Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45220

Tökéletes!
A képen Bánkút víztornya látható a Bálványon lévő Petőfi-kilátóból.
Ez egyben helyzetjelentés is egy régebbi itteni témához, amit még garass vetett fel, ez pedig a Petőfi-kilátó látogathatósága, és állapota.
Jelentem 2014. augusztus 30-án, délután a kilátó látogatható volt, nem volt lezárva, de ki volt írva hogy saját felelősségre mehet fel a turista. Meglepő módon szinte folyamatosan érkeztek a túrázók.
Szerintem a közelmúltban újíthattak fel részeket az építményen, volt egy újabbnak tűnő deszkázás, és számomra szinte az összes a vasszerkezetet összetartó csavar újnak tűnt. Vagy ha ezek rozsdamentesek és azért voltak fényesek akkor nagyon jól állják az időjárás viszontagságait.
Egy helyen, a legfelső szinten volt egy deszka letörve, ez a törés nem régen történhetett, az alatta lévő szinten volt a deszka darabja, ettől eltekintve jó állapotúnak mondható a kilátó.

  

 

1. a -szerintem- javított lépcsőforduló. jól láthatóak az újnak tűnő, fényes csavarok

2. a kilátó második szintje, hátul a sarokban a 3. képen látható foghíj hiányzó deszka darabja 

3. ennyi az összes hiba amit én láttam


A kilátás szép volt most is, bár kissé párás volt az idő, télen, vagy ennél hidegebb időben messzebbre látni innen mint most szombaton lehetett.

  

1. a Bükk-fennsík

2. a nyugat (Szilvásvárad) felé lefutó gerincek, völgyek

3. kilátás, a fák lombja felett kikandikál a Dédesvár

 

Bánkút-Dédesvár-Mályinka-Lázbérci víztározó-Uppony-Putnok túrát csináltuk meg két nap alatt, Dédestapolcsányi szállással, hát mit mondjak...

Visszautalva az előző témákhoz, ez az a túra amit akár havonta megcsinálnék a kékből olyan szép vidékeken vezet keresztül. 

 

Érintve a dendromániát is: Dédesvár felé az öregebb bükkfákon 50 év körüli kék jelek látszottak nagyon szépen, ha jól tudom a '60-as évek közepe felé terelték el innen a kéktúrát.

A kék jelzés pedig valóban brutális, igazi seggencsúszós.

Előzmény: Bikk Pubi (45219)
Bikk Pubi Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45219

Fenét! A Petőfi-kilátóból. (Lévén tériszonyom, innen még nem láttam.)

Előzmény: Bikk Pubi (45218)
Bikk Pubi Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45218

Talán a Sugaró felől.

Előzmény: Törölt nick (45217)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45217

Köszönöm a gyors válaszokat mindenkinek!

Bikk Pubi a másik kérdésben is találat, esetleg még pontosabban? 

 

(Bevallom én sem tudnám,mert ebből a szögből még eddig én sem láttam ezt az objektumot.)

Előzmény: pavarotti (45214)
Jesper Olsen Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45216
Előzmény: Törölt nick (45213)
Bikk Pubi Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45215

Pedig eléggé közismert:

Előzmény: Törölt nick (45213)
pavarotti Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45214

pedig biológia-tanárommal és a tantárggyal voltak némi nézetkülönbségek...

Na mind1, ma már sokmindenre másképp figyelnék ha most lennék fiatal...:)

Isteni suggalatként, mondok magamnak ez olyan cincér-féle.. hmmm. kék-fehér cincér? Google:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Havasi_cinc%C3%A9r

 

Előzmény: Törölt nick (45213)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45213

Annyi baj legyen, nem vagyok jártas bogarász körökben, megmondom őszintén nem is igen érdekel, de erre kíváncsi lennék hogy ez ugyan mi, és csak téged ismerlek akit valamelyest érdekel a téma.

 

 szóval mi lehet ez? Nekem ritkának tűnik, nem tudom miért, talán mert olyan szép színes és ilyet még nem láttam...:-)

 

Az alábbi kérdésem miatt nem mondom meg hogy hol fotóztam, majd később.

Előzmény: annyi baj legyen (45186)
Bikk Pubi Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45212

Ha a gombát nem nézem, akkor a Bükk. Így meg a Bükk.

Előzmény: Törölt nick (45211)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45211

Szokásos találós kérdés: Hol jártunk a hétvégén? (Becsapós!)

 

 

Rozaa, köszi a képeket és a rövid leírást is! A hollandok mentik meg a Cserehátat? Már többször hallottam hogy ide, vagy oda beköltöztek, pl Jósvafői kedvenc szállásunk is hollandé.

 

rozaa Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45210

Hernádszurdokról induló P+

 

Jelzés Szemerénél

Kecske-pad

Darvaspuszta - marhajárás

Út Debréténél

Perecsei bélyegző

Konyha

Kukoricakása = puliszka

Pöffeteg és vargánya

Fürdőszoba a szemerei focipályán

nagypapi Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45209

Utánanéztem a muemlekem.hu-n, hogy is állnak a települések országosan vagy helyileg védett műemlékekkel, ebből azért következtetni lehet a válaszra a kérdésedre.

Gyakorlatilag semmi nem valósult meg.

Abaújszolnokon még a templom sem védett.

 

Sok kistelepülésen a vezetés nincs is tisztában, hogy lehetőség lenne épületeket, szobrokat, kereszteket védetté nyilvánítani. Vagy egyszerűen nem érdekli őket a dolog, és a lakosság sem fogja éppen ezt erőltetni (útépítést, járdaépítést, segélyezést annál inkább).

A másik visszatartó tényező, hogy - legalábbis országos védettség esetében - a felújítások, karbantartások sokkal több adminisztrációt, utánajárást igényelnek a szigorúbb szabályozás miatt, a költségek is valószínűleg magasabbak, így gyakorlatilag ellenérdekelt lesz az önkormányzat a védetté nyilvánításban, különösen az ilyen szegény térségekben, ahol az önkoriknak épp úgy nincs pénze, mint a lakosságnak.

 

És hogy valami jó hírt is írjak. Ongánál ezt találtam:

http://www.boon.hu/t246rtenelmi-tan246sveny-ongan/news-20090724-12292142

 

 

Előzmény: jzp2107 (45208)
jzp2107 Creative Commons License 2014.08.31 0 0 45208

vajon mi valósult meg a védettségből?

3 éves a cikk, érdekes lenne tudni

Előzmény: nagypapi (45200)
garass Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45207

Erre a cikkre valójában az első szó a legjellemzőbb. Érdekes.

Hogy a három évvel ezelőtti nagy tervekből mi valósult meg, arra elég röviden válaszolni.

Talán annyi, amit a cikk írója oly finoman írt le Abaujszolnokról: "A lakosság egy része...széthordta". Ez azóta tovább fokozódott. De talán rozaa friss szemmel, elsőkézből többet is tapasztalt. 

Előzmény: nagypapi (45200)
annyi baj legyen Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45206

"A lepkék valóban nem pendítik meg érdeklődésem húrjait"

 

Pedig jó érzés, amikor csak úgy a virágok közül az ember kezére száll ötvenezer forint :D

Előzmény: Törölt nick (45187)
annyi baj legyen Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45205

Nagy fák továbbra is túracélpontok:)
Nemrég kerestem fel az egyik pár éve felfedezettemet, és továbbra is jó egészségnek örvend.


A Kovácsi-hegy Bazalt-utcájának az északi bejárata közelében bárki megtekintheti. Előbb említett képződmény amúgy is az egyik kedvenc földtani formációm, gyakran felkeresem.
Sajnos a hegyen lévő tavak viszont az "unokáink sem fogják látni" kategóriába kerültek.
Száz éve még csónakkal járhatták, most már víz sem nagyon van benne:


Egy jó kis összefoglaló a hegyről:
http://www.barlang.hu/pages/science/mkbt/vke93/12kovacsi.htm

 

 

Előzmény: Törölt nick (45187)
rozaa Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45204

No akkor.

1. Fel és levonulás: Keletiből Hidasnémetibe a 6.30-as vonattal, vissza Szemeréről 6.06-os busszal Encsig, onnan 6.53-as vonattal Keletibe.

2. Szakaszolás: 24-én indultunk Hidasnémetitől Kány utánig, szállás dombtetőn vadkempingben; hétfőn Kány - Becskeháza, szállás Becskeháza szélén az új állattartó telepnél vadkempingben; kedden Becskeháza - Irota Talentum, kemping; szerdán Irota - Nyésta, szállás nyéstai polgármesteri hivatal tornácán (van vizesblokk is, 2008-ban ingyen odaadták akkor is sátoroztunk, érdeklődni a Fő út 34-ben lehet), most nem sikerült vizesblokkhoz jutni és Felsővadász után ronggyá áztunk, ráadásul a faluban le van szerelve a csapokról a nyomókar :(! Csütörtökön Nyéstától Szemeréig bezártuk a kört, másnap haza jöttünk.

3. Igazoló pontok: A terepen lévő betűk megvannak és olvashatók, a kódolt bélyegzők Perecsén és Becskeházán a templomkerítésen fixen vannak felszerelve, Rakacán a gör.kat. plébánia udvarán lévő oszlopon van. A bélyegzők közül az irotai és a felsővadászi van meg.

4. Jelzések állapota rossz, ritka és párhuzam/egypofás rendszerű. Az útvonal néhol nem egyezik sem a tuhun lévővel, sem az atlaszban feltüntetettel (Debréte-Rakaca és Fáj-Szemere viszonylatban). Szemere és Kány között összesen 20 db jelet találtunk, ez később azért javult.  Keresztéte után lekerítés miatt az iránymenetet gyakoroltuk, később a Köbli-híd előtt ki kellett térnünk Tornaszentjakab felé az út állapota (nem léte) miatt. Egyébként folyamatosan kellett használni a tájolót.

5. Étkeztetés: főleg kása alapú kaját vittünk, de Rakacán már tudtunk vásárolni is. Zabpelyhet és puliszkát használok, a zabpelyhet kávédarálón ledarálva, a puliszkát felfőzve, kiszárítva és darálva viszem. Mindkettő ehető sósan (porlevessel) és édesen (mézzel, gyümölccsel) is. Szedtünk hozzá gombát is. Kenyér, felvágott, sajt is akadt vásárlás után.

6. Tisztálkodásra egy NDK-s felcser cájgból kimentett csapos, vászon víztartályt használok.

Röviden ennyi, képeken még dolgozni kell. Á

Jesper Olsen Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45203

Gratulálok!

Előzmény: jzp2107 (45202)
jzp2107 Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45202

Pilisi parkerdő útjain befejezve

 

Többet kaptam ettől a mozgalomtól mint amit előzetesen vártam

Az elején (ugye hev nincs itt? :-) szóval az elején bringával kezdtem, aztán áttértem gyalogos üzemmódra

Kár hogy már nem Békáson lakom, állat lehetett volna úgy befejezni hogy hazasétálok :-)

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45201
nagypapi Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45200

Érdekes cikk, több csereháti, Kék melletti településsel is foglalkozik:

http://epiteszforum.hu/az-eltunt-ido-es-megmaradt-hazak-nyomaban

 

Előzmény: rozaa (45199)
rozaa Creative Commons License 2014.08.30 0 0 45199

Jövő héten megpróbálom megírni a beszámolót mind szocio, mind turista szempontból. Abaújszolnokon letelepedett egy háromgenerációs tejfehér holland család - nyaralót vásároltak a Petőfi u. 7-ben! :))) Ennyit előzetesben.

Előzmény: Törölt nick (45195)
jzp2107 Creative Commons License 2014.08.29 0 0 45198

engem a szakaszolás/logisztika/szállás szentháromság érdekelne

Előzmény: rozaa (45194)
Güsziológus Creative Commons License 2014.08.29 -1 0 45197

(...négy különböző színű kereszt jelzés csomópontja...)

 

Már ezért is megérte, hogy összeraktam:-))))

 

Eredendően csak a főútvonalakat terveztem "bemutatni", de Nagyirtás-puszta nekem is feltűnt, ezért bütyköltem a koncentrikus köröket.

Előzmény: Törölt nick (45196)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.29 0 0 45196

Egész jó tematikus "térkép" lett!

 

Érdekesség: Nagyirtáspusztán a négy darab, különböző színű szaggatott vonalakból álló kör Kék, Piros, Sárga és Zöld keresztet jelent. Az országban olyan helyből több is van, ahol a négyféle színű sáv jelzés egy pontban találkozik (pl. Balatonfüred, Kevély-nyereg, Ágasvári th., Kékes, Felsőtárkány stb.), de négy különböző színű kereszt jelzés csomópontja nem nagyon van több, legalábbis nem emlékszem ilyenre. Ha valaki tud még ilyen helyről, Kérem, jelezze :-))) (Talán régebben volt olyan állapot, hogy Farkasgyepű lehetett a második esélyes, de ez nem biztos).

Előzmény: Güsziológus (45191)
Törölt nick Creative Commons License 2014.08.29 0 0 45195

Lehetséges kérni egy bővebb beszámolót a tapasztalataidról? Mert mint tudjuk a Cserehát az a vidék ahová félve indul el az átlag kéktúrázó.

(vagy el sem megy, ilyet is hallottam már) 

 

Én kétszer jártam végig, mindkétszer pozitív tapasztalatokkal gazdagodtam, és általában  -főleg Abaújszolnokon-  inkább a szánalom és a sajnálat töltött el a félelem helyett.

 

Te hogy látod a dolgot?

A Cserehát Turistája mozgalom biztosan átfogóbb képet ad a vidékről

Előzmény: rozaa (45194)
rozaa Creative Commons License 2014.08.29 0 0 45194

Hogy beleszóljak. Cserehát turistája mozgalom gpsy nélkül, térkép-tájolóval kipipálva. Nem volt kedvem kékezni. :)

jzp2107 Creative Commons License 2014.08.29 0 0 45193

uramisten :-)

Előzmény: Güsziológus (45191)
pavarotti Creative Commons License 2014.08.29 0 0 45192

cool:)

Előzmény: Güsziológus (45191)
Güsziológus Creative Commons License 2014.08.29 -1 0 45191

BÖRZSÖNY

 

Nem állítom, hogy ez a végleges verzió, azt sem, hogy technikai szempontból a PowePoint a legmegfelelőbb, de szemléltetésként talán megteszi.

 

Túrákban gazdag hétvégét Mindenkinek!

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!