Keresés

Részletes keresés

remete004 Creative Commons License 5 perce 0 0 153869

Köszönöm, megértettem! Sose gondoltam, hogy a szesz mellé nem jön le víz is. :) Csak azt gondoltam, hogy a metanol jobban az lejön az elején. De nem.:):)

Előzmény: Jocó0423 (153863)
remete004 Creative Commons License 15 perce 0 0 153868

Na, utánanéztem a dolognak! Ezt írják, amit mondsz. Nem egészen úgy, ahogy írtad, de a lényeg az, hogy nehezen szétválasztható a főzés alatt. ELFOGADOM!  Azt, hogy miért, azt is sejteni vélem.

Igaz, hogy kb. egyszerre jönnek le, ebben igazad volt, mert megértettem. Köszönöm az eddigieket!

Előzmény: cloaked (153861)
endrepp Creative Commons License 20 perce 0 0 153867

Nem, teljesen mást mondunk. :) Jolida a sajtkészítést egy lépésre egyszerűsítette, az oltóenzim adagolásra, ettől még nem lesz semmilyen luk.

Előzmény: Jocó0423 (153866)
Jocó0423 Creative Commons License 20 perce 0 0 153866

Igazából mindketten ugyanazt mondjátok :))))

Előzmény: endrepp (153864)
endrepp Creative Commons License 30 perce 0 0 153865
Előzmény: Jolida (153859)
endrepp Creative Commons License 30 perce 0 0 153864

Ez így nem igaz. A kenyér az élesztő kultúrától fújódik fel, a sajtban lévő buborékok az érlelés során keletkeznek, a buborékok külön technológiai fogás eredménye, ami régebben valószínűleg a tökéletlen folyamat hozott létre, ma tudatosan szabályozott, de akár el is hagyható.

A sajtkészítés elején, amikor a savót leöntik a masszáról, egy kevés tejsavat minden sajtnál hagynak az elegyben, fajtától függően többet-vagy kevesebbet. Az ementálinál a maradék feldolgozása egy Propionibacterium shermanii nevű baktériumfajra vár. Ez a tejsavat két egyszerűbb szerkezetű savra, propionsavra és ecetsavra bontja. Minden egyes tejsav molekula átalakulásánál egy-egy szén-dioxid és víz molekula is keletkezik. Ennek a szén-dioxidnak egy része felhalmozódik a sajtban és egymástól néhány cm távolságban jellegzetes nagy lyukak alakulnak ki. Az ementáliban az üregek össztérfogata elérheti a teljes térfogat 20%-át is. Az érlelés 6-8 hétig tart, 25-27 fokos hőmérséklet mellett.

Előzmény: Jolida (153859)
Jocó0423 Creative Commons License 45 perce 0 0 153863

Ebbe a csapdába én is belesétáltam de ha végig gondolod belátod, hogy nincs így. (pontosabban nem egészen van így)

Ha ez igaz lenne akkor először tisztán lejönne a metanol 100%-ban, Aztán az etanol 100%-osan és a végén a víz.

Ezt tapasztalod? Nem? Miért nem? Na ide kell egy kis kémia :) egy keverék nem úgy desztillálódik mint ahogy ideális esetben kéne.

Amikor aláfűtesz tisztázáskor és figyeled a gőztér hőmérsékletét 74 fok környékén szépen elindul a csepegés. Azonban ha méred közben az alkoholfokot, az nem lesz 80°-nál több. Tehát jön át a víz is. Érdekes, nem?

Sajnos a lepárlásnál csak dúsítani tudunk az alkoholon, nem tudjuk 100%-ban kivenni. így van ez a metanollal is.

Ami pozitívum, ezért van pálinkánk és nem tiszta szeszünk :))

Előzmény: remete004 (153856)
remete004 Creative Commons License 45 perce 0 0 153862

Én sajnos nem tudok elméletben sokat. Pontosan ezért kérdezgetek itt. Kémiából meg nagyon gyenge voltam. Én azt gondolom, ha a két anyag ennyire különbözik a forráspont tekintetében, akkor ami hamarabb kezd intenzíven párologni, az előbb jön le. Ha nem így van, akkor azt szeretném tudni, hogy ez miért van így. Azt, meg amikor az elméletet nem igazolja a gyakorlat, ott valami nincs rendben. 

Előzmény: Sabadabada (153858)
cloaked Creative Commons License 45 perce 0 1 153861

Hogy a metil-alkohol a forráspontja miatt hamarabb jön, az elméletnek sem jó.

A forráspont nem azt jelenti, hogy a metanolmolekulák 64,7 °C-on automatikusan a mennybe mennek, hanem hogy a tiszta metanol ott fog felforrni. A cefre, alszesz főzésekor viszont illékonyság szerint dúsulnak az összetevők, és csak a deflegmációnál/rektifikációnál van több-kevesebb jelentősége a forráspontnak. A metanol és az etanol illékonysága pedig véletlenül azonos.

Az ouzóban lévő ánizsolaj fő aromaanyagának 243 °C a forráspontja. Akarsz tippelni, hogy mikor kezd csordogálni? Rögtön a főzés elején.

vandox4 Creative Commons License 45 perce 0 0 153860

Igazad van, vannak hiányosságaim kémiából, de az alábbi anyagok forráspontját ismerem.

De a pálinkafőzés nem csak a forráspontról szól, hanem az illékonyságról is. Ha csak a forráspontról

szólna, akkor víz sem kerülne bele, igaz?

Jolida Creative Commons License 1 órája 0 0 153859

Biztos, hogy nem igaz. :-)

Nagyüzemi körülmények közt oltóenzim adagolás nélkül (pasztőrözött tej esetében még előtte tejsavbaktérium kultúrá/ka/t is adnak hozzá) nem igen készül sajt.

Erjedési lyuk= baktériumok által termelt CO2 buborék.

Ennek semmi köze a higiéniához.

Épp úgy nincs, mint a kisüzemi termelésben sem "elsődleges" a tej "szennyezése", van abban -jó tej esetén- épp elég baktérium kultúra.

Előzmény: endrepp (153854)
Sabadabada Creative Commons License 1,5 órája 0 0 153858

Laborkörülmények közt talán el tudod válsztani, pálinkafőzés közben biztos hogy nem.

Szép dolog az elméleti tudás, de a gyakorlat mást mutat.

remete004 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 153857

Érdekeset mondsz. Mivel ez EP sincs kiöntve, meg az UP sem, hanem újrafőzve, ezért nem cáfolom,

hogy csak jobb lehet elszedni a fejet és a farkat és még finomítani. Ez a cefre minőségétől nagyban függ, mennyire "életbevágó". Itt persze már a finomítás finomításáról van szó az én értelmezésemben.

Előzmény: endrepp (153853)
remete004 Creative Commons License 2 órája -2 0 153856

Azért vannak ott a kémiában hiányosságok is, amit nem vettem figyelembe a határozottságod miatt!

Metanol/Forráspont64,7 °C     Etanol/Forráspont78,37 °C

Na ebből talán le tudod vonni azt, hogy lepárlás közben melyik kezd csordogálni előbb.

Előzmény: vandox4 (153852)
remete004 Creative Commons License 2 órája 0 0 153855

Köszönöm! Ez már meggyőző! Látom, a kémiában fényévekkel előttem jársz. Minden esetre a 

"(etil-acetát, acet-aldehid, stb)." sem  olyan odavaló dolog. A metilalkohol meg, hogy együtt jön le az etillel elfogadom, hogy így van. Ott tévedtem. A mérgező anyagok miatt szedtem el az elejét.

Mivel a metilalkohol az, ezért gondoltam tévesen, hogy erről van szó. Bocsánat!

Előzmény: vandox4 (153852)
endrepp Creative Commons License 2 órája 0 2 153854

Pontosan, mint a sztori a holland sajtokról, az üzem átépítése után olyan tiszta lett, hogy eltűntek a lukak a sajtból, nem volt mit tenni, adagolni kellett bele a koszt. Biztos nem igaz ebben a formában, de legalább elég naiv. :)

Előzmény: Jocó0423 (153841)
endrepp Creative Commons License 2 órája 0 2 153853

Az első főzés az alkohol kinyeréséről szól, a második az elválasztásról, nem kell kitalálni és nem szokás alapú, ez egy szakma, meg kell tanulni az alapokat akkor is, ha hobbi szinten műveli valaki. Az EP undorító, az up gusztustalan, a pálinka az élvezhető ízekről szól, az esztétikáról, nem a hidegrázásról, a borzongásról, a kutyaharapásról, mindent el kell választani tőle, ami nem bele való. :)

Előzmény: remete004 (153850)
vandox4 Creative Commons License 2 órája 0 2 153852

Az, hogy te minden elejéből elveszel egy kicsit, az a te dolgod. Mi nem így csináljuk, de majd egyszer kivesézzük,

aztán lehet majd te is meggondolod magad. Az előpárlatban nem a metil dúsul fel, hanem egyébb nemkivánatos anyagok

(etil-acetát, acet-aldehid, stb).

A metilalkohol nem választható el az etilalkoholtól. Finomítás alatt eggyütt jön. Határérték szabályozza a mennyiségét.

Fogyasztás során a nagy mennyiségű etil az orvosság a kis metilre. A normális házi pálinka nem mérgezhet!

Előzmény: remete004 (153850)
remete004 Creative Commons License 2 órája 0 0 153851

Alább leírtam miért veszem el. (hogy legyen az ablakmosóba mit tenni:):)) De, kíváncsi vagyok a te indoklásodra. Sőt, mindenki okulására mond el. Attól, hogy én egy makacs idióta vagyok esetleg,

attól te ne vedd zokon, mert ez az én bajom. :):)

Előzmény: körte51 (153849)
remete004 Creative Commons License 2 órája -3 0 153850

Értem, és elfogadom amit mondsz az ízről például. Annál is inkább, hogy én is ezt mondtam a középpárlat ízben intenzívebb mivoltáról. 

"enyhén mérgező anyagok is feldúsulhatnak az előpárlatban,"     Ezt evidenciának tartom és ezért veszem el minden újratöltés elejét. Ugyanis a metilalkohol hamarabb párolog tudomásom szerint.

Viszont, ha az elő párlatban hagyjuk, akkor az a finomításnál is ugyanezt teszi. Tehát, ha folyamatosan elszeded a metilalkohol tartalmú anyagot, akkor jobb a végeredmény. Jobban közelítünk az etilalkohol tartalommal a nullához, amit soha nem lehet elérni. Én így látom.

Előzmény: cloaked (153847)
körte51 Creative Commons License 2 órája 0 0 153849

Csírájában és gyorsan el kell halgattatni ezt a buta beszédet.

"Na, én minden üst újratöltésénél el vettem és el is fogom venni az elejét ( ez a berendezés méretétől függően deciben mérhető nagyságrend)! Mindenki másként csinálja" 

Nincs neked itt mit tanulni, úgyis elveszed az elejét, bármivel is bizonyítanám az ellenkezőjét!

Előzmény: remete004 (153846)
remete004 Creative Commons License 2 órája -1 0 153848

Elfogadom, amit mondsz. Én a környezetemben nem hallottam evvel kapcsolatosan balesetről.

Attól még lehetett. Én maradok a hagyományos módszernél. (ez az olcsóbb és van hozzá annyi érzékem, amivel boldogulok remélem.) Persze tudom, hogy a méregetés pontosabb. De nekem tetszik az autentikust idéző megoldás is.

Előzmény: vandox4 (153844)
cloaked Creative Commons License 2 órája 0 1 153847

Az íze-érzete indokolja. Elő- és utópárlat az, ami a pálinkába beleengedve rontana a pálinka ízén, érzetén. Ez indokolja az elvételüket, sőt: ez dönti el, hogy egy adott frakció az elő/utópárlat-e. Ezért persze a leendő fogyasztó ízlése szerint is változhat.

Persze a cefre minőségétől függően enyhén mérgező anyagok is feldúsulhatnak az előpárlatban, de az ilyen frakciók garantáltan rontják a pálinka ízét is.

Előzmény: remete004 (153846)
remete004 Creative Commons License 3 órája -1 0 153846

Látom azért a fejlődés ellenére is vannak különböző elképzelések. Na, én minden üst újratöltésénél el vettem és el is fogom venni az elejét ( ez a berendezés méretétől függően deciben mérhető nagyságrend)! Mindenki másként csinálja. Azért kérdeztem a profikat, mert mindenkor lehet tanulni az okos dolgokból. Amit meg nem annak tartunk azt mellőzzük. 

Például egy elő párlat ízben mennyiben tér el egy középpárlattól? Azt értem, hogy erősebb, de ha felhígítjuk (vízzel) akkor mi a különbség? (esetleg az alkoholrész tisztább, mert egyes ízanyagok

később párolognak) Vagy mi indokolja az elkülönítést a középpárlattól?

Előzmény: Jocó0423 (153843)
vandox4 Creative Commons License 3 órája 0 1 153845

Ne is mond... csak halkan jegyzem meg, hogy szerintem a gyümölcsöt sem mosta meg.:))

Előzmény: Jocó0423 (153841)
vandox4 Creative Commons License 3 órája 0 1 153844

Nem vagyok profi. Nincs kavargatás, csak lett neve egy-két dolognak.

Palástra már nem löttyintünk, mert balesetveszélyes. Értékek alapján tudunk öszzehasonlítani.

Vagy másra gondoltál?

Előzmény: remete004 (153840)
Jocó0423 Creative Commons License 3 órája 0 1 153843

A te módszered óta kicsit haladt a világ :)

Egyrészt nem az első főzésnél vesszük el a rézelejét, hanem a finomításnál.

Másrészt használunk általában epruvettát és abban alkohol fokmérőt.

Az alszesznél 0-10°ig engedjük a lét.

Finomitáskor van rézelő ami kidobandó, majd előpárlat aminek a mennyisége kóstolással dől el.

Majd jön a hasznos középpárlat és a végén az utópárlat. Ezek erősen berendezés függőek.

Előzmény: remete004 (153840)
vandox4 Creative Commons License 4 órája 0 0 153842

Kezdő cefréző, nézzük el neki:)!

Előzmény: endrepp (153838)
Jocó0423 Creative Commons License 4 órája 0 0 153841

Mindenesetre a teljes megcsúfolása annak amit idáig tanultunk a cefrézésről :)

Előzmény: beetee (153837)
remete004 Creative Commons License 4 órája -1 0 153840

A profikat kérdezem! Mi ez a kavargatás az EP az UP és a KP tal? Valaha én szőlő borból csináltam a párlatot. Egy aránylag jó berendezéssel. Kóracél üst a többi réz. A hűtés dobhűtővel. Akkor én sosem bonyolítottam. Az első főzés beindításánál a rézelejéből többet, majd amikor már a szesz átmarta a rézoxidot, utána kicsit kevesebbet elvettem. (az ment az autó ablakmosóba.)Utána főztem addig, amíg a palástra löttyintve meggyulladt az anyag. Ezt mind egybe öntve finomítottam (lefőztem még egyszer) A finomított anyagot állítottam be 50%-ra. Ennyi! Szerintem jó anyag lett. Még az is azt mondta, (sőt azzal macerált, hogy adjam el neki) aki nagyban foglalkozott vele.

Ezt az olajleszedést egy vattapamacs megoldotta, amit egy tölcsérbe tettem a kifolyáshoz. De ebben nem is vettem észre olajat. Csak így láttam az öregebbektől.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!