Keresés

Részletes keresés

obsitos3 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108776

Ha figyelmesen elolvastad volna a linkelt oldalt,ami mellesleg tele van a nem feltétlen szükséges eszközök reklámjával,ahol a pH-mérő fontosságát taglalja,érthetően leírja,hogy a cefre kémhatását 2,8-3,2pH között kell tartani.Lehet,hogy egy tüzépes is volt a bandában,ezért aztán a következő sorokban rábeszélik az olvasót a lúgosításra,hogy fogyjon a mész is.

Előzmény: flatszeru (108773)
Noby1 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108775

Köszönöm !Igen részletesen le van irva az elkészitése és a méretek!

Gondolom,hogy a saját készitésű/tervezésű magozó barackhoz is jó!? 

 

Előzmény: norris53 (108762)
envision Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108774

Persze...

 

Előzmény: flatszeru (108773)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108773

kösz a választ. Meszezés dolgot innen vettem:

 

http://kertlabor.premium.shp.hu/cefre-mit-kell-m%C3%A9rni-benne

 

"Az ecetsav, bekerülve a pálinkába, rontja annak a minőségét.Ezért is szokták a főzés előtt egyes mesterek mészoldattal belúgosítani a cefrét, hogy az ecetsavat lekössék, és ne kerüljön a pálinkába. Ezt a lúgosítást egy pH-mérő segítségével végzik, beállítva pH értéket 9,0-10,0 közzé."

 

Akkor valószínűleg tényleg tévedésben vagyok. Én a cefrét minden főzés előtt kb. semlegesig meszezem.  Eddig úgy tudtam,hogy lúg nem oldja a rezet csak a savas környezet és akkor lesz kék a produktum.

A cefrét nem szoktam külön savazni,mert amint kiforr rögtön főzöm. Ez a tök sajnos kierjedés után állt 3-4 hetet.

Egyébként a 2,8-3,2 es pH közötti cefrét lehet nyugodtan főzni anélkül,hogy változtatnék a pH-ján?

snapszmester Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108772

Te valamit nagyon elnéztél. Senki nem ajánlotta hogy a cefrét addig meszezd hogy lúgos legyen. A cefrének savasnak kell maradni meszezés után is. Az alszeszt meg nem meszezzük főleg ha már eleve lúgos volt. Akkor sem ha ettől esetleg kitisztul.

Az fel sem tűnik hogy ihatatlan rossz a pálinkád és ezen már nem lehet segíteni.

 

Szerencsére nem saját tapasztalat hogy a túlmeszezett cefrék kék párlatot adnak ihatatlan rossz ízzel, még akkor is ha a réz ki lesz szedve ioncserével.

Megoldás: öntsd ki.

Előzmény: flatszeru (108767)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108771

a produktum.

Előzmény: obsitos3 (108769)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108770

Urak,

 

Vásárolni szeretnék egy Szőlösi féle szűrőt, 100 Literes berendezéshez.

Olvastam már fűt,fát sok jó és kevésbé jó megvalósulást.

Magam nem tudom legyártani,nem is akarok kísérletezni, ezért szeretnék vásárolni, legyártatni lehetőleg saválló vagy réz anyagból egy olyat,ami itt fórum szinten is elismerten megfelelő,jól végzi a dolgát, tapasztalatból tudva.

 

Na most jön az a kérdés ami remélem nem szabálytalan.:-)

 

/ ha igen, akkor kérem a moderátort,törölje ezt a hsz.-t/

 

 

Ha valaki tudna ez ügyben segíteni, ötletet ,tanácsot adni, kérem írjon nekem

privátban mail-t ,ha nem való ide a fórumra publikusan.

 

Köszönöm előre is! :-)

obsitos3 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108769

Áruld már el: a produktum lett kék,vagy a beledugott pH-papír?Merthogy más oka van a papír kékülésének és megint más a kifolyó szeszének.

Előzmény: flatszeru (108767)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108768

:-))

Előzmény: Feeriba51 (108733)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108767

A cefrét kifőzése előtt szokták mésszel kezelni,hogy az ecetsavat semlegesítsék vele.

Viszont nekem az a fő problémám,hogy az első főzés után kapott kék párlat (pH ja eleve sem volt már savas) mésszel történő kezelése után a második lepárlás eredménye is kék lett. Vagyis valaminek gondolom a hő hatására savvá kellett alakulnia. Tehát a problémám hogy egy 9 es pH ra meszezés után majdnem víztiszta folyadék újrapárlása után miért lett az eredmény megint kék?

bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108766

   Ezt szeretném koppintani, vagyis valami ilyesmit szeretnék én is.

Előzmény: bazseszka97 (108765)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108765

Üdv mindenkinek 

 

Szeretnék készíteni egy spirálos hűtőt, de mivel 30 literes  tornyos főzőm van, elgondolkodtam a méreteken. Nem tudom hogy, befolyásolja e, a torony a hűtő méreteit. Milyen vastag csövet vegyek ? és mennyit ? 

 

Előre is köszönöm 

     Jó Nedűt 

körte51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108764

Igen , egy hosszú emelkedő páracsőnek jelentős deflegmáló hatása van. Ahogy kijön a sisakból, nem utaztatni fölöslegesen a lehető leghamarabb be a hűtőbe.

Előzmény: envision (108763)
envision Creative Commons License 2015.02.01 0 1 108763

Érdekes dolog ez a páracső dilemma :) 

Volt alkalmam egyszerre főzni  DES 30 Literes  és Alambic 30 L-es  szimplafaluval  ugyanabból a birs cefréből .

Sisak térfogata nagyjából ugyanaz mindkettőnél.

Érdekesség lehet hogy az Alambic páracsöve viszonylag rövidebb ,eső kialakítású  ,míg a DES hosszabb , emelkedő kialakítású .

Már az alszesz lepárlásánál is észrevehető volt ,hogy az Alambic jobb illatu párlatot produkált ,gyümölcsösebb íz mellett....(megkóstoltuk)

Ugyanez maradt  a helyzet a finomításnál is .

Az Alambic gyümölcsösebb ízvilágot produkált jellegzetes "pálinkás" ízvilágot háttérbe szorítva ,a DES kissé pálinkásabbat produkált ,.... ez sem volt rossz....

Összességében  az első  jobban izlett a társaságnak , de volt  1 ismerős akihez a "pálinkás" jelleg ált közelebb.

A száraz poharas illatteszten is észrevehető volt a különbség az első javára.

Én azt a következtetést vontam le  ,hogy a sisak kialakítása ,formája (deflegmációja) nagyobb  befolyással lehet a végtermékre  mint a páracső emelkedése ,hossza.

Minden esetre érdekes volt összehasonlítani két különböző  főzőt egyidőben..

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: snapszmester (108753)
norris53 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108762
Előzmény: Noby1 (108758)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108761

Hááát, ez nagyon furcsa. Mindenütt írják, hogy a cefrét savazni kell, ahhoz, hogy könnyebb legyen tárolni. A mész egy erős lúg. Honnan vetted ezt az ötletet????

Meszet esetleg egy nagyon ecetes cefréhez adnak, hogy semlegesítsék az ecetsavat.

Egy 3 Ph helyett Te beállítottál egy 10-est. Hogy van ez???? (Savas kémhatás helyett, kaptál egy lúgot)

Jó nedűt!!!

Előzmény: flatszeru (108759)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108760

Papírral mértem a pH -t de kb. 9-10 -es lehetett.

flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108759

A pH -t mésszel állítottam be. 

Noby1 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108758

Sziasztok!

Szeretnék épiteni egy gyümölcsmagozó gépet,vannak konkrét elképzeléseim,láttam már magozógépet igaz pontosan nem tudtam leméretezni de a "kép" megvolt!

Főként barack magozására lenne használva amihez a 8mm átmérőjű szita/rosta megfelelő e?

Menyire szokás megdönteni a gépet,azaz menyi esést kel adni,hogy megfelelő legyen a magozás sebessége,vagy ez nem befolyásolja anyira a termelékenységet,neten nézegettem gépeket és nem mindegyik volt megdöntve!  

snapszmester Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108757

Milyen anyaggal állítottál pH-t?

Előzmény: flatszeru (108755)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108756

Sárga sütőtököt cefrézz, ne kéket...)

Előzmény: flatszeru (108755)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108755

üdv.

Segítséget szeretnék kérni. Sütőtökből próbáltam pálinkát főzni kisüsti rendszeren. Első főzésnél (pH beállítás után) végig kék párlat jött. Gondoltam majd tisztázásnál eltűnik. Az első lepárlás után 20 fokos párlatot kaptam. Azt hígítás nélkül tettem fel főzni újra. A pH megintcsak lúgosba ment át. Tisztázásnál is kék párlat jött. Az első és második főzés között tavalyi bort pároltam le, annál nem volt ilyen gond. Vagyis a lepárló tiszta. Tök előtt is rendesen áttisztítottam. Mi lehet az oka?

Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108754

Úgy van!:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: snapszmester (108753)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108753

Érdekes hogy az aromatornyos készülékek pont a nagyobb kiválasztással próbálnak gyümölcsösebb terméket előállítani. 

 

Meg van a helye mind a két rendszernek. Azt kell eldönteni ki milyen pálinkát szeretne.

Aki a könnyed, gyümölcsös, virágillatú párlatokat kedveli alkalmazzon nagy kiválasztást.

Aki a testes, tartós íz, illat kedvelője ne erőltesse a kiválasztást. Persze a komponenseket el kell választani pontosan mind a két rendszerből.

Ezek az elvek csak jó alapanyagból és azonnali főzésből adnak jó eredményt. Olyan elv nincs ami másból is ad jó minőséget.

Előzmény: Feeriba51 (108751)
körte51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108752

Hasonlóan gondolom. Ott van a lényeg a "hangszer behangolásnál" .  Ha valakinek kevesebb az ideje ,lehet jobban deflegmálni és lehet  kergetni a rendszert,hamarabb kifőzni. Mivel én keresem azt az irányt amivel megmarad a legtöbb eredeti gyümölcsös jelleg és a legkevesebb sérülést okoz ezeknek az összetevőknek . Ez az oka annak, hogy a legkisebb fűtéssel, deflegmációval próbálkozok mostanság. A jó cefre ,nem túlérlelt feltétele ennek. Azt is meg kell említenem,hogy szeretem a "pálinkásabb " jelleget is és azt tervezem, hogy az idén fogok egy "érettebb" szilva cefrét csinálni,amit nem azonnal a kierjedés után főzők.

Előzmény: Feeriba51 (108751)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108751

"..tisztább gyümölcsösebb illatot produkált, mint a mostani 1,8m 22 fokos emelkedésű"

 

Gyenge a mozgás a topikon, hát akkor mélázzunk el egy kicsit ezen a gondolaton.

Szerintem a hajdani rendszerednél kisebb lehetett a kiválasztás, ezért volt több "szennyeződés" benne, ezért lehetett tisztább, gyümölcsösebb illatú a párlat.

A módosítás után a kiválasztás megnövekedett ezért tisztább lett az alkoholos oldat, kevesebb "szennyeződéssel", kevesebb illat és aromahordozóval.

Ezért szoktam szorgalmazni, hogy a két lépcsős rendszereknél ne szorgalmazzuk a nagy kiválasztást (Pistorius tányér, nagy deflegmátor, töltetek...), hisz két lépcsőben úgy is elég "tiszta" lesz a párlat.

Majdnem igaz az is, hogy nincs rossz hangszer, csak rossz művész.

A Te esetedben, annyit tennék ezzel az új rendszerrel, hogy bátrabban fűtenék, úgy a cefre főzésnél, mint a tisztálásnál is. Akkor visszajönne a tisztább gyümölcsösebb illat, az-az "szennyezetteb" párlat.

Persze nem beszéltünk csak egy faktorról. Van még belőlük.

Jó nedűt!!!

Előzmény: körte51 (108748)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108750

A kémiai átalakulásnak van időfüggvénye is. Kis rendszerben soha nem lehet azt elérni mint a nagyban. 

Előzmény: körte51 (108748)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108749

                                            vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                      Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (108734)
körte51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108748

Az a problémám,hogy nem vagyok biztos benne! Valamikor régen a 17 literes kuktám, fél méteres ,alig emelkedő páracsöves főzőm,tisztább gyümölcsösebb illatot produkált, mint a mostani 1,8m 22 fokos emelkedésű .Persze lehet több összetevő ,évjárat  stb. Nem tudom kijelenteni határozottan , hogy a 2 méteres páracső jobb mint a fél méteres, annak ellenére ,hogy én is a közel 2 méterest használom.

Előzmény: szilvakukc (108747)
szilvakukc Creative Commons License 2015.01.31 0 0 108747

Amin nincs, vagy aránytalanul rövid, az nem jó, abban biztos lehetsz!

Előzmény: körte51 (108745)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!