Keresés

Részletes keresés

maszogep74 Creative Commons License 1 órája 0 0 59343

Á, őt az nem vonzza. Szalonnát sütni jobban szeret :D

Előzmény: hobo-bobo (59341)
ndavid42 Creative Commons License 10 órája 0 0 59342

...visszatérve Kisgyónbányára!

Nno, sikeresen végigjártam a 9-es szakaszt pénteken és szombaton Zircről indulva Bodajkig (mondjuk a füzet 60 km-ével szemben nekem 70 jött ki, de annyi baj legyen). És ami a legjobb: a szállásként tervezett kisgyónbányai kulcsosház is összejött! Mint kiderült, valóban megszűnt szinte az összes ház, ami tavaly ősszel vissza kellett adniuk, kivéve egyet: a Bányász TE házát, mert az Balinka önkormányzatának tulajdonában áll. Ennek az üzemeltetése májustól átkerült a Fejér Megyei Természetbarát Szövetséghez, így jó helyen kérdezősködtem az ügyben. Maga az elnök írt vissza, és nagyon készségesen segített is leszervezni a szállást és hogy a gondnok elhozza a kulcsot a telepre, "beüzemelje" a házat, bojlert (arra nem is számítottam, hogy meleg vízben fürdök este :) ) stb. Lehetett volna sátrazni is, de azt mondták, mindenképp kinyitják a házat a fürdés-wc miatt, így meg a bent alvást választottam, legalább sátrat nem kellett cipelni. Amúgy 1500 pénz egy éjszaka, elég baráti ár sztem.

Egyébként ez a 9-es szakasz igencsak hiányos jelzéseket tekintve... ennyiszer nem tévedtem még el, pedig ott volt a gps a kezemben végig, de így is rengeteg elágazásnál néztem el a jelzést, pláne hogy sokszor egyáltalán nem volt jelzés. :/ (azért jó néhány fehér alapozást láttam, valami munka folyik talán). (van pár kép is)

hobo-bobo Creative Commons License 11 órája 0 0 59341

Köszönöm!

(Ha a gyerekeknek egy utolsó lökés kellene hogy elvidd őket ide kirándulni akkor mondd meg nekik hogy Salgóban van meki is! 

Mi is ott kezdtünk, ez csak természetes gyerekkel... :-)) )

Előzmény: maszogep74 (59339)
rozaa Creative Commons License 11 órája 0 0 59340

A Matyiban voltunk 5-10 évesekkel, visítottak 2,5 óra után, hogy méééég. A Retek nem nekik való, és kellhet a melles csizma is.

Előzmény: jzp2107 (59330)
maszogep74 Creative Commons License 11 órája 0 0 59339

Ez nagyon jól néz ki!

Előzmény: hobo-bobo (59338)
hobo-bobo Creative Commons License 13 órája 0 0 59338

Somoskőről indulva az egykoron Magyarország fennhatósága alatt sarjadó bükkerdőben(100-150 éves fák)  haladhatunk a zöld, majd a sárga jelzésű szlovákiai turistaúton a kisvasút egykori pályája felé, amely a Macskalyuki-bánya felé vezet.

A "boldog békeidők" korában Európa nagyvárosainak utcáit borító macskakő származási helye, innen vitték kisvasúton, majd nagyvasúton a kockaköveket Budapest, Bécs, Párizs, London utcáinak kövezéséhez, és a jól ismert kockák névadója is volt a Macskalyuki-bánya:

konfartibi Somoskő-Macskalyuk című albuma az Indafotón

Egy szuperjó leírás még pluszban a képekhez

macskakolyuk-banya

Uff

maszogep74 Creative Commons License 14 órája 0 0 59337

Na mondjuk ez nekem eszembe se jutott, nekem mindig a vállpánton van, kb. mellmagasságban lóg. Átlag 2-3 perc alatt szedi össze magát, és észleli a műholdakat. 

Előzmény: jzp2107 (59333)
olahtamas Creative Commons License 16 órája 0 0 59336

Látható, hogy ez esetben összejátszottak a körülmények és szoknod kell a GPS használatot!

Az első szabály, hogy lehetőleg 15-20 perccel a használat előtt az ember kapcsolja már be, hogy megtalálhasson sok műholdat és letölthesse azok pozícióit.

Én már a buszra való felszállásnál be szoktam kapcsolni, és beprogramozom a leszállási helyet célnak, hogy csipogjon 1km-el előtte, ha netán elaludnék :)

A GPS elhelyezése is fontos, én is kikötöm, és ha pontosabb mérés kell, akkor átvetem a vállamon, így pont a hátizsák tetejére kerül. Ha meg akarom nézni, akkor a zsinegnél fogva előrehúzom. Persze van sok jó más megoldás is.

A kikapcsolás ellen pedig vagy figyelni kell sűrűn, vagy kell egy pót GPS-t is bekapcsolva tartani :)

Tegnap sajnos nekem is kikapcsolt, és csak pár perc után vettem észre, ilyenkor ha nagyon kell a tracket kézzel javítom műholdképek alapján.

Előzmény: Tevemadár (59328)
Tevemadár Creative Commons License 17 órája 0 0 59335

Köszönöm a nagyon hasznos tanácsot!

A következő túrára kidolgozok egy új, hátizsákra rögzítő módszert! :-)

jzp2107 Creative Commons License 17 órája 0 0 59334

a sok per jelnél egy kígyóvonal akart lenni csak megette a felét a zindex

jzp2107 Creative Commons License 17 órája 0 1 59333

nem a nadrág anyaga nem tetszik neki, hanem a te anyagod :-)

leárnyékolod az egész mögötted levő részt

így ugrál a rosszabb vétel miatt a pozíció ami növeli a megtett távot (egyenes helyett //////, a tracket lehet hogy símítja így ott nem jön ez ki)

hátizsák pántjára nem tudod felrakni?

én a csuklópántot át szoktam a vállpánt szíján hurkolni, így onnan nem tud leesni, aztán vagy egy karabínerrel rakom fel a hátizsák vállpántjára applikált fülre, vagy amíg nem kopott ki a gyári csiptetője addig azzal rögzítettem a vállpánt szíjára (nem tudom te kaptál-e hozzá olyat)

Előzmény: Tevemadár (59331)
vViktor13 Creative Commons License 19 órája 0 0 59332

Nekem az akkumulátorok legalább két napig bírják, persze képernyőkímélő módban.

Tevemadár Creative Commons License 21 órája 0 0 59331

Kedves jzp2107:

hogy én erre nem gondoltam! A "hol" hordás! Ezelőtt mindig a nyakamban lógott, de eléggé zavart. (Himbálózott rendesen...) Most a nadrág zsebébe teszem és a madzagját a nadrág övpánt/bujtatójára kötöm, így ha kicsúszik a nadrágzsebből (nem a nadrágszáron lévő oldal zseb, hanem a rendes), akkor sem hagyom el.

Lehet, hogy ezt nem szereti?? (nem tetszik neki a nadrág anyaga...mert hogy túl vastag pl.)

Előzmény: jzp2107 (59329)
jzp2107 Creative Commons License 21 órája 0 0 59330

jó ötlet, de én csak kölykökkel együtt tudok kimozdulni

a lányom még csak 5 (kb 2 feles átlagot tud menni, 10+ -t már többször ment, de nem a föld alatt :-)

7-8 éves kor alatti gyereket érzésem szerint nem okos dolog vinni

de lehet hogy mellélövök az életkorral..

Előzmény: rozaa (59319)
jzp2107 Creative Commons License 21 órája 0 0 59329

3 km eltérés: túra közben hol hordod a kütyüt, hátizsák mélyén/zsebben vagy vállpánton?

Az hogy akkucsere után pikkpakk bekapcsol az normális. Amikor túra elején bekapcsolod (régen nem volt használva) akkor le kell neki töltenie az egész almanachot (hogy melyik műholdnak melyik pillanatban mi a pozíciója) ez tart olyankor sokáig (ez is normális)

Akkucserénél ilyen letöltögetés már nincs

Tevemadár Creative Commons License 22 órája 0 0 59328

Kedves hobo-bobo!

Köszönöm! :-) Várom türelemmel a mailt... :-)

vViktor13:

Köszönöm a válaszodat. Megnyugtattál afelől, hogy a Dakesz :-) "ilyen". Igazából nem nagy gond (mármint a mért távolság nem stimmelése), hiszen nekem csak segítőnek/irányítónak kell igazából, az, hogy mér/statisztikázik, az csak úri huncutságból jó utólag nézegetni. Tudom, hogy ez belépő modell, szóval kell valami funkciót hagyni a nagyobbaknak is. :-)

A tracket letöltve láttam, hogy egyszer csak vége van, a végcél előtt vagy 2 km -el... érdekes. Vétel lehetett, mert mielőtt kikapcsoltam a túra végén, még megnéztem az adatokat (össz. idő/km stb.) A memóriát, azt megnézem, majd ma, ha haza mentem melóból, de szerintem nem kéne, hogy tele legyen. Ennek az eszköznek csak egyféle a memóriája van? Úgy értem, PC-hez csatlakoztatva látszik vagy 8-900 mb. És ennyi, nincs külön valamennyi minimális RAM, mint az Androidos telefonoknál? Szóval a betelt memória erre a (igazából háttértárként használt flash) memóriára vonatkozik, ami kb. 8-900 mb?

olahtamas:

Köszönöm válaszodat!

A túra elején, a Kékesen kapcsoltam be. Igazából nagyon nehezen talált jelet, pedig tiszta volt az idő. :-) Nem tudom, miért nem látott műholdat. :-) Akkor nulláztam is mindent, majd a jel picit később jött meg. Menetközben egyszer cseréltem akkut, mert kezdett nagyon lemerülni, de akkor megálltam (nem mozogtam), kikapcsoltam, csere, majd vissza kapcs. Szinte egyből lett jel! (erdőben voltunk pedig, de nem volt felhős az idő) És szépen mutatta a megkezdett utat és folytatta is...

Előzmény: hobo-bobo (59321)
VéPetya Creative Commons License 23 órája 0 0 59327

GPS szakértőkhöz lenne egy kérdésem, kérésem! Mi véleményetek erről a lészülékről?

Magellan eXplorist 500 . Lehet ezzel OKT-zni? 

Sajnos nagyon nem értek hozzájuk, de gondolkodom nagyon egy GPS-en. Válaszokat, segitséget előre is köszönöm.

olahtamas Creative Commons License 24 órája 0 0 59326

Az az alap kérdés, hogy hol nulláztad a számlálót és mikor kapcsoltad be a GPS-t!

Aztán még jöhetnek a vételi viszonyok.

Az biztos, hogy ahányszor mérsz, annyi adat fog kijönni, de 3 km eltérés esetén már biztos valami nem stimmelt.

Ha minden rendben van, akkor azért 1% alattinak kell lennie a hibának.

Előzmény: Tevemadár (59320)
maszogep74 Creative Commons License 25 órája 0 1 59325

Nekem ilyen van (Dakota 10), ritkán trackelek vele, de még nem volt vele baj soha. A magassági adatai szoktak inkább érdekesek lenni, de azok az online térképeken is azok.

9:3-at tippeltem Creative Commons License 1 napja 0 1 59324

"hogy le se merem írni az átlagunkat"

ez nem teljesítménytúra :)

hobo-bobo Creative Commons License 1 napja 0 1 59323

Bejártuk (ismét) a vidéket, vagyis annak egy ritkábban járt részét.

A stratégiai okokból Csehszlovákiának ítélt Somoskői vártól indulva a szlovák tanösvényen az 1946-ig magyar használatra engedélyezett Macskalyuki kőbányáig, az egykor Krepuska Géza által üzemeltetett kisvasút nyomvonalán.

A szlovákok szépen rendben tartják a környéket, információs táblák, felújított korlátuk, turistautak, és egy remek kis ajándékbolt is van a vár bejáratánál, belépődíj van ugyan, de forintban is lehet fizetni, 1.5 euró.

Impressziók képekben:

1. vár a határon

2. ajándéktárgyak, tök jók, igényesek.

(De miért a szlovákoknak kell hogy ez eszébe jusson? Nálunk alig van ilyesmi)

1. kamenné vodopád, azaz a híres, íves megszilárdulású bazaltömlés

2. kamensko more, kőtenger, folyamatos mozgásban, nem marad meg rajta növényzet

1. északi zöld 2. forrás, bővizű, finom, idióta figyelmeztetés hogy "nem iható" sehol, nem is kell

(Kérdés a jelzésfestőkhöz: ez a módszer nem egyszerűbb?)

Emlékmű a kisvasútnak, itt volt a vámház is

A sokadik "Derenk". Egykoron 48 ház állt itt, iskolával, bolttal, kultúrházzal.

Mára ennyi maradt a kis bányászfaluból

szomszédvárak.( Második képen jobbra a Bazalt Panzió )

Macskalyuk-macskakő...

"Közeli helyeken

dombokon, hegyeken

Kibelezett kőbányák

üregében... "

Plusz még két túraajánló, még két mozgalom, bár sokan ismerik:

Előzmény: 9:3-at tippeltem (59235)
vViktor13 Creative Commons License 1 napja 0 0 59322

Nekem is így mér a Dakesz! A track a letöltve sem látszik? Mert nekem túra közben volt hián, de letöltve megvolt. "Vagymeg" nem telt be a memóriája?

hobo-bobo Creative Commons License 1 napja 0 1 59321

Gratulálok nektek!

Készülhettek a Bányász-körútra is, van minden, majd írok mailt.

off

Ja, és neked köszönhetek egy szuper vasárnap délutáni kis túrát a családdal Somoskő-Macskalyuk-Sátorosbánya (végig SK) környékén, mert tulajdonképpen miattatok indultunk el, és lám, mi lett belőle...:-)

Tevemadár Creative Commons License 1 napja 0 0 59320

Sziasztok!

Szombaton sikeresen megcsináltuk felesègemmel a Kèkestető-Sirok szakaszt. ☺Mit is lehet mondani? Ma mèg a guggolás nem nagyon megy ☺! Hihetetlenül szèp szakasz ès nekem ez volt az egyik rákfenèje az útnak, mert állandóan meg kellett állni nèzelődni/fotozni/videozni. Kèsőbb pedig a három tèrd dagasztó hosszú, meredek lejtők fogtak vissza időben. Szóval olyan siralmas időt "futottunk" (bár ezt a szót használni barokkos túlzás ebben a szövegkörnyezetben☺),hogy le se merem írni az átlagunkat. ☺

Legalább 10 túrázóval találkoztunk (viccesen írhatnám "futottunk össze", ha nagyzolni akarnèk ☺), volt aki kutyaval túrazott ès szinte tènyleg futott, voltak párban ès egyedül is. Meglepetèsemre Sirok felől is többen jöttek, sőt elhültem azon (minden elismarèsem ellenère!), hogy találkoztunk egy egyedüli, idősebb hölggyel is, szintèn a durvább oldalról közelítve!!!

A logisztikáról annyit, hogy mi pèntek dèlután/kora este mentünk Sirokra, a kempingben megszálltunk faházban (szombat hajnalban a kocsi +2 fokot mutatott), szombaton a siroki Coopnál parkoltunk ès az 5:25 ös busszal mentünk Mátraházára.

Az út nagyon szèpen jelzett, gps nèlkül is nagyon jól járható. Pecsètek rendben. ☺

Kicsit of kèrdès a vègère:aki használ Garmin Dakota 10et, attól kèrdezem, hogy az termèszetes jelenség e, hogy menetközben jóval több (3al) a megtett km-ek száma,míg a letöltött gpx fileben a Mapsource már kevesebbet mutat?

Illetve másnak is fordult e már elő,hogy nem rögzit tracket a gps. Valamièrt az utolsó kb. 2 km t nem trackelte... 😮

Bocs a gèpelèsi hibákèrt,tabletről írtam...

rozaa Creative Commons License 1 napja 0 0 59319

Egy topictúra a Retek-ágba?

Előzmény: jzp2107 (59309)
Pulmy Creative Commons License 1 napja -1 0 59318

Ahogy elnéztem a környéken óriási,elzárt területei vannak ennek a KFT-nek.....

Előzmény: maszogep74 (59317)
maszogep74 Creative Commons License 1 napja -1 0 59317

Pedig ez egy full szabványos kilátónak tűnik, biztos nem maszek csinálmány. Mondjuk ettől pályázati/közpénzből még simán felépülhetett, aztán körbezárta gyorsan a terület gazdája... :/

Előzmény: Pulmy (59314)
donjuan1984 Creative Commons License 1 napja -2 0 59316

Terveztük, mármint a hosszú baradla túrát, illetve  a speciális túrát, ami szinte mindent érint csak nagyrészt járda nélküli szakaszokkal. Van a honlapon egy kalandtúra menüpont ahol lehet csatlakozni csoportokhoz, ami jó, mert nem egyszerű összeszedni néha még azt a 10 embert sem ami az induláshoz kell :)

Előzmény: jzp2107 (59309)
9:3-at tippeltem Creative Commons License 1 napja -1 0 59315

Túl rövidek. Egy két napos szakaszt tizenpár percben szerintem nem lehet bemutatni. Így meg tényleg csak bele-belekezdenek valamibe, de nem az igazi. Bár gondolom, az időtartamról nem ők döntenek, hanem az index. 

Én már annak is örültem, hogy a borzalmas és borzalmasan hangos zenét elfelejtették. A képi világ meg szerintem rendben van, látványos. 

Előzmény: akárkibárki (59312)
Pulmy Creative Commons License 1 napja -1 1 59314

Egy kép egy magánkilátóról a RP_DDK mellett Kistótváros  fölött. A kilátót már több mélyen tisztelt túratársunk (Hörpölin,Hadidoki)megemlítik leírásaikban,így meg sem próbáltunk közelebb jutni hozzá. Vajon ki  és mire használja ezt az építményt,mely egyébként egy egykori falu területén fekszik. Egyébként Kistótváros földi halandó számára szinte megközelíthetetlen. A terület kerítéssel elzárt,a bevezető  aszfaltos út pedig sorompóval van elzárva.  Mai magyar valóság.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!