Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113849

Nevezzük nevén a gyereket, azért van neki.
Volt városi gáz. Van földgáz. A kettő nem ugyanaz.

Előzmény: vinik táltos (113848)
vinik táltos Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113848

"Városi gáz már legalább ötven éve nincs."

 

Gondolom elsőre is értetted, hogy vezetékes.  Ma ilyen kekec napod van?

Előzmény: öreg_néne_b (113846)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113847

Vajon amit itt megspórol a drágább fűtést kompenzálja-e vagy sem?

 

A háromszoros árat nem lehet hatásfokkal kompenzálni.

Előzmény: Pálinkás Alex (113843)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113846

Városi gáz már legalább ötven éve nincs. A PB-re a 29 Ft/kWh honnan jön?

 

A kis gázzsámoly 5,5 kW-os. Ez vagy 25 A áram, nem úgy megy, hogy bedugom a legközelebbi konnektorba.

Előzmény: Törölt nick (113841)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113845

én csak annyit tennék hozzá, hogy nyilván gázzsámolyos pfőzésnél kell egy hőterelő/védő.

Kis túlzással fele a felfűtési idő, mint a szoknya nélkül.

Előzmény: Pálinkás Alex (113843)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.08.15 0 1 113844

Hasznos azért a kukta is.

Egyik ismerősöm a 2. emeleten lakik. Szezonban kéthetente van pálinkája. Mikor hozott egy-egy üveggel, örült a véleményünknek. Annyi hátránya volt, hogy a lefőzött készlet 70%-át el is hozta magával. 

De miért menjen kárba 10-20 kg gyümölcs, mikor le tudja főzni. Művészet és gyümölcs mentés egyben.

 

 

Előzmény: vinik táltos (113838)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113843

// mire megírtam tele lett a fórum adatokkal.  :(((

 

Nos ez engem is érdekelne.  :)

 

Azért egy kicsit pontosítanék a kérdésen, hogy ha két fizikát nálam ismerő szesztestvér számol, lehetőleg hasonló eredmény jöjjön ki.

 

Általános nézet, hogy a gázfűtés olcsóbb mint a villanyfűtés.

 

Egyik ismerősöm fejtegette, hogy ha ő teát főz a gáztűzhelyen, akkor a gázrózsából feláramló hő, ami végig fut az edény oldalán is, a nagy része kárba vész.

 

Még ha beletesz egy vízmelegítőt (keráló, fűtőszál) és a vizet belülről kezdi kifelé melegíteni, akkor mire az edény falához ér a meleg addig minimális a hőveszteség.

 

Vajon amit itt megspórol a drágább fűtést kompenzálja-e vagy sem?

 

 

 

Szeretném megkérdezni tőletek, hogy egy 1000 W-os (1KW-os) fűtőszál hány KJ-t (kilojul) jelent?

Egy 1000 W-os fűtőszál 100L vizet mennyi idő alatt melegít fel? (valamennyiről 100 C fokra)

 

Gáznál, 1 m3 vezetékes gáz, nagyából 36 KJ, hőértéke van. Ezt már megtaláltam.

De hány KJ energia kell 100 L víz felforralásához és az hány m3?

 

A villany és a gáz piaci árát ha tudjuk, akkor elméletben tudjuk, hogy melyik mennyivel drágább.

 

 

GYAKORLATBAN:

Azon gondolkodtam, hogy ha az üst alját és az oldalát (ahol a trafó olaj van) az olajba fűtőszálat tennék, (több fűtőszálat, külön kapcsolhatóan) és kívülről kapna egy nagyon vastag szigetelést, akkor a hőveszteségem minimális lenne. Azaz a drágább villanyáram nagyobb százalékban hasznosulna mint a gáz. 

 

A kupola hővesztesége, meg egyéb egyértelmű hőveszteséget nem kell számolni, mert az a gáznál is megvan.

 

Ha a gáz zsámoly ég az üst alatt, még ha  kis hőterelő szoknya van az üst körül, ami részben szigetelve van, akkor is nagy a hőveszteség.

 

 

 

Aki gázzal fűt, az tudja, hogy egy gázpalack hány üstre elég. Vagy a vezetékes gázból hány köbméter fogyott.

 

Ha ezt a gyakorlati számot összevetnénk az elméleti villanyfűtéssel (ráhagyva egy 10% veszteséget a villanyra is) egy pontosabb képet kapnánk.

 

Előzmény: vinik táltos (113828)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113842
Ne haragudj,nem tudom mire vélni ezt a "töközést".Nem állt szándékomban megsérteni,lehülyézni meg végképp nem.Csupán jeleztem,hogy szerintem rossz az irány.
Előzmény: Törölt nick (113832)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113841

Viszont az áram>>hő hasznosítás hatásfoka közel 100% jól kialakított cuccal.

A gázzsámolyé ezzel szemben mondjuk 60% körül lesz csak.

 

Így az 1 kWh áram >> 40 Ft

Ugyanez PB gázból ami ~ 29 Ft/kWh anyagárban, ~29/0,6 >> 48 Ft/kWh

Városi gázból ~13 Ft/kWh anyagárban, ~13/0,6 >> 22 Ft/kWh

 

Vagyis a PB gáznál simán lehet olcsóbb az árammal főzés... de legalábbis versenyképes.

Előzmény: öreg_néne_b (113821)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113840
Az illata nagyon füge most(mindjárt végzek a cefrével),remélem jut belőle a kész pálinkába is.:-)
Előzmény: körte51 (113829)
vinik táltos Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113839

Meghajlok az adatok előtt.

Annak ellenére, hogy más a tapasztalatom.

Talán jó helyen lakom, a feszültség 225 V körül mozog, ugyanakkor amíg régebben a gázrezsón főztem, a főzési idők hosszabbak voltak, bár minden illetékes tagadta, hogy a gáz minősége romlott volna.

Egyébként utánanéztem: az áram ára itt pontosan 37.05 Ft.

Nem is hadakozom az igazamért, lehet, hogy hibátlanok a számaid, kényelemből maradok a villanynál.

Előzmény: öreg_néne_b (113835)
vinik táltos Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113838

Jó, amit írtál.

Tavaly 12 literes kuktám volt, 5 l cefrét tudtam odatenni.

Megvettem a 17 literest, (13.000 Ft - bolhapiac) ebben már tíz lityit tudok főzni, de nekem még ez sem jön össze mindig gyümölcsileg.

Nyilván ahol több cefre képződik, ott a kukta csak játékszer.

Előzmény: Pálinkás Alex (113833)
foxrudi Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113837

Elég sok embert ismerek,aki nincsen a fórumon,sőt semmilyen fórumon,és kiváló pálinkát készít.Természetesen olyat is,aki pancsol.Viszont aki veszi a fáradságot és készít,vesz egy berendezést,áldoz rá, az oda is figyel majd arra,hogy mit csinál.Ez a létszám egyre több, szemben a tejeskannás verzióval.

  Nem csak ez a fórum forrása a tudásnak.

 Minden rétegben vannak kóklerek ez kiküszöbölhetetlen,de általánosítani hivatalos megcáfolhatatlan adatok nélkül nem lehet.

-Azt állítottad opálos a kozmaolajtól lesz a pálinka.Ez rézben igaz,mivel nem csak ez okozhat elváltozást.Főleg nem,ha ecetfészek volt a cefre.

-Sokk alatt mit(ket)lehet érteni?Pl:Ha belezúdítod a hígításkor a vizet és kis időre zavarosodik a párlat,majd letisztul.

Előzmény: Törölt nick (113814)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.15 0 2 113836

Vedd már észre, hogy egyedül te erőltetsz új értelmet egy közismert és általánosan használt fogalomba.

Mint amikor öregapádéknál a falu bolondja tehénnek nevezte a szamarát. A többiek meg röhögtrek rajta...

Előzmény: Törölt nick (113832)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113835

1 GJ energia nyerhető:

 

29 m3 földgáz vagy 22 kg PB gáz vagy 278 kWh áram felhasználásával.

 

3364 vagy 9200 vagy 11120 forint.

 

(Tigáz-DSO lakossági - legközelebbi cseretelep - ELMŰ-ÉMÁSZ A1 normál)

 

Az áram háromszor annyiba kerül, mint a gáz.

Előzmény: vinik táltos (113828)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113834

Kinek mi a tapasztalata a kationcserélő gyantával? Valóban egy pihent, selymes pálinkát ad vissza?

Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113833

88 Liternyi cefrét 17 literes kuktán lefőzni nagy hobby!  :)

 

Ha vinik táltos adatait vesszük alapul, és 10l helyett 11l-t teszel bele, akkor is 8 alkalom, 3x8=24 óra alatt van csak a cefre főzése. A finomítás legalább 2 alakalom további 2x 1,5 óra.

 

Reklám nélkül, de mennyibe kerül neked a 17 l-es főző? Hűtővel, mindennel együtt.

 

Ha tudsz, akkor kérj kölcsön egy főzőt (akár a "főzőmesterrel együtt") és max kétszerre felteszitek.

De két kis hordóba 44-44 kg akár Te is elviheted. És csak két hordó és egy negyed gázpalack költség.

 

Élmény, tapasztalat, és az összes kis 'hibáját' látod annak a főzőnek és ha csináltatsz egyet, akkor már tudod, hogy mire vigyázz. 

 

Gondolom jövőre több cefréd lesz. Illetve idén még szilva,  alma, még hátra van.

 

Személy szerint én az 50 L-es főzőt is kicsinek tartom. Valakinek ideális egy 50L, vagy 30L vagy akár a 17L-es, de a cefre mennyiségéhez kell hogy igazodjon a főző mérete.

 

Ugyan az a páracső, hűtő, gázzsámoly. Az üst munkadíja is ugyan annyi.

Akkor már az a kevés rozsdamentes anyagtöbblettel kerül többe. 70-100 L.

Ha nem akarunk réz sisakra költeni, akkor jó oda is a rozsdamentes és rá kell tenni egy vörösréz deflegmentátort, vagy pisztóriuszt.

 

Ha belegondolsz, hogy mennyi a cefréd, ami összejön alkalmanként, szinte biztos, hogy nem a 17 literes kuktát részesíted előnyben.

Előzmény: RosarioRao (113802)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113832

Öregapámék is ere hivatkoztak volna, ha lett volna autópálya az ő idejükben, amikor valaki eltért az ezeréves hagyományoktól. De mivel nem volt, csak simán lehülyézték. Ugyanaz az indíttatás, ugyanaz az eredmény.....

Kicsit kezd tele lenni a tököm már ezzel......

Előzmény: Figyelget (113827)
sogi01 Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113831

                                                  vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (113737)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113830

Jó, van sokk... Három nap után nálam is több az illat, aroma, egy hét után még több, három hét után még több, s így tovább. Ha ez a sokk akkor nálam is van.

De visszatérek még egyszer a kozmaolajokra.

S nem az álláspontom akarom védeni, hanem tisztába tenni ezt a kérdést.

Tévesen írtam az előbb. Nem hiszem, hogy van olyan hozzáértő aki gyűjtőfogalomként használja a kozmaolajat és minden olajat besorol a fogalomba. Nyilvánvaló (mert ha nem, akkor itt feladtam), hogy a középpárlatban megjelenő illóolajokat nem sorolja senki sem a  kozmaolajak fogalmába.

Az viszont szintén nyilvánvaló, hogy az előpárlat olajaiban nemcsak káros, hanem hasznos olajok is vannak. Ha szűrjük, akkor eltávolítjuk az egészet, ha nem szűrjük, akkor maradhat ezekből a hasznosakból, de erről már többször írtam, a kifogásolt hsz-ben is.

Ha itt az az általános felfogás, hogy az előpárlatban lévő minden olaj kozmaolajnak nevezendő, akár káros, akár hasznos, akkor értem. De azért azt hiszem az nem vitatható, hogy lényegesen kevesebb itt a hasznos mint a káros, s ha mindet eltávolítjuk, akkor a középpárlatba csak minimális kozmaolaj kerül, (az én módszeremmel is marad egy minimális benne) de ez elhanyagolható, leginkább azért mert úgysem tehetünk ellene. Na most ennek a minimálisnak egy minimális része az ami hasznos.

Az összes többi illóolaj pedig a középpárlatban keletkezik.

Mivel ez az egész az opálosodás miatt került elő, meg azért mert az opálosodás elkerülését a gyakorlati tennivalók ismertetése mellett megpróbáltam elmélettel is alátámasztani vita kerekedett belőle, s ez az én hibám, maradjak csak a gyakorlatnál, s hagyjam az elméletet másra.

Megígértem, hogy alkalmazkodok, s megelégszek azzal, ha nem opálosodik a pálinkám, értelmezéstől, elmélettől függetlenül.

Azaz nem állítok mást, minthogy ha jó az elválasztás akkor nem opálosodik a pálinka. Persze lehet ezt is vitatni, de ezt a meggyőződésem aligha változtatom meg. Ha valaki azt állítja, hogy az 50 fokon beállított pálinkája opálos, de jól lett elválasztva, s semmi baja, csak esztétikai hiba, a továbbiakban ezt sem vitatom. 

Előzmény: körte51 (113824)
körte51 Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113829

Van két nagy fügebokrom ,kb 5 kiló volt rajta, felét megettük a másik fele lekvár. Csodás íze van a lekvárnak ,valami illatos ,álom, amit a gyümölcsbe soha nem éreztem. Olvastam ,hogy nem nagy ízvilág van a füge pálinkában, zöld füves jelleg mint a gyümölcs,de mióta éreztem ezt a szép ízt, azóta még jobban vágyok a füge pálinkára.

Előzmény: Figyelget (113826)
vinik táltos Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113828

Üdv!

Én azt írtam, hogy egy liter párlat (vagy pálinka) lefőzési költsége kb 300 Ft villanyrezsón.

 

" Az áramból előállított hő sokkal drágább a gáznál."

 

Ha nem gond, adatokat is írnál?

Előzmény: öreg_néne_b (113821)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113827
Most láttam a kajszis topikban,ott is elő lett véve az autópályás sztori....:-)))))
Előzmény: Figyelget (113825)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113826
Ha már olaj.Csörgedezik szépen a füge,van rajta olaj,de én többre számítottam a beszámolók alapján.Persze nem baj ez,csak gondoltam leírom mit tapasztalok éppen most.
Figyelget Creative Commons License 2015.08.15 0 6 113825
Üdv!
Nekem meg az jut eszembe erről,amikor mindenki szembejön az autópályán.... :-))
Előzmény: Törölt nick (113822)
körte51 Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113824

"Éppen a minap olvastam egy magát kezdőnek tartó topikolótól, hogy a hivatalos főzdékben is beállítják az alkoholfokot, akkor ott miért nem jelentkezik a hígítási sokk? " 

 

Már biztos elkűldtök a pi...... ,de még egyszer,  utoljára a hígítási sokkról. Kissebb edényekbe engedem a finomításkor a pálinkám. Alkoholfok beállításkor összeöntöm a nagyobba ,gyönyörüen belepi a finom illat a helységet, belekerül a víz ,lökésszerűen eltünik minden ez a sokk. Megijedünk ,hogy mi lett a pálinkával. A szárazpróba se mutat semmit,vagy csak keveset.

Eltelt 3 nap szépen jön elő az illat. A főzdéből műanyag flakonba hoztam annó a pálinkát és ahogy átkerült az üvegbe szinte semmi illat, vajon mitől? Kérem figyelmesebb lenni és nem vitatni ezt a létező ,elismert szakirodalmakban létező jelenséget!

 

 

Előzmény: Törölt nick (113814)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.15 0 1 113823

Praktikus, ha egy kifejezésen te is azt érted, amit a többiek. És nem a többieknek kell változtatniuk, hanem egyedül neked...

Előzmény: Törölt nick (113820)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113822

Eszembe jutott egy példa.

A városban füvesítenek egy területet, kijelölik az utakat, megépítik, aztán az emberek nem azon járnak, hanem ösvényeket taposnak ki, mert célszerűbbnek látják ha rövidebb úton járhatnak.

Ilyenkor vagy az történik, hogy az ösvényeket újra és újra füvesítik, mindhiába, vagy az hogy oda építik az utat, ahol járnak rajta, s a régit vetik be fűvel....

Úgy gondolom, hogy ha valaki először hallja, hogy "sok kozmaolaj került a pálinkába, s ezért rossz a minősége", akkor kivétel nélkül arra gondol, hogy a kozmaolaj káros....

Legalábbis a környezetemben ismert főzők így gondolják, kivétel nélkül. (s nem az én hatásomra...:)

Előzmény: Törölt nick (113820)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113821

vezetékes gázzal lehet, hogy olcsó, de a villanynál az is drágább.

Biztos, hogy nem. Az áramból előállított hő sokkal drágább a gáznál.

Előzmény: vinik táltos (113816)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.15 0 0 113820

Ez se támadás....:)

Sőt teljesen egyetértek, jó lenne az egységes értelmezés, de persze nem veszem a bátorságot ahhoz, hogy az én értelmezésemet próbáljam elfogadtatni másokkal is. De úgy gondolom, hogy az összes illóolaj egy gyűjtőnévbe tömörítése nem a legszerencsésebb megoldás. Különösen nem egy újonc számára. Ezen kívül a fogalomnak negatív kicsengése van, sokkal egyértelműbb az én értelmezésem, s hidd el, ezzel az értelmezési formával nem állok egyedül. De a jövőben itt, megpróbálok alkalmazkodni.....

Előzmény: körte51 (113818)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!