Ennek az az oka hogy a fát előbb kezelik és aztán szélezik a méret miatt. A feldolgozóknak általában nincs engedélyük és felszerelésük az utólagos fakezelésre. Kátrány fölött elvileg nem kaphat nedvességet, így gomba kizárva, tűz esetén nem az a kis felület fog gondot okozni.
Hadd kérdezzek egy gyorsat: generálba építik a házat és nem bírtam nem észrevenni, hogy a bitumen felett futó "alap" gerenda egy része zöld (kék), a másik része natúr. A legalsó résznek a bitumen felett nem mindenhol kezeltnek kellene lennie? Nem találok rá egyértelmű választ.... vélemény?
Alakváltozik, zsugorodik. Nem szemmel láthatóan, de elegendő feszültség alakul ki benne ahhoz, hogy pl a vakolat elég hamar komolyabb javításra szoruljon.
Tavaly is volt olyan megbízóm, aki Ytong-ot akart, de a kőműves is azt mondta, hogy felejtse el vagy keressen másik szakit.
Az ytongnál sem tudták anno megmondani, hogy mi a pontos oka, valószínűsítették, hogy gyártás után nincs elég ideig pihentetve az anyag...
Könnyűszerkezetes házat nem azért éri meg építeni, mert olcsóbb, hanem mert precizebb és fajlagosan hatékonyabb a működtetése. A téglaházban lévő anyagok is közel ugyanazok, azt is emberek építik. A téglaház nyersanyagai is ugyanúgy drágulnak.
Sajnos nem értek az építkezéshez, én is kb 1 éve tanulom, figyelem, olvasok, tájékozódok. Ha tehetem mindent befektetési szempontból (is) megvizsgálok, ez alapján hosszú távon jelenleg jövedelmezőbb a tégla magyarországon, illetve ha szeretnéd eladni akkor a téglával egyszerűbb dolgod van. Esetleg hallgasd meg ezt is :
Kertrendezés, kerítés és hasonló "úri" dolgok szoktak először menni a levesbe építkezéskor :D és szerintem felesleges is azzal előre kalkulálni. Mi is újítunk, közmű fejlesztés, új villamos rendszer, óra, burkolás, betonozás, tetőcsere, de azt, hogy érdemben mikor tudunk hozzányúlni a kerthez, kerítéshez még nem látjuk. Az 5 éves tervben benne van, egyelőre saját erőböl nincs nagyon rá idő, szakembert megbízni pedig rengeteg pénz.
Az én személyes véleményem, ami közel sem biztos, hogy megállja a helyét az, hogy az anyagárak érdemben nem lesznek olcsóbbak, nem térnek vissza a tavalyi szintre, a munka viszont jövőre-jövő után vélhetően olcsóbb lesz.
Ezek fényében lehet nem is éri meg könnyűszerkezetest építeni, ha ekkora a bizonytalanság.
Tégla is szóba jöhet már. Kb: 57M ft-unk van, ebből kéne hogy kijöjjön egy netto 85-95 nm-es ház napelemmel, kertrendezéssel, kerítéssel, riasztóval, konyhabútorral.
Nem tudom mennyire naív elgondolás ez a jelenlegi helyzetet nézve...
Sajnos nem csak a faanyag napi áras. Sok ismerősöm, kollégám panaszkodik minden másra is, aki éppen felújít, vagy az építőiparban dolgozik. Gipszkarton is 2x annyi már, mint év elején, hungarocell szintén... Rézvezetékek ára is megduplázódott, de lehetne ezt sorolni napestig. :(
Nem irigylem azt, aki most építkezik, vagy felújít.
Sajnos a fából is hiány van világszinten, ez is húzza felfelé az árat. Kína és Amerika is sokat vásáról saját termelésén kívül, és terjed valami hülye gomba is, ami a fenyőt támadja - hát miért is ne lenne náluk is járvány -, emiatt a minőség, így a mennyiség is visszaesett.
A közeljövőben nem nagyon kell számítani konszolidációra, és valóban napi árak lesznek. Nem egyszerű, de a remény hal meg utoljára, ugye.
A környékbeli fatelepeken nem nagyon van fa, illetve napi árak vannak. Megnézed, fizetsz, viszed. Az, hogy nagyon drága más kérdés. Nekem 2 hete volt 187e, az én kalkulációm 100e volt számolva, így elég fájdalmas volt. Mi itt (velence) mindent helyi emberrekkel intéztünk, villany, víz, ács munka sok utánajárás, gyártói ajánlás alapján, pl felhívod a cserépgyártó helyi képviselőt, hogy mondjon embert / csapatot. Egyedül a kőműves-burkoló volt más városból. Legjobb ha érdeklődsz villamossági boltokban, tüzépeken, hogy kik a helyi jó szakemberek. Sajnos nincs sok, aki ügyes pedig egyelőre nagyon nem ér rás rendkívül drága.
Bár könnyűszerkezet topic, én azért utána járnék, hogy mennyit nyersz a könnyűszerkezettel és milyen kompromisszumok árán.
Ács ismerősöm 2 hete panaszkodott, hogy a tetőfa ára áv elején még 90 körül volt, most 210. Ennek tudatában kalkulálj azzal az árral, amit neked ide leírnak!
Gárdonyban vettünk egy 655 nm-es sík saroktelket. Szeretnénk egy netto 85-90 nm-es amerikai konyhás-nappalis, napelemekkel ellátott, könnyűszerkezetes házikót építtetni rá, olyan kivitelezővel aki rendelkezik a megfelelő tanúsítványokkal.
Egyelőre még nincs kivitelezőnk, most keressük (Szívesen fogadok ajánlásokat).
Szerintetek a tervezéstől a kulcsátadásig mennyiből jön ki egy ilyen ház?
Mi is acélvázas könnyűszerkezetes házban lakunk már lassan 3 éve (panelból költöztünk ki) és nagyon szeretjük. 100m2 fűtése (23-25 fok van a lakásban), padlófűtés, indukciós gázkazán, + meleg víz 5 főnek 14.000 Ft a téli hónapokban 3-5000 ft a fűtési szezonon kívül. Nyáron nem szereti a 36 fokokat, estére felmelegszik. De a 30-32 fokban simán elvagyunk. A nappaliban kell klímát kapcsolni (keleti-déli oldal) az gyorsan felmelegszik (+ott a konyha is). Hővisszanyerős szellőztető rendszer van.
6 hónap alatt kulcsrakészre csinálták (előtte 6 hónap volt a tervezés + 3-4 hónap az acélszerkezet legyártása).
Egy apróságot észrevettem, itt: https://royalpalaceokoshazak.hu/acelszerkezetes-haz-hatranyai/ Nem vagyok hőtechnikai szakember, de ez itt leírt U érték nem hinném, hogy a teljes falszerkezetre vonatkozik, inkább csak ügyesen megfogalmazva a legjobb hőszigetelő-képességű rétegre, tehát az "ultravékony hőszigetelő vakolat" értékére. Mert hát a falban lévő acél eleve nem annyira jó hőszigetelő. Cserébe jól vezeti a hőt, és bár nem erre készülünk, nem erre építkezünk, nem ez fordul elő legsűrűbben, de ha az acélvázas épület ég, akkor a vázszerkezet miatt jól fog égni másik ponton is. De mondom, ez szélsőséges eset.
Másik oldalon a teljes fal U értéke 0,09 W/m2K, az már talán hihetőbb is, ott a belső felület egy dupla gipszrost lemez.
Aki szereti az ilyet, az szerintem bátran vegye fel a kapcsolatot velük, ők biztosan pontosabban elmagyarázák, mint én.