Keresés

Részletes keresés

Tomsza74 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 127693

Ez a hűtő valami nagyon plé. T idom hogy nehogy összehorpadjon? Lehet, hogy a csőkötegesem karimáiba több anyag van.:) Még szerencse, hogy az "asszony" nem hallotta, mert mentünk volna mind a ketten a háztól. :))

Előzmény: DrJackson (127654)
rézműves1 Creative Commons License 2016.09.02 0 2 127692

..."A gőzt oda kell kényszeríteni a falhoz, hogy történjen valami."...

 

Na végre...!!!...Örülök, hogy végre valaki más is kimondta, amit már évek óta pofázok itt...:):):)...

(annak viszont örülök, hogy ezt Te mondtad)

Aki kicsit is odafigyelt ezekre a dolgokra, az már régen rájöhetett, hogy a hagyományos (kétlépcsős) kisüsti módszernél már régóta kialakult, az a legjobb eredményt adó forma, (az üst fölött) amit a körülöttünk lévő országokban (ahol nem volt tiltás), több száz éve a mai napig is használnak.

És ez nem véletlen.

Nekünk itt már nemigen kell új dolgokat kitalálni, hiszen ezek már jól beváltak. És nagyon egyszerűek.

És itt nem csak Romániára, vagy a Yugó "vidám-kocsin" lévő üstre gondolok.

Ugyanezeket a jól bevált formákat láttam (gyönyörűen megcsinálva) Németországban egy privát parasztgazdánál és nem különben egy Ausztriai utunk alkalmával Hallstadt közelében is.

Az a kis főző, például egy kis duplafalú vizes 60-as rézüst volt, átfolyós hűtővel.  És mindez egy 150-éves gyönyörű, fából épült étteremben üzemelt egy közeli hegyoldalban. Miközben ment a főzés (fával), a vendégek vígan söröztek, vagy snapszot ittak.

Az épület előtti évszázados kővályúban pedig, a következő adag  almát mosta a rácsorgó patak vize. Esküszöm, hogy nagy élmény volt.

Az elejére visszatérve pedig, a Pistórius-tányér sem attól Pistórius-tányér, mert úgy néz ki, vagy csak hasonlít rá....bévül van a lényeg...DD...

Előzmény: endrepp (127681)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 127691

Hát akkor most ez a motor hány voltos? Adapter tényleg 12 V. Tegnap este ideért hozzánk is ez a portéka. Már ezen nem volt erőm vitatkozni hogy nem ez volt a neten leírva. Volt egy kis gond a logisztikával és...

Továbbra sem jelentkezik túlzott melegedés?

Előzmény: Jolida (126336)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.09.02 0 1 127690
Előzmény: kramoto (127687)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.09.02 0 0 127689

3-4 cm az ideálisnak mondható távolság, így egy palackkal 280-330 litert lehet lefőzni. 20-60-as állítható nyomáscsökkentő kell hozzá, de ha nagyobbat veszel az sem gond.

Előzmény: kramoto (127687)
kramoto Creative Commons License 2016.09.02 0 0 127688

Ment mail.

Előzmény: rézműves1 (127612)
kramoto Creative Commons License 2016.09.02 0 0 127687

Csakmert nagy a csend,

Hőközlő olaj beszerezve, max használati hőmérséklete 350.

Létezik 200, 250 300 C fokos is tehát oda kell figyelni mert a 200-as esetén a max hőterhelés 3/4-ét elérhetjük a140-150 c fokos olajhőmérséklettel ( ezt az olajhőmérsékletet olvastam valakinél itt a fórumon)

 

A gázzsámolyról:

Tapasztalatotok szerint ha az öntöttvas gázzsámolyhoz tartozékként adott (5,5kW-os) lábakra teszem rá a söröshordót (gondolom kibírja a terhelést) akkor a láng nem lesz messze a hordó aljától? (alul duplafalas szerkezet)

 

Amennyiben sok a távolság akkor tudnátok adni egy kb tapasztalati távolság értéket?

Hétvégén ezt is átalakítanám ha szükséges és nem kellene állíthatóra gyártással bíbelődnöm ha kapok egy konkrét értéket.

sogi01 Creative Commons License 2016.09.02 0 1 127686

                                                              vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (127651)
endrepp Creative Commons License 2016.09.01 0 2 127685

Nem ilyen. :) Ha szerinted nem hatékonyabb az, aminél a full mennyiség a falhoz lapul, akkor részemről tárgytalan. ;) Nem mondtam, hogy ott nem történik kondenzáció, a két megoldás hatékonyságának a viszonyát az ábra érzékelteti.

 

Előzmény: öreg_néne_b (127684)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127684

Ha a hűtőt ugyanígy modellezed, akkor az jön ki, hogy a cső végén ugyanúgy jön ki a gőz, mint ahogy bement, csak futott pár kört. Pedig - mint tudjuk - nem így van. :)

Előzmény: öreg_néne_b (127683)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127683

Igen, de ott nincs is kondenzáció. :)

Előzmény: endrepp (127681)
fehérkutya Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127682

kedves rézműves, elsősorban hozzád lenne kérdésem.

Nem sok vörös rézzel volt eddig dolgom. Főzőm sisakját pár éve egy olyan helyen készítették, ahol lámpabúrákat készítenek. 

Belsejében állandóan barna oxidréteg szerűség képződik ( trisósmosás után is nagyon hamar,hiába öblítem azonnal ). Ha dörzsis szivaccsal mosom, akkor sok barna lé jön ki.

Ez mennyire természetes?

Miről ismerhető fel a pálinkafőzéshez megfelelő vagy nem megfelelő réz?

 

Előzmény: rézműves1 (127669)
endrepp Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127681

Azt nem tudom mennyit számít, de a gyakorlatban ezt kipróbáltam 9l-es bográccsal. Terelő lemezzel vagy nélküle ég és föld. Ha a terelőlemezest betakarom, láthatóan megindul a párlat, nélküle nagyon meregetni kell a szemet, hogy valami változást vegyen észre. A gőzt oda kell kényszeríteni a falhoz, hogy történjen valami. Egyébként ez gépészetben egy ismert jelenség,  nagy ivóvíz tartályokat nem lehet simán bekötni két csonkkal, mert nem öblít át, abban is terelő lemezek vannak, hogy a pangó részek ne romoljanak meg.

Előzmény: öreg_néne_b (127680)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127680

Nem számolsz azzal, hogy a felületen lekondenzál a gőz.

Előzmény: endrepp (127677)
endrepp Creative Commons License 2016.09.01 0 3 127679

Örülök, de nem  szeretném azt sem sugallni, hogy erre van szükség ahhoz, hogy valakinek jó pálinkája legyen, erre egy jó főző bármilyen ilyen feltét nélkül képes, ez már talán egy további lépés lehet, ha az ember konkréten tudja, hogy mit akar és miért. A jó cefrét általában nem szükséges agyon deflegmálni. :)

Előzmény: kramoto (127678)
kramoto Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127678

Nem nekem irtad, de felgyujtottál nálam egy lámpát.

Előzmény: endrepp (127677)
endrepp Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127677

Tökéletesen egyetértek azzal, amit a deflemátorokról írtál.  Két jó alap megoldás van, a nagy szájú - kis seggű sisak és a pistorius.

Mindig úgy gondoltam, hogy a kis csőcsonkok között "átlő" a gőz, kialakul egy elméleti csővezeték, a maradék térben pedig csak pangás van, pedig a lényeg az lenne, hogy a gőz végignyalja a hideg felületet és kicsapódás történjen. Csináltam áramlásszimulációt rá anno, a sűrű vonal köteg jelenti a gőz fő áramlási irányát, a kör jellegű összevissza a pangás, kis kontra áramlással. Látszik, hogy a gőz nagy része a gömbfelület közelébe sem jut.

Két bográcsot viszont össze lehet egymásnak fordítva rakni egy - a beömlőcsonk közelében elhelyezett- terelőlemezzel, ami kis rést (3-5mm) hagy körbe, az teljesen megváltoztatja a dolgot, ettől egy lépés a pistorius, ami igazán tökéletesen használja ki a terelőlemezben rejlő lehetőségeket.

 

Egyébként könnyű ezeket tesztelni, ha becsomagolja az ember főzés közben egy száraz pulóverrel, az alkohol foknak esni kell, ha leveszi a takarót emelkedni, ha ez észrevehető mértékben nem történik meg, akkor sajnos tényleg csak optikai tuning, hiszen ez lenne a lényege.

 

 

Előzmény: rézműves1 (127669)
72lakiluk Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127676

Kösz. Így lesz.

Előzmény: öreg_néne_b (127675)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.09.01 0 1 127675

Igen. Elég közvetlenül a megindulás előtt visszavenni a fűtést.

Előzmény: 72lakiluk (127672)
kramoto Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127674

A tisztázásnál én is tolom a hőt rendesen egészen addig amég a páracső 2/3 része jól át nem melegszik.

Ekkor szoktam lassítani, hogy minél gyengébben induljon meg a csurgás.

Előzmény: 72lakiluk (127672)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127673

Köszönöm!

Előzmény: DrJackson (127654)
72lakiluk Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127672

Most akkor tolhatom az alszesznek a fűtést és csak a megindulás előtt lassítsak ? Így valóban meg lehet indítani a kis 30-as főzőmben 15-20 liter alszeszt percek alatt. Én meg tökörésztem vele feleslegesen majd egy órát ?

Előzmény: 72lakiluk (127671)
72lakiluk Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127671

Akkor én ezidáig homályban éltem ? és feleslegesen fűtöttem fel úgy, hogy 50-60 perc múlva induljon meg a párlat ? Mindenhol azt olvastam és tanácsolták, hogy nem jó a túl gyors megindítás az elválasztás szempontjából. Azt gondolnám, hogy káros, ha tolom neki ezerrel 15 percig, aztán meg visszaveszem erősen a fűtést. Ha mégis jó így, akkor persze, hogy időt spórolnék én is. Csak ne menjen a párlat kárára.

Előzmény: Green Corner (127670)
Green Corner Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127670

Az én számításaim szerint 30-35l körüli volt az alszesz!Ezt simán meglehet indítani az említett idő alatt.

Előzmény: 72lakiluk (127668)
rézműves1 Creative Commons License 2016.09.01 0 2 127669

Tévedsz nincs itt semmi konkurencia...csak próbáltam rávilágítani, miután hatodik éve eléggé intenzíven foglalkozom a kérdéssel (nem kevés tanulással, utánajárással a hátam mögött), hogy milyennek kell lennie egy tényleg jól működő főzőnek.

Ezzel én nem mondtam, hogy rossz ha ráteszi, csak azt, hogy szerintem azzal nem ér el észrevehető változást. De ha neked ilyened van, akkor nyugodtan megcáfolhatsz egy vele és nélküle főzéssel, természeten ugyanazon cefréből.  Lehet, hogy még műszerrel sem lenne kimutatható a különbség.

 

Évekkel ezelőtt egyik fórumtársunk (laboratóriumi) segítségével oszlattunk el egy komoly szaktekintély

dr. Panyikné (máig is makacsul) hangoztatott véleményét, miszerint ha túl sok a réz a rendszerben, akkor rezes lesz a pálinka. (igen, ha ecetes a cefre, akkor lehet)

 

Csak mellékesen jegyzem meg, hogy akinél több vörösréz van a rendszerében az Pestiesen szólva festi magát. (üst, üstfedő, sisak, aromakosár, Pistorius, páracső, epruvetta, kozmaszűrő és minden elsőosztályú német vörösrézből) Az eredmény pedig azt mutatta, hogy a jó cefréből fórumosan cefrézett és főzött pálinkában, a réztartalom még az egészségügyi határérték alsó határát sem éri el ...

 

Az meg teljesen érthető, hogy ha már egyszer megvetted, (ártani nem használ...:):)...) nem fogod azt mondani, hogy nem jó, különösen akkor, ha attól egyébként nem lett rosszabb...DDD...de valakinek biztosan jó...:):)...

De én már semmin sem csodálkozom, mert a mai napig főznek egyesek alumínium kuktában, meg tejeskannákban és akit eddig megkínáltak, mind azt mondta, hogy milyen finom...DDD...

 

Előzmény: öreg_néne_b (127660)
72lakiluk Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127668

Értem. Nem ismerem a duplafalú technikát, de gondoltam nem tesz jót az elválasztás szempontjából ha 21. percben megindul az anyag.

Előzmény: TINTUS (127667)
TINTUS Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127667

Írtam, hogy még meleg volt a duplafalú.

Előzmény: 72lakiluk (127666)
72lakiluk Creative Commons License 2016.09.01 0 1 127666

21. percben ? Jól odavertél neki.

Előzmény: TINTUS (127650)
72lakiluk Creative Commons License 2016.09.01 0 0 127665

Náluk most 107.000,- és adnak hozzá jócskán ajándékot. Mondom, én a feleslegesnek tartott vízhőmérőt elboltoltam 5.5 kw-os gázzsámolyra+nyomáscsökkentő. Nagyon korrektek, tanácsadás stb.

Előzmény: gyugyu. (127639)
Jolida Creative Commons License 2016.09.01 0 1 127664

Ez egy "rendes" tüzeléstechnikai üzlet (már régebben is vettem tőlük ezt-azt, útba esnek).

A hőérzékelő még csak el se volt színeződve, tehát csak a begyújtást tesztelték.

 

Szerintem ma már egyetlen szaküzlet sem engedheti meg magának, hogy ne legyen webshopja, vagy olyan weblapja, ahol minden információ -beleértve az árat is- hozzáférhető. Én legalább is 90 feletti százalékban ilyen információk alapján döntök az esetleges vásárlásról.

Előzmény: öreg_néne_b (127661)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!