el távolítottam, Argentin pillangófa szétfagyott a leanderek mellett, a lenderek kisebb sérülést szenvedtek, a téli napsütést gyanítom tettesnek, -12c° volt a leghidegebb, némi lombfagyást szenvedtek:

Előzmény: unartis: (93375)
unartis: Creative Commons License 2018.03.01 0 0 93375

Szívesen, de még nincs vége a telelési teszt bemutatásának ;), így hamarosan folytatom!

Amit nem írtam, hogy nálunk a talaj enyhén savanyú, igen kötött öntés talaj, időnként magas a talajvíz szint a talajban, a leanderek eléggé szeretik, a magoncok növekedése legalább is erre mutat.

Tavaly -16 c° voltak a leghidegebb napokon januárban, ami durva volt, hogy másfél hónapig bele voltak fagyva a talajba, most éjszakára, hajnalra csupán -10 c°, Dunántúlon, úgy tudom most nagyobb minimumok voltak(-20 c° körül). A talaj biztosan telejesn átfagyott, tehát  a leanderek a talajba voltak fagyva, még is túlélték a tavalyi krízist, így bízok bennük!

Előzmény: anyunya (93374)
anyunya Creative Commons License 2018.02.28 0 0 93374

Nagyon szépen köszönjük sok és fáradtságos munkád a télállósági kísérleted évek szerinti összegyűjtésével. Meglátjuk, kint lakó leandereid mit szólnak a mostani nagy hideghez. Tavalyhoz hasonlóan megint tövig fagynak vagy csak károsodnak valamennyire! Köszönjük!

Előzmény: unartis: (93373)
unartis: Creative Commons License 2018.02.28 0 0 93373

2015-ben egész szépen teleltek, többször volt a hőmérséklet pozitív tartományban, de -12 c° is voltak.

 

2015 januárjában:

Atlas nain de tidili:

 

Atlas, villa romaine

 

februárban:

Atlas, és Atlas nain de tidili:

  

 

Atlas magtok felnyílt!

Március, Április, Május:

Atlas, villa romaine, Atlas nain de tidili leanderek:

Atlas magoncok:

 

Nyár(Június, július, Augusztus):

Atlas magoncok a kertben:

 

Atlas, nain de tidil(vadcitrom mellett), Atlas, Villa romaine:

 

őszi időszak, tél elő, Atlas magoncok:

 

december:

Előzmény: unartis: (93372)
unartis: Creative Commons License 2018.02.28 0 0 93372

 

2014-ben vettem még egy fajtát: Atlas nain de tidili.

Ki is lett ültetve a végleges helyére.

2014-ben viszont már kint teleltek a töveim avartakarót kaptak télire.

 

Atlas és villa romaine leander 2014 márciusában:

Atlas leander virágzása 2014 június, július:

Atlas nain de tidili:

Atlas leander magtokkal októberben, novemberben:

2014 december atlas nain de tidili:

 

téli takarás:

Előzmény: unartis: (93371)
unartis: Creative Commons License 2018.02.28 0 0 93371

Sziasztok!

 

Összeszedtem a képeket, most végeztem velük, rengeteg képből kellett kiválogatni a leanderes képeket. akkor megosztanám veletek az eddigi fagytűrő leanderes tapasztalatomat!

 

2012-ben vettük a házat, utána volt lehetőségem a kertbe leandereket tenni és tesztelni. Az alap növényeimet egy 6 méter széles folyosóba telepítettem, a házunk és a szomszéd háza közé, déli fekvésbe a többi mediterrán növény közé(babér, kínai kenderpálma, Sabal minor, füge, vadcitrom, rozmaring, nő még itt).

 

leanderekből 2013-ban vettem két fagytűrő fajtát(Atlas, Villa romaine) H. Marianntól. Akkor az első évben nem mertem kint hagyni őket.

 

 

 

Lilike9 Creative Commons License 2018.02.26 0 0 93370

A terasz előtt lévő fátok kihajtott a nagy metszés után? Vagy teljesen kivágtátok?

Szerintem az idén rakd a többihez közel, egy próbát megér. Lehet a végén ismét nagy kedvet kapsz az egészhez.

 

Ahogy érnek be a magok úgy rakom őket vízbe. Ha nem is sokat de egy kicsit mindig fogok vetni,lemondani soha nem fogok a magvetésről.

Előzmény: anblock_italia (93369)
anblock_italia Creative Commons License 2018.02.25 0 0 93369

Már esélyt sem hagyok rá, minden magtokot kegyetlenül levágok. Hiába na, egyszer minden véget ér :-( Csak az Andrea kedvencéből szerettem volna, mert az különleges attól, hogy árnyékot szeret, de elég messze van a többitől, így lehet egyáltalán nem lennének izgalmas gyerekei. Talán, talán idén másként rendezkedek...

Előzmény: Lilike9 (93367)
Kyp8821 Creative Commons License 2018.02.25 0 0 93368

Köszönöm a hozzászólásokat. Igen, tényleg kedvezett eddig a tél. De most nagyon jól néznek ki. Egy kis sikerélmény is. Remélem idén ismét tele lesznek virággal.

 

ui.: Egyszer ezt is meg kell tanulni. :) Már ha érdekli az embert. Akvarisztikával is foglalkozom, ahhoz is több év kell, mire mindent kitapasztal az ember, és nem pusztulnak hetente a halak és a vízinövények.

Lilike9 Creative Commons License 2018.02.15 0 0 93367

Tavaly előtt de még tavaly is kiszanáltam a sok magoncot ami a külföldről vett Gotsis magokból lett vetve. Csak a saját magokból vetett magoncokat hagytam meg, ebből sajnos nem volt sok kb. 100-200db.

Az idén újra kezdem a magoncozást, de megfontoltabban!

Nem is vetek annyi féléről, és csak a legjobb fajtákról ez majd 20 fajta...

Csömöri, Sorrento, H.M. Mézes Krémes, H.M St. Mihály, H.M Bizsu, Turners fajták, Provance, A.I. V.V. Bársony, P.J. Lory...stb

Ezek mind külön voltak a garázsplaccon jól összezsúfolva, hát kíváncsi leszek pár év múlva az eredményre! 

Apropó..! Provance! Most találtam tavalyi az az 1 éves  Provance magokat egy kis papír zacskóba. Gondoltam egy próbát megér vízbe tettem és minden gond nélkül nekiálltak csírázni.

Nemrég találtam meg egy 2012-es magoncos papírkámat is, akkor felírtam mely fajtákról vetettem hát képzeld 57 fajta volt. Tök értelmetlenül mint az a virágzásukból kiderült...

Előzmény: anblock_italia (93365)
Lora1213 Creative Commons License 2018.02.14 0 0 93366

Kár volt...

Előzmény: anblock_italia (93365)
anblock_italia Creative Commons License 2018.02.14 0 0 93365

Még mindig magot akarsz vetni? :-) Olyan ez, mint a kábítószer..., igaz? De én le tudtam róla jönni!!! :-) (kénytelen voltam)

Előzmény: Lilike9 (93364)
Lilike9 Creative Commons License 2018.02.12 0 0 93364

Nem tudom az idén mi van a telelőben de valahogy nem akarnak beérni a magtokok a leandereken. Itt a kipakolás és tele vagyok zöld magtokokkal. Kipakolás után remélem felgyorsul a folyamat, és hajlandóak lesznek kiszáradni és szétnyílni.

 

unartis: Creative Commons License 2018.02.10 0 0 93363

 

 

Déli fekvésben a babér két évben egymás után visszafagyott(sövénybe telepítve), még a télén észre lehetett venni a levél fagyást, akkor amikor a védett folyosóban  a kertünkben kutya baja sem volt a nagy tőnek(ez nem a tavalyi télen volt, hanem előtte). A leanderek eddig meg voltak, 2014-2015-ös téltől vannak kint, tehát az idei a 4. telük kint! Ez nem nagy teszt még tudom, remélem 10 év múlva is ezt mondhatom, hogy vannak a kertben leanderek!

Előzmény: Lilike9 (93355)
Lora1213 Creative Commons License 2018.02.09 0 0 93362

Ennek a helye már nem lesz szép, jobb visszavágni.

Egyébként ezekkel a sárga levelekkel csak a baj van.  Mindig megszárad a széle, gombás lesz, vagy más bánata van.  Jobban szeretem a zöld levelet, némi sárga mintázattal.  Szebb is, egészségesebb is szerintem.

Előzmény: almostsaint01 (93361)
almostsaint01 Creative Commons License 2018.02.09 0 0 93361

Köszönöm szépen. És ha ezek a száradó levelek lehullanak lesz új a helyükön vagy felkopaszodnak az ágak? Vagy vissza kell őket vágni?

 

Előzmény: Lilike9 (93356)
oleandro Creative Commons License 2018.02.09 0 0 93360

a tarófólia bevált,csak túl hideg volt..... :))

Előzmény: Lilike9 (93359)
Lilike9 Creative Commons License 2018.02.09 0 0 93359

Ha jól emlékszem tavaly használtál valami takarófóliát, az bevált? Gazdaboltban vetted?

Előzmény: oleandro (93358)
oleandro Creative Commons License 2018.02.08 0 0 93358

három kivételével bevittem mind. Persze idén simán maradhattak volna kint is.... Mindennki jobban járt volna. ők is, én is :)

Előzmény: Lilike9 (93357)
Lilike9 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 93357

Idén bevitted a leandereket vagy bebugyolálva kint teleltek?

Előzmény: oleandro (93348)
Lilike9 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 93356

A felnyurgult hajtások helyre jönnek, de ilyen kis nyurga hosszú ágak lesznek. Ha kirakod tavasszal ne érje közvetlen tűző nap, mert a zsenge ág megég.

A leveleken a barna szélek és levélvégek lehetnek gombásodás nyomai is, de a helytelen locsolás is okoz ilyen tüneteket.

Nálam azok a leanderek amik a kazánházban telelnek, olykor nagy hőingadozásnak vannak kitéve. Ők hasonló jeleket produkáltak, az idősebb levelek elkezdtek barnulni majd leszáradtak,lepotyogtak. Semmi baja nincs a növénynek, mert az új hajtásokon szép zöld levelek jönnek.

Előzmény: almostsaint01 (93347)
Lilike9 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 93355

Nem, nem a telek keleti részébe volt ültetve. Nagy a telek, így a felkelő nap szinte az egészet betudja gyorsan melegíteni.

Eleve az egész udvar tele van különböző örökzöldekkel(ciprus,babér...),de eddig nem vettem észre,hogy befolyásolta volna az,hogy keleti vagy nyugati...stb fekvés jobb lenne. Minden örökzöld és egyéb növény jól bírja.

Egyedül a leander és a selyemmirtusz az ami rendszeresen visszafagyott.

 

Előzmény: unartis: (93354)
unartis: Creative Commons License 2018.02.08 0 0 93354

'Ercsiben lakom a szőlőhegyen, de elég hideg,szeles itt fent a domb tetején. Magoncokat a kertbe teli kerítés végelmébe úgy ültettem el,hogy a felkelő napsugarak érjék. Annak reményében,hogy talán hamar felmelegszik a levegő és a talaj.

Nálam a talaj elég meszes lehet, mert a hortenzia,magnolia,rododendron...egyéb savanyú talajt igénylő növény nem marad meg 1-2 évnél tovább földcserével sem.'

 

A felkelő nap(keleti fekvés) szerintem nagy csapás az örökzöldeknek, mert valóban hamarabb melegszik a levelük(tehát párologtatnak), de a gyökerük az a fagyott talajban van, így kiszáradnak, lombjukat vesztik a télen, amit felfoghatunk egy levél fagyásnak is! Inkább jobb egy nyugati fekvés, mert délutánra már felengedhet a talaj, akkor már a ráeső fény nem okoz akkora problémát! Nálunk is van egy részük, amelyek déli fekvésben vannak, két ház közötti folyosóban (6 méter átmérőjű)a téli alacsonyan mozgó nap miatt a szomszéd ház árnyéka megakadályozza  az örökzöldek párologtatását, ami kedvező mikroklímát ad! Nyáron viszont amikor magasabban jár a nap, akkor teljes napfényt kapnak.

Előzmény: Lilike9 (93337)
unartis: Creative Commons License 2018.02.08 0 0 93353

Azért nem olyan régen kísérletezek velük, 2013- késő tavaszán vettem H. Marianntól az 'Atlas' és 'Villa romaine' fajtát, amelyek akkor (a 2013-2014-es) télen bent teleltek, még a képek összeszedés alatt vannak, ahogy összeáll a kép akkor itt meg fogom osztani!

Előzmény: anyunya (93344)
anyunya Creative Commons License 2018.02.07 0 0 93352

Nem, a leanderrel csak mint betegséghordozóval foglalkoznak, magát a növényt inkább csak invazív gyomnak tartják. A fajták genetikai elkülönítéséről is csak egy cikk volt, az is 15 éve, meg egy másik, hogy a faj egységes, nem különül el az indiai és az európai.

Előzmény: Lantanacamara (93343)
almostsaint01 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 93351

És mi lehet az oka? Csak hogy több ne barnuljon el.

Előzmény: oleandro (93350)
oleandro Creative Commons License 2018.02.07 0 0 93350

Nem . De hát ez egy ilyen érzékeny  fajta. Mmindig mindennel baja van.  Nem kell neki jelentőséget tulajdonítani.

Előzmény: almostsaint01 (93349)
almostsaint01 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 93349

Szia!

 

Köszönöm szépen!

A cifralevelű barnulásának mi lehet az oka? Azok a levelek már nem jönnek helyre?

 

Előzmény: oleandro (93348)
oleandro Creative Commons License 2018.02.07 0 0 93348

sajnos amik nem elég hidegben és sötétben telelnek, azokon tél bége felé mindig megjelennek ilyen hajtások. Néhány nagyobb nálam is  ezt csinálja, amik nem a pincében vannak. Ezért szeretem őket amilyen hamar, csak lehet, kivinni.

(ha igaz az előrejelzés, február idusával :) már véget érnek a komolyabb  hajnali fagyok, és egyből mennek is ki!)

 

Én azt szoktam csinálni az ilyenekkel, hogy ha már elég nagyok és nyurgák, inkább levágom őket. Da még csak éppen elkezdődött a növekedésük, akor hagyom, mert akkor kint még simán rendbejöhetnek és nomrális hajtás lesz belőlük.

Még annyi, hogy ha hamar kikerülnek, a természet is elvégezheti a szelekciót: a gyengék az első kisebb fagynál egyből elpusztulnak, miközben az életképesek hajtásoknak meg se kottyan.

Előzmény: almostsaint01 (93347)
almostsaint01 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 93347

Sziasztok!


Néhány leanderemen a telelés alatt világos zöld megnyúlt hajtások lettek. Ezek amikor kimennek a szabadba helyrejönnek, megerősödnek, vagy le kell majd vágni őket?

Van egy cifra levelű is, annak pedig elkezdett barnulni a levelek széle. Ez miért lehet, mit lehet vele csinálni? Nem szeretném ha tönkremenne, ebből a fajtából csak ez az 1 van. Teszek ide képet is.

 

Köszönöm a segítséget!

.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!