Keresés

Részletes keresés

kuyarashi Creative Commons License 2 órája 0 0 40773

Oké. :)

Előzmény: a8d2 (40772)
a8d2 Creative Commons License 6 órája 0 0 40772

Bocsesz. A bolygó együttállást próbáltam belinkelni, de nekem nem jött össze a felhőzet miatt.

Előzmény: kuyarashi (40764)
pk1 Creative Commons License 17 órája 0 0 40771

De nem is ezt kérdezted, hanem hogy mit "lát" a szonda maga előtt. Az ábrák alapján szintén kb. a Kígyótartót.

Előzmény: * asit * (40769)
pk1 Creative Commons License 17 órája 0 0 40770

Azt a heavens-above oldalon tudod megnézni:

http://www.heavens-above.com/SolarEscape.aspx?lat=47.2298&lng=17.7904&loc=P%C3%A9nzesgy%C5%91r&alt=357&tz=CET

Tehát pl. a Voyager 1 a Kígyótartó felé van.

Előzmény: * asit * (40769)
* asit * Creative Commons License 22 órája 0 0 40769

akkor a naphoz kepest (ami 1millio km/h palyamenti sebesseggel halad a galaxis korul) most merre tart a voyager 1? van ra szemleletes pelda?

Előzmény: Atom heart mother (40767)
tempel Creative Commons License 28 órája 0 0 40768

Kedves ombre. Kívánom, hogy legyen részed hasonló nagyszerű élményekben! 

Előzmény: s-ombre-ro (40765)
Atom heart mother Creative Commons License 1 napja 0 0 40767

Kb. 60 fok

Előzmény: * asit * (40766)
* asit * Creative Commons License 1 napja 0 0 40766

a fold napkoruli keringesi palyaja milyen szoget zar be a nap galaxis koruli keringesi palyajaval?

s-ombre-ro Creative Commons License 3 napja 0 0 40765

Ez csodás!

Csak irigyelni lehet Téged!

(jó szívvel teszem).

Előzmény: tempel (40760)
kuyarashi Creative Commons License 3 napja 0 0 40764

Belinkelnéd újra?

Előzmény: a8d2 (40763)
a8d2 Creative Commons License 3 napja 0 0 40763
pleonat Creative Commons License 4 napja 0 0 40762

Nekem volt szerencsém a 2003 november 20-it látni. Először nem is tudatosult bennem, hogy mit látok. Arra gondoltam, hogy a tőlünk É-ÉK irányban levő város fényei (ha enyhén párás a levegő), akkor szépen ki van világosodva az égbolt. De, azután jobban elgondolkodva, nagy nehezen rájöttem, hogy ez nem mindennapi (éjszakai) jelenség, riasztva a család apraja-nagyja jó fél óráig gyönyörködtünk benne.

Másnap olvastam, hogy nem alkoholos befolyásoltság miatt láttuk, amit láttunk.

kuyarashi Creative Commons License 2017.09.10 0 0 40761

De durva...

tempel Creative Commons License 2017.09.09 0 1 40760

Szerencsére nekem sikerült már 3 alkalommal Magyarországról megfigyelni eme csodás jelenséget. A 2005.01.21 és a 2015.03.17.-én láthatóról már készítettem fotókat is. Ime:

A leglátványosabb a 2003 novemberi volt, de akkor még nem volt digitális fényképezőm.

Üdv: Béla

Előzmény: kuyarashi (40759)
kuyarashi Creative Commons License 2017.09.09 0 0 40759

Aha. Kár. Nagyapám látott ifjú korában és mióta említette, különösképp megtetszett. Legalábbis ahogyan északon látható. Ütős.

Előzmény: tempel (40758)
tempel Creative Commons License 2017.09.09 0 0 40758

Nem volt mit észlelni, ha sarki fényre gondolsz. :(

Előzmény: kuyarashi (40757)
kuyarashi Creative Commons License 2017.09.09 0 0 40757

Volt, aki észlelte?

Előzmény: kuyarashi (40756)
kuyarashi Creative Commons License 2017.09.08 0 0 40756

Igen, köszi. Hátha!

Előzmény: mcll (40755)
mcll Creative Commons License 2017.09.08 0 0 40755

Holnap hajnalban éri el a Földet.

Előzmény: kuyarashi (40753)
pk1 Creative Commons License 2017.09.08 0 0 40754

A Space Weather szerint Poznańból is látszott.

http://spaceweathergallery.com/aurora_gallery.html

Előzmény: a8d2 (40750)
kuyarashi Creative Commons License 2017.09.08 0 0 40753

Nem igaz! Miért csak most veszem észre a kommenteket?! Jó lett volna megnézni, itt látszik-e. Bár felénk elég sok felhő volt, reggelre pedig vastag ködréteg.

Ma este még lehet rá esély, hogy vizuálisan érzékeljük?

Atom heart mother Creative Commons License 2017.09.07 0 0 40752
Atom heart mother Creative Commons License 2017.09.07 0 0 40751

X9,3-as napkitörés volt a minap, szinte pont a Föld felé jön, szóval sanszos...

Előzmény: a8d2 (40750)
a8d2 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 40750

Srácok...létezik, hogy látszik az aurora borealis?! Ugyanis narancsosabb és "rossz" helyen van a város fénye :) Látni vélem... Valaki megerősítené, vagy cáfolná?

ikarepma Creative Commons License 2017.09.04 0 0 40749

Sziasztok

van egy eladó SOLIGOR MT-910/4,5 tükrös teleszkópom ha esetleg valakit  érdekel.

Képeket  bővebb infót emailben.

iár: 38000ft

kaviat Creative Commons License 2017.09.02 0 0 40748

köszi a részletes infókat ! tök jó, hogy még élnek a levlisták : ))

Előzmény: Atom heart mother (40746)
kuyarashi Creative Commons License 2017.09.02 0 0 40747

Köszi. Érdekes, amit írsz. Elég lesz nekem az 1 mW. :)

Előzmény: Atom heart mother (40746)
Atom heart mother Creative Commons License 2017.09.02 0 0 40746

tovább:

"A szabály: max. 10 mW szembe jutó (nem a kibocsátott, hanem a pupillán átmenő) folytonos látható monokromatikus fényig megengedett a véletlen belepillantás. (Ez fordulhat elő előadások közben ... és ezért kell diszkókban adott teljesítményhez meghatározott sebesség felett szkennelni, és kizárva a véletlen"beragadást")

Figyelem, ez csak láthatóra(!) igaz, mert látja. (Infrában szigorúbb, mert nem is látja csak nézi, bemegy és roncsol).
Mivel látja, van ideje kikapni a fejét,  szemet becsukni stb. a szembe jutó véglegesen károsító energiasűrűség limit elérése előtt (a becsült reflexidő kb. 0,1 sec ... ami könnyen beláthatóan azonos a folytonos 1mW határral) Pl.: 100mW-nál viszont, már előbb roncsol, mint ezt reflexből kivédhetné! Természetes, (nem 3 lézerkomponenses) fehér fénynél sokkal nagyobb a retinán a fókuszfolt, így magasabbak a limitek. Lézernél egy jó szem akár 1-2 mikronosra is leviszi a fókuszpont átmérőt a retinán. Tessék energia sűrűséget számolni ... borzalom ami kijön ... azaz lézerrel soha nem szabad  még csak meg sem közelíteni a fehér fény határt (a diszkósok nagy bánatára).

Minden a teljesítménytől, távolságtól, reflexiótól, pupillamérettől stb. függ.

Ökörszabály: Napba pillantva fáj ... reagál rá. Kb annak a tizedét-huszadát  "szabad" (de nem kötelező) nézni világosban azaz szűk pupillával. Sötétben akár 2 nagyságrenddel is rondább a helyzet!

A 10 mW zöld, a szemben már fájóan erős, azaz ha nem érzi kb. 1/10 "Napnyinál" többnek a visszavert fényt, nyugodtan nézheti. Ha szemet becsukva "beégett" a pötty ... szürke, piros látványmaradványt "lát", akkor jobb óvakodni. (lsd még Naplemente stb. de ott még sok infra is belerondít) A szem spektrális érzékenysége miatt a zöld előbb "fáj" mint a piros, azaz fura mód, a pirossal jobban kell vigyázni, főleg a mutatópálcák 650nm körüli változatainál ahol a szem egy nagyságrenddel érzéketlenebb, mint a "megszokott" 632.8 He-Ne vonalon. Kevesen tudják, de egy 2 mW-os He-Ne lézer kb. annyira látszik, mint egy 10mW-os 650nm-es (640-645 valahol a kettő között van, s sokan reklamálják, hogy az azonos teljesítményű piros lézerek nem egyformán fényesek. Ezért.)

Szóval, ha szembecsukva nincs maradvány folt (bocs nem jut eszembe a hivatalos neve), akkor nyugodtan nézhető.

Üdvözlettel:
Horváth Zoltán"

Előzmény: Atom heart mother (40745)
Atom heart mother Creative Commons License 2017.09.02 0 0 40745

Bocs, ha kicsit offtopic, de talán nem tanulság nélküli

Lassan két éve a leonidak listán volt egy kis levélváltás lézerügyben, bár kicsit más apropóból.

Orha Zoli írta:

" Tegnap megkapta az iskolánk azt a két nagyszerű eszközt, amelyre már régóta vágytam. Fizikát és csillagászatot tanítok általános és gimnáziumi diákok számára. 
A két alapeszköz egyike egy 100mW teljesítményű 532nm-es hullámhosszon sugárzó lézer. Az emitter elején egy mikroprizma van, amely a nyalábot sok-sok részre osztja, ezzel a diákok figyelme azonnal "vigyázz állásba" kerül. Ha ezt a mikroprizmát lecsavarozzuk, akkor már a nyalábot tudjuk használni. Kiváló eszköz a fény hullámtermészetének bemutatására" 

stb.

Több válasz közül az egyik Horváth Zoltán (lézerfizikus, KFKI Wigner FK)

"

Tisztelt Listatagok, főleg az általam nagyon tisztel Fizikát Oktatók!

KÉREM, TERJESSZÉTEK!

„Orhazoli” lelkesedését megértem, átérzem, ugyanakkor rettenetesen megdöbbentett.

100 mW-os monokromatikus fényt iskolában használni TILOS!!! Borzasztóan szemveszélyes! (Gondatlanságból elkövetett maradandó szemkárosodás, talán "csak" felfüggesztett börtön, hatalmas kártérítés!)

A szabvány két nagyságrenddel kisebb: 1mW, (a józan ész 3-5 mW) folytonos, látható monokromatikus fényt enged a szembe jutni (láthatatlan pl. infravörös fényre ennél sokkal kevesebbet). 10 mW felett a véletlen belepillantást is tiltja! Nem véletlenül. A bíróságok is ezt használják. s nehéz bizonyítani, hogy a károsodás nem az iskolában, hanem pl. egy diszkóban keletkezett. 

Kérem, számoljatok és gondolkozzatok! (No és azon is, hogy a leggondosabb kísérletben is lehet véletlen baleset, s egy embernek csak két szeme van.)

Sötét fizikateremben kitágult pupillával szoktatok-e azonnal a Napba nézni? Pedig az „csak” 30-50-max 80 mW/cm2 (nem pedig keskeny nyalábú 100 mW/?mm2, amiből minden bemehet a szembe). Ráadásul az fehér fény. A monokromatikus fény, a fehérnél akár 100x kisebb fókuszfolt területet is adhat. Ez már anyag-megmunkálási fényteljesítmény sűrűség, ami a papírt, fát stb.-t is meggyújthatja. Itt ennyi mehet legérzékenyebb detektorunkra, a retinára és nincs szemorvos, aki gyógyítani tudja ezt, az egész életre szóló látótérkiesést. Sok „meglézerezetett” pilótát vakítottak már el (szerencsére csak időlegesen), akár már 20-30 mW-os teljesítménnyel is, több kilométer távolságból.

Megoldás: kisebb „lézer”, pontos mérés, tápfesz ejtés, fényszűrő, teleszkópos nyalábtágító (bár ez, kitágult pupillánál 100mW-ra emberes csillagász feladat). A látvány nem olyan szép, de biztonságos.

További megjegyzés: a szóbanforgó eszközből kilépő 530 nm-es fény: NEM LÉZERFÉNY! Annál akár sokkal jobb is lehet … csak nehéz vele a lézert elmagyarázni. (Néhány részlet erről a problémakörről a Magyar Tudomány októberi – „fényéves” - számában olvasható). Ezekben az eszközökben, egy 808 nm-es félvezető lézer gerjeszt egy 1060 nm-es infravörös fényt emittáló neodímium lézert, aminek fényét egy kristállyal megkétszerezzük frekvenciában – felharmonikust keltünk – ez lesz a látható 530nm-es szép zöld sugárzás. Tehát: van a dobozban két lézer is, de az a zöld, amit látunk, a második lézer felharmonikus fénye, azaz nem közvetlen lézerfény. Ettől még monokromatikus és egy kicsit koherens is.

Utolsó megjegyzés: az elterjedt kínai akkumlátoros (elemes) zöld „lézeres mutatópálcák” sajnos kiengedik a láthatatlan 1060nm-es fényt egy részét is, ami sokkal veszélyesebb, mint a látható zöld. Szerencsére az, csak közelről gond, mert nagy divergenciával lép ki. Emiatt viszont sok ilyen „lézer” (közelről) mért teljesítményéből csak kb. a fele a zöld fény. Mivel nem termo stabilizáltak, ne lepődjetek meg, ha a precíz interferencia képek erősen mászkálni fognak. Ráadásul az 5.000 – 10.000(!!!) mW-osnak hirdetett változatok tipikusan – szerencsére - "csak" 40-60 mW-osak. (Elem kapacitásból és hatásfokból, mérés nélkül is könnyen belátható a marketing lódítás.)

Elnézést kérek, hogy visszaéltem a terjedelemmel. Köszönöm türelmeteket és nagyon kérem: rettenetesen vigyázzatok arra a pár fiatalra, (a látásukra is) akiket még érdekel a fizika!    

Horváth Zoltán

Wigner FK"

kuyarashi Creative Commons License 2017.09.02 0 0 40744

Én is ezt mondtam.

Előzmény: lesi fotós (40741)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!