Keresés

Részletes keresés

TomGreg81 Creative Commons License 2015.09.08 0 0 6683

Sziasztok,

 

olyan kérdésem lenne, hogy 3000m2-es földterületen szernék valamilyen fűszernövényt termeszteni (levendula oreganó....) ami napfényes kedvezően öntözhető talajban jól elvan és gazdaságosan termelhető/eladható?

Fiatal88 Creative Commons License 2015.09.02 0 0 6682

Sziasztok!Meg tudjátok mondani, hogy a rukkola télálló, illetve miután levágom a leveleit a cserepesnek és kiültetem jövőre kifog hajtani?

wrc92 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 6681

Sziasztok!

 

Görögországi nyaralásom során kaptam erről a fűszernövényről hajtást egy kedves görög asszonytól, de sajnos nem tudott annyira angolul, hogy megkérdezzem mi ez. Csak annyit értettem, hogy jó lekvárokhoz ez a növény. Tudja valaki, hogy mi ez? Most próbálok egyet vízben gyökereztetni. 

 

taormina001 Creative Commons License 2015.07.18 0 0 6680

Köszönöm!

Előzmény: krnemarika (6679)
krnemarika Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6679

Hasonlóan készítem, mint a bodzát, vagy akácvirágot.

2 liter vizet felforralok 2 kg cukorral. Kicsit hűlni hagyom, majd ráöntöm a levelekre (virágokra). Belekarikázok 2 citromot, 2 dkg citromsavval jól elkeverem, és hűvösebb helyen állni hagyom 1-2 napig. Közben néha megkeverem. Leszűröm, újra forralom, s forrón teszem üvegekbe, s mehet a száraz dunsztba.

 

Előzmény: taormina001 (6671)
krnemarika Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6678

Igen, a fodormenta teára írtam azt, hogy emésztést segítő elsősorban. Ízében kicsit más, de finom. Próbáld ki egy kis ágacskával. Általában vegyesen készítem.

Előzmény: taormina001 (6670)
beetee Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6677

Meg lehet tartani, ha tetszik, ha van rá helyed, van energiád, stb...

De ha intenzív tárkony-ízű fűszert szeretnél, ami kéznél van tavasztól őszig, és leszárítható a köztes időre, akkor azt javaslom cseréld le olyanra (vételkor ellenőrzött aromájú) franciára, ami erre való.

 

Lehet az orosszal is élni, használni, de nagyságrendekkel másabb a francia. A tapasztalatom ez.

Előzmény: taormina001 (6676)
taormina001 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6676

Nekem nagyon nehezen indult be, de 80 cm még most sincs. Rengeteg szára van, sokat kiirtottam már. Apró sárga virága van. Tehát, ha nem francia, akkor kuka? (Pardon; komposzt?)

Előzmény: beetee (6675)
beetee Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6675

Gugli.

 

Vagy: a francia tárkony steril, nem hoz csíraképes magot, nem olyan erőteljes növésű (nálam a francia olyan 80 cm, az orosz 120 fölé is ment).

De leginkább: menj ki egy piacra, ahol van fűszernövényes, vagy kertészetbe. Ahol megesküdnek, vagy fel van címkézve a növény francia tárkonyként, arról szakíts le egy levelet, és dörzsöld el, szagold meg.

Na az a francia tárkony.

 

Én Veresen a piacon 150 ft-ért vettem egy tövet tavaly. idén már 4 szára van.

Ja, és egy alja nélküli diszperzites vödröt süllyesztettem köré. Így nem tud remélhetőleg meglógni, és nem kell majd irtanom a felesleget.

Előzmény: taormina001 (6674)
taormina001 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6674

És honnan tudom megállapítani, hogy nekem melyik fajta tárkony van?

Ha a "rossz" fajta, inkább irtsam ki; szárítva se lesz jobb?

Rémesen szapora; föld alatti gyöktörzzsel szaporodik, mint a menta.

Előzmény: beetee (6673)
beetee Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6673

Ha tárkony, akkor valószínű, hogy az orosznak mondott fajta. Annak nem sok, rosszabb helyen, csapadékosabb időben meg egyáltalán nincs, vagy "fű" íze van. Szárítani sem nagyon érdemes.

 

Én is próbálkoztam egy ideig vele. Aztán inkább lecseréltem francia tárkonyra. Ég és föld a kettő aromája. Pedig a növényt könnyű összekeverni.

 

Lestyánt és oreganót érdemes leszárítani télire. Ugye a lestyán másik neve a magginövény, mert a vegeta egyik húzófűszere. Levesekbe tök jó. Azt egyszerűen csokorba összecsomózva és felakasztva hagyom árnyékos, meleg helyen leszáradni.

Az oregánót egy hálóra kiterítve szintén árnyékos meleg helyen zörgősre szárítva és utána lemorzsolva, esetleg kiszitálva befőttes üvegbe lehet eltenni.

Előzmény: taormina001 (6672)
taormina001 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6672

Más: ipari mennyiségü tárkony szaporodott el nálam, ha ugyan ez csakugyan tárkony. De nyersen semmijen aromája nincs. Learassam és szárítsam, attól jobb lesz?

És a lestyánnal és oreganoval mi a teendö? Learatni szárítani, vagy inkább frissen fogyasztani? De késöbb azok is elörexenek.

taormina001 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6671

Receptet tudsz adni? Köszönöm!

Előzmény: krnemarika (6669)
taormina001 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 6670

Fodormentából lehet ugyanúgy teát készíteni, mint a borsosból? Vagy nagyon más ízü?

Előzmény: krnemarika (6669)
krnemarika Creative Commons License 2015.07.15 0 0 6669

Citromfűből, mentából szörpöt is készíthetsz.

Már száríthatod is, hiszen  újra hajt, s lesz friss is. Mi nagyon szeretjük a teáját, vegyesen szoktam készíteni. A fodormenta pedig jó a gyomornak, az emésztésnek stb. A citromfűből készült tea pedig nyugtató, stesszoldó hatású, segíti a nyugodt alvást.

A mentalevéllel ízesítheted az ásványvizet is.

Előzmény: taormina001 (6666)
taormina001 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 6668

Ipari mennyiségü fodormenta van; sose tudtam, mire jó:-(

Előzmény: CBNora (6667)
CBNora Creative Commons License 2015.07.15 0 0 6667

Szerintem ha most leszárítod, még kihajt, és lesz frissen is. Valamennyit meg lehet hagyni, hogy addig is legyen friss.

A fodormenta teát pedig meg kell kóstolni. Sokan úgy is használják a mentát, hogy beáztatják vízbe vagy limonádéba. Én nem nagyon szeretem, csak nagy melegben szoktam inni a teáját egyebekkel vegyesen, de pont fodormentám nincs, csak egy kerek levelű, és a kert végében magától nőtt lómenta, ezeket használom.

Előzmény: taormina001 (6666)
taormina001 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 6666

Meg tudnátok mondani, hogy a füszernövényeket mikor szüreteljük?

Azt tapasztalom, hogy a nyár elörehaladtával elöregszenek, megfoltosodnak, elsárgulnak a levelek. Viszont frissen még mindig jobb, mint már most leszárítani. Hogyan intézzük ezt?

Menta, citromfü, stb.

Meg tudnátok még mondani, hogy a fodormenta mire használható? A teája milyen ízü?

krnemarika Creative Commons License 2015.07.09 0 0 6665

Szia!

TÉLÁLLÓAK: oreganó, metélőhagyma, metélőfokhagyma, mentafélék, citromfű, tárkony, kakukkfű, levendula, zsálya, lestyán.

Rozmaringból van télálló is. A majorannában nem vagyok biztos, nálam nem maradt meg. A csombor elveti magát, az elpotyogott magból tavasszal kikel.

A babérlevelet teleltetni kell.

A metélőpetrezselyem áttelel, de hamar magszárat hoz. (Sokkal ízletesebb a "hagyományos".)

A zsázsa, a bazsalikomok egynyáriak.

 

A magokat a legtöbb gazdaboltban megkapod. Növényeket pedig tavasszal a piacon, vagy kertészetekben.

 

Vagy pl. innen:

 

http://www.megyeriszabolcskerteszete.hu/

 

Mentát, citromfüvet, metélő hagymát szívesen küldök.

Üdv.: Marika

Előzmény: laller25 (6663)
Fiatal88 Creative Commons License 2015.07.03 0 0 6664

A menták, levendula, rozmaring télálló/évelő.A snidling tuti nem.A többit kérdezd meg google barátunktól.:-) 

Előzmény: laller25 (6663)
laller25 Creative Commons License 2015.07.03 0 0 6663

Helló mindenkinek

Ezeket szeretném tartani:

OREGANO

ROZMARINK

METÉLŐHAGYMA (SNIDLING)

BORSMENTA

CITROMFŰ

BAZSALIKOM

MAJORANNA

TÁRKONY

METÉLŐPETREZSEJEM

KAKUKFŰ

MENTA

BABÉRLEVÉL

LEVENDULA

ZSÁLYA

ZSÁZSA

CSOMBOR

LESTYÁN

EZEKET SZERETNÉM NEVELGETNI ÉS FELHASZNÁLNI 

HONNAN TUDNÁM BESZEREZNI EZEKET?

ÉS MELYEK AZ ÉVELŐK ÉS TÉLÁLÓK?

A SEGÍTSÉGET ELŐRE IS KÖSZIKE

 

Fiatal88 Creative Commons License 2015.06.25 0 0 6662

15-20 tő.Szabadgyökeres is jó, mivel kiültetném.Palánta koruak is megfelelnek, csak virágozzon jövőre.:-) 

Előzmény: FantasyLandia (6661)
FantasyLandia Creative Commons License 2015.06.24 0 0 6661

Mekkora mennyiségre gondoltál? Szabad-gyökerű vagy konténeres érdekel? Milyen idősek legyenek a Levendulák?

Előzmény: Fiatal88 (6660)
Fiatal88 Creative Commons License 2015.06.23 0 0 6660

Sziasztok!Tud valaki ajánlani webkertészetet, ahonnan tudnék nagyobb mennyiségben levendulát rendelni?

laller25 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 6659

Most egy kicsit vissza olvastam majoránnát és levél petrezselymet is szeretnék de tervbe van a medvehagyma is.

Szeretném a lehető legtöbb fajtát tartani.

Gyógynövényeket is szeretnék orvosi zsálya. levendula stb 

Minden segítséget elfogadok

 

laller25 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 6658

Helló mindenkinek.

Tudnátok nekem segíteni szeretnék egy fűszerkertet kialakítani. Abban szeretném kérni a segítségeteket hogy melyek azok a növények amik télállók? Eddig van metélőhagyma, Oregon, rozmaring, borsmenta és  citromfű csak azt nem tom hogy melyek a télálok a citromfű és a borsmenta az tudom hogy az mert tavaj került ki a kertbe. szeretnék még ezeken kívűl bazsalikomot, mentát, kakukkfüvet és még sok mást is.

KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET ELŐRE IS

unartis: Creative Commons License 2015.04.04 0 0 6657

Nekünk kertben van két klón, az alföld szívében lakunk, de meg van mindkét bokor idén már a 3. éve, hogy meg vannak, az egyiket Szegedről hoztam azután az ominózus 2012-es február után amikor -20-nál hidegebb volt. Márciusban szedtem, a másik klón Csanyteleki(Csongrádhoz közelről származó) növény, ezek nem egyszerre szoktak virágozni, és külsőre sem egyformák.

Előzmény: nézek (6652)
nézek Creative Commons License 2015.04.03 0 0 6656

nos ez lestyán szeretne lenni, tíz literes vödörben van, tiszta komposztban...nől mint a veszedelem.

nézek Creative Commons License 2015.04.01 0 0 6655

Egy ráérő hatvan literes dézsában szeretnék rozmaringfát nevelni..

...van egy kis rozmaringfám a kertben, sőt bokor is, de most tavaszra a végeik megbarnultak, elfagytak...ezt szereném elkerülni, biztonságos téli elhelyezéssel....

Itt Budafokon sem vagyok védve a tél hidegétől, bármilyen fagy befigyelhet...láttam a piacon egy tiszteletre méltó rozmaringfát, ötezerért kínálta a kertész...ő is mondta, hogy ha kint hagyom, akkor vagy elfagy, vagy nem...

Előzmény: rzsoka (6653)
Maeg Creative Commons License 2015.04.01 0 0 6654

Rozmaringja válogatja, hogy melyik mennyire bírja a telet. Mindenesetre a "hagyományos", mindenféle megjelölés nélküli rosmarinus officinalis egész jól, nekem a városban az erkélyen volt két különböző forrásból egész télen, és egy levelük szála sem görbült meg :) Valamelyik tengeren túli gyűjtemény honlapján olvastam, hogy minél világosabb a virágja, hüvelykujj-szabály alapján annál jobban bírja a hideget.

 

Ha van kert, érdemes lenne legalább a cserepet beásni, mert a szabadon álló cserépben könnyebben elfagy a gyökér, mint a földben. Egyébiránt teleltetést tapasztalataim szerint nem igényel, ezt mutatják azok a rozmaring bokrok is, amik a kertészeti egyetem arborétumában vannak, ebből adódóan viszont érdemesebb nem cserépben tartani. Így öntözést nem igényel, de a víztől sem rohad el a gyökere.

 

Nekem az a problémám, hogy hiába próbálkozom a hagyományos módszerrel a rosmarinus officinalis 'barbeque' esetén, esze ágában nincs gyökerezni. Se föld, se víz, se hormonnal, se anélkül, se félárnyékban, se sötétben, se napon, se fóliázva, se anélkül :( Pedig eszméletlen jó illata van.

Előzmény: rzsoka (6653)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!