Ezen a fórumon a citrusfélék és a banánfélék hazai neveléséről osztjuk meg egymással tapasztalatainkat. Bárki elmesélheti sikereit, de esetleges kudarcait is, hátha találunk közösen megoldást az utóbbiak kiküszöbölésére.
Kezdő citruskedvelőknek javasoljuk a http://quicktor57.fw.hu/ weblap Citrusnevelési útmutatójának alapos áttanulmányozását. Ebben átfogó ismeretekre lelnek az otthon nevelhető citrusfélékről, azok beszerzési forrásairól, az alapvető nevelési körülményekről és a gyakori hibákról, kártevőkről, növényvédelemről, a magoncok neveléséről.
A fóliáról annyit: Rozsdamentes acélvázas, 3x2 m és 2 magas. Oldalt 3-3 szúnyoghálós 40x40 cm ablak. az ajtó 1.2 m cipzáras, feltekerhető. Tavaly megunva a veteményezést, beültettem 4 tőke szőlőt. Kettő "csabagyöngye", egy "Belgrádi magvatlan, egy meg " simsson seedless" ez is magnélküli.
Itt volt a három nagy citrus, meg a magoncok, meg tízegynéhány dugvány, meg bolti Qmkvat, meg Limeqmkvat, meyer, stb. Ezek egy méter magasságban egy polcon laknak.
Kaptak Osmocote műtrágyát, a nagy melegek idején szinte naponta kaptak citromsavas vizet, hetente egyszer vasgélicot, a tavaszi szőlőpermetezéskor (bordói por-thiovt-mospilán) az összes citrust megpermeteztem.
Nagyon szépen túlélték a nyarat szép zöldek, egészségesek..
A Qmkvatok teremnek, virágoznak, most is van régi termés, új apróságok és virág is.
Inkább az érdekelt volna, hogy milyen a három új. A narancs már szép sárga, a nagy citrom is sárgul, a mandarin még zöld, 14 db van rajta, kicsi nagyobbak mint a ping-pong labda.
Megvárom a november eleji minuszokat, 3-4 napról jelzik, utána ismét kellemes időt írnak. (Időkép).
Ha baj lenne, (nagyobb mínuszok jönnek, tudok fűteni rájuk), ha még nagyobb hidegek jönnek, beviszem a telelőbe, ott a kinti mínusz 25-18 fokok m idején 0-+2 fok van, 8 órás fényritmussal,
A múlt héten szép idő volt, megpermeteztem az összeset gazdaboltból való pumpás rovarortóval, a sveetiken az új hajtásokon megjelent valami apró fekete kártevő, de elpusztultak.
Hogy mikor érnek? ahány ház annyi szokás, kora tavaszi virágzás esetén, fajtától függően akár késő ősszel, tél elején, de ez a ritka, második futamban február környékén és végül a tavasz elején.
Miért nem virágoznak? Nem a tartással van baj,(bár egész évben fóliában tartásnem tudom hogy hat a virágzásra, például levegő is sokat számít) még nem jött el az ideje, majd jövőre például.
Oltásra nagy könyvek szerint legjobb a már virágzott, termett fáról vágott oltó vessző.
És végül nagyon nem mindegy, hogy az alanynak szánt magonc, milyen fajta.
Nem igazán értek hozzá, de az ültetőföldbe én tettem volna egy kicsi homokot (lazítás miatt), agyagot (tápanyagok miatt) és legfőképp érett szerves trágyát. A bolti túlárazott citrusföldek és tőzegek nagyon hamar kimerülnek, legkésőbb 1 éven belül, ezért kéne bele érett trágya is. Remélem nem írtam hülyeséget.
Nyugodtan oltsál belőlük, ezek az oltványok mind jó minőségű nemes fajták, érdemes szaporítani őket.
Még a nyár elején kaptam a lányomtól az alábbi képeken látható citrusokat.
Gondolom ismered ezeket a fajtákat, a neten elég szűkszavú ismereteket szereztem.
A kérdésem az, hogy mikor érnek, miért nem virágoznak, érdemes-e tavasszal oltani belőlük. Van 12 tő szép erős magoncom, azokba gondolom, ami a legjobb. Amikor megkaptam, aznap átültettem citrusföld és savanyú tőzeg keverékbe, a nyáron sűrűn kellett locsolni, citromsavas vizzel. Kaptak kétszer vasgálicot. Egész idő alatt, most is fóliában vannak. Ha jönnek a nagyobb mínuszok, van teleltetőmm, ahol 8 órás fényritmusban pihennek.
Köszi! Főleg a hajtás vékonysága, fiatalsága miatt vagyok pesszimista, nem is annyira az ősz miatt. Az csak hab a tortán. De mindegy, ez úgyis csak kísérlet lesz.
Leveleket vágd el félbe. Ne legyen annyi zöld felület. Steril földbe (érdemes gombaölőzni, vagy tőzeges-perlites-homokos, sovány keveréket használni, amibe kevés szerves anyagot tartamazó föld kerül) beleteheted.
Éppen csak nedvesnek kell lenni a közegnek. És nylonnal, vagy más átlátszó búrával le kell fedni a párásítás miatt. Viszont néha ki is kell szellőztetni Tehát lehet valami kis rést hagyni.
Esetleg hormonpor (lágyszárúakhoz való) még segíthet. Bár egy kísérlethez nem éri meg venni.
Esély van, de nem ideális télen dugványozni...:)
És a narancs nem túl vitális saját gyökéren. 90+ %-ban oltott. Úgy produktívabb.
Én is attól a kertészettől rendeltem pár citrusfát. Van, amelyik alacsony, van, amelyik magas törzsre oltott.
Melyiknek mi az előnye és mi a hátránya?
Rendelésnél a fotók alapján nekem inkább a magas törzsre oltottak voltak a szimpatikusak, de amikor megjöttek a növények, az alacsony törzsűek tetszettek jobban, mert vastagabb volt a törzsük és masszívabb volt az egész növény. A magas törzsűek törzse elég vékony, alig tudta megtartani a koronát. Persze ez biztos javulni fog később, gondolom majd megvastagszik.
Az alacsony törzsnek még annyi előnye lehet, hogy lentebb kezd el teremni, így bokrosan talán többet is fog?
A vastagság szinte mindegy, a lényeg, hogy ez, vagyis az alanyod éppen növekedési ciklusban legyen (ez fontos!), a nemes meg még nyugvóban. És ha ékoltás, vagy olyan módszer, ami mindkét oldali részen érintkezik, akkor a két ágnak egyforma átmérőjűnek kell lenni.
Üdv mindenkinek! Szeretnék segítséget kérni! Kaptam a nyáron egy magról keltetett citromfát, egy kb 30 cm es vessző igazából! Nos mióta hozzám került nőtt még annyit! tehát most van egy kb 70 cm es vesszőm szép nagy zöld levelekkel! Kérdésem, mikor lehet oltani? Azt tudom h február vége de maga a növénynek mennyi idősnek vagy h milyen vastagnak kell lennie? Köszönöm!
És nem kint szabadban, hanem teleltetőben a citrusokkal. Minimum 8 fok lehet ott. Olyan körül kapcsol be a fűtés.
Teljesen jól érzik magukat. 3 tő van. Talán idén már teremnek.
Irodalom szerint 2 fokot alatt is bírhatnák.
A rendes papaja a Carica Papajával voltak gondjaim. 8 foknál. Azt szobanövény lesz télen. Vagy beviszem munkahelyre, ott talán találok világosabb 15-20 fokos részt...
Bár nincs télálló banánom, de szerintem az a télen elhalt (elfagyott akár enyhe tél esetén is) szövetek természetes lebomlása. Ami meg csak a jó idő előrehaladtával tud elindulni, lévén az ott szerepet játszó enzimek és lebontó szervezeteknek meg van egy minimum elvárása a hőmérsékletre.
Én egy papajával jártam meg most télen. Ősszel szereztem be egy törpésített, önporzós fajtát és betettem a teleltetőbe a hegyi papaják mellé. Pedig mondta az eladó, hogy azért ez nem bír annyit.
Igaza lett. A törzsecske felénél a tél közepén a 8-10 fok ellenére elkezdett elhalni.
Szerencsére észrevettem, és úgy néz ki menthető lett. Szobai szárazkúra után már megindultak alul a hajtások. a tetejét meg megpróbálom gyökerezésre bírni. Az még nem biztos, hogy összejön...