Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.09.21 0 0 87381

Épp most mesélte egy ismerős, hogy egy másik ismerősnél a kertben minden tő paradicsom és  paprika mellé "le van szúrva" egy vízzel teli  fejjel lefelé fordított 2 l-es pet palack, amikor kiürül újratöltik; ennyit az automata öntöző rendszerről.:-)

Előzmény: apci500 (87375)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.21 0 0 87380

Nem gondolom, hogy éppen most ez lett volna a probléma, amikor öntözni sem kellett az égi áldás miatt és csak egy növénynél a 130-ból. Mellesleg elolvastam a gondozási tanácsokat és hát pont nagyon sok olyan van benne, aminek itt fórumon épp az ellenkezőjét javasolják, pl. a védett fal elé állítás, itt többször is "leíródott", hogy a leander szereti a szellős helyeket, a védett fal különösen kedvez az atkáknak, meg ilyesmik.

Előzmény: katazina (87373)
ReeDonLee Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87379

Nála is így működik, de ott katonás rendben, százasával vannak az egyforma cserepek.

Profi kertészetben ez alap szerintem, máshogyan nem is lehetne.

Alatta fólia, hiszen nem használ alátéteket.

Süllyesztve van a többség, így a cserép sem melegszik fel túlzottan. 

Nagyüzem.

Előzmény: apci500 (87378)
apci500 Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87378

Gyenesnél láttatok valamit ez ügyben? Gondolom nem szaladgál kannával naponta többször.

Előzmény: ReeDonLee (87377)
ReeDonLee Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87377

Én gondolkodtam az automatán, de nálunk sajnos kivitelezhetetlen. A lcsepegtető gombák, ahogy a kertészetekben is láttam, erre a célra nagyon jók lennének, de!!!..

Nem egy kupacban vannak a növények, nem egyforma cserépben.

Van egy leanderekből álló "ösvényem", az út két oldalán vannak a cserepek, talán ott lehetne ilyet csinálni.

Ahol én láttam, kb, 60-80cm magasan megy a slag, abból ágaznak le a fejek.

Előzmény: apci500 (87375)
Lora1213 Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87376

Láttam a Hortuson ezeket a fa dézsákat.  Nagyon szépek !  Van lába is, így nem rohad az alja. Jól kidolgozott, gomba /UV ellen kezelt masszív darabok.

Ha olyan szép teraszom lenne ahol 2 nagy leander van lehet vennék belőlük.  

Előzmény: Lady Gyöngyös (87284)
apci500 Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87375

Ez így van. Ha mégis kiszárad a föld nyáron, érdemesebb lassan, mondjuk 1 nap alatt visszanedvesíteni a földjét. Én a tálba szoktam csak önteni először. Egyébként ezt már korábban is írta egy linkelt cikkben egy kecskeméti főiskolai csapat. Tehát nem csak a hideg víz árt hanem az egyszerre sok is, ha kókadt a növény. Legjobb lenne automata öntöző, de ahogy itt olvasgatom ilyen nincsen senkinek. 10 ezer körül van egy talajnedvesség érzékelő, az kapcsolhatná be a rendszert, de ezt inkább az öntöző topikba postolom :-)

Előzmény: katazina (87373)
oleandro Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87374

Azért nerm kell ezt túlreagálni. Attól függ, mi a hideg. Jéghideg artézi víz biztos nem tesz jót, pláne  nyári hőségben. De normál csap- v. kúthideg már okés.

Előzmény: katazina (87373)
katazina Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87373

Szia, ezen a leander gondozásáról szóló oldalon azt írják, hogy a hideg víz okozhat levélsárgulást, levélhullást. Meg azt is írják a vízigényénél, hogy inkább langyos vízzel érdemes locsolni, pont emiatt.

Előzmény: Törölt nick (87372)
Törölt nick Creative Commons License 2014.09.20 0 0 87372

Nyilvánvalóan a virágzás mennyisége alapvetően befolyásolja a dolgot, nálam most az egyik legtöbbet virágzó Sahut kezdett tömeges levélsárgulásba, valószínűleg  kicsi (volt) már a cserepe, a magtokokat is igencsak megritkítottam rajta (gondolom ezek kinevelése rengeteg tápot és energiát vesz el) és átütltettem dézsába. Szerintetek még egy kis plusz   kálium használna neki?

Előzmény: anblock_italia (87365)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87371

Köszi az idézett szöveget, nem olvastam, de akkor nagyjából egyet értünk:-)Megmondom őszintén, nem tudom, hogy a könyvünkben a levélsárgulással kapcsolatos fejezetet melyikünk írta (bár a stílusból azt hiszem, hogy én), de biztos egyetértettünk :-) Nem is ezért írtam most azt a bejegyzést, hanem a kifejezetten az őszi levélhullás miatt, mert olyankor aggódnak sokan a gombásodás miatt. Nekem feltűnt, hogy most jóval kevesebb a sárga levél, mint más, normális időjárás után szokott lenni, és ezt a kevésbé elhasznált tápanyagkészlettel próbáltam összehangolni:-) 

Persze ettől lehet, hogy vannak gombás leanderek is, én nem tudom, mert én még gomba ellen sosem permeteztem, pedig hát tocsogunk itt a vízben:-(

Előzmény: Lady Gyöngyös (87370)
Lady Gyöngyös Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87370

AI: szerintem is igazad van a levélsárgulást illetően. 

ezt Island írta de ős is a te véleményed erősíti meg!

 

Island:

"Legfontosabb az egyenletes öntözővíz-ellátás, vagyis ne legyen kiszáradva a cserép és máskor túlöntözve. Aranyközépútra kell törekedni. Ha napközben nem lehet megoldani, meleg nyári napokon a plusz öntözést, akkor érdemes 1-2 számmal nagyobb alátét-tálkát tenni a cserép alá és abba reggel bőségesen önteni plusz vizet, amit napközben gyorsan felhasznál.

 

 

Ha telített a cserepünk a gyökérlabdával, akkor már nincs plusz földtartalék a gyökérzeten, amely pufferolhatja a belocsolt vizet. Vagyis tavasszal, ha látjuk ezt, érdemes akár a gyökérmetszéssel próbálkozni vagy nagyobb cserépbe ültetést végezni, hogy legyen plusz föld-mennyiség, amelyben a víz napközben tárolódhat.

 

Másodszor a bimbóképzés és a virágzás kezdetén drasztikusan megnő a tápanyag-igény, ilyenkor nagyobb dózisban kell nyomatni a tápozást, mert különben az alsó levelekből vonja ki a növény a tápanyagot (túlélési ösztönnek is hívhatjuk, a leander ilyentájt a virág- és termésképzésre koncentrál, hogy az utódlást biztosítani tudja, ez a fő biológiai funkciója) és elsárgulva lepotyogtatja...

 

Tápozáshoz és a Vitaflora tápját használom, szezon elején a virágzásindítót, később áttérek a normál leandertápjukra, előre be szoktam keverni 120 literes hordókba és abból öntözök kannával...""

Előzmény: anblock_italia (87365)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87369

Akkor ebben egyetértünk!

Előzmény: oleandro (87368)
oleandro Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87368

az biztos, hogy a gombásodás és a levélsárgulás 2 független esemény

Előzmény: anblock_italia (87367)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87367

Az extrém körülmények elég relatívak, de nagy időjárás változások az idén valóban nem voltak..., emiatt elvben lehetett kevesebb a levélhullás..., de nem ez volt a fő oka annak, amit írtam, hanem hogy most, így ősszel nem látom a gombásodás miatti aggodalmak létjogosultságát a levélsárgulás kapcsán. Sokan ilyenkor ősz elején gyorsan permeteznek gomba ellen..., hát ha valakinek lenne oka emiatt aggódnia, akkor nekem igen, mert sajnos az én leveleim elég gyengécskék a kevés napfény miatt, de szerencsére nem látok semmi erre utaló jelet.

 

Szerintem nem igazán mondasz ellent a tápanyaggal kapcsolatos véleményemnek azzal, hogy rendszertelen locsolás esetén..., hisz olyankor a levelekbe sem jutnak fel egyenletesen a tápanyagok, tehát a tápanyag hiány (is, persze a vízhiány mellett) igenis okozhatja a sárgulásukat. 

 

A nagy cserepeimben, amik kinn állnak a kertben, idén többször is színültig állt olykor akár egy-két napig is a víz, de soha olyan kevés sárga levél nem volt rajtuk, mint az idén. Pedig gondolhatod, ha kiöntöm a vizet, akkor is utána igencsak tocsognak néhány napig.

 

De te is csekély levélsárgulásról írsz, nem tömegesről, és gondolom  nem permetezted rögvest gomba ellen, pedig hát elvben, ha gomba támadásról lehetne szó bármikor is, akkor annak most nagyon itt lenne az ideje, és akkor tényleg vödörszám kellene hullania a sárga leveleknek. Megmondom őszintén, általában én vödörszám szoktam őket gyűjteni. Persze az ősznek nincs vége, sok minden történhet még.

Előzmény: oleandro (87366)
oleandro Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87366

Szerintem ez n így van. Én pld kifigyeltem, h. mikor van levélsárgulás. KJét oka lehet:1) hirtelen nagy változás ill. extrém időjárás (ki v. behordás  dögmeleg, stb) esetén ,   2) rendszertelen locsoláss (pld ha elutazunk és csak három naponta jön apám, vagy amikor annyi eső esik, hogy nem győzi a zember kiönteni a vizet a dézsákból. (Idén pld csak az első tavaszi hőség, az augusztusi törökország majd a múlt heti özönvíz idején volt csekély levélsárgulás).

Szerintem ebből nálad legfeljebb csak az első játszhat, de idén extrém meleg se volt...

Előzmény: anblock_italia (87365)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87365

Nálam az eddig megszokott sárga levél mennyiséghez képest kifejezetten kevés a sárga levelem, amiből azt a következtetést vontam le , hogy a megszokottnál kevesebb virágzás miatt kevésbé merült ki a növény tápanyagkészlete, és ezért sárgulnak vagy nem sárgulnak a levelek így ősszel, nem pedig valami gomba miatt (aminek ebben a nedves időben még létjogosultsága is lehetne).

Lora1213 Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87364

Fűtés nélkül csak úgy tud túl meleg lenni, ha tartósan süti a nap. Akkor meg kinyitod az ajtót, és máris szellőzik.   Én télen mindig kinyitom az ajtót a kisházon ha O °C felett van a hőmérséklet. Fontosnak tartom hogy járja a levegő, nehogy gombásodjon.

Előzmény: Lady Gyöngyös (87363)
Lady Gyöngyös Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87363

ja most jut eszembe tudod tavaly fotóztam a frissen beszerzett kincseket az emeleti szobában annyira féltettem őket, hogy minden nap figyelgettem a leveleküt stb ..na 10 fokon volt a termosztát és hamar mentek a télikertbe kb február végén ahol szintén meleg volt....ezek e legszebbek most is! hamar virágoztak és semmi bajuk sem lett! azért fűtés nélkül csak nem lesz túl meleg benne! 

Előzmény: Lady Gyöngyös (87362)
Lady Gyöngyös Creative Commons License 2014.09.19 0 0 87362

Végül nem vettem! most megy a fickó a Hortus-ra is ..neki is a dézsákban vannak már évek óta a leanderek ...a többi kép a saját leanderei ..a fb-os oldaláról szedtem le ...a mustáros lazacot szép nagyra akarom majd nevelni ..a többit meg mindig metszem, bár lehet nem kellett volna őket mert a friss hajtások könnyen megfagyhatnak ...kitudja mikor hordjuk be őket..remélem jó későn sikerül dec. eleje! 

Előzmény: anblock_italia (87361)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.18 0 0 87361

Ha sokat süt majd télen a nap, akkor az a két ablak lesz a necces. jól bemelegít! Hideg kell a leandereknek, az se baj, ha koromsötét van, de hideg legyen! Azok a szemét atkák nem nyugszanak, ha kicsit is meleg van.

 

Végül vettél olyan nagy fa dézsát?

Előzmény: Lady Gyöngyös (87360)
Lady Gyöngyös Creative Commons License 2014.09.18 0 0 87360

igen az idén szaporította nekem Mariann....szóval ahhoz képest nekem így is gyönyörű! Ő is írta régebben, hogy nála is a 2. évben hozta a csodás hatalmas virágait! Csak a telet éljék túl az új helyiségben! próbálok majd sokat szellőztetni végül is a hosszú északi és a két rövid fal lett leszigetelve a déli hosszú viszont nem...van 2 nagy déli tájolású tetőtéri ablak amin nem tudok rendesen szellőztetni mert elég macerás nyitogatni ...annyi eszem meg nem volt, hogy rendes ablak is jó lett volna ..főleg ha éjszakára is nyitva marad és netán esik az eső hm ...szóval marad az ajtó szellőzésnek! jajjjj...utólag mindig okosabb az ember!!!

Előzmény: anblock_italia (87359)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.18 0 0 87359

Amúgy sokkal szebb a Vvbársony, ha jó az idő és szépen kifeszülnek a szirmai, és hatalmas a virága, a szirmok összeérnek:-) A tied, és persze ebben az időben mindenkié "kacska":-( Bár nálatok jó idő van..., de akkor sem az igazi, tán mert még elsőbálos:-).

 

Minimum ilyeneknek kell lenniük:-)

 

Előzmény: Lady Gyöngyös (87357)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.18 0 0 87358

Pedig nálad is jó kis genetikai kincsesbánya  van:-) Sajnos én is levágtam már őket, csak ma jutott az eszembe, ahogyan simogattam és dicsérgettem a leveleket:-)

Előzmény: Lady Gyöngyös (87357)
Lady Gyöngyös Creative Commons License 2014.09.18 0 0 87357

Én pont tegnap vágtam le a magkezdeményeket köztük az Andrea kedvencéről is! A terasz előtt igencsak össze vannak zsúfolva.

 

Előzmény: anblock_italia (87356)
anblock_italia Creative Commons License 2014.09.18 0 0 87356

Az a helyzet, hogy úgy gondoltam, többé nem magoncozok, de ma elhatároztam, hogy az Andrea kedvencéből megpróbálkoznék, mert amilyen annak a levele, olyan leanderek kellenének mindenkinek. Főleg azért,mert olyan kemények, hogy nem szeretik a szemét kis atkák, formailag . A baj csak az, hogy nekem nincs egy árva magtokom se..., ha valakinél, akinek szintén sokféle leandere van, lenne, akkor majd alkalomadtán kérnék belőle. Szerintem hamar ki lehetne szelektálni formai és levéladottságaik által őket, aztán a többi már, vagyis a virágok színe, az már úgyis a véletlen műve lenne. 

anblock_italia Creative Commons License 2014.09.17 0 0 87355

Örülök!:-)

Előzmény: Lady Gyöngyös (87354)
Lady Gyöngyös Creative Commons License 2014.09.17 0 0 87354

AI: annyira kimondhatatlanul gyönyörű a VV bársonyod! a marie gambetta virágzik mellette együtt csodásak! szép erős ágrendszere lett! májusban kaptam Marianntól és most került 30 cserépbe! 

Előzmény: anblock_italia (87352)
Lady Gyöngyös Creative Commons License 2014.09.17 0 0 87353

nagyon nyárias az idő! túl vagyok 21db leander átültetésen! remélem így könnyebb lesz a teleltetés! A teleltetőben ami az udvar hátsó végében van nincs vezetékes víz ...ezért elég nehézkes lesz a locsolás kb 30-35m a távolság! gyönyörű bimbós mind de félek az új helytől ...remélem nem lesz nagy páralecsapódás ....anyukámnál szuperül teleltek eddig. Gyönyörű kertészkedős napot kívánok mindenkinek!

anblock_italia Creative Commons License 2014.09.17 0 0 87352

Feltétlen érdemes védeni őket, ha meg tudod oldani, ezek a fajták nagyon érzékenyek az esőre! Sajnos pöttyök lesznek a szimplákon is, de azért annak kevésbé árt, mint a duplának.

Előzmény: Helianthemum (87349)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!