Keresés

Részletes keresés

Péter_33 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113658

tanácsokat

Péter_33 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113657

Köszönöm a tanászokat, az üstbe öntéskor leitatáson már én is gondolkodtam,ezek szerint van alapja....

Előzmény: Hurkafej (113656)
Hurkafej Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113656

Nem kell kávéfilterezni meg fagyasztózni. Meg ne higítsd fel a 70-80 fokos elejét vízzel, mert azt éred el, hogy amikor össze lesz öntve az egész alszesz, akkor lesz egy 15 fokos alszeszed. Nehezebb elválasztani.

 

Elég leitatni a végén papírtörlővel. Én úgy csinálom, ráadásul van, hogy csak finomítás előtt, az üstbe öntve itatom le, és nem opálos a pálinkám. A kávéfilterezésre ráérsz akkor, ha megtörtént a baj.

Előzmény: Péter_33 (113653)
obsitos3 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113655

Olyan erősen fűtsél,amennyit  a hűtőd megenged,csak ne égjen le.Ha ez ujjnyi vastag sugarat jelent,az sem baj.De olyan úgy sem lesz.

Előzmény: Péter_33 (113648)
obsitos3 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113654

Az eredeti,alap szűrő 5 perc alatt készül el,és otthon található dolgokon kívül semmi sem kell hozzá.Úgymint:fagyisdoboz,műanyag cső,kevés ragasztó.

Előzmény: Péter_33 (113653)
Péter_33 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113653

Tisztázásnál még nem tartok, biztos lesznek "érdekességek", de próbálok felkészülni. Kozmaolajszűrést most úgy tudom megvalósítani, hogy első 4-5 dl.-t fagyasztó hűtőbe teszem és felhígítom hideg vízzel majd papírtörlővel leitatom. A többit 5 literes fazékba gyűjtőm, ha megtelt ennek tetejéről szintén papírtörlőzöm, és a gyűjtő edénybe engedéskor az összeset átszűröm kávéfilteren. Remélem ennyi elegendő lesz, télen készítek majd szűrőt off szezonban.

Figyelget Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113652
Az egész főzési folyamatra írtam,amíg eljut a pálinkáig.(ha már a cefre lefőzésénél előjönnek ezek a gondolatok,akkor tisztázásnál gondolom pláne.:-) )
Előzmény: barkócza (113651)
barkócza Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113651

Cefrefőzésnél nincsenek fázisok. Alá kell durrantani, és kozmaolajszűrés mellett szedni kell az anyagot.

Előzmény: Figyelget (113650)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113650
Szia!
Az első pár főzésedet ne hőfokok alapján akard megcsinálni,de jegyezd meg(jegyzeteld)hogy milyen fázis,milyen hőfoknál van.Aztán pár főzés után(mialatt összeismerkedsz a rendszereddel) már lesz egy(a Te rendszeredre jellemző)hőmérsékleti skálád,amit tudsz viszonyítási alapnak használni.De a konkrét fokok nem lesznek kőbevésettek akkor sem,csak iránymutatók.
Előzmény: Péter_33 (113645)
Péter_33 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113649

Ja, és 300L-es a hűtő, ez fontos lehet.

Péter_33 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113648

Ezek kicsit eltérővélemények, most a "ceruzabél" vastagságú kifolyás van. Azt nem írtam hogy papíron 5kW-os gázégővel fűtök. Rányithatom cefrénél azt maxra? ha mondjátok kipróbálom, leégni szerintem nem fog, mert fenékkeverős az üst teljes átmérőben...

Hurkafej Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113647

Ha 10literre jut 1kW teljesítmény, akkor jön ki az kb, hogy 1 óra felfűtés, és kb 3-4 óra a csorgás.

Ha ceruzabél vastagságú a kifolyó pálinka, akkor a jó. Ha túlságosan megzavarod, akkor lehet, hogy a hűtőd nem tudja majd felvenni a ritmust.

Előzmény: Péter_33 (113645)
barkócza Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113646

Nem tudsz hőmérsékletet szabályozni. A cefre mindig a pillanatnyi összetételének megfelelő hőmérsékleten forr, sem lejjebb, sem följebb. Csak fűtőteljesítményt tudsz szabályozni.. Cefrefőzésnél mindig a maximális teljesítménnyel fűts, amivel tudsz (amivel még nem ég oda), mással ne foglalkozz.

Előzmény: Péter_33 (113645)
Péter_33 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113645

Sziasztok! segítsetek nekem rendbe rakni az alszesz kifőzés kérdést, mert úgy érzem kicsit hosszan tart (4+óra). 60L-es főzőm van, ez gondolom lényeges ebbe 40-60L közötti cefrét töltök.

Amivel nem vagyok tisztában vagy „ködös”, hogy nálam 94°C környékén van egy vékony egyenletes párlat kifolyás, és ezt a hőmérsékletet szoktam fokozatosan emelni 1 °C-onként kb 100°C-ig, ami 4%-os alszeszt jelent a végén. Jó ez így ahogy csinálom, vagy mondjuk felfűthetem egyből 97-98°C-ra, és tartsam ott, vagy így túl gyors lenne a melegítés és ez aroma és-vagy mennyiségibeli veszteséget is okozhat az alszeszben?

Kezdő vagyok, szívesen veszek tanácsokat! Üdv mindenkinek!

Berzeg Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113644

Úgy vélem az előpárlatban nincs olyan anyag ami vízben rosszul oldódik, ezért szerintem is a kozmaolaj a felelős az opálosodásért, nem pedig a víz.

Előzmény: Figyelget (113639)
Berzeg Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113643

Én is úgy vélem, hogy lehet jövedéki termék, mivel alkohol tartalmú készítmény.

Bár így mint cefre nem ütötte meg a szemem a jövedéki törvényben.

Csak saját gyümölcsből készült cefre a legális.

Előzmény: snapszmester (113641)
cenus Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113642

Köszönöm a válaszokat.

Nem szokott opálosodni a pálinkám az aromák megőrzése szempontjából kérdeztem . Illetve kiváncsi vagyok van-e valakinek valamilyen szokatlan vagy ötletes gyakorlata.

Ha már felhoztad az érlelést...bevallom úgy éreztem azelőtt, hogy túl van ez egy kicsit misztifikálva. Nekem se nagyon szokta megérni az egy évet a pálinkám, nem is sok osztogatom is belőle.

Egyik évben félre raktam egy üveggel névnapomra, így értmeg csaknem egy évet. Amikor megkóstoltam zongorázni lehetett volna a különbséget és mindenki dicsérte, nyelték is rendesen. Akkor elhatároztam: Karácsonynál előbb nem nyúlok hozzá, akkor is csak egy üvegge a többit tovább érlelem.. Addig megelékszem a direkttermő szőlőből készülttel és az almával esetleg. (Csak lenne potyogjon minden ebben az időben!) Szilva, birs marad. A körtével van egyolyan érdekes tapasztalatom, hogy a főzés utáni párhónapban nagyon finom körte illata és íze van.(Kivétel nélkül mindenki felismerte a körtét aki csak megszagolta és nem tudta mi az.) Fél év múlva már nem érezni annyi féle finom aromát csak egy egységes körte ízt, mintha egy körte aromás szesz lenne. Ezt nem is értem. Ezen kívül a fürtösbarack amit nem érdemes évekig tárolni szerintem, abból is lesz pár liter.

Előzmény: Törölt nick (113638)
snapszmester Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113641

Elméletileg igen. Gyakorlatilag nem veszünk cefret.

Előzmény: sjolsl (113636)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113640

Így van... de ezt érezni lehet az ízén, illatán is. Az hogy valaki nem érzi, az nem azt jelenti, hogy nincs benne, csak azt, hogy gyengébb az íz, illat érzékelő képessége. Vagy már úgy megszokta, hogy megszerette....:)

Előzmény: Figyelget (113639)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.13 0 1 113639
"Ha zavaros, opálos lesz, az előpárlatos!"
Kozmaolaj a ludas olyankor,nem?
Előzmény: Törölt nick (113638)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.13 -1 0 113638

A kezdeti tanulásom időszakában (nem volt még akkor net), elhittem hogy a pálinkám azért zavarosodik mert nem megfelelő vízzel hígítom. De bármilyen vízzel, zavarosodott, opálosodott.

........ez egy hosszú időszakot jelent......

Ma már semmilyen vízzel nem zavarosodik, opálosodik (kútvíz, forrásvíz), semennyi ideig. Amikor felhígítom, akkor igen, a keletkező légbuborékok miatt, de ez kb öt perc alatt letisztul. S nem víztiszta lesz, hanem annál fényesebb, átlátszóbb.

Ha zavaros, opálos lesz, az előpárlatos! S hetek, hónapok múlva valóban kitisztul, némi trükközéssel (aktív szén, szellőztetés) előbb is.

A hígítási sokk számomra mese kategória.

Persze két három hétig nyitott üvegben tartom, ezalatt szelidül, aztán meg tovább érik a zárt üvegben, s egyre jobb lesz. Sajnos egy évvel időseb kort eddig még egyik sem ért el, még ennyit is ritkán, de  törekedek arra sok éve már, hogy legyen több éves pálinkám. Ennek a technológiáját még tanulnom kell.....:)

S elnézést a sarkos fogalmazásért, de az opálosodással kapcsolatban nem vélemény amit írtam, hanem meggyőződés.

Előzmény: cenus (113634)
Figyelget Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113637
Nem szoktam extra dolgokat tenni víz ügyben.Egyedűl azt tartom be az ajánlásokból,hogy azonos hőfokú vízzel hígítok.Aztán,hogy milyen vízzel az már esetleges.Volt már csapvíz,rózsaszin kupakos ásványvíz,desztvíz.Nem vettem észre különbséget a pálinkában.Talán még annyi,hogy lassan öntöm bele a pálinkába.Nem csepegtetve,de nem is zutty módra.
Előzmény: cenus (113634)
sjolsl Creative Commons License 2015.08.13 0 1 113636

Sziasztok! Mit tudtok arról, hogy a kierjedt cefre jövedéki terméknek minősül e?

Más szóval: ha cefrét eladok, vagy cefrét vásárolok, a tranzakció felkeltheti-e a NAV figyelmét?

Pecabubus Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113635

Jóreggelt, voltmár. :)
Szerény lökött véleményem szerint - mivel hosszú hónapokig (átlag fél évig pincehidegben) tart hogy a pálinka íze katolikusból kaotikusból harmonikásba harmonikusba forduljon - tökmindegy hogy egy avagy három hét alatt lesz zavarosból víztiszta a bárhogyan hozzáadott víztől.

Előzmény: cenus (113634)
cenus Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113634

Pálinkás jó reggelt mindenkinek!

 

Szeretnék egy új témát bedobni.

Hígitásnál úgye nem szabad a vízét csak úgy  bele zutyintani, fokozatosan szabad csak lassu kevergtéssel. Azt szeretném kérdezni, hogy ki hány lépcsőben szokta hígitani, mennyit várki, mennyit kevergeti és úgy általában kinek mi a tapasztalata, szokása, technikája. Csak általános kiváncsiskodás.

 

Köszönöm a válaszokat!

cenus Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113633

 

"Csatos üveget valamiért gondoltam megmozgatom erőteljesebben, elkezdtem rázni, kisérletezés.. Apró fehér valamik jelentek meg, amik idővel eltűntek. Na ez mi lehet?"

 

Ha megrázod apró buborékok keletkeznek, ezek idővel felusznak a tetejére és eltűnnek.

Előzmény: naivkezdo (113618)
sogi01 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113632

                                                  vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (113587)
snapszmester Creative Commons License 2015.08.13 0 0 113631

Az utoparlatomat is megkostoltatnam. 0, 10, 20 %-os. Mint az "alkoholmentes" pálinka. :-)

Előzmény: naivkezdo (113629)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 0 113630

szia,

 

lett azóta cefre alapanyagod? Van teszteredmény már?

Előzmény: hal65 (110979)
naivkezdo Creative Commons License 2015.08.12 0 1 113629

bocs, hogy ilyen régit hozok elő.

Amit pl elhozol frissen, azt is behígítják ott, nem? És ott miért nem jelentkezik a sokkhatás?

SM barackjához nem lehet kis mennyiségben hozzájutni kontrolpálinkának, élvezkedni?

Előzmény: szilvafan (22913)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!