Keresés

Részletes keresés

snapszmester Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115526

Az alkohol már kioldotta, legfeljebb a cefre savak oldják a fémet, amit neked kellene kideríteni.

Előzmény: adam1117 (115525)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115525

De ha estleg tényleg az alkohol old ki valami nemoda való anyagot az a vízzel nem fog kiderülni. :(

adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115524

A vizet még nem tudom iható-e, mert amikor vizet raktam föl akkor a hűtő üres volt, higy a gőz tisztítsa. Majd hétvégén kipróbálom feltöltött hűtővel.

Előzmény: snapszmester (115523)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.11 0 2 115523

Ennyi értelmetlen segítőkészséget még nem tapasztaltam.

Barkácsolt a főző!!!

A vörösréz az vörösréz a saválló ezerféle.

A cefrét tényleg nem kell misztifikálni. Ennyiből már lehetett volna jó pálinka is.

 

A cefre hígítása:

Amúgy is alacsony a szeszfoka, ha vizezve van még gyorsabban romlik.

Minden kommersz gyümi elég leves, a birs kivételével. Nem beszélek itt a madáreleségről. Ha nem leves,  rossz a cefrézés.

 

Azt még nem olvastam hogy a kifőzött víz iható volt e.

Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115522

Már nem azért, de csak hogy kötözködjek:

 

Azt javaslom, hogy a következő cefrét úgy főzd ki, hogy egy részét te főzöd és egy részét egy ismerős. Azt is meg lehet csinálni, hogy egy jó barát cefréjét "segítsz" kifőzni.

 

Feribá! Te engem jó barátodnak tartanál?

Tudom Erdély-i vagy, szeretem én a Székely humort, de ez még a favágós viccnek is durva! :)))

Egy jó barát cefréjét???  :)))

 

 

- Kedves Jó barát! Segíthetek? 

- Miben kérlek?

- Látom sok a cefréd és sok vele a munkád, gondoltam rád szánnék egy napot, oszt' há' segítenék a főzésben.

Hozok én üstöt páracsövet, hűtőt, meg melegítőt is. Sőt még a pébé gázt is én állnám. Csak mert olyan jó barát vagy te nekem.

- Na jól van, de nem kívánom én ingyér' a barátoktól a munkát, adok a finom pálinkából amit lefőzöl.

- Á, abból ne adj!!! Csak abbó' ne. De egy kis tavalyit, vagy jövő évit azért elfogadok.  :)

-Oszt hogy meg a főzés?

- Ha tudnád, hogy mennyire különleges párlatom van.

Az index fórumon csak az én termékemről beszélnek, hogy hogyan lehet ilyen különlegeset előállítani. Próbálják kitalálni a receptjét, de még nem sikerült.

- Na ne bolondozz már. Mennyit főztél?

- Há' vagy 500-at.

- Annyi üsttel?

- Nem, annyi literrel.

- Az is jó. És milyen a pálinkád?

- Hát olyan, hogy egy féldecinél többet nem tudok meginni belőle.

- Olyan erős?

- Nem olyan különleges.

 

- De rendes gyerek vagy Te, hogy idejössz és saját géppel, kézzel, gázzal segítesz nekem.

Ki neked a példaképed?

Há Feribá'!  

 

FŐZÉS ÉS FINOMíTÁS UTÁN

 

- Há mi ez a penetránsan büdös, rossz utóízű, katyvasz, amit ez a hajdúszoboszlói önszerveződés útján tömörült antialkoholista csoport által leheggesztett vörösrézmentes, vörösessárga lekvárfőző készüléken lerefluxoztál nekem édes drága jó barátom?????

 

-Hát ki mondta ez neked, hogy tedd tönkre az én cefrémet és körömlakk lemosót csinálj belőle? Ki neked a példaképed, és mit mondana neked?

 

- Hát Feribá! Gyurcsány Feribá! És biztos azt mondaná, hogy "ezt együtt megint elkurtuk".

 

- Hogy az a magasságos szegfűszeges, pektinbontós mindenit. Hogy DéKá-zná ki az élesztőt mielőtt beleteszi az általa előírt mennyiséget.

No fiam addig innen nem mész el, még az összes narancs cefrét le nem főzzük!!!

 

- De mennyi van még hátra?

- Hát az egyharmadát már lefőztem, úgyhogy a narancsból van még majdnem 2/3-mad. Siessünk ne szöszmötöljünk itt rajta 4 évig.

Na mondd, látom valamit nagyon akarsz!

- Kedves jó barátom, ha már így elkúrtam és balul sült el, DeKá-rba ne vesszen ez a sok cefre, kérhetnék valami jobb cefrét? 

-NEM. A JOBBIK cefre az enyém! Jó Vóna valami minőséget is lepárolni Gábor fiamnak. 

No de most már fogjunk bele, mert túl sok a körítés és mindjárt dél felé jár az idő. Minden vidéki embernek kutya KÖTELESsége értéket teremteni.

Aztán dobj fel valami témát, csak ne a politikát, mert pálinkafőzéskor nem bírom!  :))))))))))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Feeriba51 (115508)
Dr. Rádio Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115521

Mennyire hatásos a gyakorlatban egy 50L-es söröshordó tetejéből-aljából összehegesztett pistorius tányér? Azt mesélték, hogy ilyesfajtákat tesznek a hűtőbe, mégpedig 2-őt. Elméletileg úgy jön a párlat, mint a lódereka...

Amphenol Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115520

Sziasztok !

 

  Olvasgatom a véleményeket ...  A cefre dolgot ne erőltessük . Szerintem túl van misztifikálva kicsit .

Ha a hordók tiszták , nem gázolajos , benzines , vegyszeres akkor onnan nem lehet gond .

  Láttam már pár cefrét ( ismerősnél itt - ott ) , volt olyan amit ha az enyém lett volna simán kidöntöttem

volna , de mikor hazavitte főzdéből , megkínált a pálinkából ,  finom volt .

 

  A leírásod szerint nem követtél el  komoly hibát .

 

  Lehet , hogy szentségtörésnek hangzik , de azért pektinbontó , élesztő , tápsó ... stb nélkül is van élet ...

 

  Jó pár éve cefrézek , kísérleteztem/kísérletezek  ezekkel , de nem életfontosságú ...

 

A másik : a rögtön főzés :  Hát itt is radikálisan más a véleményem ... nincs világvége ha nincs rögtön főzve ...  A nyári almám júliusban érik , a főzde szeptember folyamán szokott kezdeni .. nem az én cefrémmel ...

A szilvám volt mikor januárban került sorra .... pedig nem keveset vittem ...     és  finom pálinka szokott

hazakerülni ...

 

   A hibát inkább a főzőben keresném : írtad saválló .  MINDEN  saválló ? Ismerősöm hónapokat szívott a hőmérővel . Sima kazánhőmérő , üvegcsöves , de a belógó része horganyzott vas volt ... furcsa , erős mély ízt adott a pálinkának . 

 A saválló üst legalább 1.4301   ( ko33 )  anyag ?  Megfelelő pálcával lett hegesztve ?  ( tudom , hogy írtad minősített hegesztő vagy )  volt más ismerősöm akinek ilyen gondja volt .... jó pár főzés után lett "jobb" a pálinkája  , valószínűleg "passzívizálódott" a hegesztés felület ... de még érződik az íz ( olajfestékszerű )

 

 

Más : újabban feltörő téma a szimplafalú főző , keverő ....

 

  Már többször írták , pár éve én is írtam a tuti megoldást , ami a legegyszerűbb is .   ( szerintem )

 

   89157 -es hozzászólásom ....  belső kosár a főzőbe ... alja saválló , vagy rész lemez  3-4 kicsi lábon áll .

A palástja  saválló  , vagy réz  perforált lemez   ( a képen Rv-s van )  átmérő 4-es lyukakkal .. pár centivel kisebb átmérőjű legyen mint az üst , a tetejére fül , hogy ki lehessen venni ....

 

   Feltöltés előtt vizet önteni az üstbe , cefrét a kosárba , a maradék helyet színig tölteni vízzel ..

 

   Gyakorlatilag dupla falu üstöt kapunk , annak hátrányai ( nyomás , olaj , stb ) nélkül .

 

   Nekem , csak egy kicsi pár tiz literes főzőm van , de soha semmi nem égett le benne ... ( a szűrő óta , mert előtte cseresznye , birs stb ..... )

 

 

 

AMp

 

Előzmény: adam1117 (115424)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115519
A vagy arra vonatkozott,hogy mégsem olyanaz a cefre,mint kellene.Szerintem se bonyolítsd túl a dolgot a főzővel. Csinálj egy vízfőzést(ahogy nagyon ötletesen javallták) és utána lehet továbbgondolni.
Előzmény: adam1117 (115510)
barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115518

Egyébként hegymászószabály: egyszerre csak egy végtag mozog. Azaz ha keresed a probléma forrását, egyszerre mindig csak egy dolgot változtass.

Előzmény: adam1117 (115514)
barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115517

Ha kigőzölted, kitakarítottad, szerintem maradhat.

Előzmény: adam1117 (115514)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115516

Írtam

Előzmény: golyós (115515)
golyós Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115515

Ha írsz privátba, ott nekem is lenne 1-2 5letem....

üdv. g.

Előzmény: adam1117 (115510)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115514

Rendben, megpróbálok mindent. Akkor a hűtő egyenlőre maradjon?

barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115513

Tökmindegy, hogy milyen összeállításban főzöl, maradj a legegyszerűbbnél, ne variáld.

Előzmény: adam1117 (115510)
barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115512

Bocs, hogy ilyen alap dolgot írok, de ha újra cefrézel, hipózd ki alaposan a hordókat. Akár 2-3 napig is rajta hagyhatod a hipót. Lehet, hogy kitenyésztettél egy saját, rossz élesztőtörzset, és minden cefréd azzal erjed. Meg ésúgyegyáltalán mindent alaposan fertőtleníts. Ha egyébként tényleg egy betelepült rossz élesztő a ludas, minden cefrézéssel kapcsolatos dolog lecserélésén is elgondolkozhatsz.

Előzmény: adam1117 (115510)
forgione1 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115511

elkészítem úgy  ahogy a nagykönyvben meg van írva,

 

 

Kitartó vagy, most már nagyon drukkolok, hogy jó legyen a pálinkád!

 

Tehát darálás után még egy kis pépesítés keverőszárral, de csak az első 1-2 napban. Bárki bármit mond almához vagy ha "száraznak" találod nyugodtan öntsél vizet. Az alkohol vízben oldódik már erjedés fázisában is. Főzéskor sűrű "lekvárból" meg kisem talál az alkohol csupán a cefre kozmál oda.

 

Azt, hogy cefrébe nem kell víz, szerintem a főzőmesterek találták ki önös érdekből:-)

Mégpedig azért mert paraszt beviszi a 100 liter száraz cefrét és ezután várja a kihozatalt. Még ha normálisan hígította volna akkor 120 liter lenne és azután várná a kihozatalt. Remélem érthető azon része is amit nem írtam le:-)

 

Lehet fikázni az uraknak:-)

 

Persze a lédús gyümit nem kell hígítani. A többitől viszont nem kell félni, főleg ha úgy vesszük, hogy 50 liter cefréből kifőzöl 18 liter folyadékot. Csak gondolj bele.

 

Visszatérve a max első és második napban történt keverőszára pépesítésre, ezt követően már ne turkálj a cefrében, hanem csupán a tetején képződött bundát nyomkodd le, bele a cefrébe. Legalább naponta egyszer. Ha ráérsz akkor kétszer:-)

 

Arra ne várj, hogy sűrűje leül és felül csak víz lesz, mint kiforrás végét jelentő jelenség, mert ehhez hőkülönbség is kell. Ha állandó a hő, akkor legjobb a gyufa próba. 8 nap után már nézegethetted, ha nem alszik el a gyufa lángja a hordóban akkor máris főzheted. Ne várj vele, ne a hordót zárogasd, mert attól jobb már nem lesz, mint amilyen.

 

Első főzéskor nem veszel el semmit, hanem leengeded nulláig az alkohol fokot. Gondolj a 3%-os sörökre. Te pedig már elzártad 20-25 foknál. Ejnye:-)

Itt nem feltétlenül az alkohol mennyisége a döntő, de ekkor még számos aromát is nyersz.

 

Ha így cefrézel és rögtön főzöd, akkor teljesen fölösleges a kozmaolaj szűrés. Csupán az értékes aromákat szűröd ki és le.

 

Elő-utó párlat elválasztást nem részletezem azt tudod.

 

Hígítást én saját magam előállított kétszer desztillált vízzel végzem, de bármilyen víz megteszi ami önmagában is ízlik.

 

Ha hígításkor opálosodna ne pánikolj, várj vele pár napot.

Nekem a cseresznye 65 fokosan is opálos volt, majd pár nap múlva 47-re hígítva is kristálytiszta maradt. 

De ha öntöd akkor kis bubiktól mindegyik opálosnak tűnik pár percig.

 

A kóstolgatással várj pár hetet, kell idő, hogy párlat lenyugodjon és összeérjenek az ízek.

Előzmény: adam1117 (115501)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115510

Nem, tényleg rossz. Mutattam pár embernek, volt aki úgy fogalmazott, hogy: "hát ez tényleg sz.r". Mi lenne a vagy...?

Ha neki állok mégegyszer kísérletezni akkor milyen technikával csináljam, Pisztóriusszal, vagy nélküle, rövid, vagy hosszú páracsővel, esetleg megpróbáljak új hűtőspirált csinálni, ami állandó keresztmetszetű, és még előtte le van szűkítve?

Előzmény: Figyelget (115506)
bergerger Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115509

Jó reggelt!

Vilmoskörte cefre, valamit elbénázhattam: eredetileg 2,86-2,95 közötti pH-val indultak a hordók, most az egyikben 2,45 mérhető, a másik 2,67. Még senki sem írt olyat, hogy ez jó lenne  :-(

Korábban citromsavat használtam, ott mindig nőtt a pH a forrás végére, kb 0,1-0,3 között. Most foszforsavval jelentősen csökkent. Nem is nagyon tetszik az illata (savanyú, ami érhető).

Találkozott már valaki ilyennel? Most vagyok a nyolcadik napon, enyhe bunda van még.

Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115508

Ennyi vesződés és áldozat után, most már biztosra kell menni. Azt javaslom, hogy a következő cefrét úgy főzd ki, hogy egy részét te főzöd és egy részét egy ismerős. Azt is meg lehet csinálni, hogy egy jó barát cefréjét "segítsz" kifőzni.

Ez után már tuti lesz, hogy a főzőben van-e a hiba.

Jó nedűt!!!

Előzmény: adam1117 (115501)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115507

                                                   vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (115412)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115506
Jelen problémára tök mindegy,hogy van-e egy kis lyuk,hajszálrepedés(természetesen nem mindegy,csak most nem fontos)ugyanis ezt is írtad:" A főzőbe olyan 60-65 liter cuccot tudok tenni, most trafó olaj van benne, régebben víz volt."
Tehát már cserélted a hőátadóközeget is,de semmi nem változott.
Tulajdonképpen minden ki lett már próbálva ezek szerint(víz-olaj váltás,tömítéscsere,áthegesztés,gőzölés,tisztító mosás,lassú-gyors főzés stb) és 1,5 év fórum olvasgatás is van.
Minden adott,csak a jó pálinka nem.Nem lehet,hogy nem is rossz az,csak túl frissen kostólgatod? :-)
(Vagy.......[azért dolgozik bennem a kisőrdög])
Előzmény: adam1117 (115501)
Tintás Bánsz Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115505

Szia.

Haver hozza!!

Ismerem!!

 

Nem lessz vele gond!!

Meg ott leszek én is a sutulásnál!!

Csak pontosan nem tiszta a cefrézése!!

 

Előzmény: snapszmester (115491)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115504

Nem, a hőtágulásnál a lyuk is úgy viselkedik, mintha anyag lenne, azaz melegítve tágul.

Előzmény: adam1117 (115496)
Tucso69 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115503

Én körténél sosem hányok!

Előzmény: naivkezdo (115345)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115502

Miután lefőzöl egy adagot, és a benne maradt cefre moslék szintje alá kellene helyezned a szoknyát jó pár centivel.

50L-ből kb 15-18L alszeszt veszel ki. Akkor legalább 30L szintje alá kell tenni a szoknyát, hogy a cefre habját ne égesse az üst falára.

Általában a dupla falú főzőket is maximum a feléig engedik fel dupla fallal és hőközlő folyadékkal hasonló okok miatt.

Ezt így centire szerintem senki nem fogja megmondani neked, mert kicsi az esély, hogy valakinek pont olyan üstmérete legyen, mint neked, hasonló hőterelővel.

 

Egy, maximum két főzéssel be tudod állítani, hogy ne égjen az oldalára.

Előzmény: Bátor aligátor (115489)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115501

Olvasgatom én már vagy 1,5 éve ezt a fórumot attól még hogy nem regisztráltam hamarabb, szóval azért teljesen nem vagyok tudatlan, de most teljesen tanácstalan lettem. Pedig már nagyon sok mindent kipróbáltam, meg tettem a jó cél érdekében. Eddig a legtöbben a cefrézésre gyanakodtak. Hétvégén megyek és veszek gyümölcsöt, és elkészítem úgy  ahogy a nagykönyvben meg van írva, de ha megint ugyan ez az eredménye akkor: SEGÍTSÉG!!!

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115500

Már próbáltam :(

Előzmény: barkócza (115498)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115499

Dehogy, egyáltalán nem bántottál meg, és örülök, hogy próbálsz segíteni, csak ezt a lehetőséget kizáronám.

Előzmény: Firga73 (115497)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115498

Forralj egy kis vizet teljes kakaóval az üstben, úgy, hogy előtte a hűtőből leengeded a vizet. A forró gőz kipucolja a hűtőt, páracsövet. Ha ez sem segít, csak a cefrével lesz a probléma. 

Előzmény: adam1117 (115496)
Firga73 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115497

Akkor bocsi nem akartalak megbántani.  Ötlet volt csak..

Előzmény: adam1117 (115496)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!