Keresés

Részletes keresés

dzsodzso Creative Commons License 2000.08.01 0 0 299
SZiasztok!

Az e heti KEMT a Margitsziget helyett a Szigeten kerül megrendezésre.

Helyszín a "Néprajzi Kiállítások"

(A sziget legtávolabbi csücske)

Rasi masszíroz!

Cshő

Dzsó

Csen Creative Commons License 2000.07.28 0 0 298
Kedves 4UM!

Orromat törölgetve szipogva vonulok vissza.
;-) (hogy nehogy "betépj")
...hiszen ma olyan szép ragyogó nap van.
Sok sikert a Tai Chi rögös útjain.
Nézd el nekem, hogy idézet nélkül engedlek el.

Előzmény: 4UM (291)
Figyelj Creative Commons License 2000.07.27 0 0 297
Kedves Sehonnai Bitang Ember!

Szerintem pedig pont az eszmecserére jó a topic, sokan sokfelé élünk, ha nincs idő öt sort írni a topicba, szerinted mekkora az esélye, hogy odamenni valahová és néhány órát eltölteni, aztán hazamenni több idő van?

Laura

Előzmény: Sehonnai Bitang Ember (295)
dzsodzso Creative Commons License 2000.07.27 0 0 296
Egy szó:

Kis Esti Margitszigeti Tájcsi

H-Sze-Szo
18h-tól

Margitsziget.

(Ezt az egészet most találtam ki.)

Találka mondjuk 18h-kor a pounci szobornál (bejárattal szemben körzöld közepén névadó objektumra hasonlító szobor)

Hát ez.

Na Dzsó.

Előzmény: Sehonnai Bitang Ember (295)
Sehonnai Bitang Ember Creative Commons License 2000.07.27 0 0 295
Hölgyek, Urak !

Bocsánat, hogy íly tudatlanul belekotyogok, de az a fórum alkalmas az információcserére, de talán kevéssé az igazán "szakmai" értekezésekre (hely-, időhiány, és a többi).

Mivel többen is kíváncsiak vagyunk a kapcsolatos dolgokra, arra gondolok, amit régtől szorgalmaztunk néhányan, hogy fussunk össze egy kis gyakorlásra, beszélgetésre, hátha tartalmasabbá, plasztikusabbá tudjuk tenni ezt a topic-ot.

Tehát újfent mi a véleményetek ?

Előzmény: kabirbedi (294)
kabirbedi Creative Commons License 2000.07.27 0 0 294
4UM:

"Végigondoltam, hogy írjak-e magamról, a chiről, a tudat szerepéről, bla-bla, tapasztalataim szemszögéből, de nem teszem."
-írtad, de szerintem tehetnéd, mert pölö én teljesen kezdô vagyok, engem érdekelne.
Na, jó talán a bla-bla nem annyira, de a többi igen.:-))
(ez kis idióta figura a vicc jele, be ne tépj!)

Üdv.: kabir

Előzmény: 4UM (291)
dzsodzso Creative Commons License 2000.07.26 0 0 293
SZiasztok!

Mik történtek, amíg nem voltam?

Ígérem gyógyulok, elkezdtem bicajozni is, és már tajcsiznék...
Örömmel látom, hogy pörög a topic!
Remélem lesz helyem itt:

Dzsó

4UM Creative Commons License 2000.07.26 0 0 292
Elnézést Yarner a neved elírásáért.
4UM Creative Commons License 2000.07.26 0 0 291
Sziasztok!

Yamer:
Köszi, nekem tetszett az írásod, sokat megtudtam.

Csen: Hogy miért pont sun? Mert tetszik. Láttam-e? Úgy 10 éve vettem egy angol könyvet, amiben benne volt a formagyakorlata rendesen kommentezve. Havasi András nagyon gyönyörűen mutatja be a könyvében amit csinál, csak a leírás...
Már akkor meséltek nekem valamit Bécsről. (Amúgy ha nagyon zavar, hogy nem atom bombát fabrikálok, vagy épen vírusokat, akkor szólj nyugodtan, rád fogok gondolni szakszerűtlen kapálózásaim közben.)
Azóta Pestre költöztem, feltűnt, hogy van Tai Chi, gondoltam utána nézek.
"Hogy Pesten? Ez így már kissé önmagában is komolytalanná teszi a kérdést."
Na jó, nem leszek cinikus. Ha tudnám a helyzetet, szerinted kérdeztem volna?

Egy idézet:

"A szabadság ára az állandó éberség és az állandó hajlandóság a visszavágásra. És nincs más ár."

Viszont Csen, örülnék ha nem lenne rá szükségem.
Amennyiben valamit nem tudok, kérdezek és erre kinevetés a válasz ahelyett, hogy
1: ez a helyes válasz
2: itt a forrás, abban megtalálod a helyes választ
3: ezt nem tudom,
akkor azt az embert nem sokba nézem. Válaszoltál: Pesten tudtoddal nincs. Köszi.
Erre viszont nem volt semmi szükség: "Bécs, tehát ugyebár az nem a külváros, szegény Mester hogy el lesz keseredve. Ja és >:-)"
Vagy volt valami haszna, célja? Úgy értem segítő szándékú. (Nem zárom ki, hogy humornak szántad, csak nem jött át.)

Cibet:
"esetleg majd tiz ev mulva, amikor mar magas szintre jutok a Taoista Tai Chi-ban, elmegyek es tanulok harci technikakat."
Kellemes gyakorlást kívánok!

Végigondoltam, hogy írjak-e magamról, a chiről, a tudat szerepéről, bla-bla, tapasztalataim szemszögéből, de nem teszem. Mára ennyi elég is, sziasztok.

Ui.: HA a html-t nem úgy veszi ahogy szerettem volna, elnézést kérek.

Cibet Creative Commons License 2000.07.25 0 0 290
En is voltam egy ilyen szeminariumon tavaly osszel, mint kulso erdeklodo. Errol az elmenyemrol irtam a Harcmuveszetek topicban annak idejen. Tetszett a stilus, Dan mester kulonosen, de ugy vettem eszre, hogy a mi stilusunkban nagyobb hangsulyt fektetnek az alapozasra. Csodalkoztam, hogy rengeteg harci alkalmazast tanultok, sok paros gyakorlat volt, meg rudak folott is at kellett ugralni. Nalunk egesz mashogy nez ki az edzes. Kulonben az egesz csak megerositett abban a velemenyemben, hogy jo az amit csinalok, es esetleg majd tiz ev mulva, amikor mar magas szintre jutok a Taoista Tai Chi-ban, elmegyek es tanulok harci technikakat.

Cibet

Előzmény: Yarner (286)
Figyelj Creative Commons License 2000.07.25 0 0 289
Kedves Yarner
Majdnem pontos amit írtál, ha megengeded, egy apróság: A tai chi szónak nem a jelentése a yin-yang elmélet, hanem a teljesség, a tai chi a mozgás születésekor yanggá és yinné vált szét.
Laura
Előzmény: Yarner (285)
Csen Creative Commons License 2000.07.25 0 0 288
Engedelmedekkel cenzúrázom magam

Eredeti:
"Bécs, tehát ugyebár az nem a külváros, szegény hogy el lesz keseredve."

Helyes
Bécs, tehát ugyebár az nem a külváros, szegény Mester hogy el lesz keseredve. Ja és >:-)

Előzmény: Csen (287)
Csen Creative Commons License 2000.07.25 0 0 287
Üdv Minden kedves fórumlakónak!

4UM
Hogy Sun stílus?
Nocsak nocsak, vajh miért pont ez?
Talán láttál már olyat?
Hogy Pesten? Ez így már kissé önmagában is komolytalanná teszi a kérdést.
Bár nincs is olyan távol mint gondolnád: Bécs, tehát ugyebár az nem a külváros, szegény hogy el lesz keseredve.
Talán jó lesz neked az is amit a hálón találsz? Némelyik még házhoz is megy.

Előzmény: 4UM (267)
Yarner Creative Commons License 2000.07.25 0 0 286
Cibet: De bizony :-)

Igen, Dan Docherty tanítványai vagyunk.
Ha már itt tartunk, (közkívánatra) pár mondat Danről és a stílusról:
Dan '75-'84-ig élt Hongkongban, ott tanult Cheng Tin-hung mestertől, aki arrafele arról híres, hogy visszahozta a tai chi chuan becsületét a harcművészetek terén is: többször kűzdött meg sikerrel kemény kung-fusokkal. (Ezen, kérek mindenkit, ne ütődjetek meg, gondoljatok csak Yang Lu-chanra, Yang Cheng-fura, Wu Chian-chuanra, vagy akár Cheng Man-chingra, akik mind a küzdőtéren *is* bizonyították, mit érhet a tai chi.)
Néhány év alatt (nem volt senkije, minden nap edzhetett) Dan a mester legjobb tanítványa lett: mestere kérésére '76-ban és '80-ban részt vett a D-Kelet Ázsiai Full Contact Harcm. Bajnokságon, ahol egy ezüst, majd egy aranyérmet szerzett. Miután ezzel magának is bebizonyította a tai chi chuan hatékonyságát, vissza is vonult a küzdelmektől. Hazatért, és Londonban iskolát alapított. Mostanra európa-szerte vannak iskolái, tanítványai.

A Wudang stílus nevét a W.-hegységről kapta, ahol a hagyomány szerint az alapító Chang San-feng élt. Ezzel a stílus igyekszik magát elhatárolni a nagy családi stílusoktól (Yang, Wu, Chen), nem az ő hírüket akarja öregbíteni, csak a tai chi chuanét. (Amúgy a forma leginkább a Wu Jian-chuan stílushoz áll közel).
tehát, amint már kitalálhattátok, ez olyan stílus, ami nem hajlandó elfelejteni, hogy "chuan", azaz harcművészet: tanulunk alkalmazásokat, harci elméletet is. Persze ez nem azt jelenti, hogy verekednénk órán; szabadharc nincs, békések, nyugodtak a foglalkozások. Esetleg néhányaknak kicsivel dinamikusabbnak tűnhet, mint a megszokott tai chi-k. Tanulunk formát (kéz- és fegyver-), toló kezet, önvédelmi alkalmazásokat, és a "beavatott" haladó tanítványoknak ott a nei kung, ami a belső erőt fejleszti. Dan évente néhányszor Mo.-ra jön egy-egy hétvégére, s tart szemináriumot.

Röviden, ennyi. remélem, senkit nem untattam, gondoltam, talán érdekes lehet.

Béke,
Yarner

Előzmény: Cibet (282)
Yarner Creative Commons License 2000.07.25 0 0 285
Laura: "nemcsak olyan chi kung van, amelyik a tai chi forma mozdulatait ollózza ki, hanem sokféle, célok szerint más. "
- Persze, erre én is utaltam. (Nyolc brokáttekercs, Daru chikung, Buddhista chikungok... sok van, sokféle. Van, ami egész olyan, mint a jóga )

"a tai chi szó szerinti fordításban "nagy végső"-t jelent, amit talán "teljesség"-nek fordíthatnánk magyarra"
-A Tai Chi (taiji, taiqi) kifejezésnek van egy egész konkrét jelentése: a yin-yang elméletet jelenti, a két egymást kiegészítő princípium örök körforgását, egyensúlyukat, stb. Persze ezt fordíthatjuk "teljességnek" is, valahol is erre utal, s ez a célja. A hagyomány szerint, ugye, egy halhatatlan taoista szerzetes alkotta meg: szent művészet, amelyet átitat a tao szellemisége, és csak azzal együtt fogadható be.

"nemcsak a harcban, hanem az élet minden területén hasznosíthatunk"
-Ez így van. Életforma: "Nyugalom a mozgásban." Az erőlködésmentes cselekvés útja. (meg még más is, sok lenne leírni.)

"mások energiájának megismerése a toló kezek gyakorlása által"
- Itt, gondolom, nem a chi-re gondoltál. Persze, ha úgy tetszik, az nyilvánul meg a partner mozdulataiban, szándékában, és ez az, amire elsősorban figyelünk. Csak nehogy valaki azt higgye, hogy a chi nagyságát érzékeljük. (Persze, ha az illető finoman odébblök pár méterrel, azt is fogjuk...)

lényegében persze igazad van: azoktatón áll minden.

Előzmény: Figyelj (280)
4UM Creative Commons License 2000.07.25 0 0 284
Sziasztok!

Már kifütyültem magam, de továbbra is nagyon nem szeretem a fórum kitalálóját.
Nem szeretek valami kétszer írni. Elsőre jön magától, de másodikra ugyanaz nem olyan. Még egyszer pedig megcsinálni, kitalálni...
Na mindegy.

Szóval sziasztok, csak itt vagyok!

Laura, cibet, Yamer:
Írnátok valamit, hogy ki hol, milyen jellegű.
Na jó, elég a hol és mikor. Meg a neve esetleg, de akkor már azt is léci, hogy mit jelent a neve.
Köszi.

Laura. Megkaptam, a mailedet, köszi! :)

Amúgy nyugodt vagyok, tudom, hogy majd csak válaszoltok nekem is, hogy hová is lehetne menni tréningezni...
Hacsak nem vagytok Bruce Lee-sek :)
(A mester beteg... Hát mester nem jöttek el...)
;-) De tudom, hogy csak arra vártatok, hogy a másik válaszol. Így viszont marad az Orczy kert, de még érdeklődő vagyok!

Na sziasztok!

Figyelj Creative Commons License 2000.07.24 0 0 283
Nem, Cibet. A ti stílusotok helyezi a hangsúlyt a mozgásra, és van olgyan chi kung ami a keringtetéssel foglalkozik. A tai chiban mind benne van, és ha jó az oktató, a torta szeletei egyformák.
Laura
Előzmény: Cibet (282)
Cibet Creative Commons License 2000.07.24 0 0 282
Szia Yarner

Ahova te jarsz, ott nem ket lany tartja az edzeseket, es Dan Docherty a mesteretek? Mert ha igen, akkor ertem a definiciodat. Amugy Laurahoz tudok csatlakozni. A mi tai chi stilusunk is inkabb csikung gyakorlat, mint harcmuveszet, megis tai chi-nak hivjak. Amugy szerintem a fo kulonbseg, hogy a csikung az energiakeringtetesre helyezi a hangsulyt, mig a tai chi a mozdulatokra.

Cibet

Előzmény: Yarner (277)
Figyelj Creative Commons License 2000.07.24 0 0 281
Bocsánat, hogy duplán... nem értem, hogy történt
Figyelj Creative Commons License 2000.07.24 0 0 280
Arról az oldalról is megközelíthető a chi kung és a tai chi közti különbség, ahogy Yarner írta, csak annyit tennék hozzá, hogy nemcsak olyan chi kung van, amelyik a tai chi forma mozdulatait ollózza ki, hanem sokféle, célok szerint más.
A tai chi pedig szerintem nem elsősorban harcművészet, hanem az is. A harci része csak egy szelete a "tortának", hiszen a tai chi szó szerinti fordításban "nagy végső"-t jelent, amit talán "teljesség"-nek fordíthatnánk magyarra. A harcászat mellett ott van az energiák érzékelése, és mások energiájának megismerése a toló kezek gyakorlása által, a chi irányításán és keringtetésén keresztül ható gyógyító, egészségvédő oldala, a meditációk, a filozófiája,(ahogy írtad), mely olyan taoista tanításokat ad át, melyeket nemcsak a harcban, hanem az élet minden területén hasznosíthatunk, és nem utolsósorban a szellemi útja. Hogy melyik stílus és oktató mire helyezi a hangsúlyt, az változó, de a dolog úgy az igazi, ha esélyed van a Teljességet megtanulni, amit a neve ígér.
Laura
Előzmény: Yarner (277)
Figyelj Creative Commons License 2000.07.24 0 0 279
Arról az oldalról is megközelíthető a chi kung és a tai chi közti különbség, ahogy Yarner írta, csak annyit tennék hozzá, hogy nemcsak olyan chi kung van, amelyik a tai chi forma mozdulatait ollózza ki, hanem sokféle, célok szerint más.
A tai chi pedig szerintem nem elsősorban harcművészet, hanem az is. A harci része csak egy szelete a "tortának", hiszen a tai chi szó szerinti fordításban "nagy végső"-t jelent, amit talán "teljesség"-nek fordíthatnánk magyarra. A harcászat mellett ott van az energetikai gyakorlatai, a chi irányításán és keringtetésén keresztül ható gyógyító, egészségvédő oldala, a meditációk, a filozófiája,(ahogy írtad), mely olyan taoista tanításokat ad át, melyeket nemcsak a harcban, hanem az élet minden területén hasznosíthatunk, és nem utolsósorban a szellemi útja. Hogy melyik stílus és oktató mire helyezi a hangsúlyt, az változó, de a dolog úgy az igazi, ha esélyed van a Teljességet megtanulni, amit a neve ígér.
Laura
Előzmény: Yarner (277)
Yarner Creative Commons License 2000.07.24 0 0 278
Hopp, bocs!

Az idézetet nem Adept, hanem Figyelj! (Laura) írta.
Meg kifelejtettem, mennyire fontos az irányított légzés a chi kungban.

Béke,
Yarner

Előzmény: Yarner (277)
Yarner Creative Commons License 2000.07.24 0 0 277
Adept:"A chi kung és a taj chi között alapvető különbség, hogy a taj chi dinamikus, a chi kung statikus."

Amennyire én tudom, a tai chi chuan elsősorban harcművészet (történelmileg legalábbis), és csak azután "chi-keringető torna". Sokan tanítják persze a harci filozófia és alkalmazás nélkül, de (állítják többen is,) a teljes művészetet csak ezen részek ismeretével lehet igazán elsajátítani. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden tai chisnak verekednie kell, de ez is része a művészetnek.

Azt, hogy a tai chi chuan mozdulatai magukban is megmozgatják a chi-t, mi sem bizonyítja jobban, mint a tai chi chi kung kialakulása, ami a formából kiragadott mozdulatokat ismételgeti.

A TC és CK (szóljatok, ha zavara rövidítés) különbségét én valahogy így fogalmaznám meg: a chi kung olyan bizonyos tartásokat és/vagy repetitív mozdulatokat alkalmazó torna, melynek célja az egézség és a szellemi béke megőrzése-elérése, míg a tai chi chuan egy olyan harcművészeti ágazat, melyben a forma (és esetenként egyéb gyakorlatok) gyakorlása közben (ami, ugye, egy hosszabb, különböző mozdulatokat és lépéseket felvonultató lassú, nyugodt, laza sorozat) is hasonló értékeket lehet elérni. Megfelelő tanár és rengeteg gyakorlás mellett a tai chi chuan alkalmas a magas fokú, de nem aggreszív önvédelemre is (nem offenzív művészet!).

Ja, igen, egy kérdés! Ki az, aki tanul közületek toló ezeket is? (tui shou)

Béke,
Yarner

Előzmény: Figyelj (269)
Yarner Creative Commons License 2000.07.24 0 0 276
Üdvözlet mindenkinek!

Nagyon örülök ennek a fórumnak, végre egy hely, ahol magyar taichisokkal
lehet eszmét cserélni, egymást megismerni.

Októberben lesz két éve, hogy Wudang Tai Chi Chuant tanulok, mára már tudom
a rövid (34 mozdulat) és a tradícionális hosszú (119 mozdulat), valamint a
szablya formát. Persze ezeken belül is bőven van még mit fejlődni.

Mostanában kicsit elcsúsztam az edzésemmel, de remélem hamar visszatalálok
a helyes útra, és lehetőleg fogok még egyszer minden nap gyakorolni... (Ez az ötkor
kelés nekem nem megy... lehet, hogy nem éjfélkor kéne lefeküdnöm...?)

Béke veletek (meg a Tao)
Yarner
avagy Péter

4UM Creative Commons License 2000.07.24 0 0 275
Szia Laura!

Köszönöm, gyors voltál.
Esetleg edzőterem ügyben tudsz segíteni?

Szió

Törölt nick Creative Commons License 2000.07.22 0 0 274
Laura

Köszi megkaptam az emilt.

Adept

Előzmény: Figyelj (273)
Figyelj Creative Commons License 2000.07.22 0 0 273
ld. e-mail
Laura
Előzmény: Törölt nick (272)
Törölt nick Creative Commons License 2000.07.21 0 0 272
Laura

Hallgatlak...

Adept

Előzmény: Figyelj (271)
Figyelj Creative Commons License 2000.07.21 0 0 271
A 108-as formát a Yang stílus használja, ha a szellemi út érdekel, mást is tudnod kell.
Laura
Előzmény: Törölt nick (270)
Törölt nick Creative Commons License 2000.07.21 0 0 270
Laura

Végig nyomtam a topicot. Néhány dolog világosabb lett. De! A 108 lépés melyik rendszerben van?
Kinél érdemes tanulni?

Engem igazából a a belső ut érdekelne (szellemi energetikai része)!

Köszike Adept

Előzmény: Figyelj (269)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!