Keresés

Részletes keresés

Arth_ur Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5648

Én áttenném 11-12-esbe.

Óvatosan bontva ki a gyökérzetet. Ha a 8-as cserépben nőtt gyökérlabda megmaradt egyben, akkor nagy baj nem történhet, az újonnan hozott gyökérzetet meg el lehet igazítani abban a kb. 2 centis zónában, és szerintem annyi hely és friss, jó föld jövő tavaszig megfelelő tápozással elég neki. Majd akkor jöhet egy 14-16-os, és két év múlva egy 18-20-as cserép.

Előzmény: HOL (5647)
HOL Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5647

 

Köszönöm a segítséget. Akkor szerinted, maradjon, ebbe a cserépbe vagy tegyem egy kissebbe? vagy már idén ne bolygassam. holnap megpróbálok képet is felrakni róla

Előzmény: Arth_ur (5643)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5646

Köszi ez nagyon hasznos volt én végigolvastam :-)

 

Viszont ha lehet szeretném ezt lefordítani az én példámra akinek két kis fája és pár megonja van

A leírás inkább nagyobb már termő fákra vonatkzott inkább úgy érzem

 

 

Most én egy hete vettem két különböző helyen -mint írtam- két kis fát egy viszonylag

nagyobbat és egy kisebbet. (A nagyobb sincs fél méteres)

 

Átültettem őket, de nem az itt leírt földbe hanem egyiket citrusoknak való virágföldbe

a másikat virágföld és kerti föld keverékébe.

 

A cserepek aljára minkét esetben raktam kavicsokat.

 

EZ kb egy másfél hete volt, most nem tudom érdemes-e megint átültetni a leírt

keverékbe én úgy érzem ez elég megterhelő lenne nekik.

 

Magoncoknak meg talán még nem szükséges.

TEhát az lenne a kérdésem, hogy jelen helyzetben ha hétvégén elkezdem a tápoldatozást, még mit tehetek ilyen szempontból értük, mit javasoltok.

 

A többieknek is köszi az eddigi válaszokat

Előzmény: jozso48 (5636)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5645

Ezt az izzadást úgy hívják, guttáció.

A levélcsúcson jelennek meg azok a cseppek reggelente akkor, ha jó passzban van a banán, azaz intenzíven nő, van bőségesen tápanyaga. A gyökérzet által a felvett tápanyaggal együtt feleslegben felvett vízet nyomja így ki a növény, csak ez olyan sok is lehet, hogy éjszaka a hűvösebb, párásabb levegőben ez nem mind párolog el, hanem a maradék reggelre cseppekben összegyűlik a levél csúcsán.

Előzmény: Yager001 (5639)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5644

Ez a Wuxal egy általános dolog?

 

TEhát nem úgy van, hogy pl direkt citrusoknak való változata is van, ha jól értettem.

 

 

És te tápoldatozás mellett használod?

Előzmény: sjohn (5641)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5643

Természetesen beindult, hisz bőven van tápanyaga.

De a vége az lesz, hogy a cserép szélén, alján besűrűsödnek majd a gyökerek, középen meg ott marad a szinte gyökértelen, üres földkupac, és akkor fogod vakarni a fejed, amikor a következő átültetést próbálnád csinálni.

Csak a természetes szituációba gondolj bele: egy fiatal fa normálisan nem magában nő, hanem a többi növény között kell "megverekednie" a földjéért, a tápanyagért, ezért ha szabad utat talál a gyökere, megy égnek-világnak, hogy minél több jusson neki, "lefoglalja" magának azt a területet.

Rövid távon ez működik a cserépben is, csak épp ott nincs konkurencia és ezért nincs is értelme, viszont így rosszabbul használja ki a földet.

Előzmény: HOL (5633)
niamano Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5642
Sziasztok!

Túl vagyunk a kalamondin első nálam történt hajtásán, és virágzásán, és azóta elkezdte sárgítani a rajtalevőket :)

És van sok kis duci pöttyöcske is a virágok helyén :) Remélem jól poroztam ezek szerint.

Tudom, nektek ez megszokott, de nekem hatalmas sikerélmény, hgy nem halt meg rögtön, hogy hajtott, kinyílt, hogy úgy fest termés is lesz :)



sjohn Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5641
Attól függetlenül , hogy én is használom az osmocote-ot , meg az alginitet , meg a wolldüngent is:A Wuxal Super tulajdonságai:

A Wuxal fontos tulajdonságai közé tartozik, hogy a növény számára optimális tápanyagfelvételt tesz lehetővé. Képes enyhíteni az időjárás okozta károkat azáltal, hogy megakadályozza a súlyos tápanyaghiányt. A kedvezőtlen időjárás ugyanis hátráltatja a tápanyagok felvételét és növényen belüli szállítást. A Wuxal szárazság idején is képes segíteni a gyökereknek a tápanyag felvételben. A Wuxal gondoskodik arról is, hogy a termés egészségesebb legyen, azáltal, hogy szabályozza a termés méretét és mennyiségét. A tápanyagok minél jobb hasznosulását a kelátképző mellett bioaktív anyagok is segítik. A Wuxal ott segít a növénynek - áttételesen a gyökereknek - ahol a legnagyobb szükség van rá. A levélen és az egyéb föld feletti részeken keresztül egyaránt hat, s így sikerül elérnie, hogy megfelelő legyen a tápanyag ellátottság, ezáltal a termés. A kezelés idejétől függetlenül a termés fogyasztható. Ezért állíthatjuk, hogy: a Wuxal ott hat ahol kell! TERMÉSZETESEN!

A Wuxal neve a német Wuchs (=növekedés) és Saltz (=só) szavak egyesítéséből keletkezett.

*

1963 - először jelenik meg a német piacon folyékony levéltrágya Wuxal név alatt
*

1974 - Wuxal Super megjelenése a magyar piacon. Aglukon szerződést köt Budapesti Vegyiművekkel, melynek értelmében az utóbbi készíti és forgalmazza a magyar piacon Wuxal Supert
*

1993 - Az eredeti német gyártmányú Wuxal Super forgalmazásának kezdete Magyarországon és a helyi gyártás leállítása. Importáló és forgalmazó: Schering AG
*

2003- Wuxal Super kizárólagos importőre: WuxImpex Kft.

És milyen érdekes , ezt is a híres német kertészek kisérletezték ki nem is 40 , de már 45 éve.
Előzmény: jozso48 (5636)
Yager001 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5640
Jozso...azért gondoltam, hogy szükséges lehet átültetni, mert a cserép tetején, a virágföldön megjelentek a gyökerek. Olyan mintha terjeszkedni próbálna....nézd meg lentebb a képeimet, ott láthatod a föld felszínét.
Előzmény: jozso48 (5638)
Yager001 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5639
Értelek Freddy. Akkor beszerzek egy Kaspót,és levágom a cserepet a citromfáról, és átültetem! Még utána olvasok, hogy milyen földkeveréket kapjon!

A Banánfát is megnézem majd, hogy szükséges e az átültetés! Viszont az elég brutálul hangzik, hogy "izzad a levele"
Én kb. 2 naponta locsolom, mindig nedves a földje, így már attól tartok, hogy kirohad! Ezek szerint nem kell félni? Lehet locsolni mint állat? :)
Előzmény: Freddy56 (5635)
jozso48 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5638

 Kedves Yager,édesanyádnak azért adnék igazat,mert az áttültetés nem lehet olyan

sürgős,hogy a virágzás közepén kellene megtenni.Az is igaz,hogy a citrom egy éven belül ,akár többször is virágozhat,föleg ha nem kötött.Viszont minden áttültetés jár

némi kockázattal,amit felesleges bevállalni.Várd meg amig a növényed nyugalmi

állapotba kerül.Álltalában a tél végén,mielőtt megindulnak célszerű áttültetni őket,

de nyáron is le szoktak lassulni a növekedésben és a virágzásban,ha feltétlen átt

akarod ültetni várd meg a nyugalmi időszakot.A levelek érettségi foka is jelzi a nyugalmi állapotot.Nyugi nem kell elsietni.

Előzmény: Yager001 (5632)
jozso48 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5637

 Freddy,neked banán ügyben látom van tapasztalatod,had tegyek hozzá annyit,

hogy a banán megfelelő körülmények között(hőfok,fényviszonyok)rendkívül gyor-san növekszik,mint írtad te is.Én azt szoktam mondani némi túlzással,hogy a ba-

nánt egyszerűen nem lehet túletetni,olyan nagy a tápanyagigénye és természetesen az ehhez szükséges mennyiségű víz is,mert csak így érjük el,hogy

két év alatt termőre forduljon,végülis ez a cél.A banánra kevésbbé jellemző az amit

a citrusokra írtál,mármint,hogy mindig csak egy mérettel nagyobb cserepet szabad

neki adni,ez ugyanis nagyon gyorsan beszövi új talaját.Háromszori áttültetéssel

és íntenzív táplálással el lehet érni,hogy egy 50-60 l-es edényben a törpebanánok

termést hozzanak.A nagyobb méretű banánokkal meg mi amatőrök úgysem boldo-

gulnánk,hely hiányában.

Előzmény: Freddy56 (5635)
jozso48 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5636

A növények tartása,nevelése nem egyszerű,de nem is olyan bonyolult mint azt sokan gondoljátok.Art urnak abban messze igaza van,hogy sok mindentől függ

kinek éppen mi válik be akár a talaj szerkezete,összetétele,akár a tápsó v.oldat

megválasztása vonatkozásában.Mondhatni ahány ház,annyi szokás.

Vannak azonban alapvető szabályok amit jó szem előtt tartani:

1.a tartóedény is sokféle lehet(kinek-kinek lehetősége szerint),de egy biztos,

ha nincs megfelelő méretű nyílás az edény alján és alul nem helyeztünk el némi

drén anyagot(az lehet törött cserép,kavics stb)akkor biztos,hogy előbb-utóbb

a pangó víz károsítja v. el is pusztítja a gyökereket,majd az egész növényt.

2.a talaj megválasztása is többféle lehet,de szerintem sem a savanyú,sem a

meszes talaj nem jó a citrusféléknek.Hosszútávon a semleges,nem túl kötött

szerkezetű talaj felel meg leginkább.Ezt több éves tapasztalattal a hátam mögött

ki merem jelenteni.Az általam javasolt keverék,amit valaki az előző hozzászólások

egyikében megemlített,még mindenkinek bevállt,aki eddig ezt választotta,én pedig

évek óta ezt használom és azóta minimális a veszteség és gyönyörűen fejlődnek

és teremnek is a növényeim.Több mint 40 féle citrust gondozok már jópár éve és

így bátran ajánlom másnak is.A nagyobb növényeket elégséges 3 évente áttültet-

ni ebbe a keverékbe,a kissebbeket nyilván gyakrabban.

3.A tápoldatozás dolgában is már többször mondtam véleményt és nem szivesen

ragadnék le egy tápcsodánál sem,de itt is jó tudni néhány alapszabályt.

A növények életkorának,a vegetációs időszaknak megfelelően célszerű megválasz-

tani a növények táplálását is.Van aki a Wuxalra esküszik(nem szeretném megbántani),de a wuxálból gyártanak kb 8 félét melyek összetétele természetesen

más és más.A lényeg ennél egyszerűbb:a fiatal növényeknek több nitrogénre van

szüksége mint azoknak amelyeket szeretnénk virágzásra,esetleg termésérlelésre

bírni.Viszont az sem mindegy mikor és mennyi tápoldatot adunk.Amennyire hasznos

tud lenne a megfelelő tápoldatozás,a helytelen alkalmazás árthat is a növényeknek.

Amikor erősen szorgalmaztam az Osmocote mütrágyákat,valaki azt írta:ez a lusta

kertészek részére készült,de szerintem legalább ilyen fontos a tapasztalatlanok

részére is.Miért?a nevében benne van:szabályozott tápanyagleadású műtrágya.

És azért az 5-6 hónapos hatástartamút szoktam ajánlani mert az pont elég a citrusoknak.A Volldüngert pedig azért szoktam ajánlani mert a német kertészek

már vagy 40 éve használják,talán nem véletlenül,és a gyümölcstermő dézsásoknak

tapasztalatom szerint kiváló:N-14,P-7,K-21,Mg-1 % és még egyébb összetevők,

vizben jól oldható és nem túl drága.

Bocs,hogy ilyen bő lére eresztettem mondandóm,de remélem lesz aki hasznát

veszi,akit untat az meg úgysem olvassa végig.Sok sikert,jó kertészkedést és

sok örömet a növényeitek kapcsán.

 

 

Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5635
Van egy hülye tulajdonsága, hogy előbb "kirohan vízszintesen" koppanásig a gyökérzet, és csak akkor kezdi nézni, hogy miből is élünk! Ha túl nagy a két átmérő közti különbség, akkor azt a területet nem használja ki, azaz az a rész feleslegesen került a cserépbe. (lehet, hogy egy kicsit elsőre ez bonyolult, de gondold végig, majd rájössz).
Szóval csak apródonként növeljük az életteret, hogy minden részt kihasználjon.
Ha arra vársz az átültetésnél, hogy ne virágozzon na citrom, akkor soha nem lesz átültetve! Virágzik tavasszal és ősszel is. Mindig van rajta kis citrom, nagy citrom, és pár hónap kivételével bimbó, virág.

A banánfáról: ha havonta 2-3-szor megkapja a tápot, meg rendszeresen öntözöd (akkor kap elegendő vizet, ha reggelente a levélen "izzadság cseppeket" találsz), akkor bizony évente akár kétszer is nagyobb edénybe kell tenni. Ha termést is szeretnél, akkor egy fél köbméteres edényben gondolkodj, ne kis cserépben.
Én múlt évben is és az idény is leválasztottam a sarjakat az átültetés folyamán a banánról, így az "öreg" ugyanabban az edényben elfért, de új földet kapott, ennek ellenére havonta 3-szor kapja a tápot.
Előzmény: Yager001 (5632)
cotykos Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5634

köszönöm a válaszokat

 

konkrétabb segítséget is fogok kérni ha éppen már az oltás előtt leszek.

 

HOL Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5633

sziasztok

 

akkor ezek szerint én elszúrtam az átültetést? mert a kis kb 8cm cserépből átültettem egy kb 18 cm-be a tuti keverékbe. De beindult és folyamatosan hozza az új leveleket.

 

Yager001 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5632
A banánfát miért kell átültetni? Egyébként a citromnak a gyökérzetét az álatalatok ajánlott módszerrel csak úgy tudom megnézni, hogy levágom a cserepet róla! Olyan masszívan benne van, hogy a törzsénél fogva hozta az ismerősöm.. :)

Miért fontos, hogy csak egy kcsivel legyen nagyobb az új cserép? Úgy gondoltam, hogy levágom róla a cserepet, és egy nagy kaspóba átrakom, a nélkül, hogy leszedném a régi földet! Ezután meg feltölteném az üres helyeket!

Viszont az eszembe sem jutott, hogy a banánfát átültessem! Egyenlőre folyamatosan hajt, és növekszik....Sőt!! A citromfa is haj....lásd a képeken! Anyukám azt mondja, hogy felejtsem el az átültetést, mert ki fogom nyírni őket !! :(
Majd akkor ha már nem virágzik a citrom..

Előzmény: Arth_ur (5619)
petya71 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5631
szia cotykos.én is csak kezdő vagyok,de talán az itt tanultakból ezekre tudok Neked válaszolni.magról nevelt fákat kora tavasztól nyár elejéig célszerű oltani,úgy,hogy az alany erőteljes nővekedésben legyen,a nemes rész pedig még ne induljon meg.legalább ceruza vastagságú legyen az alany(bár nekem sikerült vékonyabbra is oltanom).nem kell,hogy fajazonos legyen(lehet citrom,pomeló,narancs,grépfrút,stb. )az alany.a magról nevelt fa is lehet termő,de kicsi rá az esély,esetleg 10-12 éves korára virágozhat és ha hoz is gyümölcsöt akkor az nagyon satnya lesz.ha van még kérdésed és tudok rá válaszolni,akkor szívesen megteszem.remélem nem kapok ki ezért a mesterektől? :)))))))
Előzmény: cotykos (5628)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5630
Semmi gond!
Maszek-mailben akár meg is dumálhatunk egy hamarabbi találkozót is, nem kell várni jövő áprilisig.
Előzmény: Arth_ur (5626)
sjohn Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5629
Most .
Legalább ceruzavastagságú legyen.
Citrus legyen!
Nem jól tudod , csak legalább 10-15 év , és nem túl jó minőségű a termés.
Előzmény: cotykos (5628)
cotykos Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5628

sziasztok

körülbelül egy hete volt egy kérdésem, de nem tudom, hogy válaszolt e valaki. akérdésem az, hogy magról nevelt fákat milyen időszakban kell oltani? mennyire kell hogy fajazonos legyen? remélem jól tudom, hogy magról nevelt fáknál hiába várnék virágokat! szép napot

petya71 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5627
köszi szépen a választ...úgy látszik csak az enyém ilyen lusta :(.
Előzmény: ragusa (5615)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5626

Megint te voltál a gyorsabb, én meg a bőbeszédűbb. :)

A következő virágvásárkor össze kéne már hozni egy Szeged környéki topiktalálkozót: ha jól számolom, vagyunk itt 5-6-an a környékről.

Előzmény: Freddy56 (5623)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5625
Szia!
Majdnem ugyanazt tudom mondani, mint Art ur.
Nálam a két "öreg" 46 cm-es "belső" átmérőjű edényben van, magasságuk 140 ill. 160 cm, koruk 30 évnél több. (az egyikről részletfotót pár hsz-sal ezelőtt láthatsz, amikor a bimbózó ágról adtam hírt).
Az említett 5 év kicsit sok. Gondolom nem csak nem lett átültetve, de nem is kapott valami extra tápozást. (Évi5 topiktársunk ezt úgy oldja meg, hogy tavaszonként a fölső földréteget egy kicsit visszaszedi, fellazítja, és istállótrágyával "megküldi" a fáját.)
A talajt (értsd virágföldet, amit lehet kapni) én homokkal, tőzeggel keverem, így nem áll össze kőkeménnyé, meg a nedvességet is jobban tartja. A talajnak savas jellegűnek kell lennie, a meszest nem szereti a citrom. (ezért is jó a tőzeg, mert az savas irányba tolja el a pH értéket).
Előzmény: korrektek (5608)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5624

Szinte már a Balkánon, az ország legnaposabb részén.

 

Hát hűzni nem, de húzni igen ! :)

A cserép körbeütögetése után, ha viszonylag száraz a föld, elég könnyen elválik egy műanyag cserép falától. Ha mégsem, én egy tompa evőkéssel szoktam rásegíteni, hogy lejöjjön.

Ütögesd körbe ököllel oldalról apró, de határozott mozdulatokkal a cserepet még a földre téve, utána jön az erőgyakorlat: a törzset a tövénél markold meg, és emeld fel függőlegesen pár centit (ha térddel alátámasztod a könyököd, az jelentős energiamegtakarítás), majd a másik kezeddel felülről ütögesd a cserép peremét, és ha jól csináltad, a cserép lakoppan a földre, a növény meg gyökérlabdástól a tartó kezedben marad.

Felemelés előtt azért meg szoktam nézni, hogy a fácska törzse együtt mozog-e a földdel. Ha nem, akkor kockázatos a dolog, lehet, hogy nem elég erős és tömött a gyökérlabda ahhoz, hogy egyben kiemeld, de ha együtt mozog, biztos a siker.

Előzmény: Breki1 (5621)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5623
Itt Szeged és környéke a dél.
Jobbról-balról úgy közepes erőből megpaskolod a cserepet, és már engedi is, hogy kihúzással ellenőrizd a gyökereket.
Előzmény: Breki1 (5621)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5622

Hát egy fotó tényleg segítene a véleményalkotásban. Amíg nálam rutinosabb öreg rókák nem írnak, itt a véleményem:

 

A 80 centis magassága nem tűnik nagynak, ha az 50 centi a dézsa belső átmérője, akkor a föld térfogata biztosan nem kicsi neki. (Én egy 2 m-es narancsfát tartok ekkora cserépben, és nem kicsi neki. Idénre megint 1-2 tucat narancsot várok rajta, ha több lesz, akkor megritkítom, mert két éve a 3 tucat már túlterhelte a fát.)

 

Ettől függetlenül szinte biztos, hogy kiélte már a földjét, és nagyon ideje az átültetésnek. A levegőtlen, rossz vízgazdálkodású talajban csak szenvedni tud a fátok. Ilyen esetben viszont úgy kellene átültetni, hogy

- ha ritkás a gyökérzet a rossz földben, akkor leszeded róla a régi földet amennyire lehet (apránként, vízsugárral), és a megmentett gyökérzettel arányos méretű edénybe ülteted vissza jó földbe (receptet találsz itt, pár hsz-szel lejjebb), aztán majd kap fokozatosan nagyobb dézsát 1-2 évente,

- ha sűrű, tömött, de egészséges (fehéres) gyökérzetet találsz egy tömbben, akkor viszont gyökérmetszést kell csinálni, hogy legyen hely új földnek, új gyökérnek. Én úgy felét-harmadát vágnám le 3-4 cikkelyben a gyökérlabdának (hogy erős főgyökerek azért ne sérüljenek), és úgy ültetném vissza ugyanabba a dézsába, új, jó minőségű földdel kitöltve a levágott gyökérlabda helyét, és nem bolygatva a vágatlan részeket.

 

Ha a kődézsa nincs kifúrva (és nem is akarjátok kifúrni), azzal is segíthetsz a dolgon, hogy beleállítasz a dézsába egy 1-2 cm átmérőjű csövet (ebben majd tudod ellenőrizni, hogy meddig áll a víz az edény aljában), teszel egy kavics, vagy agyaggranulátum ágyat 3-4 cm vastagon a dézsa aljába (ez megelőzi, hogy az ide gyűlő fölös öntöző víztől gyors rothadás induljon a talajban), és így ülteted vissza a fát.

 

A hajtás metszésével én még várnék, addig amíg ki nem derül, hogy hogyan indul  újra növésnek a citromotok.

 

A teleltetési körülmények jók lehettek neki, de már legalább egy hónapja jobban érezné magát szabadban. Ha most teszitek ki, vigyázzatok, hogy árnyékos helyen szoktassátok 1-2 hétig a kinti fényhez, mert már nagyon éget a nap. Ha tavasszal időben kikerülnek, a citrusok kiválóan érzik magukat a tűző napon, és sokkal jobban fejlődnek, mint zárt helyen..

Előzmény: korrektek (5608)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5621

merre délen?

 

 

És olyan könnyen le tudjátok hűzni?

Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5620
De nagyon egy srófra jár az agyunk itt a délvidéken! ;)))
Előzmény: Freddy56 (5618)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5619

A banánt feltétlenül, a citromot valszeg elég rendszeresen tápozni ebben a szezonban.

 

Én egyszerűen úgy szoktam eldönteni, hogy át kell-e ültetni egy növényt, hogy "lehúzom a cipőjét": leveszem róla a cserepet, és látom, hogy a gyökérzet mennyire nőtte be a földlabdát. Ha már sok gyökér föld nélkül tekereg az alsó régióban körbe, bizosan eljött az átültetés ideje, ha nem, csak visszateszem további bolygatás nélkül ugyanabba a cserépbe.

Előzmény: Yager001 (5617)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!