Keresés

Részletes keresés

Katoczi Creative Commons License 2018.06.12 0 0 176298

Bár hasonló gondjaim nem volak, heti 1-2x használva a Dentomin por sokat segít + valamilyen fehérítős fogkrém rendszeresen.

Előzmény: vitorla123 (176297)
vitorla123 Creative Commons License 2018.06.12 0 0 176297

Tisztelt kávéimádók! Előre is elnézést a nagyon röhejes kérdésem miatt! De! Imádom a kávét, viszont fehérítő fogkrém, rágó semmi nem segít, úgy sárgul tőle a fogam! Feltételezem itt vannak profik, akik ugyanakkor adnak magukra és valahogyan ezt kiküszöbölik, vagy leszedik(?) valamivel... Kérdés mi a titkuk.? Nekem hófehér fogaim voltak, de mióta aktívabban lemegy napi 2-3 kávé, azóta drasztikus a helyzet... Megoldás? Hagyjak fel a kávéval?

ogrEicsab Creative Commons License 2018.06.12 0 0 176296

Lenne egy eladó Gaggia Classicom:

Eladó egy 2012-es Gaggia Classic. Teljesen szét lett szedve, kitisztítva, tömítések cserélve. Opv 9 barra beállítva. Gyári szimpla, dupla és vakszűrő van hozzá.

Apróbb karcok, a használat nyomai felfedezhetők, de alapvetően szép állapotú. Az ára  63.000.- Ft.

Mindenképpen a személyes átvételt preferálom! Megtekinthető, kipróbálható esténként Érden.

További képek:

https://www.dropbox.com/sh/9dfs8xd1i7xn61e/AABrHd4kvLT3squxiQ2gwRKza?dl=0

 

djboriska Creative Commons License 2018.06.11 -1 0 176294

Nem következne, következik ;-)

Előzmény: Törölt nick (176293)
djboriska Creative Commons License 2018.06.11 -3 0 176292

Lehet, hogy a példám nem jó, viszont az tény, hogy sötétebb pörköléssel a kávé különbözőségét tüntetjük el (magyarul úgynevezett egyeníz irányába toljuk az kávét). Világosabb, (természetesen nem alul-pörkölt borsó fűízű, hanem édesség maximalizálásra törekedve a pörkölés íz karakterek megjelenése nélkül) illetve ugyanezen kávék sötétebbre pörkölve háromszög tesztbe berakva. 99%-ra biztos vagyok hogy még az itt fórumozók is hamarabb kiszednék a különbségeket világosabb de jól pörkölt kávék esetén mint sötébb pörkölés esetén. Javaslom próbálkozni ezekkel (én többször is megtettem és meg is teszem mert ez a kávé kóstolási oktatás része). A specialty kávés (és/vagy újhullámos) világ ezt szeretné bemutatni. Itt nem az a lényxweg hogy mi az én preferenciám hanem, hogy erről szól ez a világ. Az hogy ez most minőséget jelent ebbe a kérdésbe nem megyek bele. Ezt döntsétek el magatok, ítéljétek meg magatok. Az viszont, hogy a sötétebb pörkölés egyeníz irányba tolja a kávét nem hitvallás kérdése hanem tény. Ezt lehet szeretni vagy sem ezzel én nem akarok vitatkozni hogy kinek mi tetszik. Az ízlésetek a tiétek. Én inkább igyekszem tényekre korlátozódni azt leírni amit erről a témáról tudok illetve tapasztaltam.

Előzmény: Törölt nick (176275)
Bazs09 Creative Commons License 2018.06.10 0 0 176291

Én pörköltem még a kezdetekben, már a szaga sem volt túl biztató. Pár próba után ment is a szülőkhöz automatába.

 

Illetve csatlakoznék Katoczihoz: ha egy kávé tejszínnel és cukorral lesz harmonikus, akkor annak már kalap, kabát. Ha már előtte is az volt, csak a fogyasztó megszokásból jobban szereti így, az már egy másik történet.

Előzmény: Törölt nick (176284)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.10 0 0 176290

Azt nem írtam, hogy kellett bele, csak hogy mi volt a tapasztalatom. Kíváncsiságból próbáltam ki, hogy mi történik és nagyon tetszett. 

Előzmény: Katoczi (176289)
Katoczi Creative Commons License 2018.06.10 0 0 176289

Azt akávét amibe tejszín (anyám borogass) és cukor kell, megette a fene. Mondhatni elmentél vadászni,  lefejezted, kizsigetelted, hagytad állni a napon napokig és nagyon jó lett. Kösz, kihagyom. 

 

Robusztás blend: én is sokáig osztottam Parci véleményét, aztán átvettem negyed kg-ot egy fórumtárstól egy friss bolti robis blendből, és isteni csokibombákat húztam belőle. Nem lett kedvenc, de kellemes emlék maradt.

Előzmény: Freedom of mind (176288)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.10 -3 0 176288

Hát én ma ittam egy ilyet amilyet leírtál. Budán kószáltam és kóstolgattam a kávézók kínálatát. Valahogy kilyukadtam a Kemenes utcában a Pagony Kert nevű helyen. Ez nem kávézó, csak kíváncsi voltam, hogy mi lett a régi gyerekmedencés részből. Mivel rendes, kávézós felszerelést véltem felfedezni az egyik pult mögött, gondoltam ha már ott vagyok, megkóstolom mit szolgálnak fel. A kávébab illatából (kezembe adták a csomagot) tudtam, hogy savasabb élményben lesz részem mint ami az én ízlésem, de azért kértem egy ristretto-t és jól tettem. A kávé pont a határán volt a klasszikus és az újhullámos vonalnak. Ízre nem volt időm részletesen kielemezni, de a ristretto magában is fogyasztható volt, közepesen savasnak mondanám. Igazán izgalmassá viszont az tette, hogy aki a keserűt nem szereti, annak csak cukort kell beletennie. Akinek pedig a savakkal van baja, annak csak egy adag tejszínt. Amikor pedig mindkettőt beletettem, valami fantasztikusan harmonikus ital lett belőle, amiben még mindig érezni lehetett a maradék savakat, de a cukor kiemelte a kávé összes jó tulajdonságait. Hely: Pagony Kert (XI. Kemenes utca.)  Keverék: 100% arabica
Sajnos nem jegyeztem meg a kávé márkáját és származását, de még úgyis visszatérek ide mert nem hagy nyugodni a kíváncsiság.

Előzmény: Törölt nick (176268)
Törölt nick Creative Commons License 2018.06.10 0 0 176287

szerintem a Károly által korábban tesztelt Amigos keverékek árban jóformán verhetetlenek. a piros zacskós 590-ért 70-30-as talán, ha emlékeim nem csalnak. teljesen okés blend, szinte lehetetlen rosszat csapolni, kezdőknek kifejezetten ajánlott. most rendeltem többfajta Amigos-t is, eddig még nem csalódtam egyikben sem. én például a robusztát jobban előnyben részesítem, de kinek a pap.

Előzmény: Johnny09 (176285)
_BP__ Creative Commons License 2018.06.10 0 0 176286

Sziasztok, milyen egyszemélyes karos presszóKVfőzőt érdemes venni? Saeco HD8425-t ismerem, az viszonylag jó eredményt ad. Hasonló árszint mellett milyen modellekben érdemes gondolkodni? Köszi

Johnny09 Creative Commons License 2018.06.10 0 0 176285

Egyszer főztem full robusztát is, kíváncsiságból, nagyságrendekkel jobb volt, mint némelyik bolti robi túlsúlyos keverék, amikből egy fél adag is kínzás, de azért kemény volt :).  A két korábban említett robi azért nem olyan durván hozza a jellegzetes mocsári ízeket és inkább testet ad hozzá kis mennyiségben. Persze megértelek, mindenkinek más jön be, sokszor én is csak arabicát iszok.

Előzmény: Törölt nick (176284)
Johnny09 Creative Commons License 2018.06.09 0 0 176283

Nem is pörköltél belőle? Egynek és is azt tettem bele, megpörkölve azért más az aromája :) Mondjuk 15-20%-nál többet nem tettem hozzá és a maragogype illata elnyomja viszont lesz crema rajta. Régebben vettem monsooned robustát is, amíg a német cég szállított ide is.

Előzmény: Törölt nick (176282)
Törölt nick Creative Commons License 2018.06.09 0 0 176281

Akkor már a pidelt szürke 50-ért!

 

Előzmény: Mylord3 (176280)
Mylord3 Creative Commons License 2018.06.09 0 0 176280

Ez egy nagyon szép kis Gaggia, habár ennek konkrétan most kicsit túlzó az ára szerintem. Mondjuk, szinte alig lehet látni ezt a színt a használt gépek placcán. 

https://www.jofogas.hu/bekes/Gaggia_new_baby_dose_red_kavefozo_80476487.htm

 

Johnny09 Creative Commons License 2018.06.09 0 0 176279

Azért a házasítással is ki lehet hozni a termőhely jellegzetességeit, ha megfelelő borokat tudsz házasítani. Egyszer egy borász hölgy mondta, hogy ez az igazi művészet, mert jó bort készíteni mindenki tud, aki megtanulja az elkészítés folyamatát, míg a házasításhoz érzék kell, tudni, hogy a+b+c eredménye mi lesz, és érzék hozzá, hogy finomhangold. Kávénál is lehet olyan blendet készíteni, ami megőrzi a hely jellegzetességeit, mégis hoz új ízeket, amik külön-külön nem voltak. Vagy én sokszor próbálom az ázsiai és afrikai savasabb kávékat közép- vagy dél-amerikai kávékkal és minőségi robusztával lágyítani több-kevesebb sikerrel. (Csak amatőr szinten csinálom, ezért nem ér megszólni a kísérletezéseimet :)).

Johnny09 Creative Commons License 2018.06.09 0 0 176278

Az kellene még csak.  Bár sokkal vidámabb lenne az ország, ha a reggeli koffein adagunkat borral vinnénk be... :D

Előzmény: Törölt nick (176275)
Bazs09 Creative Commons License 2018.06.09 -2 0 176277

Eladó Gene Café CBR-101 kávépörkölő gépem. Részletek a hirdetésben.
Ára: 100e HUF

 

H_G Creative Commons License 2018.06.09 0 0 176276
Veszít gyümölcsösségben (a csonthéjasokra még ez sem igaz), nyer csokoládésságban. Szerintem, aki kb. 10 csokira eszem egy friss gyümit, határozottan jó üzlet.
Előzmény: Törölt nick (176275)
Katoczi Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176274

A srác tesztelt egy hibás darabot, amit a gyártó nem tudott kezelni, majd küldtek neki egy másik hibásat, majd talán még egyet. Ugyanakkor Paljocnál évek óta megy, nem épp otthoni felhaszálással. Kis lutri van, de ennyiért vihető ha jó. A külföldi vásárlás meg zsákbamacska mindenképp.

Előzmény: Freedom of mind (176272)
Johnny09 Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176273

Egyébként a borászatban és a kávéban is a legnagyobb kihívás a tökéletes és reprodukálható blendek elkészítése, szerintem az a szakma csúcsa, ha létre tudsz hozni újat, nem létezőt (és most nem a semleges ízű tömegtermékekre gondolok). Egyébként vicces, hogy életem első otthoni pörkölésénél sikerült egy olyan blendet megalkotni, aminek intenzív, pörkölt mogyoró illata lett a keverés után, de tényleg annyira, mintha leöntöttem volna aromával. Na ez volt a kezdők szerencséje, azóta sem sikerült olyat alkotni.   

Előzmény: Törölt nick (176268)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176272

A 9010 a paramétereit tekintve kiváló gép, DE. A döntéshez ajánlom azt a régi összehasonlítást amit itt érsz el. Arra figyelj, hogy két cikkből áll. Hogy miért, majd meglátod. 

Előzmény: halfpig (176265)
halfpig Creative Commons License 2018.06.08 -1 0 176271

Tudom, hogy jó az ára. Csak hát mégsem egy klasszikus olasz. :)

Amúgy 500 eur körül elég gyakran kifogható

Előzmény: Törölt nick (176269)
Törölt nick Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176270

valaki keresett Catler darálót régebben, na most van egy itt.

Johnny09 Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176267

Én is csak azért rendeltem, mert itthon a nyerskávé drágább volt, mint Hamburgból venni. (Azóta lehet, hogy van már itthon is korrekt áron, nem néztem szét, most fogok rendelni, szóval ha valaki tud jó árú zöld kávét itthon vagy külföldön, annak megköszönném az elérhetőséget :)). A másik ok, hogy az asszonynak kell koffeinmentes is és az meg jóval drágább volt itthon nyersként. 

Előzmény: Freedom of mind (176266)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176266

Képzeld mit érne majd 20 év múlva amikor az avas kávé lesz a divat! XD
Én nem szoktam külföldről rendelni. Akkora a választék itthon is, hogy annak sem tudnék soha a végére érni. :)

Előzmény: Johnny09 (176262)
halfpig Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176265

Biztos nem az. Ez külföldről, kereskedőtől van.

Előzmény: Törölt nick (176256)
Freedom of mind Creative Commons License 2018.06.08 0 1 176264

Azért valld be őszintén, a szürke soraid elég vaskos érvelési hibától szenvednek.
A fekete résszel nagyjából egyet tudnék érteni, de az megint dupla érvelési hiba, hogy összemosod az olasz pörkölést a kizsákmányolással meg a rossz minőséggel. Itt van az a pont amikor inkább feladom.

Előzmény: djboriska (176263)
djboriska Creative Commons License 2018.06.08 -5 1 176263

Továbbra se értem hogy miért nem Nespresso vagy Omnia van a magát minőséginek nevező akár új hullámos akár olasz típusú kávézókban kávézókban.

Ezzel piacot vesztenek. Itthon ezekre a márkára pl. nagyon buknak az emberek.

Ezt a dolgot kár kivesézni közgazdaságtanilag. Ha valaki hisz valamiben és úgy lesz sikeres szerintem nincs abban baj.

 

Annyit még érdemes tudni a specialty kávéról illetve a az újhullámos világról, hogy ez a terület próbál az egész folyamatra figyelni a termesztőtől a baristáig.

Ezen kívül célja a területre jellemző fajtajelleg íz megmutatása. Ebbe pont nem fér bele az amin alapszik az olasz kávékultúra. Kizárólag a csésze a vendég előtt és a mediterrán életérzés, semmi más. Az olasz pörkölés azon alapszik, hogy a világháborúk után nem volt túl gazdag az ország, így a silány minőségű alapanyagokat ízhibákat a sötét pörköléssel szépen ihatóvá tették. Azóta ez nyilván változott és természetesen minőségi alapanyagokkal dolgoznak, de továbbra is ezeket az egyedi ízeket elfedő, kihozó pörkölési stílust tartották meg. Az hogy ezt szereti valaki vagy sem az más dolog, az legyen mindenki egyéni preferenciája. Viszont az, hogy a pörkölés mit művel az ízekkel az nem szubjektív ez tény. Áttérve a újhullámos világ savanyú kérdésre. Ezzel egyet tudok érteni, de ez nem amiatt van mert alapban ilyen egy újhullámos kávé, hanem mert a piaci szereplők nagy részének sajnos fogalma sincs, hogyan kellene elérni ezt az savas de közben komplex édes ital világot (beleértve a magyar újhullámos kávézók nagytöbbségét - sajnos...). Az hogy egy újhullámos ital nem lehet édes ezt meg kell cáfoljam (hallottam többször), maximum aki ezt állítja nem találkozott még ilyennel, a korábban leírt ok miatt sajnos ez elég valószínű. Miért merem ezt ilyen bátran állítani? Nagyon sokat képeztem magam kávékostolás terén illetve azóta már hivatalos specialty kávé szenzori oktatóvá is váltam. Az, hogy édes vagy nem édes valami az nem specialty vagy újhullámos kérdés. (Ez olyan mint amikor egy meggyet kóstolsz és van közöttük édes meg nem édes csak savanyú meggy) Az oktatások egy nemzetközi intézet eljárásain alapszanak. Nem ez az intézet nem specialty nem is újhullámos. Sőt ők robusztákat is gradelnek(osztályoznak-pontoznak), gyakran közepes pörköléssel. Szóval maga az ízlelés eléggé jó standardokon alapszik (nem ízlés!). Sajnos az újhullámnak van egy olyan rétege akinek csak az számít, hogy világos legyen a pörkölés ha vadsavanyú akkor már ok. Az se számít hogy friss alapanyagokkal dolgozzanak (friss szüret). A lényeg, hogy új hullám nem olasz. Ennél azért sokkal többről van szó. Ez a világ is természetesen folyamatos fejlődésben van. Viszont amit a nem specialty kávékultúra(beleértve olasz) megtestesít az az szöges ellentéte ennek a szemléletnek. Kizsákmányoló ültetvények-országok, kétes eredetű alapanyagok. A lényeg, hogy a vendég boldogan szürcsölhesse a kávéját és meglegyen a boldogsága nem számít mi van mögötte. Lehet ezt elbagatellizálni vagy elfogadni vagy tagadni vagy bármi. És természetesen vannak elfogadóbb kevésbé elfogadóbb tagjai ennek a világnak is. Viszont fontos, hogy ez nem áll korrelációban az ízléssel ezek szimpla tények. Ízlésessel kapcsolatban bárkivel leállok vitázni szívesen, abban elég komfortosan érzem magam, viszont ízléssel sose. Ízlésekről sose vitatkozunk.

Előzmény: Freedom of mind (176258)
Johnny09 Creative Commons License 2018.06.08 0 0 176262

Aliexpressen vagy Alibabán láttam, mondjuk az Alibabán 1000 kilós zsákkal, az sok lenne otthonra, 30 dekánkénti pörköléssel  :)

Előzmény: Freedom of mind (176261)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!