Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.17 0 0 4048

Egyik nap nem akart megszólalni a gisz, hát konkrétan úgy kellett felpattintanom a billentyűt. Úgyhogy veszek én is szőrös csodabuzogányt, amit belerakok a csőbe, mikor elteszem. Itt is érdemes valamire figyelni, vagy ebből nincs többféle?

 

Tilla68 Creative Commons License 2012.09.16 0 0 4047

Köszi!

Ennyi infót még meg tudok jegyezni és ez alapján elindulni.

Üdv: A-tilla

florg Creative Commons License 2012.09.16 0 0 4046

Na, ez egy igen jó kis kérdés, néhány oldalon keresztül lehet válaszoni rá, ha mindenre ki akar az ember térni. :)

 

A következő a lényeg: minél kisebb számozású egy fej, annál könnyebb fújni, minél nagyobb, annál nehezebb. Nagyobb nyílás viszont = nagyobb hang. Általában kisebb nyíláshoz használhatsz keményebb nádat, nagyobbhoz puhábbat, aztán, akinek erős az állkapcsa meg a fújóereje, az nagy nyíláshoz is használhat keményebb nádat, ez pusztán fizikum és fújásmennyiség kérdése. 

Bizonyos típusok jeleznek  a nyílás mellett más méreteket is (kamra stb.) különböző kódokkal, de azok nem egyeznek, mint ahogy a nyílás méretei sem, simán lehet két 7* teljesen különböző, tehát szinte lehetetlen hogy valaki minden márka minden jellemzőjét megtanulja, meg fölösleges is. 

 

Ha vásárolsz, szerintem elég, ha három dologban vagy biztos: mennyit szánsz rá, milyen márkákat akarsz megnézni (tetszik a külseje, jókat hallottál róla, kedvenc szaxisod ilyenen fúj stb.), valamint hogy fém vagy ebonit, esetleg fa a vágyad.

Aztán, ha tudod, hogy mondjuk neked a Rico Graftonite B5 volt a kényelmes, eddig használt fejed, akkor az alapján kinézed egy ilyesmi táblázatból az annak megfelelő méretűnek mondott fejet, és kipróbálod. Meg kérhetsz mellé egy nagyobb és esetleg egy kisebb nyílásút is, hogy megérezd a különbséget. Aztán eltöltesz ott egy napot, és végül veszel egy fejet, amiről úgy sejted, hogy jó lesz, de úgyis csak otthon derül ki, hosszabb idő után, hogy valóban jó-e.

 

Előzmény: Tilla68 (4045)
Tilla68 Creative Commons License 2012.09.16 0 0 4045

Sziasztok!

Kérdezem, hogy szax.fúvókával kapcsolatos -számomra kánaáni nyelvű- fogalmak mit jelentenek, mi az értelmük?

Kis lehúzás, nagy nyílás stb.Amikor találok egy ilyen táblázatot,( http://www.saxophone.org/resources/guestArticle/view/article/12  ) megint csak magyarázatra van szükségem. Fúvóka vásárlás előtt állok, és ha próbálgatom mondjuk az általatok már ajánlott fontrade-ban, tudjam azt, hogy melyik fúvóka milyen jellemzőkkel rendelkezik és ez alapján tudjam szűkíteni a szóba jöhető darabokat.

Köszi a segítséget: A-tilla

florg Creative Commons License 2012.09.16 0 0 4044

Igen, szaxofonozni is meg lehet tanulni 2 óra alatt, ezalatt elmagyarázom az összes alapvető technikát. És az avatatlan fülű közönség számára számára amint Jani bácsi eltülköli az Akácos utat, és Coltrane játéka közt annyi lesz a különbség, hogy utóbbi összevissza játszik túl sok hangot.

Előzmény: Aiueo (4043)
Aiueo Creative Commons License 2012.09.16 0 0 4043

Komoly kromatikus herflihez még nem volt szerencsém, (ha ennyi az ára akkor félő, hogy nem is lesz) csak egy ócó kínai darabhoz, de a tágabb családban is van olyan aki hallás után szinte bármit eljátszik szájharmonikán, úgy hogy még valamilyen basszuskíséretet is fúj alá, pedig csak hallás után tanult, de jó a füle és kitartó a gyakorlásban.

 

Nem akarom lebecsülni a harmonikatanárok teljesítményét, de valahol azt olvastam, hogy kb. 10 óra alatt minden alapvető technikát meg lehet tanulni a harmonikán. Az avatatlan fülü közönség számára a különbség a 10 órája és a 10 éve játszó játékos között csak annyi, hogy az utóbbi több számot ismer:)

Előzmény: florg (4041)
tamcsab Creative Commons License 2012.09.16 0 0 4042

Aha....kezdem en ezt kapisgalni....belatom, hogy a jo kis autos hasonlatomat, lassan modositanom kell csajosra, asszonyosra, felesegesre.......Nekem az enyem a legszebb.....de csak nektek merem itt a forumon csondben bevallani...meglehetosen sokba kerul.....:) NOde mindannyian tudjuk, nem eleg megszerezni meg is kell tartani, ontozgetni, becezgetni kell el ne hervadozzek...na valahogy igy van ez a zeneszerszamainkkal is....

Szoval mindenkinek kivanok jo hangszert jo felszerelest olcso es jo karbantartast, aztan nincs is mas teendonk, mint muzsikalni, kinek tetszese szerint..

 

Előzmény: florg (4041)
florg Creative Commons License 2012.09.15 0 0 4041

Tévedés. Az én korosztályom még lemezekről leste el a trükköket, manapság már tanárhoz járnak az emberek. Én is tanítok, bluesherflit is. Ráadásul a kromatikus herfli semmiben nem különbözik a több hangszertől, majdnem ugyanannyi gyakorlást és elméletet kíván, mint egy szaxofon. 

Előzmény: Aiueo (4040)
Aiueo Creative Commons License 2012.09.15 0 0 4040

A szájharmonikás nem költ zenetanárra, így aztán összességében még mindig jól járt :)

 

Előzmény: florg (4038)
florg Creative Commons License 2012.09.15 0 0 4039

Ha már autó a ahsonlat, akkor a harmonika inkább valami olasz járgány: szép is, jó is, de a gatyád rámegy. :)

Előzmény: tamcsab (4037)
florg Creative Commons License 2012.09.15 0 0 4038

Igen, a szájharmonika meglepő hangszer. :)

Főleg a kezdők szoktak megdöbbenni, amikor 3 hónap alatt szétfújnak egy drága 10000 forintos herflit. 

Az én mesterharmonikáim közül az egyik elhamisodott csúnyán, már nem is javítható házilag, viszont egy új hanglap bele 30000. 2 évig használtam (de ez kromatikus, itt mások az arányok (mondjuk a herfli is 130000, még szerencse, hogy kaptam. :))

 

Ehhez képest egy 100000 forintos Thomann, amivel hosszú évekig nincs gondod, ha nem ejted le :), olcsónak számít.

Előzmény: tamcsab (4037)
tamcsab Creative Commons License 2012.09.15 0 0 4037

Ez erdekes florg, nem tudtam, de nem is gondoltam volna, hogy a herflizes ilyen draga mulatsag..... na jo de akkor is maradhat a saxi a merci,  hiszen vannak annal dragabbautok is. Legyen a herfli akkkor a Bentley a tobbit meg osszuk be ala, fole melle.

Előzmény: florg (4036)
florg Creative Commons License 2012.09.14 0 0 4036

Hát, pedig nem a szaxofon a legdrágább hangszer. Gitár: húr, bundozás (fenés), fogólap csere esetleg. Zongora: hangolás, karbantartás, filc, stb. Szájharmonika: elromlik, korlátozottan javítható (drágán), egyébként kuka. Meg sorolhatnám. 

A trombita sem örök életű, úgy tudom időnként újat kell venni, mert elfárad.

 

Szaxit viszont, ha jó minőség, kb. 10 évente kell generálozni, a beállítást (ha kell) jó esetben meg tudja az ember csinálni maga, ha nem, akkor is max egy 20-as. Tehát, ha havonta félreteszel egy ezrest, amikor szükség van rá, pont lesz annyi pénzed. (Vagy vehetsz egy vadonatúj olcsó csövet a megspórolt pénből, és 10 évig megint nincs gond. :))

 

Nád az húzós, ha annyiszor cseréled, ahányszor valóban kell, viszont műanyag náddal lehet gyakorolni költségkímélés miatt.

A fúvókát meg egyszer kell megvenni, ha eltalálod, örökké jó lesz.

 

Tehát bőven nem a szaxofon a legdrágább hangszer. 

 

(A legdrágább a szájharmonika amúgy: aktív blues-zenésznek kell diatonikus herfliből kb. 10 darab, különböző hangnem, az alsó hangon 100000. Ezek aktív használat alatt 3-6 hónapot bírnak, a hanglap bele 4000, az összesen 80-160000. Tehát szerencsés esetben a herflis évente 200000-et költ a hangszerére. És ha még vesz hozzá kromatikusat, meg esetleg moll hangolásúakat stb., akkor még többet.)

 

Előzmény: marcopolo92 (4034)
RoGS Creative Commons License 2012.09.14 0 0 4035
Előzmény: Jazzmedve (3963)
marcopolo92 Creative Commons License 2012.09.14 0 0 4034

Hát igen... Az a baj, hogy én nem tudtam, hogy Mercedest veszek :S Körülnéztem, kezdő szaxofon 70, kezdő trombita 50, gondoltam az a 20-as már ne számítson, ha a szaxofon jobban tetszik. Csak azzal nem számoltam, hogy egy jó szaxofon fúvóka még egy 20-as (trombitához 10-körül már jók vannak), + rendszeresen nádat kell venni, (nem hatalmas költség de mégis ottvan), nameg az a fránya generál (szaxofon 60+, trombita ~40, trombitán általában ritkábban), illetve kisebb javítások, ha szükséges. Trombiták sokkal 'igénytelenebbek' ezeken a területeken. Ez az aminek nem néztem utána :(

De meg kell vallani, a szaxofon nagyon bejött, és megvan az a feelingje, ami a trombitának nincs, illetve egészen más. Szóval összességében megéri a Mercedes ;)

 

 

Előzmény: tamcsab (4026)
florg Creative Commons License 2012.09.12 0 0 4033

Jogos a félelem. Ha nagyon mocskos, óvatosan áttörölheted, pl. úgy, hogy áthúzol egy rongyot a csövön, lenyomott billentyűknél (kicsit macerás, de megoldható, max kérsz némi segítséget). 

 

Mondjuk az ecet speciel sav, minek savazod a hangszert, annyira lepukkant? Nekem valahogy egyik szaxofonomba sem kellett ecetet önteni, inkább felhasználtam a salátához.

 

Hangszert ronggyal (vagy a szőrös dróttal, ami van akinek bejön, van akinek nem) áttöröljük belül, amikor eltesszük, kívül, ha muszáj, akkor a borításnak megfelelő tisztítószerrel (speciálisan erre kitalált cuccal) tisztítjuk. Ha nem a szénbányában játszol, akkor normális esetben két generál között ennyi elég.

Előzmény: valos (4032)
valos Creative Commons License 2012.09.12 0 0 4032

Ecettel kitisztítottam a tölcsér hajlatát alul. hát sok mindent kihozott .Rezonátorokat is tisztítanom kellene, de félek bántani fogja a bőr párnákat

valos Creative Commons License 2012.09.12 0 0 4031

Hali Az enyémen fém van.

Előzmény: florg (4029)
-Kulcsi- Creative Commons License 2012.09.12 0 0 4030

Like! :-) Az enyém is ott készülhetett , csak 1 évvel a felvétel után.

Előzmény: florg (4027)
florg Creative Commons License 2012.09.12 0 0 4029

A párna közepén. A fém elvileg jobban rezonál, de mivel sok márkás szaxiban is műanyag van, ez egyáltalán nem biztos. Feladata, hogy amikor a billentyű csukva van, egyfajta folytonosságot biztosítson a fémfelületnek.

Előzmény: valos (4028)
valos Creative Commons License 2012.09.12 0 0 4028

Van egy kérdésem: hol van a rezonátor, és mi a különbség, a fém, és a műanyag között?

florg Creative Commons License 2012.09.11 0 0 4027

tamcsab Creative Commons License 2012.09.11 0 0 4026

Kaphatok kifelyezetten mouthpiece fertotlenito-tisztito oldatok, spray-k. Nem olcso, de mi az manapsag. Ezzel csak befujod, varsz egy picit, es ronggyal, papirral eltorolgeted. 

Szerintem a nadat nem kell semmikeppen kefelgetni stb, vizzel oblited es gyengeden megtorlod. A nad szerves anyag, mindenfele szajviz, fertotlenito stb. tartalmazhat es tartalmaz olyan anyagokat, melyek akcioba lephetnek, es megvaltoztatjak a nad rugalmassagat, merevseget azaz a hangjat. termeszetesen nem azonnal, hanem idovel, de mindenkeppen csokkentheti a nad elettartamat.  Megint azt irom, hogy inkabb idonkent cserelni kell a nadat, senkinek nem kivanok a zsebeben turkalni, de azert ezs nem egy olyan nagy osszeg manapsag, es foleg viszonylag konnyen elerheto barmelyik boltban.

Termeszetesen mindenki izlese es tetszese szerint tisztogatja a felszereleset, en csak azt mondom, hogy aki beruhazott egy szaxofonba egy jo fuvokaba az ne sajnalja a penzt es idot a karbantartasra is, es ugyanakkor meg feleslegesen ne csinaljon olyat, ami szuksegtelen, sot meg rossz is lehet.

Ket dolgot szoktam hangoztatni: aki mercedes-t vett( szaxofon) az adja meg neki a megfelelo szervizt is... szakmambol kiindulva a masik pedig az, hogy a felesleges dolgoknak csak es kizarolag szovodmenyei vannak....

Remelem nem bantottam meg senkit, egyaltalan nem volt szandekomban.

Előzmény: florg (4025)
florg Creative Commons License 2012.09.09 0 0 4025

A tisztántartással én is egyetértek, de ahhoz bőven elég, ha megtörli az ember, mikor elteszi, vagy eetleg kicsit vízzel megmossa. mint ahogy írod. 

 

Fogkefével esetleg a fejet lehet tisztítani, de csak a fémet, az ebonitot egy keményebb kefe simán átalakítja az idők során. 

Előzmény: RoGS (4024)
RoGS Creative Commons License 2012.09.09 0 0 4024

A nád tisztán tartása szerintem nem értelmetlen dolog, viszont lehet, hogy nem fogkefével meg fogkrémmel kell nekiállni.

A lényeg, hogy ne sértsd meg úgy tisztítsd. Tiszta víz megfelel, esetleg az ujjaiddal dörzsöld át.

Előzmény: a zene a mindenem (4020)
sugal Creative Commons License 2012.09.09 0 0 4023

inkább pálinkába áztasd, jobban fog menni a fújás :)))

Előzmény: a zene a mindenem (4020)
florg Creative Commons License 2012.09.09 0 0 4022

Kösz, azokra gondoltam. Jókat hallottam róluk (régi nagyon komoly fúvókák másolatai), egyszercsak lehet, hogy kipróbálom.

Előzmény: zenezsalu (4019)
florg Creative Commons License 2012.09.09 0 0 4021

A "Benny Hill" címe Yakety sax, így keresd a neten. A kérés többi része számomra nem értelmezhető, szaxis darab az, amit szaxofonnal el lehet játszani, úgyhogy a zeneirodalom jelentős része.

 

Nád: ilyet még az életben nem hallottam. Értelme szerintem nincs, és valószínűleg nem használ a nádnak. Viszont mentolos lesz.  

Előzmény: a zene a mindenem (4020)
a zene a mindenem Creative Commons License 2012.09.09 0 0 4020

Sziasztok!

Valaki el tudná nekem küldeni a Bennyi Hill Show zenéjét és egyéb "szaxis darabok" kottáját?

 

ÉS egy másik kérdés: Ártok azzal a nádnak, ha havonta 2×, 3× fogrémmel, fogkefével "megmosom"?

Köszi előre is:D

zenezsalu Creative Commons License 2012.09.09 0 0 4019

Szia!

New York és L.A. ből van több lehúzású is.

Előzmény: florg (4018)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!