Keresés

Részletes keresés

tango5001 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109120

Köszönöm a választ.

 

Amit leírtál azt tudom, viszont az még mindig nem világos nekem,hogy Te azt írod 8cm-nél legyen a kamra elválasztás,

ergo erősen csökkentve van a hűtővíz mennyisége, ami evégett hamar felmelegedhet és így veszít a hatásfokából.

Miért nem lehet nagyobbra vagy legalább egyenlő nagyságúra hagyni a két kamrát?

Előzmény: foxrudi (109103)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109119

„ savas közegből vízgőzdesztillációval kihajtják a HCN-t”

 

Valahol itt lehet az eb elhantolva.  Ezzel lehet, hogy kiszabadítják a szellemet a palackból, lehet, hogy megváltoztatják azt, amit mérni akarnak.

Minket nem a cefre összes, hanem a pálinka ciántartalma érdekel. Számunkra egy a fontos: Az erjesztés után már benne van-e a lében a cián, vagy úgy-ahogy be van-e még zárva a magba, ami jelentős részben, vagy  teljesen csak a főzéskor – vízgőzdesztillációs kihajtáskor szabadul ki onnan. Szerintem legalábbis túlnyomó részt még benne van még a magban.  Az is lehet, hogy a táblázat szerinti bődületes ciántartalom abból is adódhat, hogy a laborban a cefréből még akkor is hajtották ki a ciánt, amikor már alkohol nyomokban sem volt benne. Ez is okozhatta a vizsgálatban a magozatlan/tört magos cián koncentrációk gyakorlatilag azonos voltát. Pálinkafőzéskor elképzelhetetlen a "maradék" cián kihajtása.

 

Barkócza: „A réz a cianidot oldott komplex formájában a cefremoslékban tartja.” :

 

Kösz. Ez egy újabb ok lehet, ami miatt nem halt meg még senki a ciános pálinkától.

 

Megjegyzés: A végén még visszafejtjük a vizsgálat módszerét. Számomra mindig hasznos szokott lenni a több szem többet lát ötletelés, amikor hiányos adatokból kell okokat keresni, vagy következtetéseket levonni.

 

Összességeében a fő kérdés számunkra ez: Magozottan kell-e erjeszteni a csonthéjasokat,  vagy elegendő a cefrét a főzés előtt kimagozni, esetleg elegendő csak leönteni a mag kiülepedett nagy részéről?

 

Én a következő kísérletet végezném el fosószilva alapanyagon, mert az géppel az erjedés előtt is könnyen „szárazra” magozható:

 

-Az összes cefrét ki kell magozni és teljesen homogén cefrét kell előállítani.

-A cefrét pontos súlyméréssel háromfelé kell osztani

-Az 1. minta marad magnélküli, a 2. és 3. sz. mintába súlyméréssel az összes magmennyiség 1/3 – 1/3 részét vissza kell tenni.

-Ezután szabályos erjesztési technológia, pH beállítás, pektinbontó, élesztővel beoltás és stabil hőmérsékletű helyen erjesztés.

-A főzést teljes kierjedés után azonnal, egymás után el kell végezni, úgy, hogy a 2. mintából eltávolítjuk a magot, a 3. mintát maggal együtt főzzük.

-Csak az alkohol kihozatalt és a pálinka ciántartalmát mérjük, a technológiai hibákat jelző ecetsav,stb paraméterekkel nem foglalkozunk, azokra a vizsgálatokra kár időt, munkát, pénzt pazarolni. Tört magos mintával sem érdemes foglalkozni, bár Erdélyben szokás a szilvamag egy részét megtörni.

-Időben eltolt vizsgálatokkal is lehetne értékes információhoz jutni, ami vizsgálattal a cefre tárolásának hatását lehetne megismerni, ugyanezeket a vizsgálatokat kierjedés után 1 – 2 – 3 hónappal elvégezve. Ez azonban megnégyszerezné a kezdeti homogén alapanyag igényt.

 

Az előbbi vizsgálat egy szép és hasznos diplomamunka lehetne valakinek, bár nagyon nagy munkával és jelentős költséggel járna.

 

Üdv, jó nedűt!

Előzmény: vasbicikli (109106)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109118

ja, a kép hozzá

bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109117

Még egy ötlet:  Ha az A-B közötti kapcsolatot átvariáljuk, sokkal könnyebb leszedni az olajat az "A" kamrából, nincs útban a cső. Tkp. lehetne a "B" kamrában lévő csőbe fokolót is tenni, de a finom eprüvettákban pont az a lényeg, hogy kevés alkoholt tud fokolni közvetlenül a hűtőből való kifolyás után. Itt csak az utolsó két liter átlagát mutatná, ami nem ad pontos információt az épp kifolyó alszeszre.

bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109116

A 3.37 liter az az összes folyadékra vonatkozik, ami a 60 mm szélességű ketyerében elfér, ha valóban azokat a szinteket veszi fel, amit rajzoltam.  Úgy gondoltam, hogy csak az "A" kamrába töltünk jeges vizet, az csak 0,74 liter. Nálad is és máshol is úgy olvastam, hogy nem nagyon kell utántölteni, mert csak az elején jönnek a rossz olajok. Az "A" kamra annyit tud, mint egy másfél literes félig töltött befőttesüveg.

Előzmény: snapszmester (109115)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109115

Nem értem a bontást.

Kezdetben jeges víz 3,37 l, vagy nem? 

Előzmény: bergerger (109114)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109114

Tán valami ilyesmi. Foxrudi méretei és SM elvei remélem, benne vannak.
Építő kritikák után módosítom.

Először kevésnek tűnt a 60 mm szélesség, kiszámoltam 100 mm-esre is, de nem tetszik.


szűrő szélessége:       60 mm          100 mm

          jeges víz             0,74                 1,26

          olajos alszesz     0,87                 1,47

          szűrt alszesz       1,76                2,99
                                    3,37  liter       5,72 liter

 

 

 

 

Előzmény: foxrudi (109103)
barkócza Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109113

Jól látod. A réz a cianidot oldott komplex formájában a cefremoslékban tartja. Nézd megy az 1x1-et, mi a cianidos pálinka kezelése.

Előzmény: Szomjas cápa (109102)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109112

...ha jól emlékszem, régebben a fokolók, 15°C-ra voltak kalibrálva...

Előzmény: öreg_néne_b (109108)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109111

Azért az meglehetősen lassú folyamat.

Előzmény: zsorsz (109110)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109110

Az egyenlet lemaradt:

 

Előzmény: zsorsz (109109)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109109

Ezt néztétek?

Vizes oldatban lassan hidrolizál. A hidrolízisekor ammónium-formiát keletkezik.

 

A cefre erjedésekor van ideje lebomlani.

Előzmény: vasbicikli (109106)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109108

 A súlynak a dimenziójánál 15*szerepel. Mi a pék fülét jelent???

Nem 15*, hanem 15° (Celsius). Ezen a hőfokon mérték. A fajsúly ugyanis változik a hőmérséklettel. Mértékegysége akkor g/cm3 volt.

Előzmény: Szomjas cápa (109099)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109107

"6-8-szorosa a mostani határértéknek"

 

Bocs, még bamba vagyok, csak 3-4 szerese.

Előzmény: vasbicikli (109106)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109106

Pálinkában a megengedett HCN tartalom 70 mg/l, alkoholra vonatkoztatva.

A táblázatban 30-40 mg/100 g alk. körül voltak a max értékek. A sűrűség átváltással nincs kedvem tökölni, de ránézésre ez úgy 6-8-szorosa a mostani határértéknek. Egy ilyen pálinka fogyasztásánál már tényleg összemérhető nagyságrendű az alkoholmérgezés és a cianidmérgezés veszélye.

A cianidot a méréshez biztosan kidesztillálták a cefréből.  A mérés azon alapul, hogy savas közegből vízgőzdesztillációval kihajtják a HCN-t, valami reagensben elnyeletik,és fotometriásan mérik (valamikor huszon-x éve szennyvíziszapokban mértem, részletekre már nem emlékszem). A HCN gyenge sav (pKa = 9,2), tehát a pálinkafőzés körülményei között valószínű, hogy nem sok marad az üstben, nagyrészt átmegy a párlatba.

Előzmény: Szomjas cápa (109099)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109105

Szó nincs arról, hogy átszámolták volna.

Előzmény: Szomjas cápa (109099)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109104

                                              vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (109084)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109103

Nem,az egész űrtartalmát jelenti.

 Pl egy 400l-es üsthöz a szűrő űrtartalma,kb 15l.(forrás:Snapszmester.)

 Tehát neked egy 2-3 literes bőven jó.

 Hűtővizet nem engedsz a szűrőbe,azt megtöltöd vízzel,abba folyik az alszesz,abban kihígul,majd az olaj kiválik,és felúszik a folyadék tetejére.a másik oldalon a pelenkák,lassítják az áramlást,de mechanikai szűrést is végeznek,és ami nem tud kioldódni az elsőben,a másodikban még tud.Általában nekem a textil után "tiszta"a textil előtt még válik ki olaj.

  Van aki kívülről hűti a szűrőt,hogy állandóan hidegebb legyen a folyadék,mint a beérkező alszesz hőmérséklete.Te dobhatsz bele jeget az elején,téged nem köt a plomba.

  Mivel az első rekeszben,majdnem teljes magasságban kb200mm van a folyadék,a másodikban ez a folyadékszint már kevesebb,mert ebből lejön 1,5-2 csőátmérő,és így kell a hossz a felúszáshoz,hely a textilnek nem beszélve arról,ide hígabb elegy érkezik tehát több idő kell hogy kiváljon az olaj.

 

Előzmény: tango5001 (109098)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109102

Nem valószínű. A cianid néhány vasvegyületét kivéve nem csapadék. saas közegben oldott gáz. Nincs elég ismeretem a viselkedéséről. Katalízis, oldatban maradó komplex vegyületek??? Vagy ténylegesen hibás mérés???

 

Jónéhány költséges laborvizsgálattal lehetne eredményre jutni, vagy csak kizárni bizonyos okokat, ami még cmindig sak közelebb visz az Isten tudja mihez.

 

Előző hsz utsó mondatom:

 

"Ha ezt a vizsgálatot elvégzik, lehet, hogy megtudom, mitől fájdul meg a fejem a palinkafőzéskor, amikor miligramm nagyságrendben kóstolom a pálinkát."

 

Utóirat: Vagy nem.

 

 

Előzmény: barkócza (109100)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109101

Valamikor Te adtad meg a tiéd méreteit,és azt kicsinyítettem le 100l-eshez.Akkor azonnal így készítettem el.

  Jobban szűr így,és ezt észre venni birs,narancs,mandarinnál,vagy a granny-nél is.

  Van még jobb válaszom is!Nem szeretek mosni!:-)

Előzmény: snapszmester (109097)
barkócza Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109100

A réz megköti a cianidot.

Előzmény: Szomjas cápa (109099)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109099

A táblázatban szerintem nincs szó arról, hogy 100 g cefrében mérték az adott értékeket. Szerintem ezek 100 g cefrére és 100 g alkoholra átszámított értékek. A súlynak a dimenziójánál 15*szerepel. Mi a pék fülét jelent???

 

A kérdés a 100 g alkoholra vetített ciántartalom. Ha ezt a cefre lepárlása után a pálinkából mérték, az eredmény biztosan nagyságrendileg hibás. A hidrogén-cianid halálos adagja 1 mg/testsúlykilogramm. Az eredmények alapján 4-5 deci ilyen pálesztől minden rendes lakodalomban pár ciánmérgezéses halálesetnek be kellene következnie, 10-20 intenzív osztályon kezelt mellett.

 

Ha ez a cefre alkoholtartalmára vetített ciántartalom a cefréből vizsgálva, a következő kérdést veti fel: 

Hová tűnt a cián, ha a cefrében sok van, a páleszben nagyságrendileg kevesebb, mert hát még nem hallottam a médiában pálesz okozta ciánmérgezésről?

 

1. Cefrében, moslékban maradt: Nem valószínű, mert forráspontja nagyon alacsony, a közeg meg savas.

2. Átkerül a nagyja a pálinkába. Kizárt, mert a magozatlan ceféből sem halálos a pálinka.

3. A lepárlás alatt van a deflegmáció, ahol a víz meg egyéb magas forráspontúak mennek vissza az üstbe, a hűtő, ahol az alkohol-víz ilyen - olyan arányban leválasztódik, de mi a továbbmenő??? Arra megy a ciánhidrogén java része???

 

Snapszmester: Nem tudom, mi a pálesz megengedett ciántartalma, és nálad mit mértek ilyen - olyan esetekben?

 

Összasségében: Van néhány kérdés, kérdőjel. Legjobb lenne ezt a vizsgálatot megismételni, előre pontosan kidolgozott feltételek mellett.

 

Ezt a vizsgálatot újra pontosan megtervezett körülmények között el kéne végezni. Ha ezt a vizsgálatot elvégzik, lehet, hogy megtudom, mitől fájdul meg a fejem a palinkafőzéskor, amikor miligramm nagyságrendben kóstolom a pálinkát.

 

Jó nedűt: Szomjas cápa

 

 

Előzmény: öreg_néne_b (109086)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109098

Szia,

Lennél kedves válaszolni a 109074. hsz-re...?????

 

Mert mint látom, eddig senki sem válaszolt rá.......

 Furcsa......

 

 

Előzmény: foxrudi (109094)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109097

Minek kellene két cella otthonra? Ki kell mosni főzés után.

Előzmény: foxrudi (109094)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109096

A weboldalamon.

Előzmény: Deniel17 (109093)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109095

Akkor ok!:-)

Előzmény: zsuzska60 (109092)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109094

Tippet tudok adni.60mm széles,220mm magas,és 350-400mm hosszú.Az első cellát kb 80mm hosszant válaszd le

Előzmény: Deniel17 (109093)
Deniel17 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109093

Működő,bevált mintára kozmaolajszűrőt szeretnék csinálni magamnak.Visszaolvastam sok oldalt,keresgéltem neten is.100 literes üsthöz kellene,amiből szeretném csinálni:1,5 mm saválló lemez és 3/4 saválló cső.

Láttam valahol hogy a cső nem u alakra van meghajlítva hanem állítva van,és oldalról ráhegesztve a befolyó.Ez határozza meg a szintet is ha jól értelmezem.Ez jó megoldás?Igazából ugyan úgy működik nem?

Valami hasonló terv van valakinek méretekkel esetleg?

 

zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109092

de látta!

Előzmény: foxrudi (109088)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109091

Akkor sem lesz már abból jó ízű cuccos!Vagdosd ki a rossz részeket!

Előzmény: nornberg (109090)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!