Keresés

Részletes keresés

GPR26 Creative Commons License 2017.07.21 0 0 5053

Kenya15, a meningitis elleni oltást nekünk sem említette a hölgy az oltóközpontban. Legalábbis nem emlékszem rá.. 

Mindenesetre remélem mindenki megússza egészségesen a kirándulását! :)

Előzmény: kenya15 (5051)
GPR26 Creative Commons License 2017.07.21 0 0 5052

Nem szándékoztam előítéletesen írni, bár tény és való, hogy nem szeretem a tűket, ebből adódóan az oltásokat sem, lehet inkább ez érződött a hozzászólásomon. :)

 

Köszönöm azért a jó tanácsokat és a sok infót. Ahogy láttam, egy korábbi kommentedben Te is azt írtad, hogy a malária tabletta szedését következőleg lehet hanyagolni fogod. Szóval sajnos a döntésben nem jutottam előrébb malária tabletta ügyben. Mindenesetre az biztos, hogy visszük magunkkal! :)

 

Az érdekelne még, hogy észrevételed és mások észrevételei alapján melyik a legjobban bevált szúnyogriasztó spray?

 

Ui.: Kívánom, hogy eljuss majd egy jó kis szafarira, biztosan hatalmas élmény, én már alig várom a miénket :) 

 

Előzmény: sogormail (5050)
kenya15 Creative Commons License 2017.07.21 0 0 5051

Na most beparáztattal reggel olvasva e sorokat. A meningitiszt egy szóval sem mondtak a központban pedig beadattam volna. Igen valóban húzós az összes szirszar oltas meg miegymas, de volt h én is 'földifajanszos' azaz a földön van egy kis keramiacsesze és egy lyuk helyen tudtam csak pisilni aztan parázhat az ember persze nem értem semmihez. Minden más oltasom megvan es szedem a malarone-t. Hogy amiatt v amúgy is gyenge gyomrom miatt 6-7. nap volt émelygés es egyszer hányás, de az rosszabb volt Egyiptomban. Gyakori kézfertőtlenítés és belfertőtlenitő meg probiotikum. 

 

A parkok és szállások viszont fantasztikusak es abszolút rendben vannak eddig: Tsavo East-West, Amboseli, Lake Naivasha, Lake Nakuru helyeken. A vadvilag pedig egy mese. Egyszerűen elképesztő! Pár méterre elefantok, zebrák, gnúk, oroszlánok! Nem nagyon van itt kép, majd teszek fel.

 

 

Előzmény: sogormail (5050)
sogormail Creative Commons License 2017.07.20 0 0 5050

Szerintem eleve eloiteletesen irsz a vakcinakrol:) Egy hepa A es B mar alapoltas, enelkul az Adriara se mennek, nemhogy Afrikaba. Hastifusz szinten. 

-Sargalaz elleni oltas nem kotelezo Kenyaba, de kornyezo orszagokba igen. Elethosszig vedettseget ad. Nagyon kicsi az eselye, hogy elkapd, de ha elkapod, nagyon konnyu belehalni.

-Meningitis ACYW. Enelkul be se tennem a labam Afrikaba, sehova. (A C mar Mo.-on is alapoltas es remelhetoleg a B-is hamarosan. Afrikaban viszont foleg az A az elterjedt) Ugyan Kenyanak csak az ENY regioja tartozik a Sub-Saharan meningitis ovhoz, de ha elkapsz egy ilyet szo szerint par ora alatt lehet belehalni. Nem mindenkinek, de ezt nem tudhatod elore.. 

-Polio. Legyen..:) es a tobbi alapoltas

 

En 4 hetet voltam Nairobiban es a kornyeken melo miatt. Miutan hazajottunk 2 het utan kollegam korhazba kerult meningitissel. Szerencsere virusos valtozat volt, nem bakterialis ami igy nem a "halalos" verzio. Ellenben igy is 2 het korhaz, 2 het otthoni gyogyulas es meg mindig KO. De engem is es a csaladot is azonnal kuldtek orvoshoz. Azt nem tudjuk, hogy Kenyaban szedte ossze vagy mar a sajat lakhelyen (Orosz)

 

Malaria. Nem a szunyog ellen ved a gyogyszer hanem a parazita ill a tunetek tul gyors kialakulasa ellen. Ha visszaolvasol latod en is k. sokat gondolkoztam rajta, hogy szedjem vagy sem. Rovid idotartamra Nairobiban (low risk area) nem szednem ujbol. Ellenben 2 hetre a te altalad emlitett joreszt high malaria risk teruleteken, szamomra nem kerdes, hogy szednem. Es ez az orvosi ajanlas, akarki akarmit mond. Tobbfele malaria prophylaxis letezik, Kenyaban az ajanlott a Malarone. Ennek vannak a legkevesebb mellekhatasai. En egesz jol birtam kb. a 3. hetig. Akkor kezdtem eleg vacakul lenni, emesztes ugyileg, depi, hangulatvaltozasok. Emelyges, hanyinger.. Ettol fuggetlenul ez meg mindig jobb mint esetleg belehalni a malariaba. A helyiek persze elmondjak, hogy ah semmi, bemesz a korhazba, malaria test, emelt dozisu malarone es jobban vagy. EZ nagyjabol igy van, csak hogy malariat okozo parazitabol van tobbfele es Kelet Afrikaban az elterjedt a feher europai emberre nezve legveszelyesebb valtozat. En akkor dontottem a malarone szedes mellett, mikor kollegam elmeselte, hogy halt bele a malariaba egy jobaratja.

Bar o is szedte a malaronet. De ami hiba, hogy tulsagosan megbiznak a megelozo szedesbe. Ha megelozo jellegel szeded a malarone-t az lelassitja esetleg megakadalyozza a tunetek kialakulasat, ergo idot nyersz. Es persze a tul eros tuneteket tompitja, nagyobb esellyel elheto tul:). A fenti eset azert tortent, mert az ember szedte a gyogyszert, hazajott (Nemeto.) es enyhen belazasodott. MAjd nem ment be korhazba, utana tul keso volt.

Az alapszabaly a legfontosabb, hogy a kint tartozkodasnal es hazajovetel utan meg hetekig, honapokig, ha belazasodsz akkor irany a korhaz egy malaria tesztre! Es ez nem vicc!!

A helyiek nyilvan nem szedik a gyogyszert mert hosszu tavon tul sok a mellekhatas es ok ismerik a helyi ellatast, tudjak hova forduljanak. Raadasul ok vedettebek genetikailag. /Ennek ellenere milliok halnak bele malariaba K-Afrikaban evente. Foleg gyerekek :( :(/

De gyogyszer mellett a meg fontosabb megelozes a DEET es a szunyoghalo alatti alvas!

 

Es itt jon a dilemma, hogy mindez szep es jo. Csak te nem vagy helyi, genetikailag feher europai vagy, nem ismered a helyi viszonyokat es mit csinalsz egy Game Parkban az isten hata mogott, 8-10 oras utra egy normalis korhaztol? Egy olyan orszagban ahol egy kavet se tudnak 1 korben, fel oran belul kihozni soha, nemhogy krizis helyzetet kezelni. (nem degradalom, ezek tenyek. Van aki pont ezt szereti Kenyaban, hogy nincs rohanas:) ) Utak, vezetesi stilus kritikan aluli (pedig jartam mar par helyen/ es siman ott allhatsz 10 orat egy Mombassa-Nairobi dugoban. Alapesetben mentohelikopter se fog erted jonni es normalis mento se, bar attol fugg milyen biztositasod van. De a mento se tud elorejutni egy massziv es nem ritkan kialakulo dugoban. 

Ehhez tedd hozza, hogy ugy altalaban Afrikaban problema a hamis gyogyszer ellatas. Mig kint voltam nezegettem szamokat, mintha nagyjabol 40-60% remlik. Vagyis a kaphato gyogyszerek, ha kapsz fele hamis. Nincs benne hatoanyag:( 

Szal en ki nem mennek egy gyogyszerkeszlet nelkul. Malarone, Cipro es a szokasos egyeb alapszerek.

 

A terrorizmus meg lehet hogy nem kezzel foghato ezeken a teruleteken ahova utazni keszulsz, de az alapszabaly, hogy minden megtortenhet. Es igy kell hozza allni. Nem parazni, de be kell tartani szabalyokat. Egy game parkban nem nagyon van mit felni, de pl. NAirobiban nem setalunk az utcan, foleg nem sotetedes utan. Hoteltol taxival/inkabb Uber, mert az utad logolva van/ barhova. Nairobiban az elet zart keretek kozott zajlik:) 

 

En melo ugyben voltam Nairobiban es sajnos nem sikerult eljutnom egy normalis game parkba. Voltam sok erosen lepattant helyen Nairobiban, emiatt nekem inkabb sokk volt mintsem elmeny. De azt mondom Afrikat latni kell meg igy is:) En olyan kollegakkal voltam akik evek, evtizedek ota jarjak Afrikat, legtobb a Del-Afrikai afrikaans de meg ok sem maszkalnak ejszaka az utcan Nairobiban, nem megyunk bizonyos helyekre. Mindegyik be volt oltva:), de malarone-t egyik sem szedett:)

 

Innentol a te dontesed:) 

Előzmény: GPR26 (5049)
GPR26 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 5049

Sziasztok!

 

Nagyon sokat olvastam már ezen a fórumon, és úgy döntöttem mégis jobb, ha felveszem a kapcsolatot a tapasztaltabbakkal, a rutinosabb Kenyába járókkal, s Kenyában élőkkel.

 

Szeptemberben megyünk a párommal Kenyába, szafarizunk(Tsavo East,West,Amboseli), majd nyaralunk a tengerparton (Diani beach).

 

Nemrégiben voltunk az oltóközpontban konzultáción és egy fél patikányi vakcinát javasoltak. Nyilván nem tervezzük az összeset beadatni magunknak, hiszen kb. 2 hétig fogunk kint tartózkodni, de pl  a hastífusz elleni oltással és a hepatitis A,B elleni védőoltásokkal már megbarátkoztunk, úgy döntöttük ezeket felvesszük.

Anyagilag eléggé megviseli az embert, ha mindent meg kell vásárolni, sajnos az egészségügy nem olcsó. Persze igencsak furcsa belegondolni, hogy akár 15-20 ezer forinton múlhat az életünk... Mindenki másképp szemléli ezt a védőoltásos részét az utazásnak, ahogy látom, nagyon eltérő vélemények alakultak ki itt a fórumon az évek alatt.

Én sem cáfolni sem megerősíteni nem tudom mi az ami szükséges vagy kell, viszont egy hatalmas kérdés számomra továbbra is a malária tabletta szedése. :)

Annyi csúnya mellékhatással bír ez a gyógyszer, hogy nem szívesen szedném be, ráadásul olvastam már arról is, hogy aki a közeljövőben kisbabát szeretne, annak mindenképp meg kell várnia, míg teljesen kiürül a szervezetéből a gyógyszer (mely akár hónapokba is telhet), ugyanis káros hatással lehet a magzatra. Ezen kívül ott van a máj károsító hatása, a hallucinációk, fejfájás, hányás, hasmenés stb.. megéri? 

Ha megbetegszem akkor pedig bele is halhatok, de akkor is ugyanezt a gyógyszert kell szednem, nem igaz?

 

Az utazási irodában azt mondták, hogy a kinti orvosok nem javasolják a gyógyszer szedését a káros mellékhatásai miatt, plusz amiatt sem, mert nem feltétlenül nyújt 100%-os védelmet a kenyai szúnyogok ellen.

 

Most akkor mégis mi alapján döntsek? Hallgassak a nagyon alapos oltóközpontos nőre, aki a fél világ gyógyszerkészletét beadatná, csak hogy teljes legyen a védelmünk, vagy fogadjam meg a gyakorlatias utazási iroda vezetőjének a tanácsát és inkább ne szedjük be a tablettákat? 

 

Nem szeretnék úgy nekiindulni az utazásnak, hogy azon stresszelek, vajon megbetegszem-e. Ez egy bakancslistás program lesz számomra a férjemmel és szuper élményeket szeretnénk gyűjteni.

 

Valaki tudna segíteni abban, hogy mi alapján döntötte el, szedi-e a gyógyszert vagy sem? :D

 

Másik kérdés: végigolvastam a konzulátus javaslatait Kenyával kapcsolatosan és csupa elrettentő dolgot ír..szóval bár ne tettem volna... 

Aki ott él, kérem nyugtasson meg, hogy sok információt felfújnak itthon és odakint valójában nem ennyire rossz a helyzet? 

 

Előre is köszönöm a segítségeteket! :)

kenya15 Creative Commons License 2017.07.06 0 0 5047

lehet legtöbbnél biztosítást kötni és a szerződési feltétel szerint annyi a területi hatály, hogy ha olyan helyen-térségben történik baleset, ami fel van sorolva a külügynél mint nem javasolt térség-hely: szudáni, etiópiai és szomáliai határvidék, Nairobi nyomornegyedei (Kibera, Mathare, Huruma, Kariobangi, Kawangware és Eastleigh), valamint a teljes partszakasz, akkor nem érvényes a biztosítás ott

Előzmény: kenya15 (5046)
kenya15 Creative Commons License 2017.07.04 0 0 5046

sziasztok! Kenya lévén bizonyos területei nem ajánlott célországnak számít más területe pedig csak II. Fokozottan veszélyes melyik biztosítóval érdemes utasbiztosítást kötni? Neten ugyan van ahol megjelnnek az online kalkulátorban az ajánlatok, de a szerződési feltételekben benne van, hogy a külügy által nem javasolt országra nem terjed ki. Fel is hívtam egy biztosított, de nem tudták megmondani, hogy most köthető vagy nem...

 

esetleg van aki mostanában kötött, ha igen hol?

sogormail Creative Commons License 2017.06.04 0 0 5045

Legkozelebb lehet en is hanyagolni fogom:) Ha jovok erre..

A Nairobi Nemzeti Parkban jartam egy fel napot, zsiraf park. Ennyi. Kiberaban voltam, de csak a nyomornegyed szelen. Jartam ettol durvabb helyeken Nairobi kornyeken, Naivasha, Mai Mahiu. Itt jottek szolni a helyiek a kiseroinknek, hogy huzzunk el. Kulonben gond lesz.. Videki telepulesek. Csatak reszeg emberek jottek oda azonnal amint meglattak. Rothado szemet, allatok, kibelezett kecske, sz.. , csontok, volt ott minden. Buz, kosz.. Nagyon durvak a tarsadalmi kulonbsegek.

Egy nemzeti parkot nagyon szivesen megneznek, megneztem volna. Nairobitol ill a kornyektol amerre jartam egy kicsit besokalltam. De nyilvan nem NAirobiba jonnek az emberek nyaralni, ez meg egy nyaralo forum:) 

Előzmény: Moni V (5044)
Moni V Creative Commons License 2017.06.04 0 0 5044

Őszintén szólva, én nem szednék még egyszer maláriagyógyszert rövid távra sem, de szerintem ez - pl. a biztosítással együtt - tipikusan az a kategória, amit mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mit kockáztat vagy mit nem. :-) Korábban én is szedtem. Pl. amikor először Kenyában jöttem, akkor is. :-)
Nairobi szerintem egyébként tényleg az, amit írsz. A város egyes kerületei nagyon durván a nyomor (Kibérán kívül is vannak nyomornegyedek), ugyanakkor némelyik kerület meg teljesen nyugati, normális infrastruktúrával... Mondjuk, ezeken a helyeken az árak is eléggé nyugatiak ...  :-) 

Kibérában jártál már? Ott van egy tök jó kis szervezet, ők szerveznek fél napos túrát, arra érdemes szerintem elmenni...

Szafarira egy napod sincs? Mert ha legalább egy van, akkor azért a Nairobi Nemzeti Parkba érdemes elmenni. Nyilván nem ugyanaz, mint Masai Mara, de elég jó mostanában... Vagy még mondjuk, Nakurut is meg lehet csinálni egy nap alatt...
Mindenesetre érezd jól magad (bármennyire meló csak :). Ha bármi van, keress nyugodtan. 

Előzmény: sogormail (5043)
sogormail Creative Commons License 2017.06.03 -1 0 5043

Koszi! Kozben utanakerdezten, neztem.. Hosszutavon nyilvan nem ajanlott megelozes jelleggel gyogyszerszedes, de par hetes tartozkodasra igen. Ez a legfrissebb ajanlas 2016.Decemberetol, Nairobira is. (Bar Nairobi alacsony Malaria rizikoju) De azert felhivtak a figyelmem, hogy ha laz van, akkor azonnal korhaz es teszt. Akkor is ha megelozo jelleggel gyogyszert szed az ember. Vegul is elkezdtem szedni.

Azert mert melo miatt jartam erdekes helyeken, Nairobin kivul is. Olyan nyomortelepeken, hogy mar besokalltam (meg 1-2 tortenetet hallottam kollegaktol). Egyelore nekem Nairobi az a melo es nyomortelep-luxus kontraszt. Sajna vmi ertelmes Safari kimarad..:( 

Előzmény: Moni V (5041)
Moni V Creative Commons License 2017.06.01 0 1 5042

A low budget utazás iránt érdeklődőknek (vagy a repülést tudatosan kerülőknek) jó hír: tegnap megnyitották az új vasútvonalat Mombasa és Nairobi között. Az út - állítólag - 4,5 óra, és 2. osztályon 700 shilling (kb. 2100 Ft) az ára. 

Moni V Creative Commons License 2017.06.01 0 0 5041

Szia! 

Én egy évig éltem Nairobiban (2015-ben, azóta Mombasában élek), de nem szedtem semmit. Én amúgy sem vagyok a malária gyógyszer híve megelőzés céljából. Szerintem jobb védekezni a szúnyogok ellen más módon (amit te is írtál: szúnyogriasztó, szúnyogháló stb.), és a gyógyszert csak akkor beszedni, ha elkaptad a betegséget... (Ha megnézed a Malaronet ugyanúgy ajánlják gyógyításra, mint megelőzésére, csak más adagolásban.)

móni

Előzmény: sogormail (5040)
sogormail Creative Commons License 2017.05.20 0 0 5040

Sziasztok,

Mi a magyar ajanlas megelozo malariaellenes gyogyszerszedesrol Mo.-on? Nairobi es kornyekere. Elegge elteroek a kulonbozo orszagok ajanlasai. USA CDC 2016 decembere ota javasol megelozo gyogyszerszedest Nairobiban is (elotte nem volt ajanlott).

Nemetorszagban elek, onnan jottem Nairobiba egy projektre. Kaptam Malarone-t ha Nairobin kivulre megyek akkor szedjem. De mar tobb nemet tropusi betegsegekkel foglalkozo intezet is elkezdte kovetni az USA CDC-t es ajanljak a malaria prophylaxis-t Nairobiban is.

Ugy nagyon eddig nem edrdekelt, kentem a DEET-et, apartmanban megy az elektromos szunyogirto. Eddig lattam 1 db szunyogot az 1 het alatt. De ma reggelre megcsipett vmi es hat a netes kutakodas a fraszt hozza az emberre. Csak meg van 3 hetem itt, akkor kellene 4 hetig szedni Malarone-t..

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.04.01 0 0 5039

Hakuna matata, Pole-pole
Nincs semmi gond, nyugi-nyugi


Az első két szó amit megtanulsz....vagy ha nem, akkor keserves lesz a nyaralás :)
Itt senki nem siet, vedd ezt tudomásul, és törődj bele, ha a fejed tetejére állsz, akkor sem tudod Afrikát megváltoztatni. Az európai pörgés itt nincs jelen, ha ezt várod el, és idegeskedsz miatta, csak a saját nyaralásodat teszed tönkre. Pole-pole! 
Semmivel, és sehova nem sietnek, ellenben mindenki mindig megy valahova. Itt nem fogod azt hallani egy helyitől sem, hogy "sietek". 
Üzletben, bevásárló központban, szállodában, étteremben, és egyáltalán sehol nem kapkodnak. Szépen, lassan, biztosan mennek a dolgok, de még ilyen megfeszített tempónál is akadnak hibák bőven. A kávéra 20 percet vársz, és mikor kihozza, a cukrot elfelejti. Arra vársz meg 10 percet. Ez itt teljesen normális! Ha valamit el akarsz intézni, és ebben helyi segítségét kéred, szánj rá 3-4szer annyi időt, mint otthon. Afrikában sűrű az áramszünet, ilyenkor megáll az élet, várjuk, hogy újra visszajöjjön. Álltam már szupermarket pénztáránál másfél órát, amíg egyesével összeadták, és kiszámolták a vásárolni kívánt dolgok árát.
Három nap elteltével Te is erezni fogod, hogy itt nem lehet sietni. 35 fok van, süt a nap, magas a páratartalom, ilyen körülmények között nem ugrálunk feleslegesen. A pulzusod 60 lesz, a vérnyomásod emelésére meg iszod a kávét, persze legyen rá 20 perced. Angolul mindenki beszel! Jó eséllyel nem tökéletesen érted, de nem lehetetlen. Ha egy helyi megígér Neked valamit holnapra, ne lepődj meg, ha holnapután rákérdezel, akkor csak egy vállrándítást, és újabb ígéretet kapsz. Egy idő után megszokod, és rájössz, hogy tényleg nincs értelme rohanni, végül is kikapcsolódni, nyaralni jöttél, akkor csináld azt. Egy helyi árus egyszer azt mondta nekem, „nektek európaiaknak van órátok, nekem meg van időm” na, erre nem tudtam mit mondani, fejet hajtottam előtte, és elkullogtam megalázva :)

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.03.29 0 0 5038

Kedves Monik4

 

A július, augusztus és a szeptemberi hónapok kinálják a legnagyobb élményt Maasa Mara-n. Ezt megelőzően s követően is nagyon nagy az állat bőség a parkban. Az időjárás az egész világon el van csúszva, az állatok reagálnak rá természetesen, és épp ezért nehéz napra pontosan behatárolni a vándorlás menetét.

A Jambo Rafiki Travel kinál kedvezményes szafarit július hónapra a nagy állatvándorlás  szinhelyére. https://web.facebook.com/KenyaiMagyarok/posts/1305686092832732  itt olvashat s láthat többet róla. A nemzeti parkok karácsony és szilveszer között megemelik áraikat, majd január 3.-án vissza csökkentik azokat.

 

Tisztelettel:

 

a Jambo Rafiki Travel / KenyaiMagyarok

www.jamborafikitravel.com

Előzmény: monik4 (5037)
monik4 Creative Commons License 2017.03.28 0 0 5037

Köszönöm szépen a válaszokat! 

Igyekszem utána olvasni a dolgoknak és nem butaságokat kérdezni. Akkor ha jól értem július lenne az ideális időpont ha igazán nagy vándorlást szeretnénk látni. Persze gondlom, hogy ezt nem lehet napra pontosan kiszámolni, hiszen élőlényekről van szó :) 

Olvastam azt is, hogy az esős évszak után szintén sok állathoz lehet az utazónak szerencséje. Ez esetleg december-januárban lenne? De ilyenkor gondolom a karácsony, szilveszter miatt drágábbak a szolgáltatások, igaz? 

Előzmény: Kenyai magyarok (5033)
Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.03.28 0 0 5036

Éjszakai élet:
Imádnak a helyiek bulizni, és jól is csinálják! Ennél jobban csak inni szeretnek. Azt a stresszt, amit magukra szednek napközben, ki kell adni valahol Figyelj oda, hogy ha rendelésnél egy whiskyt kérsz, náluk az egy üveget jelent! Fel kell kötnöd a gatyát, ha inni akarsz velük, mert azt nagyon bírják. Minőségi italokat kapsz, európai áron. 
Senki nem agresszív, a szórakozóhelyek staff-ja végtelenül kedves, de a belépéskor itt is fémdetektorral átvizsgálnak át. Nekik feladatuk a rend felügyelete, de ugyanakkor a vendégek bekísérése, ülőhely keresése, és hellyel kínálása is a munkakörükbe tartozik. Ha csak italt akarsz rendelni, szólhatsz nekik is, ha nincs éppen pincér. Nagyon vicces, amikor áramszünet van (az áramszünet itt nem ritka, erről már írtunk) és az egész szórakozóhely sötétségbe borul pár percre. A tengerparti szórakozóhelyekre a papucs, rövidnadrág kombináció is megengedett, viszont a nagyobb clubbok megkövetelik az illendő ruházatot. Minden kocsma, bár, club, diszkó megtelik éjszakára, üvöltenek az afrikai sztárénekesek slágerei, parázs a hangulat, táncoló emberek mindenhol. A DJ sokszor játszik európai, amerikai slágereket is, de a fő irányvonal a vérpezsdítő afrikai zene az egész kontinensről. A környék bevonzza a pihenni, kikapcsolódni vágyókat, és sokszor előfordul, hogy Tanzániából is érkeznek helyiek egy hétvégére bulizni. Ha pénteken, vagy szombaton mész az éjszakába, ugyanezt kapod, csak dupla annyi emberrel. A szerda a nők napja, a Lady's night. Ilyenkor a hölgyeknek a belépés ingyenes, kedvezményeket kapnak az italokból, legyen az helyi, vagy európai nő. Az érzés leírhatatlan, ezt a saját bőrödön kell tapasztalnod. Fantasztikus! Ki ne hagyd!

Moni V Creative Commons License 2017.03.26 0 0 5035

E-visa vs határon felvett vízum kérdése: 

 

Január végén jöttem ki utoljára. Semmilyen probléma (még kérdés sem) volt azzal, hogy nincs e-vízumom. Azóta több emberrel is beszéltem, olyanokkal, akik színtén az idén jöttek és a határon vették fel a vízumot. Senkinél semmi gond nem volt. Én Budapestról indultam, de volt, aki Bécsből, Londonból, Frankfurtból, különböző repülőtársaságokkal.
Ha a bécsi konzulátust megkérdezitek (időről időre megszoktuk), ők is azt mondják, hogy teljesen hivatalos a határon felvenni a vízumot. Ha e-mailben kérdezitek meg, magatokkal is vihetitek az e-mailt bizonyítéknak. ;-) Nem mintha valaha is kérte volna valaki... 

De persze nyugodtan intézze (vagy intéztesse) a vízumot mindenki úgy, ahogy szeretné. Csak azoknak mondom, akik inkább a határon vennék fel, hogy nem kell aggódni, nyugodtan megtehetik azt is... ;-)



Moni V Creative Commons License 2017.03.26 0 0 5034

Szia!

 

A nagy állatvándorlás tényleg létezik. :-) És olyan is tud lenni, mint a képeken, de azért ahhoz szerencse is kell. A legjobb időszak elcsípni egy ilyet július-augusztus-szeptember. Nagyjából, de azért ez nem teljesen kiszámítható.


November-december elég meleg tud lenni, 30+ és 60-70% páratartalom az alap. Én még mindig nehezen szokom meg, de ha két hétre jön az ember és légkondis szállodában és/vagy a tengerparton van, akkor nem olyan vészes. A nemzeti parkokban pedig éjszakára eleve lehűl a levegő. Szóval, túl lehet azért élni, akkor is, ha nem vagy különösebben melegimádó. :-)

Sátoros szafariból van többfajta is. Olyan is, amikor magadnak állítod fel a sátrat minden este (vagy minden újabb megállóhelyen) és olyan is, ahol kész sátrak vannak ággyal és szúnyoghálóval. Utóbbiak lehetnek egyszerűek (amikor pl. tényleg csak egy ágy és szúnyogháló van a sátorban, és közös WC és fürdőszobahasználat van) és egészen kényelmesek (kétágyas szoba, saját fürdőszobálva, egyszerűbb vagy 4, sőt akár 5 csillagos kategória). Tényleg, csak azon múlik, hogy mit szeretnél. :-) 

 

A szafari buszokban általában max. 7 ember ül, de én pl. a max. 4-t tartom ideálisnak. Mondjuk, ez ízlés kérdése leginkább.

Szafariból van privát is (amikor csak ti vagytok az autóban és ti választjátok ki, hogy milyen színvonalú szállást szeretnétek) vagy van ún. csoprotos is, amikor a szállás és a szolgáltatás színvonala adott és az autóban rajtad/rajtatok kívül van más is, de ilyenkor is 6-8 ember a max. általában. A privát nyilván kényelmesebb és nagyobb élmény is, a csoportos cserében olcsóbb. :-) 

A betegségektől nem kell jobban félni, mint bárhol máshol. Oda kell figyelni egy-két dologra (pl. hogy hol és mit eszel, szúnyogok elleni védekezés stb.), de nem kell túlaggódni a dolgot. :-) 

Remélem, sikerült minden kérdésedre reagálni, ha mégsem, akkor szólj lszi! (Igyekszem időről időre ide visszanézni, de ez sajnos, nem mindig sikerül. Ha sürgős kérdésed van, keress nyugodtan a privátban, nem zavar és úgy gyorsabb vagyok... ;-) 

Köszi:
m.

Előzmény: monik4 (5032)
Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.03.23 0 0 5033

Kedves Monik4,

 

A nagy állatvándorlás.  a világ csodáinak egyike.

 

Júliusban a csordák átkelnek a Sand folyón, a Mara többnyire száraz mellékfolyóján, amely nagyjából követi Kenya és Tanzánia határvonalát. A vonuló állatok elfoglalják a Masai Mara keleti részét, a Keekorok Lodge környékét. Az út nyugati irányba halad, ezt követve az állatoknak vándorlásuk legnagyobb kihívásával kell szembenézniük: át kell kelni a Marán és gyakran mellékfolyóján, a Taleken is. Akkorra a Mara forrásvidékén lezúduló esõk hatására a folyó vízszintje eléri legmagasabb értékét. A meredek partokon hemzsegnek a napozó krokodilok, amelyek éves lakomájukra várnak.

A folyón való átkelés a vándorlás legnehezebb része, a gnútömegen izgalom lesz úrrá, amely csak akkor oldódik, amikor a csorda egésze átjutott a folyón. Meglehetõsen érdekes megfigyelni az állatok hangsúlyozottan közösségi viselkedését, mozgásuk mintha irányított lenne. A vándorlók a Mara bal (keleti) partján haladnak megfelelõ átkelõhelyet keresve. A folyó mentén több ilyen átkelõhely van, amelyek könnyen azonosíthatóak a növényzet hiánya és a kitaposott csapások nyomán. Ezek a legbiztonságosabb átkelõhelyek, ahol a csorda minimális veszteséggel juthat át a folyó túlsó partjára. Ennek ellenére, az elõre beprogramozottnak tûnõ folyamat néha összeomlik, az izgatott csorda pedig túl meredek partszakaszt választ az átkelésre, sok állat lábát töri, vagy vízbe esik.

A csorda összegyûl a megfelelõ helyen és hangos bõgéssel idegesen köröz. Végül egy állat a tömeg élére áll és megközelíti a part peremét, miközben a túlsó oldalt kémleli az ott várakozó esetleges veszélyek után kutatva. Amikor végre a sodrásba veti magát, a csorda rögtön követi. Több állat eleinte egy vonalban halad, a lassúbb mozgásúak az ár ellen vetik magukat, mígnem az utóvédek eszeveszett versenybe taszítják a tömeget, a megvadult csorda pedig agyontaposott állatokat hagy maga után.

 

A Safari – mely szuahéli nyelven utazást jelent – általában nyitott tetejű kibusszal vagy terepjáróval történő barangolást jelent a végeláthatatlan szavannákon a vadállatok között. Éjszakára ún. lodgeokban vagy campekben szállást biztosítanak, ahol luxus-sátrakban vagy kisebb, természetes anyagból épült bungalókban európai színvonalú – némelyikben luxus szintű – pihenést nyújtanak.
Safarin általában napi 2-3 túra során keresik meg a tapasztalt vezetők az állatokat, de a sok helyen szinte keresni sem kell őket, akár a sátrunk közelében is láthatók. Az ember egy múltszázadi angol vadászregény környezetébe csöppen, ahol a valóságban átélhetjük Széchenyi Zsigmond vagy Joy Adamson regényeinek szépségeit és izgalmait.
Tanúi lehetünk az állatok mindennapi szabad életének, a falka vezetéséért zajló küzdelmeknek, az oroszlánok vadászatainak, a kicsinyeiket óvó és tanító elefántoknak, vagy a folyóparton zsákmányt ejtő krokodiloknak.
A National Geographic vagy az Animal Planet TV csatornák filmjeinek többségét ezeken a helyszíneken filmezték. Mivel ezeken a területeken a vadállatok óirási számban fordulnak elő, nem ritkák a több tízezres csordák sem.

A nemzeti parkokban a sátrak már állítva várnak minket egy elkerített védett helyen. A Jambo Rafiki Travel csak privát szafarit vezet, azaz a szafari alatt a kocsit csak a család tagaok ill a barátok használják. 

 

Kenya az egyenlítő mentén a trópusi éghajlati övezetben fekszik. Az óceán partján egész évben kellemes, napos nyári idő van, nappal 26-33, hajnalban 22-25 fokos hőmérséklettel és magas páratartalommal. A part közelében szinte mindig fúj a szél, ami még kellemesebbé teszi a 28 fok körüli átlaghőmérsékletet.

Kenya jelentős része 1000-2000 méter magas fennsík, ahol kellemes 21-25 fok van nappal és 11-17 fok hajnalban. Az óceánparttól távolabb és alacsonyabban fekvő, félsivatagos területeken néha 38 fok körüli hőség és hideg éjszakák jellemzőek, a magasabb hegyekben fagypont alatti hőmérséklet is előfordul.

Május-június közötti tíz hetes és a november-decemberi öt hetes esős évszakokban felhősebb az idő és gyakran esik az eső.

 

 

www.jamborafikitravel.com

www.kenyanyaralas.hu

www.kenyaszafari.hu

Előzmény: monik4 (5032)
monik4 Creative Commons License 2017.03.23 0 0 5032

Sziasztok! 

A segítségeteket szeretném kérni. Egy ideje foglalkoztat a gondolat, hogy szeretnék látni egy igazán nagy állatvonulást, olyat mint a TV-ben (kérlek ne nevessetek ki :)) pl. amikor több ezres gnú csorda vonul. Azt szeretném Tőletek kérdezni, hogy amikor szafarin jártatok, akkor láttatok-e ilyet vagy csak 1-1 oroszlán, zebra stb. "tévedt" arra (ami szintén csodálatos élmény lehet, nem becsülöm le, csak az én képzeletemben más lehet a dübörgő paták hangja/látványa). 

A másik kérdésem az lenne, hogy olvastam sátorozós szafarikról. Ezeket úgy kell elképzelni, hogy minden este fel kell állítanunk? Ha igen, akkor ez mennyire bonyolult? Mert láttam azt is, hogy vannak telepített sátrak, amik elég jól néznek ki, akár luxus kategóriának is nevezném :) 

A betegségektől mennyire kell félni? 

November-december környékén gondolom meleg van, de mennyire? Vagy inkább úgy kérdezném, hogy az európai embert mennyire viseli meg a klíma (hőmérséklet/pára/napsütés erőssége stb.)

Gondolom ha irodával utazik az ember, akkor egy nagyobb autóban/buszban akár 20-30 magyar is utazhat együtt? Vagy ezt hogy kell elképzelni? 

 

Bocsánat a sok és másoknak egyértelmű kérdésért... 

Köszönöm ha válaszoltok! 

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.03.23 0 0 5031

Ételek-italok:
Az üdítők, pl. Coca-cola, Fanta, Tonik, stb ugyanúgy rendelkezésre állnak a helyi üzletekben, mint otthon, vagy a helyi gyümölcsökből készült, 100% gyümölcs tartalmú, semmi cukor vagy tartósítószer hozzáadása nélkül készült friss juice-ok. Mivel a juice-okban nincs semmi más, csak a gyümölcs, ezért a lehűtött ital a melegben néhány óra alatt megbuggyanhat. Mangó, passion gyümölcs, banán, narancs, stb. szinte bárhol kapható. KI NE HAGYD! Banánt pl. azóta nem eszem otthon, mióta itt megkóstoltam. Felzaklatlak, otthon csak egy banánnak látszó valamit ettél eddig.
A helyi piacokon avokádót, mangót, narancsot, mandarint, banánt aprópénzért vehetsz, menet közben elnyamnyogni rajta csodás érzés.
Az afrikaiak szegények, ez az étlapjukon is meglátszik, ritkán esznek húst. A főbb ételeiket lisztből és zöldségből készítik, amik nem túl ízletesek, de laktatóak. Sok curryt használnak, így ha nem szereted, kérdezd meg előtte, hogy van-e benne. A helyi ételek nem túl változatosak, de amiket mindenképp ki kell próbálnod: a chapati, ami hasonlít nálunk a palacsintára, magában, vagy étel melle fogyasztva is finom. A samosa, a rétestészta-szerű kis háromszög tészta, töltve hússal, vagy zöldségekkel. Előételnek és főételnek is kiváló. Ugali, a kukoricakása. Köretként, de magában is fogyasztják, finom zöldségszószokkal. A nyama choma egy grillen készült húsétel többnyire kecskehúsból, de marhahúsból is ízletes. Mivel nem használnak sok fűszert a sütéshez, ezért ne számíts egy magyar fűszerezésre, de finom.
Húsételekből is gazdagon válogathatsz a helyi éttermekben, vagy büfékben. Csirke, marha, kecske hús a fő irányvonal, de pizzériákat is találni szép számmal, melyek között vannak igazi olasz pizzák is, lévén a tulajdonos olasz. Sertést nem nagyon esznek. 
A húsok feldolgozása úgy néz ki, hogy nem néz ki sehogy. Nincs részekre szedve az eledeled, ahogy a bárd lecsapott egy darabot, azt sütik.

Van benne egy kis melle, kis szárnya, farhát is :) Egyél kézzel! Másképp nem is tudod ezeket a robbantott állatokat megenni, de a kézzel evés itt elfogadott, normális dolog. Villát is csak azért tesznek ki, mert tudjak, hogy mi azzal eszünk. 
Helyiek büféjében megebédelsz üdítővel együtt 150ksh-bol, ugyanez étteremben 1000ksh. Hozzá kell tenni, helyiek büféjében ne számíts európai hangulatra, cserébe olcsó, és finom.
Tenger gyümölcsei szinte mindenhol frissek, de a tengerperton a reggel halászzsákmányból akár a halásztól közvetlenül is megveheted az ebéded. Ha nincs kedved elkészíteni, a beachen találsz rá embert, aki gyönyörűen, és isteni finoman elkészíti Neked, és a fehér homokban ebédelsz meg. A rizst ha teheted kókusztejben főzd meg, íze fenséges.

Enjoy the food:)

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.03.23 -1 0 5030

Ez év elejétő a légitársaságok zöme már nem engedi felszállni az utast a repülőre ha nem rendelkezik a beutazáshoz szukséges érvényes

E vizummal. A Jambo Rafiki Travel Services teljes körben intézi és bonyolítja a vzumok beszerzését. Szükség esetén 1órán belül is tudunk vizumos biztosítani. Az igényléshez az aábbi informáciokra van szükségünk:

 

 Útlevél másolata ( külön külön mellékletben )

 Útlevél fotó mely házilag is elkészíthető egy fehér hátterű helyiségben.(  PDF formátumot a rendszer nem tud kezelni )

 Fizikai lakcím

 Email cim

 Telefonszám

 Szülők neve

 

email: travel@jamborafikitravel.com

 

 

Moni V Creative Commons License 2017.03.21 0 0 5029

Gyakran visszatérő kérdés a vízum (legalábbis engem sokan megtaláltok vele), úgyhogy összeszedtem egy bejegyzésbe a vízummal kapcsolatos információkat. Nem mondom, hogy a legfontosabbakat, mert elég részletesre sikeredett, de így legalább azokat sem éri talán meglepetés, akik először jönnek Kenyába vagy nem gyakorlott utazók. Erre a linkre kattintva olvashatjátok. 

Jó utat mindenkinek! ;-) 

 

 

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.03.14 0 0 5028

A kenyai élet:
Kenya borzasztó drága ország. Turistaként, vagy itt élő fehér emberként (mzungu) az amúgy is magas árak szorzódnak hárommal. Persze alkudni kötelező mindenhol (azért a szupermarketben, vagy kávézóban ne tegyük) de így is biztos lehetsz benne, hogy minimum háromszor annyiért vetted azt a valamit, mint egy kenyai. Ha kitartó vagy, talán megkapod kétszeres áron, de akkor legyen egy órád a bizniszre. Shilling (Ksh) a fizetőeszköz, nagyjából 3ft egy shilling. Szokj hozzá, hogy ami otthon 500ft, az itt is annyi....de shillingben. Persze ha az idegenvezetőd jártas az itteni "való világban" akkor ezt a a drágaságod kiküszöbölted.
Borravalót nem kötelező adni, de 50ksh-ért nagyon széles mosolyt kapunk. Ezt azonban csak a végen adjuk oda amikor a pontos visszajárót kapjuk. Ellenőrizzük le az összeget! Nem azért, mert szándékosan át akarnak verni, de sokszor előfordul, hogy egyszerűen félreszámolnak.

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.03.08 0 1 5027

Kenya hatszor akkora, mint Magyarország, területének 70%-a hegy, vagy magasföld, ahol az időjárás nem épp olyan, mint azt Afrikáról gondoljátok. Hűvös van, és akár 10 fok alá is süllyedhet a hőmérséklet esténként. Az igazi afrikai meleg az alacsonyabb területeken, és az óceánparti részen az elképzelések szerint alakul, szinte mindig 28-35 fok közötti, nagy páratartalommal. A napra kilépve védekezés nélkül a leégés 20 percnyi tartózkodás után garantált. Érzékenyebbeknek széles karimájú kalap, lenge rövid ujjú ing, vagy póló javasolt. Ne rontsunk el nyaralást egy vörösre égett háttal, hason fekve a hajó kabinjában. Használjunk naptejet, és olyan ruházatot állítsunk össze, amiben kellemesen érezzük magunkat, de mégis megvéd a naptól. Rutinos napozók a deli órákban se menjenek ki a közvetlen napsütésre. Ez az egyenlítő kérem! Ha mégis leégtél, kiballagsz, és az út mentén vadon növő aloe verabol szakítasz, és kikezeled a leégésed. Erre a legjobb az aloe vera! Az évben április május, és október november számít esős évszaknak. Ilyenkor rendszerint éjjel mindig esik az eső, de nappal is előfordul egy-egy futó zápor, óriási vízmennyiséggel. Ebben az időszakban képes lehűlni a levegő 25 fokra is, amikor a helyiek tollkabátban vacogva járnak. A városok kis részén van csapadékvíz csatornarendszer, ezért az esős évszakokban szó szerint elönti a városokat a víz. Sok helyen az út szélén már épült, vagy éppen épül a csapadékvíz elvezető árok, de a lehullott mennyiség kis részét képes csak elvezetni, ezért csak próbálkozásnak jó, eredményesnek semmiképp sem. 
Az Indiai óceán csendes, nyugodt, fürdésre tökéletesen alkalmas, hiszen a parton fél, a szárazföldtől távolabb a méteres hullámok az általánosak. A parttól pár száz méterre húzódó korallzátony apály idején kilátszik az óceánból, ezért a hullámzást még jobban csillapítja. 
Áprilistól november végéig D-DK az uralkodó szél átlagban 15 csomóval, majd december elején átfordul, és É-ÉK irányból fúj ugyanolyan erősségel, előbbi szinte forró levegővel, 31-33 fokos óceáni hőmérséklettel. Készüljünk fel, hogy a parton a szél mindig fúj, szélcsend soha nincs. Heves viharok csak az esős évszakban, és akkor sem sűrűn fordulnak elő. A nemzeti parkokban a hőmérséklet kellemes, lévén magasabban fekszenek, de a megfelelő vízbevitelre itt is figyelni kell. Az itt élők nagy része havat soha nem látott, jeget is csak az italához kapott. Fogalmuk sincs mi az a hideg.

 

www.jamborafikitravel.com

mocgav25 Creative Commons License 2017.02.10 -3 3 5026

Sziasztok! 

Egy élményünket szeretném megosztani veletek. Még pár honapja találta a férjem böngészés közben ezt az oldalt, és felmerült bennünk egy kenyai nyaralés lehetősége. Jártunk már észak afrikában, de az nem tetszett, így kétkedve fogadtam a férjem javaslatát Kenyáról, de ezen indittatásból elkezdtük nyomozni a lehetőségeket. 

Hát hazaértünk, és azt kell írnom, hogy bármikor visszamennék, nagyon jó ötlet volt, hogy nem hallgattunk az észak afrikás élményeinkre. 

Mint mindenki, mi is összefutottunk Pamlényi Miklós nevével, beszéltünk is vele, és végül olyat kínáltak, ami számunkra is ujdonság afrikában. A párom sokat vitorlázik a Balatonon, és a Horvát részen, így a Miklós által ajánlott "vitorlázás afrikában" című verzióra rábeszélt a férjem. Én hajószűz vagyok, de az urammal bárhova elmegyek.

Így jutottunk el Kenyába egy nagy katamaránra a Yacht Club Kenya jóvoltából. A repülőjegyet mi intéztük Mombasaba, onnantól vendégek voltunk a szó szoros értelemben. Autoval várt a kapitány a reptéren minket, majd megcéloztuk a hajót. Mivel én először vagyok hajón, teljesen meglepődtem, hogy egy ilyen katamaránon mekkora helyek vannak, felszerelt konyha (az én örömömre) és saját fürdőnk volt a kabinunkban.

Az első napon lementünk hajóval a határra, még kenyában maradtunk, a kapitány elintézte az országból kilépésünket, majd másnap nekivágtunk Tanzániának. pontosabban egy számomra ismeretlen szigetre mentünk Pemba. Zanzibár szigete felett van. A szegetre menet olyan csodaszép öblökben jártunk, ahol az óceánból apálykor (milyen szavakat tanultam igaz?) kibukkanó korallszigetek szazai, ahogy az óceántól elválva türkizkék színben csillognak.....hát ilyen gyönyörűt én még nem láttam. Minden nap homárt, rákokat, halakat, polipokat ebédeltünk, amit a Kapitány Úr készített nekünk. Turistával nem is találkoztunk, a sziget egy nyüzsgésmentes ékszerdoboz az óceánon. Autót béreltünk, voltunk dzsungel erdőben, aztán luxusszálloda medencéjeben fürödtünk, ahonnan látni lehetett az óceán alatti szállodát. Két napot voltunk a szigeten, majd átmentünk a kontinensre hajóval, ahol aludtunk egyet, majd 7 nap múlva visszatértünk Kenyába. Pihentünk egy napot, és elmentünk szafarizni két napra. Hát a szafari is egy természeti csoda. A szálloda mellett trombitáló elefánt, a távolból hallható oroszlánüvöltés, és az gnu-k, gazellák vonulása több ezres csordában, az valami csodálatos volt. Egy kis zebra születésének pedig szemtanúi voltunk!!!!

Bent jártunk Mombasaban is, hát a forgalom erőszakossága nem éppen egy vidéki kisvárosé, de kapitányunk (aki már a szárazföldön kapitánykodott nekünk) a helyieket megszégyenítő módon vezetett.  

Voltunk a helyi szórakozóhelyeken, én még táncoltam is, de sajnos a kenyai lányok ritmusérzékével nehéz volt felvenni a versenyt. Mondjuk ugy, hogy nem is sikerült:)

Sajnos eljött a hazaindulás pillanata is, de nem bánom, mert még az idén biztosan elmenekülünk az itthoni hideg elől újra a 30foks óceánba!

 

Köszönjük a sok segítséget Pamlányi úrnak, és a Kapitányunknak!

 

ui. sajnos nem tudok feltenni képet, mert valamiért nem engedélyezi 

Donibcsi Creative Commons License 2017.02.09 0 3 5025

Azt tényleg nem értem, hogy egy nyilvános fórumról miért kell elmenni "privátba"? Van valami rettentő nagy titok? Pont ez a lényege a fórumnak, hogyha bárki beleolvas, infót kap azonnal.

 

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.02.09 -1 0 5024

A Jambo Rafiki Travel Services a kenyai magyarok utazási irodája. Óceánparti szállodák, safari programok,vitorlás túrák Zanzibárra, Seychelles-re magyar, angol, német és román nyelvű idegenvezetés Kenyában, és Tanzániában.
 

 A kenyai vizum igényléséhez az alábbi információkra van szükségünk:

 Útlevél másolata ( külön külön mellékletben )

 Útlevél fotó mely házilag is elkészíthető egy fehér hátterű helyiségben.(  PDF formátumot a rendszer nem tud kezelni )

 Fizikai lakcím

 Email cim

 Telefonszám

 Szülők neve

 

 www.jamborafikitravel.com

Kenyai magyarok Creative Commons License 2017.02.07 -2 0 5023

A nagy állatvándorlás.  a világ csodáinak egyike.

 

Júliusban a csordák átkelnek a Sand folyón, a Mara többnyire száraz mellékfolyóján, amely nagyjából követi Kenya és Tanzánia határvonalát. A vonuló állatok elfoglalják a Masai Mara keleti részét, a Keekorok Lodge környékét. Az út nyugati irányba halad, ezt követve az állatoknak vándorlásuk legnagyobb kihívásával kell szembenézniük: át kell kelni a Marán és gyakran mellékfolyóján, a Taleken is. Akkorra a Mara forrásvidékén lezúduló esõk hatására a folyó vízszintje eléri legmagasabb értékét. A meredek partokon hemzsegnek a napozó krokodilok, amelyek éves lakomájukra várnak.

A folyón való átkelés a vándorlás legnehezebb része, a gnútömegen izgalom lesz úrrá, amely csak akkor oldódik, amikor a csorda egésze átjutott a folyón. Meglehetõsen érdekes megfigyelni az állatok hangsúlyozottan közösségi viselkedését, mozgásuk mintha irányított lenne. A vándorlók a Mara bal (keleti) partján haladnak megfelelõ átkelõhelyet keresve. A folyó mentén több ilyen átkelõhely van, amelyek könnyen azonosíthatóak a növényzet hiánya és a kitaposott csapások nyomán. Ezek a legbiztonságosabb átkelõhelyek, ahol a csorda minimális veszteséggel juthat át a folyó túlsó partjára. Ennek ellenére, az elõre beprogramozottnak tûnõ folyamat néha összeomlik, az izgatott csorda pedig túl meredek partszakaszt választ az átkelésre, sok állat lábát töri, vagy vízbe esik.

A csorda összegyûl a megfelelõ helyen és hangos bõgéssel idegesen köröz. Végül egy állat a tömeg élére áll és megközelíti a part peremét, miközben a túlsó oldalt kémleli az ott várakozó esetleges veszélyek után kutatva. Amikor végre a sodrásba veti magát, a csorda rögtön követi. Több állat eleinte egy vonalban halad, a lassúbb mozgásúak az ár ellen vetik magukat, mígnem az utóvédek eszeveszett versenybe taszítják a tömeget, a megvadult csorda pedig agyontaposott állatokat hagy maga után.

 

www.jamborafikitravel.com

www.kenyanyaralas.hu

www.kenyaszafari.hu

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!