Keresés

Részletes keresés

Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109931

Amint látom, nem csak veled van ma baj:-)))

Megnyugodva konstatálom, hogy utólag nálad már határozottan látszanak a javulás jelei.

Jó nedűt!!!

Előzmény: szilvakukc (109927)
abácsip Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109930

Illetve a szőlőtőkék szakszerű eltávolításával kapcsolatban kérnék tanácsokat. Leások fél métert, elvágom a szőlőt. Kell-e valamilyen szert használni, hogy ne nőjön ki újra?

abácsip Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109929

Birsalma fát szeretnék telepíteni. Van valakinek gyakorlata, hogy mely fajtákat érdemes? Kicsit igénytelenebb, de konstans termőt szeretnék ültetni. Gondolkodtam azon, hogy a BA-29 alany helyett M9 alma alanyt oltatom be. A terület kb. 10*70m, két sort terveznék 3 méteres tőtávolságokkal. Leskovaci, Bereczki és Konstantinápolyi a terv. Régi lugasos szőlőt vágnék ki és annak a drótpályájára állítanám be a fákat. Minden tanácsot szívesen vennék.

szilvakukc Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109928

Igen, ezt nem akartam írni, mert azt mondják, hogy "pfúj", de Te megoldottad helyettem.:))

 

Előzmény: kabold (109924)
szilvakukc Creative Commons License 2015.03.16 0 2 109927

Kedves Feribá!

Tudom, hogy az  a véleményed, hogy (többek közt én is) mindent leköpök, amit Te írol, és úgy érzed, ez ellened szól, pedig ez nem igaz. Egyszerűen az van, hogy soxor nem haladol a fejlődéssel. Pölö, ha az  én 15 évvel ezelőtti páleszemet kóstoltad volna, elcsavarta volna az arcod, viszont én azóta nagyon sokat tanultam, Snapszmestertől, a lentebb belinkelt Vértes Tibortól(csak csendben jegyzem meg az Agárdiak tuldonképp az igazi főzőmesternek, Kaiser Gábornak köszönhetik a sikereiket, Vértes úr egy kicsit csak a médiasztár), és még jó pár szakembertől. Ha visszaemlékszel, amikor a Tiédet kóstoltuk, pont az utópárlatosságát említettük meg. Miért ne fejlődhettél azóta Te is? Persze a rongytömős, meg egymenetes, meg nemtommilyen elmaradott  technológiád, azóta sem nyerte meg tetszésemet, de, ha jó ötleted van, azt elismerem, és mindig is el fogom ismerni.  

Előzmény: Feeriba51 (109923)
Pecabubus Creative Commons License 2015.03.16 0 3 109926

A táblázatomban jelölt kritikus területeket kétdecinként magam is befőttesüvegbe teszem, a befőttesüveg szájára pedig papírtörlőt postagumizok. Előpárlatból többet, utópárlatból kevesebbet szoktam üvegbe gyűjteni későbbi elbírálásra. Jobbára két nap szellőztetés után keverem össze a megfelelő adagokat a középpárlattal. A középpárlat közepét viszont egybe gyűjtöm üvegballonba már finomításnál, mert tudom hogy a 17 literes perfecthome főzőcském, amivel a kis gyümölcscefréimet főzöm így működik.

Más felszereléssel egészen bizonyosan eltolódnak az arányok mind mennyiségben mind a szakaszok be- és kilépő alkoholfokát tekintve, de a sorrendiségük és egyedi tulajdonságaik nem változnak. Szóval óva intek mindenkit hogy a táblázatomat szentírásnak vegyék, azért is írtam hogy nálam ezzel a cuccal így működik a gyümölcs-alszesz finomítása, kb. huszonöt finomítás után ez a tapasztalatom.

Feribá' írásait pedig nagyon szeretem és inspirálónak tartom, leginkább miatta szoktam ide átnézni a másik topicból ahol tanyázok. :)

Előzmény: obsitos3 (109918)
Babar66 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109925

Nagy-nagy gratula nekik!

(Bár, eddig is tudtam, hogy jó párlatokat készítenek.) :)))

Előzmény: schlumberger (109910)
kabold Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109924

...meg gatyát. Bocs, ezt a labdát nem lehetett kihagyni.

Előzmény: szilvakukc (109913)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109923

Jól vagy?????

Előzmény: szilvakukc (109911)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.16 -2 0 109922

Elolvastam.

Természetesen emlékszem ezekre a hozzászólásaimra, s nem változott a véleményem.

A biztosan középpárlat után érkező párlat (nehogy utópárlat szót használjam) vizsgálatával egyet értettem mindig, de annak a sejtelmezése, hogy ebből esetleg bőven lehet (akár 18%-ot) hozzátenni, ismét megszólalásra késztetett. Kezdő pálinkafőzőknek 3 decis poharanként nem mernék ajánlani a vizsgálódást. Remélem aki akarta megértette, hogy a példában leírt mennyiség nonszensz, ennyi erővel folyamatosan lehetne a kezdetektől poharazgatni.

Az én tapasztalatom szerint sokkal inkább lesz egy átlagos otthonfőző ( nem beszélek a bérfőzdei körülményekről) pálinkája utópárlatos, mint aroma hiányos.

Szilvakukc megfogalmazása is helytálló, kicsi kellhet bele, ezt a nagy tudású szakértők mérjék ki a saját készülékükön. Snapszmester tapasztalatát sem tudom és nem is akarom vitatni.

 

Korábban a gondolkodásmódokkal kapcsolatos elveimet megfogalmaztam, aki megtalálta írásaimat, megtalálhatja ezeket is.

Mielőtt a nagy túl okosságom lefoglalná a fórumot elmegyek még gyerekkocsit (?) meg F betűt (?) nézni.

Előzmény: hevezoli64 (109921)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.16 -1 0 109921

Mindjárt elolvasom, a gyerekkocsit meg az F betűt meg megpróbálom értelmezni.

Előzmény: obsitos3 (109905)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109920

Nem kiabáltam. A fórumokon a csupa nagybetűvel írás számít kiabálásnak, az oka, hogy a hangerő az amplitúdóval arányos, azaz a betű nagyságának növekedése felel meg hangosabb beszédnek.

Előzmény: stapika (109904)
bergerger Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109919

Nagyon jó táblázat. Kevés főzésen vagyok túl, de pontosan látom, amit tapasztaltam: 53°C-nál jelent meg a főttfazék illat/íz. Az UP 5 db 1 decis pohárral szaglászva az 1. és 2. rossz szagú pohár után volt még a 4. és 5. is, ami finom illatú/ízű volt, igazolva a táblázatot. A főzés: gondosan kezelt almacefre, 50 l-es kisüsti főzővel.

Előzmény: Pecabubus (109914)
obsitos3 Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109918

Pontosan ilyenkor lenne segítség Feribá módszere.Ha lett volna néhány számozott üveg az általad utópárlatnak minősített frakciókból,rögtön javítani lehetett volna az anyagot.Persze nem a rossz cefréből készültet,hanem azt,ami csak üres,alkoholos volt.Hát még ha az előpárlatból is eltettél volna néhány adagot...Biztosan van a fórumon fotós.Amolyan RAW-feldolgozás szerűen is lehet ám pálinkát csinálni!-:)-:)

Előzmény: In Lak'ech (109917)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109917

Sajnos én is bajban vagyok az utópárlatra váltás idejével. Nem nagyon tudom eldönteni, mi mehet még bele, és mi nem. Egyszer volt szíves nekem Snapszi pár párlatomat elemezni. Életem első főzésére (bár kissé irodalmibb szóhasználattal) azt mondta, hogy sz@r. És az is volt. Körtecefréből, ami több, mint egy évet állt egy harmadig telt hordóban, mi más lehetett volna. Azonban a többire szinte mindre az jött ki, hogy nagyon félve bánunk az utópárlattal. Pedig emlékszem, volt olyan, hogy én már nem tettem volna bele azt, amit még párom símán beletett. És mégis Snapszi úgy gondolta, lejjebb is mehettünk volna.

De talán idén már sokan megszakérthetitek ZD a pálinkáimat, és hátha ki tudtok okosítani, hogy mi sok és mi kevés benne.

Előzmény: obsitos3 (109916)
obsitos3 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109916

Gondolkozz,ember!Itt rajtad kívül senki nem mondott konkrét százalékot,ameddig le lehet menni,csak egy módszert írt le,,amivel kísérletezni lehet!Na jó,snapszmester kiírta az adatait,de az ő cucca kicsit más,mint ezek a házi ketyerék.Le is tud menni 55%-ig.Aztán meg honnan veszed ezt a 37-35%-ot?Nekem pl. általában 50 felett már nem ízlik.Általában!De volt már,hogy a 25%-os is használható volt.

Előzmény: Pecabubus (109914)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109915

Nagyon jó kis diagram!!! Ki is nyomtattam gyorsan. Megy a többi hasznos pálinkás iromány közé.

Előzmény: Pecabubus (109914)
Pecabubus Creative Commons License 2015.03.16 0 2 109914

Pluszoltam, cseppet sem baj az óvatosság, maximálisan egyetértünk ebben. Abban viszont nem hogy büntetlenül le lehet menni finomításnál ~25-30% kijövőig, (vízzel való hígítás nélkül) 55-52%-os pálinkánk csak utópárlathibás lehet. Legkésőbb 37-35% kijövőnél már intenzív az utópárlatosság, ráadásul olyan ízanyagokkal amik nagy hígításban is érzékelhetőek és kellemetlenek. Legalábbis esetemben, nagyonkisüsti-főzővel. Rajzoltam szépet, így jobban látszik hogyan megy ez nálam:


Előzmény: obsitos3 (109894)
szilvakukc Creative Commons License 2015.03.16 0 2 109913

De miért ilyen hülyeségeket vizsgálnak? Mikor szagolgatok én terpentint, meg kámfort? Nézzék meg a szarszagot, meg lábszagot, meg ilyesmit. Akkor legalább tudnám, mikor cseréljek zoknit.:DD

Előzmény: körte51 (109893)
szilvakukc Creative Commons License 2015.03.16 0 3 109912

Persze, ha annyi megy bele, hogy be lehet vel állítani a szeszfokot, az már biztos, hogy gáz.

 

Előzmény: szilvakukc (109911)
szilvakukc Creative Commons License 2015.03.16 0 3 109911

Igen azt hiszem, nekem is igazat kell adnom Feribának. Kell a cuccba egy kis utópárlat, ami még nem befolyásolja az egész mennyiség ízét illatát, de sok aromát hordoz. Na itt kezdődik a főzőmester, hogy ezt el tudja dönteni. Kicsit tán elbonyolítja, de az nem baj. 

Előzmény: snapszmester (109903)
schlumberger Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109910
In Lak'ech Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109909

Parfümériákban bevett szokás (aki nem restelli elkísérni párját az ilyen jellegű bevásárlásaira, az ismeri) hogy a kis illatmintás papírcsíkok mellett mindig található egy szemes pörkölt kávéval teli fém doboz. Ha a delikvens már azonos illatúnak érzi a Krásznájá Moszkva-t a Giorgio Armanii-val, akkor beleszaglászik a szemeskávéba pár másodpercre, és folytatódhat a körút.

Előzmény: Feeriba51 (109895)
snapszmester Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109908

Nincs tapasztalatom az ügyfelek érlelt pálinkáiból.

Az általam készített cefrékből már van. Jó alapanyagból, szakszerű cefrézéssel, erjesztéssel, főzéssel évek múlva sem élvezhetetlen. Ha az idő múlásával káros hatások lépnek fel akkor abban nem oda való összetevők voltak. Ügyféltől kaptam birs pálinkát ami elég jó volt, de néhány hónap múlva ecetes.  lett. Abban is volt nem oda való összetevő.

Előzmény: nebamun (109906)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109907

És Te nem vagy "Feribá fan dub":-)))

Ne is tagadd, kilóg a lóláb:-))))

Jó nedűt!!!

Előzmény: snapszmester (109903)
nebamun Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109906

Feribá szerintem ott lép át unortodoxiába, hogy nem bátran szaglászik, hanem korábban többször leírta, hogy  "engedni kell bele egy kis büdöset", akár addig, amíg a 52%-os lesz az egész középpárlat.

Ezzel igen nehezen tudnék egyet érteni.

Nekem is előfordult, hogy szaglásztam, kóstoltam nem éreztem fazék ízt csak 20-25% körül, a pálinka is jó volt, de kb. fél év után kezdett olyan nehéz, fülledt, kesernyés, kellemetlen lenni, hogy meginni sem bírtam már a végén.

Előzmény: snapszmester (109903)
obsitos3 Creative Commons License 2015.03.16 0 0 109905

Azt hittem,Téged a gyerekkocsi idegesít.Tévedtem,az "F" betű lehet a bűnös.Olvasd már el a 104593sz. hsz-t és környékét!

Előzmény: hevezoli64 (109902)
stapika Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109904

"Ej Feribá, attól, hogy egyre indulatosabban mondod, még nem lesz igazad."

 

  Ő az indulatos,de Te kiabálsz?

Előzmény: hevezoli64 (109897)
snapszmester Creative Commons License 2015.03.16 0 6 109903

Aki ismeri a "munkásságomat" tudja nem vagyok "Feribá fan club" tag.

Tetemes mennyiségű otthonfőzött pálinkát mustráltam. Az egyik jellemző hiba mint a médiasztár kollégánk találóan megfogalmazta - erősen középpárlatos.

Se illata se íze, de azért nem rossz.

A kis üstök(100 alatt) erős deflegmációs hatással rendelkeznek, főleg ha szimpla falu és óvatosan van tüzelve. Ennek eredménye a rövid előpárlat és a hamar jelentkező utópárlat. 

Az én elég nagy rendszeremben 20%os párlatnál még nem érezhető a fazék íz. És még így is 10% finomított vizet kell bele tennem a fok beállítás miatt.

Tehát erősen rendszerfüggő az elő-utó párlat elvétel. Itt van helye a kísérletezésnek.

Messziről jött kollégánk csupán nagyobb bátorságra ösztönzi a bátortalanokat.

hevezoli64 Creative Commons License 2015.03.16 0 1 109902

Na még egy uccsó..)

 

Meghívok valakit hozzám, tejben vajban fürdetem, itatom, hölgyek lesik minden pillantását....

ezután lehet kikötözik kicsit,megverik kicsit, megmutatják neki a szürke minden árnyalatát

ezután lehet felnégyelik, kerékbe törik kicsit

porait szétszórják

 

Eljön hozzám ez a valaki? Én nem mondtam, hogy mindet végig kell élveznie a fentebb leírtakból!

Na tényleg munka van...)

Előzmény: Feeriba51 (109899)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!