Keresés

Részletes keresés

sogi01 Creative Commons License 2015.10.26 0 0 117841

                                                      vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (117778)
TINTUS Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117840

Mi baj lehet a keresőmmel??? Beírtam hogy    " birs cefrézés"   és nem adott ki semmit

 

Előzmény: rézműves1 (117818)
rézműves1 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117839

Ha a hűtést sikerül úgy beállítanod, hogy a kifolyó párlat hőfoka 20°C, akkor avval három jó dolgot érhetsz el.

               ---Az egyik, hogy nem fog "illatozni" a főzőhelységed.

               ---A második, hogy nem párolog el a páleszod.

               ---És a harmadik, hogy még a hőfok korrekcióval sem kell törődnöd, mert az 20°C-ra                  van kalibrálva. Akkor pont nulla a korrekció.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117830)
endrepp Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117838

Már semmi, a mérőhöz mellékelt doksi utalt az etanol-víz oldat töménység-térfogatsűrűség összefüggésre, ami pontatlanná teszi az egy paraméteres kompenzációs tényezőt. Tisztázódott, hogy nem kell foglalkozni vele.

(Egyébként kiszámoltam: ~0.02Vt% a hiba van a korrekcióban, ha 40Vt%-os szeszt mérünk és korrigálunk, 15C-fokon.)

Előzmény: ksanyi52 (117837)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117837

Lehet hogy nincs a fokolójában hőmérő és külön kellene megmérni a hőfokot? Vagy nem értem mi a probléma.

Előzmény: endrepp (117828)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117836

Szia! Csak most olvastam a hsz-edet.  Légy szíves magyarázd ezt meg nekem! " A cefre lepárlásának elejét elveszem, majd 70 alkohol fokig főpárlatot gyűjtök". Vagy csak elírtad? Nekem a cefre lefőzése 40-42% szokott indulni. Vagy egylépcsős lefőzést végzel? Itt a fiúk azt írják hogy az utópárlat sok aroma és íz anyagot tartalmaz. Kérdés: miért jobb az ha 70 fokig gyűjtöd mint ha az utópárlatból engednél még hozzá? Csak érdekel a véleményed.  Üdv ksanyi.

Előzmény: kopasz szuzukis (117802)
endrepp Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117835

Nem kell foglalkoznod vele.

Szívesen. :)

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117830)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117834

Ma ez az első követendő hozzászólas.:-)

Előzmény: schlumberger (117829)
kupeci Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117833

Simán átmostam,és utána átöblítettem. Z alaposabbak hűtővíz nélkül átküldenek egy kis gőzt és kész. (de ez is csak egy vélemény)

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117832)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117832

Még egy kérdésem volna, aztán ígérem egy darabig nem gyötörlek bennetek. :-)

 

Új pálinkafőzőt (DES 30 literes keverős) tényleg mosószeres vízzel kell először átmosatni?

Szándékosan írtam az átmosatni szót, mert nem vagyok biztos vagyok benn, hogy a spirálból maradéktalanul ki tudom öblíteni a mosószert.

Ti hogy csináltátok mikor új volt a főzőtök?

kupeci Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117831

A tyúkokat béhajtom, de a konnektort nem bántom:)

Előzmény: schlumberger (117829)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117830

Akkor ezzel az 50tf%-al nem kell igazából foglalkoznom ugye?

 

Köszönöm, leköteleztél. :-)

Előzmény: endrepp (117828)
schlumberger Creative Commons License 2015.10.25 0 1 117829

Jobb az olyan ágymelegítő, amit nem a konnektorba dugunk! ;-)

Előzmény: kupeci (117827)
endrepp Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117828

Belemeríted a mérőeszközöd a folyadékba, leolvasod az alkohol % és a hőmérséklet értékeket, kikeresed a táblázatból az adott hőmérséklet értékhez tartozó korrekciós számot és hozzá adod. Ennyi.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117826)
kupeci Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117827

Na látod, hátfájásra is jó!:)

 

Előzmény: Babar66 (117776)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117826

Köszönöm hogy próbálsz segíteni, de még most sem értem a lényegét.

Honnét tudjam, hogy amit akarok mérni, annak mekkora a térfogatszázaléka?

Ha ezt segítesz - segítetek - megfejteni, onnantól érteni fogom.

 

Leegyszerűsítem a kérdést: Amit én itthon akarok mérni (alszesz, elő, közép, utópárlat valamint a végleges pálinkám) honnét tudjam hogy abban mennyi az alkohol illetve a víz? 

Lehet félreértelmezem a fokoló használatát, de azt hittem erre való.

Előzmény: endrepp (117825)
endrepp Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117825

A 50tf%  ötven térfogat százalék, tehát az elegy térfogatának fele alkohol, fele víz, röviden 50%-os.

A korrekciós táblázat 50%-os szeszhez lett belőve, lehetne összetett korrekciós táblázatot is készíteni, ami a hőmérséklet és az alkoholfok függvényében adja a korrekciót. Az 50%-hoz képest (hasra ütés alapján) a 65%-hoz tartozna 0.3% korrekció eltérés 15Celsius-fokon, de ez a mérőeszköz pontosságához képest elhanyagolható, hibahatáron bőven belül van, ezért rajtad kívül senkit nem érdekel, készíthetsz magadnak hozzá esetleg.

:)

 

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117822)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117824

Minthogy más nincs, értelemszerűen a szesz töménységéről van szó.

 

Ha problémát okoz a korrekció használata, akkor egyszerűen ne használd. Nekünk nincs jelentősége egy-két foknak ide vagy oda.

 

Egyébként úgy kellene használni, hogy beleteszed a fokolót a szeszbe, az mutat valamit. A táblázatból olvasott adattal korrigálod, majd az így számított töménységhez tartozó táblázatból kiolvasod a pontos értéket. De ez nem a mi dolgunk, nekünk semmi sem múlik a tizedfokokon.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117823)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117823

Mit kell érteni különböző töménységeken? Minek a töménysége?

A szeszé? A fokoló nem arra való, hogy meghatározzuk vele a töménységét?

 

Elnézést kérek, de másképp nem tudom megfogalmazni a kérdésemet. :-)

Előzmény: öreg_néne_b (117821)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117822

Na ez az amit nem értek.

Magával a fogalommal van a gondom. 

Mit jelent az 50tf%?

Ha tudom, hogy 50°-os a szeszem, akkor nem kéne mérnem.

Biztos van valahol leírás, de a te oldaladon sem és itt sem találtam róla semmi számomra értelmezhetőt.

Előzmény: snapszmester (117820)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117821

Különböző töménységekhez különböző hőmérséklet-korrekció tartozik. Egész sor táblázatot kellene adni hozzá. Nekünk úgyis csak a 40-50 fok tartomány az érdekes, de az sem fontos, hogy igazán pontos legyen.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117819)
snapszmester Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117820

Pontosan úgy. Mert van szesz más fokkal is mint 50%. De házi használatra megfelel.

Előzmény: ...:: PEGI ::... (117819)
...:: PEGI ::... Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117819

Sziasztok.

 

A fokoló használatával vannak kétségeim.

Ezt a fokolót vásároltam a főzővel együtt. 

A használati utasításában van egy táblázat, mely szerint mennyit kell korrigálni a különböző hőmérsékletű szeszeknél.

Eddig tiszta és érthető. (Bár teljesen más értékek szerepelnek az itt leírtakhoz képest. :-( )

Viszont a végén van egy megjegyzés: "A korrekció 50tf%-nál értendő, másutt kisebb eltérések lehetnek."

Ezt hogy kell értelmezni?

 

Beszúrom a képet a táblázatról, hátha így érthetőbb:

 

 

rézműves1 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117818

Drága "gyerekeim"!   Egy picit sem akarjátok megtanulni, (ha már nem akartok visszaolvasni) hogyan kell célzottan visszakeresni? Miért akartok mindig bennünket "dolgoztatni". Tudom, hogy a "lustaság fél egészség" (én még voltam katona), de ez itt előtted egy nagyon okos könyv. Ebben minden benne van, (többszörösen is leírva) amit tudni akartok, csak meg kell keresni. Vagy otthon is átviszed a könyvet a szomszédba, hogy olvassa el neked és mondja el mi van benne, mert neked erre nincs időd?

Figyu! A itt a bal oldalon ott a Keresés csak be kell írnod mit keresel.  Csak kíváncsiságból beírtam, hogy birs cefrézés és kijött egy csomó. Tanuljátok meg és egyszerűbb lesz mindenkinek...

 

...Miklós1 2011.07.29
0 0 53291

Birs cefrézés: a félbevágott birseket 12-15 percre forrásban lévő vízbe teszem, csak, hogy megpuhuljon, mint a szilva. a forralólevet ugyancsak a cefréhez teszem. Nem lesz birskompót íze. Olvastam olyat, hogy valaki kompót ízre panaszkodott, de az biztos túlfőzte, vagy tett bele szegfűszeget:-)

 

Ezt csak annyival egészíteném ki, (habár nem vagyok birs szakértő) hogy én is elkezdtem félbevágni, de a tizedik után (a kezem majd szét ment) abbahagytam. Vizet forraltam egy 40-literes fazékban és egyben dobáltam a lobogó forró vízbe 4-5-kilós adagonként.

De én csak kb. 6-8-percig "főztem" és máris ment a 30-literes aprító hordóba, egy kis golden alma és egy kis víz társaságában. A golden alma is csak azért ment hozzá, mert a körölötte lévő almafák "piros" termését, magukhoz vették a "familiárisan pigmentált családok" gyerekei, akik a sárga almát ott hagyták.

Így is remekül megpuhult és egyáltalán nem lett "kompótos".  Viszont a Nabiti-féle "rettenetes" a 900W-os fúrógéppel (2800 ford/perc) 2-3-perc alatt híg pépet csinált belőle. A végén a maradék főzőlevet én is hozzáöntöttem a cefréhez. Szerintem 20-30% almával és egy kis vízzel + 5% napfénnyel, nagyon karakteres birspálinka készíthető.

 

 

Előzmény: Kariboy107 (117816)
norris53 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117817

Azért azt tudnod kell(ene),hogy !

Az élesztőt ( főleg hogy már pektinbontót cukrot és vizet is tettél bele ) szerintem későn teszed bele - talán már mindegy is teszel vagy sem !!!

 Hiába van már hűvös azért a feldolgozás közben rengeteg oxigént vittél be -tettél cukrot vizet - pektinbontót  és ott vannak a vad élesztők - csak erre vártak már rég dolgoztak szaporodtak mire eszedbe jutott hogy élesztőt tegyél bele - szerintem nem rúgnak labdába ! :-) De jönnek a nálam tanultabbak és -vagy meg erősítenek vagy meg cáfolnak - abból is tanulunk :-)

 

Előzmény: Kriszt1441 (117809)
Kariboy107 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117816

Sziasztok!

 

Birs szakemberek segítségét szeretném kérni.. :-)

Most cefrézném a birset, csináltam már régebben, de mindig össze vagyok kavarodva az arányokkal.

Ágaprítóval csinálom, 220-as hordóba tenném, tudnátok segíteni, hogy ha kb 5% napfényt szeretnék hozzá tenni, meddig tegyem a hordót gyümölccsel, és ehhez mennyi vízben mennyi napfényt oldjak fel?

Elég az 5% egyébként?

 

Még egy kérdés.. eddig sosem vágtam ki a magházat. Szőrtelenítés, aprítás, majd hordó.

Érdemes kivágni belőle? Eléggé bonyolítja a dolgot, de ha azt mondjátok nagyban javítja a minőséget, akkor megcsinálom.

 

Köszönöm előre is a válaszokat!

rézműves1 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117815

Jaj barátom, hát persze hogy meggyújtották és nem magától gyulladt meg, de azt hittem, hogy ez egyértelmű. Egyébként az elején, amikor én is kezdtem az itthon főzőcskézést, kipróbáltam és lemértem többször. Ha már alig gyullad meg, akkor még 3-5% alkohol van a kifolyó alszeszben.

Most már, hogy lakkozom a sisakot, nem "gyújtogatok", hanem az epruvettában lévő fokolót figyelem.

Van aki csak a hőfokot nézi, de az is jó ha már kitapasztalta a főzőjét.

 

Mivel sokan a Tatabányai Fehér-KFT fokolóját használjuk, avval nekem a következő vált be.

 

Az epruvettában ezt könnyű és egyszerű követni. Amint eléri a "meniszkuszt", vagyis a folyadék szintet az üvegcsőben lévő kalibrált papírhenger alja, én addig várok, míg ez a kis papírcső kb. 5mm-re kibújik a folyadékból és akkor zárom el a gázt.

Tapasztalatom szerint, tovább már nem érdemes tüzelni.

Előzmény: Antisystem (117811)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117814

Nekem hőmérőm van ott, ahol a páracső a hűtőhöz csatlakozik. Jól mutatja az éppen aktuális alkoholtartalmat.

Előzmény: Antisystem (117813)
Antisystem Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117813

Akko marad a fokoló - feltéve, ha jól mér ilyen alacsony szeszfokot is... ugye itt már az is komolyan bezavar, hogy ha mondjuk 20 C-fokra van hitelesítve, a lefolyó szeszed meg mondjuk 15 C-fok hőmérsékletű.

 

ÜdV

 

 

Előzmény: öreg_néne_b (117812)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.10.25 0 0 117812

kb olyan 8-10% alkohol-tartalomig pozitív ez a próba...

De mi ennek legalább a feléig akarunk lemenni. Igen, oda, ahol már nem gazdaságos az alkoholkinyerés. 

Előzmény: Antisystem (117811)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!