Keresés

Részletes keresés

LifeIsGood101 Creative Commons License 2 órája 0 0 41301

En (szobafesto) kerdezem: ertelmes valamit lehetne-e "atforditani" edes magyar anyanyelvre?

https://www.youtube.com/watch?v=l7N8AIsOt3o

lesi fotós Creative Commons License 19 órája 0 0 41301

Jó vastag a bőr az orcádon...

Előzmény: recelece (41294)
tempel Creative Commons License 1 napja 0 0 41300

Igen, a Vénuszt láttad. Mellette látható az alpha virginis, a Spica .

Előzmény: zjakabfi (41299)
zjakabfi Creative Commons License 1 napja 0 0 41299

Köszi mindenkinek!

Hajnalban láthattam a Vénuszt keleten? Repülögép fényerejű volt.

Előzmény: flybird (41297)
e_laca Creative Commons License 1 napja 0 0 41298

A Mars még nagyon sokáig látszani fog. Tavasszal még biztos, talán nyár elején is. Legközelebbi együttállása a Nappal szeptember 2-án lesz. Ez azért van, mert viszonylag gyorsan mozog (látszólagosan) az ekliptika mentén (ez meg részben azért van, mert nemcsak látszólagosan mozog viszonylag gyorsan), (Épp néztem a múlt hét folyamán, hogy "elsüvített" egy csillag mellett (a Deneb Algedi ("Bakfark") mellett)).

Lesz egy időszak (kb. a tél vége), hogy hiába egyre közeledik a Naphoz, mégis javul a láthatósága, mert egyre magasabban áll, ahogy megy az ekliptika északi részei felé.

Előzmény: zjakabfi (41295)
flybird Creative Commons License 1 napja 0 0 41297

Szia!

Szerintem nem bolygót, hanem a Szíriusz csillagot láthattad. Szerintem. :)

kuyarashi Creative Commons License 1 napja 0 0 41296

Szia!

Bolygót nem látok keleten Stellariumból.

Igen, a Mars látszólag a Holdtól jobbra, kicsit magasabban volt.

zjakabfi Creative Commons License 2 napja 0 0 41295

Sziasztok!

Keleti égbolton ragyof most egy csillagszerű bolygó talàn, ami olyan mintha változtatná a azinét. Melyik lehet az?

A Mars ma a Holdtól kissé jobbra volt, ugye? Meddig fog még látszani?

Balatonnál gyönyörű tiszta az ég.

recelece Creative Commons License 2 napja 0 0 41294

Bármi belefér , amit a pénztárcád megenged ... határ a csillagos ég ;-P Olvasd el a csillagváros.hu fórumát vagy a távcsőforgalmazók oldalán az okulárteszteket és okosabb leszel . Ez a topic már rég döglött ...

Előzmény: zed911 (41292)
kuyarashi Creative Commons License 3 napja 0 0 41293

Szia!

Mivel lassan reagálnak a többiek, kezdőként próbálok segíteni. Bocs, ha olyat írok, ami már evidens.

Tehát okulárból minél jobbat érdemes venni (függetlenül a távcsőtől). Azt a határt kell megkeresni, amit még neked megéri rákölteni. Észleléskor az okulár ugyanolyan fontos, mint maga a távcső. Egy minőségi okulárt pedig a későbbiekben, más távcsövekhez is használhatsz, nem fog elavulni. Általában 4 okulárt, vagy 2 okulárt és egy jobb barlowt ajánlanak kezdéshez, mert ennyi különböző nagyítás már elég tág lehetőséget ad.

Mindenki azt fogja kérdezni, hogy mire szeretnéd használni a felszerelést. Bolygók, és Hold megfigyeléséhez inkább kell a nagy nagyítás, mélyég, ködök, galaxisok megismeréséhez pedig nagyobb látószög szükségeltetik. A látómező már más fogalom, de ez általában minél nagyobb, annál jobb.

Szóval azt írd meg légyszi, hogy mit szeretnél, így fognak tudni választ adni a többiek!

Előzmény: zed911 (41292)
zed911 Creative Commons License 6 napja 0 0 41292

Sziasztok!

Tök amatőr vagyok a témához, most vettem az első teleszkópomat.

Bresser 90/500-ashoz melyik a legjobb okulár szerintetek?

Egy 26mm Explore Scientific LER okulár belefér? Vagy ha nem akkor mit javasolnátok?

Köszönöm előre is.

-Z-

adamgali Creative Commons License 2018.10.17 0 0 41291

Sziasztok!

Az orion intelliscope kitet rá lehet varázsolni skywatcher dobsonokra? Régebben mintha olvastam volna valahol, hogy saját készítésű dobson csöven használta valaki.

Luminance Creative Commons License 2018.09.30 0 0 41290

Húh, jó tömény! Köszönöm szépen, holnap kipróbálom!

Előzmény: Thibi (41289)
Thibi Creative Commons License 2018.09.30 0 0 41289

Arcus sinus helyett arcus tangens használata és ott az előjelek vizsgálata.

Én valami ilyesmit csináltam:

sr=szélesség
or=óraszög
dr=deklináció
x=COS (dr)*COS (or)*SIN (sr)-SIN (dr)*COS (sr)
y=COS (dr)*SIN (or)
magasság=ASIN (SIN (sr)*SIN (dr)+COS (sr)*COS (dr)*COS (or))
azimut=IF (x=0,IF (y=0,0,IF (y<0,- (PI/2),PI/2)),IF (x<0,IF (y=0,PI,IF (y>0,ATAN (y/x)+PI,ATAN (y/x)-PI)),IF (y=0,0,ATAN (y/x))))
néhány nyelvben van atan2(x,y), ami a az x és y előjele alapján korrekt értéket ad vissza

Előzmény: Luminance (41288)
Luminance Creative Commons License 2018.09.30 0 0 41288

Ekvatoriális -> horizontális átváltásnál hogyan kaphatok 90°-nál nagyobb azimutot?

A Nap éves járását szeretném durva közelítéssel modellezni, mert földi tereptárgyak árnyékát vizsgálnám. Legegyszerűbbnek az tűnik, ha egyenlítői koordinátarendszerből indulok ki (itt a Nap az égi egyenlítő +-23,5° sávban jár az év során) majd átváltok horizontális koordinátarendszerre. Az átváltás elsőre egyszerűnek tűnik. Első lépésben a sin h = sin δ sin φ + cos δ cos φ cos t összefüggésből kifejezem a horizont feletti magasságot: 

m = arcsin (sin δ sin φ + cos δ cos φ cos t) Ekkor az arcsin() miatt h-t a +/-90°-os tartományban fogom megkapni, ami rendben is van. Viszont ha meghatározom az azimutot: a = arcsin((cos δ sin t)/cos h), akkor ezt is a +/-90°-os tarományban kapom meg, pedig az azimutot a 0...360° vagy a +/-180° tartományban kellene kezelni. A gyakorlatban a probléma úgy néz ki, hogy a NAP az égboltnak csak a K-D-NY felén hajlandó a modellben közlekedni, pedig nyáron a mi födrajzi szélességünkön a valóságban K-nél északabbra kel (a<-90°) és NY-nál északabbra nyugszik (a>+90°, ha az azimut 0°-os iránya dél felé néz).

Hogyan szokás ezt a problémát kezelni? Meg lehet határozni a bemeneti paraméterek olyan kombinációját, ahol a végeredményt nem "a"-nak, hanem "180°-a"-nak kell tekinteni?

Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni!

s-ombre-ro Creative Commons License 2018.09.29 0 0 41287

Kísérletezz csak tovább!

Ha nem akarod a Holdat bemutatni, a binokulár is szépen hozza.

Unalmamban szoktam binoklival nézegetni, a 12 X 40 -es nagyon szépnek mutatja.

Előzmény: pmate955 (41286)
pmate955 Creative Commons License 2018.09.28 0 0 41286

Megérkezett a kis óragép az EQ-1hez, elég basic, DC motoros, de már tervezem a saját léptetőmotoros változatot, csak az a francos finommechanika. :) Fel is avattuk egy kis bolygózással. A Szaturnuszon 2x barlow, és 10mm okulár volt, ami ekkora tubuson elég hihetetlen.

Volt azért Mars is. :)

Pár Hold, bár azt még mindig nem sikerül olyan szépen megörökíteni, mint a szabad szem.

s-ombre-ro Creative Commons License 2018.09.27 0 0 41285

Nem vezeted félre magadat.

Az érzékelésünkkel van a baj.

Van ennél rosszabb eset is, a láthatáron vöröslő hatalmas Nap.

Előzmény: exhighand (41283)
Fat old Sun Creative Commons License 2018.09.26 0 0 41284

A majdnem teliholdat is teliholdnak véled.

Előzmény: exhighand (41283)
exhighand Creative Commons License 2018.09.25 0 0 41283

Jó estét kedves Mindenki!

Lenne egy kérdésem. Furcsa érzésem van, mintha most hosszabb ideig lenne telihold, mint amit megszoktam. Csak félrevezetem magam, vagy valóban 3 napja teliholdat látok?

s-ombre-ro Creative Commons License 2018.09.24 0 0 41282

Nem, nem.

Én köszönöm!

Lassan már menni sem tudok, a szemeim operáltak és így tovább.

Én kértem azt, hogy tegyetek fel minél több képet!

A csillagos ég iránti nosztalgiám nem múló dolog.

Ha az lenne, már nem lennék (itt). :)

Előzmény: pmate955 (41281)
pmate955 Creative Commons License 2018.09.24 0 0 41281

Köszi szépen! :) Venni tervezek egy óragépet, meg egy kis illesztőt, hogy a kompaktot fel tudjam tenni, és hosszabb záridővel fotózhassak fényesebb mélyegeket, mert most ezek telefonnal készülnek, ami csak a fényes bolygókhoz elég. 

Előzmény: s-ombre-ro (41280)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.09.24 0 0 41280

Ha addig meg nem fagysz, téli, tiszta időben próbálj megkeresni néhány mély-ég objektumot is!

Szerintem lesz, ami belefér a látómezőbe.

Szép eget kívánok!

Előzmény: s-ombre-ro (41279)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.09.24 0 0 41279

Gratulálok!

Nekem - elfogultság nélkül - tetszenek a felvételek.

A bolygók inkább érdekesek ebben a nagyításban, de a Hold felvételek nagyon jók!

Ahogyan a sokaságból kiemeltél egy krátert, az eredeti.

Szinte szokatlan!!! :)

Előzmény: pmate955 (41278)
pmate955 Creative Commons License 2018.09.21 0 1 41278

Első képek vele :) Meglepően kontrasztos képe van, a Holdon ráengedtem a 2x Barlowt is, az bírta. Sajnos a Jupiterhez későn értünk ki tegnap, már nagyon koszolta a légkör, de a Szaturnusz és a Mars kárpótolt. Sokkal jobb a fókuszírozója, kényelmesebb kezelni, nekem az itthonihoz képest. Az meg a fő előnye, hogy 2-3 km-t sétáltunk vele az észlelési helyhez, és meg sem éreztem. :) Reméljük lesznek még szép éjszakák, amikor nem fagyunk meg, mindenesetre ez szép nyárzárás volt nekem.

Előzmény: s-ombre-ro (41277)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.09.18 0 0 41277

Gratulálok!

Igazi "táskagép"!

A lényeg itt is az, hogy amit elérsz vele, az neked legyen elég és szép.

Most olvasom Révai Gábor interjúkötetét Csányi Vilmossal és Lukács Béla fizikussal.

A szerző néha "hátast dob", főleg attól, amit Lukács Béla állít.

Ennek azonban nincs semmi jelentősége.

A tudomány nem vélemény, vagy megítélés kérdése.

Filozófiai jellege sincs.

Egyszerűen "földhöz ragadt".

Ezzel kívánok jó tanulást, sok szép eredményt és eleganciát nem csak a felvételeidben, de a gondolkodásodban is.

A világ "egylényegű"!

Előzmény: pmate955 (41276)
pmate955 Creative Commons License 2018.09.17 0 0 41276

Szia :) Azóta megjött a kis MC-m, és meglepődtem, nem számítottam ilyen szép, kontrasztos képre, még az otthoni newtonhoz képest is. Szegeden az M13-M92 szépen látszik belvárosból, persze a szép nem olyan, mint amiket fotóznak, de bőven kivehető. Még a Gyűrűs ködöt is sikerült megtalálni vele, aminek nagyon örülök. A Hold szép, részletes volt, de sajnos tőlünk nincs délre kilátás, ahhoz ki kell települni, de mivel az egész befér egy sima hátizsákba, így nem nehéz. Tegnap este még kettősöket nézegettem, azok is egész szépek. A lenti fotó felhős időben készült, úgy kell megítélni. :)

Előzmény: s-ombre-ro (41275)
s-ombre-ro Creative Commons License 2018.09.17 0 0 41275

Érdekes, amit írsz.

Mindent szabad, csak elkeseredni nem!

Kisiskolás koromban - szegényen éltünk! - kaptam egy régies, réztubusos monoklit, amit fényképező állványra szereltem. Galilei-féle élményben volt részem.

Amikor a ruszkik hazamentek, vettem egy 12 X 40 -es binokulárt.

Jól tettem, a teljes Messier jegyzék az enyém volt.

Gyermekkoromban befőttes üvegben volt akváriumom.

Rajongtam a matekért, meg a fizikáért.

Nos, nem lettem akadémikus, de szegényes vágyaimat nagy nehezen kielégítettem.

Először merjél kicsi lenni, aztán ha erős a vonzalom és szerencsésebb vagy, bármit elérhetsz!

Én nem voltam szerencsés, az etalon azonban nem ez.

Akinek tehetsége van, tegyen meg mindent a beteljesülésért!

Előzmény: pmate955 (41274)
pmate955 Creative Commons License 2018.09.09 0 0 41274

Róla van szó :) https://tavcso.hu/termekcsoport/SWM90eq1

EQ1 bőven jó lesz rá szerintem, elvégre kicsi és könnyű a tubus. Ha meg természet-repülő figyelés van, akkor rá tudom rakni egy fotós tripodra, és akkor kvázi-azimuth állványom van. 

Előzmény: recelece (41271)
pmate955 Creative Commons License 2018.09.09 0 0 41273

Lehet beviszem a kis 12x50-es binoklimat, az már összehasonlítási alap lesz az itthoni állapothoz képest. Ofc sokkal rosszabb a helyzet onnan, de azért valamit csak lehet látni.

Előzmény: pmate955 (41272)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!