Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129566

 

Az ozmózis jelenség miatt a gyümölcs cefrét nem szerencsés vízzel hígítani fermentáció alatt. 

 

 

Miért is?

Előzmény: Törölt nick (129562)
Amphenol Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129565

Vasbicikli !

 

:-)   Tessék a fórumot olvasni :-)

 

124848  hsz-em :

 

Én például ajánlom a következőt : az edény peremét tisztítsd le , kicsit finom polírpapírral dörzsöld meg , zsírtalanítsd , majd finoman sziloplaszttal alaposan rajzold körbe .  A fedő idepasszoló részét széles fólia

ragasztószalaggal ( cellux ) ragaszd körbe  ( ragasztó felület a fedőn , alul a sima nem ragadós ) .

 

Illeszd a helyére finoman terheld le , vagy húzd meg gyengén a csavarokat ,( kb 3-4 mm  legyen a ragsztó réteg , nem baj ha kifolyik , majd ollóval levágod ha megköt .

 

Pár nap múlva a tetőt leveszed , a cellux nem tapad a sziloplasztra , viszont az edény peremén ott marad .

 

A celluxot a fedőről letéped , fedő a helyére lehet főzni ....

 

Régi faablakokat szoktak így házilag szigetelni .

 

AMp

 

Előzmény: vasbicikli (129558)
Amphenol Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129564

Vizezett cefre ...saját tapasztalat :

 

Pépesre darált alma .

 

Víz nélkül , illetve kevés vízzel : Erős magíz jellegű íz a kész párlatban  ( SM:  így utólag igazad van , nem a darált mag miatt alakult , ki de arra rendkívül hasonlít . )

 

Sok vízzel ( 80 liter alma pép + 15-20 liter víz   ( ugyan annyi - 100 literre 3 kg napfény ) eltűnt a mellék íz .

 

Régebben eleve vízzel készült a cefrém , répaszeletelő után annyi vízzel felöntve ami ellepi ....ezzel sem volt gond ....

 

AMp

 

 

Előzmény: Kaqkk10.1 (129559)
bujukcekmece Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129563

Vagy féreg, vagy gutaütés. A beteg kérget maradéktalanul el kell távolítani! Amúgy ez tipikus féreg, meg fogod látni a rágást. Drótkefe, éles kés oltóviasz...

Előzmény: Törölt nick (129471)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 2 129562

Béláim az úrban!

 

,, Az egyszerű szakaszos desztillációt általában nem túl szigorú minőségi követelmények és/vagy előtisztítás esetén alkalmazzák."

Ezért főzünk két lékcsőben.

 

egylépcsős rektifikálás

 

,, Ne felejtse el, hogy a tányérok, illetve töltetek feladata a két fázis, a folyadék és a pára intenzív érintkeztetése!"

 

forrás:VEGYIPARI MŰVELETEK II. Anyagátadó műveletek és kémiai reaktorok

 

 

Az ozmózis jelenség miatt a gyümölcs cefrét nem szerencsés vízzel hígítani fermentáció alatt. 

 

 

 

 

Előzmény: Kaqkk10.1 (129559)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129561

Igen, "megcsodáltam"..

Előzmény: rézműves1 (129557)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129560

Hány literes ez a főző?

Előzmény: rézműves1 (129543)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.10.25 -2 5 129559

:)

Üdvözlet a kollégáknak,

 

szerintem részben felületesek az elméleti alapok, valamilyen szinten mindenkinek van egy kis igaza.

Jól látszik, hogy keveredik, az egyszerű szakaszos desztilláció, a folyamatos egyensúlyi desztilláció illetve szakaszos rektifikáció művelet és nevezék- tana pedig mindegyik a egymással elegyedő biner rendszerek folyadék és gőz egyensúlyáról szól, ha mélységeiben szeretnétek érteni a témát akkor feltétlenül el kell sajátítani a linkelt irodalom 1.3 fejezetét.

http://oszkdk.oszk.hu/storage/00/00/59/33/dd/1/simandi_animaciok_nelkul.pdf

Rektifikálás nem csak tányéros oszlopon, kivitelezhető, hanem rendezett(spirál, pall töltett etc) vagy rendezetlen(raschig gyűrű) töltetű oszlopon is.

Nem kell, hogy a felfelé szálló illékonyabb komponens átbugyborékoljon a nem illékonyabb komponens lefelé csorgó párlatán elég az ha azon a szinten(h) egyensúlyban vannak egymással .

Maga a páracső is deflegmátor  illetve rektifikáló torony egyben ha infinitezimálisan kis méretben vizsgáljuk.

A páracső belső falának tetején lekondenzálódó folyadék az illó komponensben mindig gazdagabb mint az alján lekondenzálódó ez a rektifikálás alapja , ha abba tekersz egy nagy felületű spirált akkor akkor még jobban lesz az elválasztás ha megoldod , hogy 15 centinként meg tudod csapolni és el tudod vezetni akkor az már rektifikáló oszlop (elméleti tányérokkal) , ha ezt tányérokon keresztül valósítod meg akkor tányéros rektifikáló oszlopot kapsz.

A deflegmátor jellege meg abban nyilvánul meg , hogy az alja teteje nem egyforma hőmérsékletű, a belső felületén folyamatosan csapódik le az illékony és a nem illékony komponens ennek aránya, a hőmérséklettől azaz az üsttől való távolságtól függ és ez igaz a spirálra is így az is deflegmátor.

 

Szorgosan olvasgatom a fórumot de egyenlőre nem találtam leírást arról cukor cukormentes témában, mi történik akkor , ha jelentős mennyiségű 15-30 m/m% vizet adok a cefréhez induláskor és úgy cukrozom 2-4 százalékban. eddig nekem kedvezőek a tapasztalataim de érdekelne mások véleménye iránymutatása is , vegyipari megközelítés   szerint hígabb anyalúgból jobb párlatot lehet desztillálni , illetve maga az anyalúg(cefre) is jobb lehet , alkoholra aromára minőségre szerintem többet ad kedvezőbb , az így végzett desztilláció mintha nem vizezném és úgy cukroznám természetesen  használok enzimeket élesztőt tápsót és savat ha az szükséges.

 

köszönettel,

K

 

 

Előzmény: mili70 (129155)
vasbicikli Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129558

Üdv a csapatnak, rég jártam erre!
Bosszúság ért, szeretném megértő társakkal megosztani :)

 

Negyedik szezon után úgy döntöttem, hogy felújítom a főzőm fedelének a tömítését. Török fazékból készült a főző, átlátszó szilikon fugázóval volt tömítve, már elkezdett itt-ott leválni, beillesztéskor felgyűrődött, szóval ideje volt a cserének.

A fedőt lepucoltam fémtisztára, körbenyomtam szilóval. A fazék peremét bekentem vazelinnel jó alaposan, ahogy kell, és összeborítottam. Pár nap után szedném szét, hát összegyógyult. Szentségelés, feszegetés, drótkefézés, ismétlés. Másodjára vazelin helyett disznózsír formaleválasztó, ha lehet, még vastagabban kenve.

Megint összeragadt, pedig 4 éve is ugyanígy csináltam. Nem értem, hogy mi változhatott.

Nekiállok megint levakarni, és az a tervem, hogy harmadjára folpackkal vonom be a fazék peremét. Remélem hogy sikerül végre, ott áll 100 liter almacefrém főzésre várva.

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129557

Látom te is megcsodáltad a "zöldséges kínálatot"...

Előzmény: tanca1 (129555)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129556

Ha nem rontod el, akkor nagyon "erős" ize lesz, ha lecsavarod a kupakat, egyből tudni fogja mindenki, hogy mit bontottál ki. Különlegességnek jó, de egy barack nyomába sosem érhet.

Előzmény: Lajos Szemes (129497)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129555

Előzmény: rézműves1 (129543)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129554

Persze tudom hogy, szinte mindegyik - nem hiteles fokoló - csalhat valamennyi fokot. Csak azt volna jó tudni hogy melyikhez viszonyítsak.

Előzmény: kezman46 (129552)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129553

Nem a fokolóért sajnálom a 3000 Ft-t, hanem a postára.

Mondjuk az ízlés dolgában igazad van.

Előzmény: zsuzska60 (129551)
kezman46 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129552

Én is új fokolóra kényszerültem tavaly, a régi aljába elszabadultak a sörétek, nem biztonságos, vettem újat, 0-100 -ig skálázott volt, na ez is csal, kb 3 fokot mármint a régihez képest, rászámolok, idén már egész jól ment, nem kell ebből olyan nagy ügyet csinálni, :-)

Előzmény: Törölt nick (129550)
zsuzska60 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129551

Gondolj csak bele, hogy mennyire törékeny árut veszel, persze, hogy drága a postázás!

Pecával ellentétben az a véleményem, hogy mivel magadnak főzöl, jó az a tájékoztató jellegű fokoló is. Úgyis az számít, hogy neked mennyire ízlik a végtermék.

Keress a közeledben mezőgazdasági boltot, ott találsz 1000-1500 között is fokolót.

Előzmény: Törölt nick (129550)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129550

Személyesen vásárolsz a Fehér Kft.nél, vagy megrendeled postai úton? Úgy láttam, ha postai úton rendelem meg, akkor a kb. 3000 Ft-s szeszfokoló kiszállítása ugyan annyiba kerül, mint az ára. 

Előzmény: peca_matyi (129534)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129549

Nem tudom, igyekszem végére járni a titoknak.

Előzmény: cloaked (129536)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129548

Köszi az ötletet. Lehet hogy véletlen a de régi fokolóm az hosszabb, mint amit mostanában vettem. Még nem csináltam meg az újabb próbát a bontatlan itallal nem volt rá időm, talán ma.

Előzmény: peca_matyi (129534)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129547

                                                            vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (129513)
Jolida Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129546

... vagy nem ért le eléggé és odakapott.

Előzmény: rézműves1 (129544)
endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129545

Megbarkácsolták, mert nem kavart eléggé...nem győzte a sok jó szekszárdi törkölyt..:)

(még a KO anyag minősége is más)

 

Előzmény: rézműves1 (129543)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129544

Hazafelé gondolkoztam ezen a lapáton, mert nekem úgy tűnt, hogy nem ez volt az eredeti állapot. Ezeket a toldatokat mintha később biggyeztették volna hozzá. Lehet, hogy nem kavart elég jól?...

Előzmény: rézműves1 (129543)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129543

Én ezeket már csak kifelé jövet láttam meg, azon a kínáló karzaton, mert a nagyobbik üstnél éppen ment a főzés és engem inkább ez érdekelt, meg a hozzá tartozó kompjuterizált automatika, amivel akkor kezdtem csak ismerkedni...az ottani kisebb üst pedig éppen üres volt és a sisakja olyan volt, mint egy

 

nehézbúvár feje...:):).....viszont nagyon érdekes volt a kavarója...

 

.........kétrészes, háromlapátos...

Előzmény: tanca1 (129542)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129542

Harcon én is jártam. Kóstoltam is jó pár nedüt, többek között az ország pálinkájának választott birset is. Nekem kissé üres volt. (Juj, mit kapok ezért Krizl Tanárnőtől! 😩) akkor ittam kápia párlatot én is..

Előzmény: rézműves1 (129540)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129541

Kolégám főzött sütőtököt, céklát és sárgarépát is Kóstoltam mindhármat A sütőtöknél ha jól emlékszem kb. 1-1,5%-os kihozatalt említett. Érdekes volt mindhárom. 😏 Illatban és főleg ízben hozta a jellemzőket, de nem kértem mé egyszer.. Talán a legszimpatikusabb a répa volt. Ettől függetlenül ételek készítésénél lehet bent fantázia.

Előzmény: Lajos Szemes (129497)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129540

Lehet, hogy ez a "rostálás" a jó pálesz titka, mert a legtöbben nem tartják jónak a sütőtököt...DD...

Állítólag a régmúltban, azért nem voltak a magyarok ilyen finnyásak "szeszügyileg"...:):)...akkoriban mindenből főztek, ami erjeszthető volt...DD..tehát nem csak a gabonafélékből, kukoricából, krumpliból, hanem borsóból és céklából is...:)..(biztos cukorborsó volt)...

2012. márciusában meglátogattuk a Brill főzdét Harc-ban...Gyönyörű két egymenetes üstjük van, amit a Krisztian KARL GMBH csinált nekik Göppingenből...

A kisebbik üstjük "amerikai-konyhásan" van megoldva egy kínáló-pulttal egy helységben...nos ott, azon a pulton láttunk "zöldség" választékot, a zellertől a paradicsomig...pálinkából...háát ízlés dolga...

Előzmény: szentöltvíz (129537)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129539

Szia Peca! Gondolom azért összehasonlítottad a kettőt. Nekem is a kisebbik hőmérős van az epruvettában. Van észrevehető eltérés a kettő között?

Előzmény: peca_matyi (129534)
endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129538
Előzmény: öreg_néne_b (129519)
szentöltvíz Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129537

Üdv.

 

 

Én minden évben főzök sütőtökből, a kihozatal kb annyi mint a birsnél/ napfény/ függő.

Olvass vissza eddig minden évben leírtam én hogy csinálom.

 

Üdvözlégy!!!

Előzmény: Lajos Szemes (129497)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!