Keresés

Részletes keresés

gombászok Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101437

Addig oké, hogy az etil-acetát észter.

De hogy a zsírokat és olajokat is észternek nevezted, na az csapta ki a biztosítékomat!

Apropo: mit is nevezel szóda-bóna-nak???

Előzmény: Tucso69 (101429)
vasbogre Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101436

Nekem is valami hasonló jutott eszembe, de ez nagyságrendekkel szebb megoldás.

Köszi.

Vasbögre

Előzmény: rézműves1 (101434)
snapszmester Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101435

Próbálkoztam én is, de ha valami nem erősíti az elképzelését az csak hülyeség lehet.

Előzmény: Babar66 (101433)
rézműves1 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101434

...azért van ám egy két módszer, hogy ne horpadjon be...pl. a tetőt, ahová a csatlakozót teszed, erősítsed meg egy plusz ráforrasztott lemezzel és így rögtön erősebb lesz, jobban ellenáll a gyakori szerelésnek is...

 

 

...valahogy így próbáld......és még jól is néz ki...

Előzmény: vasbogre (101424)
Babar66 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101433

Akkor valamit nagyon nem jól csináltál!  Az előpárlat a feltett kb. 25%-os alszesznek általában 1, max. 2 százaléka. Ha ennél jelentősen több, akkor vagy rossz volt a cefréd, vagy kiöntötted az illatokat. 

A végén meg, miután megjelenik a kellemetlen íz, illat (fazékíz, mosogatórongy szag), azután már nincs mit a középpárlathoz keverni, hacsak nem szeretnél valami jó kis utópárlatos pálinkát...

Üdv!

Előzmény: Közönséges Nadály (101432)
Közönséges Nadály Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101432

Azabaaaj hogy jóbarátom is kapott belőle egy kis palackocskával, mentségemre szolgáljon hogy ízlett neki, bár én mai fejjel egyértelműen hibásnak ítélem az akkori gyártmányt. Most finomítom, 70% körül már nem volt benne érezhető szúrósság, 58-nál tart most, gyűjtöm 45-ig, 45-40 "tohonya" szakasz kidobásra kerül, aztán 30-ig mehet az utó a közepébe mert ott tiszta erős szilvalekváros kesernye-savanya nélkül, utána 20-ig külön gyűjtöm és majd később kóstolással eldöntöm melyik részek illenek bele. Kérdezni akartam előző hozzászólásomban, léteznek gyümölcsspecifikus íz/aromacsúcsok %-tól %-ig amire érdemes figyelni vagy "lejtők" amiket ki kell vágni? Sajnos ez a része eléggé ismeretlen tartomány és nem tudom hogyan művelődhetnék benne próbálkozáson kívül.

Általában jó cefréből készült alszesz esetén 75-nél már bátran válthatok középpárlatra, így sajnos most lett majdnem két liter 70-es tisztítószerem, mondjuk ablaktisztításra jó az nagyon.

Előzmény: Tucso69 (101426)
körte51 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101431

Ugyan ez van itt is!  Közösen leszedtek 4 mázsa szilvát két  szomszéd az egyiket rá tudtam beszélni a zúzásra élesztőre ,azonnali főzésre a másik idén januárig érlelte a cefrét ,mert ők mindig úgy csinálják! Gondolhatod mekkora különbség volt a kettő között! Egyik 19litert adott a másik 11litert, az egyikre a nagy pálinkaivó szülők azt mondták,hogy ők életükben nem ittak ilyen finomat! A másik az a tipikus nyavalyás ,gyümölcsösséget csírájában sem hordozó lötty lett !Csak néztük, hogy nem normális ,közel félévig rohadt a szilvafa alatt a két hordó! Én is  próbálok mindenkit okítani ,aki hagyja magát ,hogy a jó cefre a legfontosabb ,meg a többi!:-) A savazást megértem ,nekem is idő kellet hozzá ,meg nem kis után olvasás , mire bele mertem rakni, de bánom,hogy nem korábban! Mos cefrézem a szilvát, valami álom finom illata van és ez az illat ott lesz a pálinkámban !:-)

Előzmény: zsorsz (101430)
zsorsz Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101430

Az "ige"nehezen terjed,a szomszédom elképedt arccal kérdezi" te nem rakod bele a rohadtat?....attól indúl be,élesztő?.....na attól hülyül meg a nép,kénsav?....szomszéd te ebbe fogsz beleőrülni stb.A körtét 4felé vágja, Ő már 20 éve így csinálja és pumktum.Persze nem mindenhol betonfejűekbe ütközik az ember,párat sikerült "megtéríteni",már megérte.

Előzmény: körte51 (101418)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101429

Nagyjából értem! Bár nem én találtam ki, nem tudom mit vonsz kétségbe?

Szerinted melyik nem észter? a sztearinsavas-glicerinészter, vagy az etil-acetát ami szintén észter!

Ha a szóda-bóna sikeresen bontja az etil-acetátot akkor a feleslegben lévő szóda-bóna lebontja az ecetet is, ahogy az ecetes cefrét is lehet így kezelni.

Tehát?

Előzmény: gombászok (101428)
gombászok Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101428

Érted is azt a kémiai folyamatot, amit ide beidéztél, valahonnan az éterből??

Mit is akarsz kipróbálni, ha jól értem, szódabikarbónával?

A cefrét kezelni, hogy az ecetsava átalakuljon, és ne legyen etil-acetátos pálinkád?

Az idézeted utolsó mondatrésze: " hiszen az etil-acetát és a szappanfőzéshez használt zsírok és olajok is észterek.", meg egy bődületes marhaság, hát ennyit az internetes infókról!

Mentségedre szolgáljon, biztos nem te találtad ki!

Előzmény: Tucso69 (101427)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101427

Ezt találtam:

"Az etil-acetát közepesen poláros oldószer, amely illékony, viszonylag nem mérgező és nem higroszkópos. Lúgok hatására könnyen hidrolizál ecetsavra és etanolra. A folyamatot - a szappanfőzéshez hasonlóan - elszappanosításnak nevezzük, hiszen az etil-acetát és a szappanfőzéshez használt zsírok és olajok is észterek."

Csak ki kéne próbálni szóda-bónával.

Előzmény: snapszmester (101423)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101426

Vagy a nem szívesen látott vendéget azzal kínálja! :-)

Előzmény: snapszmester (101422)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101425

Az fasza! :-) Valahol olvastam, hogy a gyomorban felbomlik ecetté és alkohollá.

Előzmény: snapszmester (101423)
vasbogre Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101424

Rézműves megnyugtattál, köszi!

Nézek is valami jóképű bográcsot.

Nem is az elkopástól féltem, hanem attól, hogy behorpad a sokszori páracső szereléstől. ugyanis kevés a helyem, minden főzés után el kell pakolnom. 

Előzmény: rézműves1 (101404)
snapszmester Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101423

Etil-acetátot csak a májad bontja. :-)

Előzmény: Tucso69 (101419)
snapszmester Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101422

Még nem készült olyan sz... pálinka ami ne fogyott volna el. Más kérdés hogy nem élünk olyan sokáig hogy sz... pálinkát igyunk.

Ebből nem lesz jó pálinka akármit keversz. 

Át kellene gondolni mit buksz azon ha a rosszat kiöntöd.

Előzmény: Közönséges Nadály (101417)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101421

Én nem aggódnék, mert nem az én cefrém! :-)

Ha az enyém lenne, biztos szétbaszcsikolnám azzal, ami kezembe akad!

Még ha pár napos is, valahogy próbáld felaprítani!

Előzmény: Zozi79 (101420)
Zozi79 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101420

Sziasztok!

 

 

Idei első kérdésem: meggy esetében mennyire nagy probléma, ha elmarad az aprítás? (Gondolom, a kihozatal lesz kevesebb.) Még szombaton hoztam haza nagyobb mennyiségű gyümölcsöt, és hát a fúró -- mikor, ha nem most -- éppen besz*rt. Úgyhogy, nem volt mit tennem, összekészítettem így, pektinbontóval, élesztővel. Nekem sem igen habzik, ahogyan lejjebb írta egy másik kolléga is, csak kellemesen sistereg.

 

Tehát, aggódjak? Ne aggódjak?

Tucso69 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101419

Tehát a cefrébe keverted a rossz pálinkát?

Mert ha nem akkor ne főzd együtt.

Ki fogom próbálni, hogy az etil-acetátot bontja-e a szódabikarbóna, (csak szerezni kéne ilyen előpárlatos pálinkát) és utána finomítani.

Esetleg próbálja ki valaki, feleslegben hozzákeverni a szóda-bónát amíg pezseg, elrontani nem tudja, csak le kell párolni utána mindenképp.

 

Előzmény: Közönséges Nadály (101417)
körte51 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101418

Igen ,de ha belegondolunk a mai információs világban a hétköznapi emberek is könnyedén hozzájutnak a cefrézés alapjaihoz ,hogy tisztában legyen ,hogy tud  finomabbat ,többet főzni ugyanabból a gyümölcsből! Az már más kérdés,hogy mik a lehetőségei? Többször látok cefrés hordót tűző napon, mekkora javulást tudna csak azzal elérni ,ha árnyékba teszi! Egyik barátom kisebbik fia  a nagyanyja meggyfájáról  leszedett közel két mázsát  ,segítettem neki becefrézni! Le a kalappal ,szépen lemosva ügyesen utánaolvasott,úgyhogy van pozitív példa is!

Előzmény: zsorsz (101415)
Közönséges Nadály Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101417

Tavaly még totál fogalmatlanul készült a ringlóm, vadélesztő, ráadásul meg is ecetesedett a cefre, a belőle készült "pálinka" elő- és utópárlatos is lett, meg úgy általában minden csak nem kellemes. Gondoltam csak ki lehet szedni azt az alkoholt belőle valahogy, és jó eséllyel kinyerhető a mélyebb, szilvalekvárosabb aroma is. Olvastam valahol hogy ha cefrébe keverjük az elrontott pálinkát akkor a gyümölcshús hidrolízissel felszívja a csúnyaságokat belőle, aztán a moslékban már senkit nem bánt hogy ecetes. Ringlóban amúgy sem keresem a "magas", előpárlat-közeli aromákat, lehet hogy kissé petyhüdtebb lesz az összhatás de az utóíz majd kárpótol.

Mostani piros- és sárgaringló cefréjét már okosabban kezeltem, igaz hogy csak húsz liter lett összesen (kékből lesz ötven, az külön sztori), egy kotlányi alszesz készült az új cefréből, és egy másik alszesz a rosszpálinkából meg a cefre maradékából. Ezeket fogom majd együtt finomítani, ha sokat ki kell hajítani az elejéből az sem okoz megrázkódtatást, inkább legyen három liter finom "kármentett" ringlóm mint hat liter amit senki nem iszik meg jó szívvel. Ennél azért remélem picit több lesz a kihozatal. :)

 

A szódabikarbónás trükk nagyon hasznosnak ígérkezik, bár remélem nem lesz rá szükségem.

Előzmény: Tucso69 (101416)
Tucso69 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101416

Mi az hogy "elég rosszul elválasztott"?

Lefőzöd a cefrét, kinyered belőle az alkoholt, átengedve a kozmaolajszűrőn és kész.

Mit választasz el?

Én azt mondom ne keverd össze a szar etil-acetátost a jóval mert még több szar pálinkád lesz!

Legközelebb ha kármentést akarsz, már a cefrébe keverj szódabikarbónát, ez bontja az ecetsavat és akkor van értelme lefőzni.

Előzmény: Közönséges Nadály (101414)
zsorsz Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101415

Hogy hétköznapi emberek közt tévhitek vannak, nem csodálkozom,de profinak gondolt főzdések hülyeségeket beszélnek, közben észt is osztogatnak,az már durva.

Előzmény: snapszmester (101409)
Közönséges Nadály Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101414

Köszönöm, akkor az lesz. Éppen csöpög a tavalyi (elég rosszul elválasztott, cefréje sem volt hibátlan) ringlópálinka tisztázása, feltettem belőle hat litert, normálisan kierjedt idei ringlócefre utolsó litereivel és kis vízzel hígítva húszra, hetvennél indított de ötvenig irtózat ecetszagú, most már harminc körül tart és finom lekváros. Persze mindez össze lesz keverve az új ringló-alszesszel és úgy fogom lepárolni. Van valami ökölszabály hogy mire kell figyelni később a keverésnél? Hogy mi kerüljön bele? Elejéből az ami nem szúrós, végéből az ami nem savanyú-keserű? Nem olvastam erre vonatkozó pro tippeket sehol sem pedig kerestem..

Előzmény: körte51 (101402)
bezzeg Jani Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101413
beller1 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101412

Bocsánat, hogy beleszólok, de tanulnod kell a szakszavakat is:)  a napfény=étkezési kristálycukor  :)

Előzmény: Öregdömperes (101410)
schankox Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101411

Végül mégiscsak tököltem egy kicsit, hűtöttem az opálos páleszemet mélyhűtőben 2 napig, aztán átengedtem vattaszűrőn (vatta, papírszalvéta, tölcsér). Talán egy kicsit használt az eljárás, de a teljes sikertől messze van. Mivel az íze viszont elég jó, úgy döntöttem így is el fog fogyni, nem szarakodok vele tovább :) Talán a pihentetés végén majd megpróbálom még egyszer, de most azt hiszem, inkább még akkor sem.

Előzmény: TINTUS (101314)
Öregdömperes Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101410

Nem volt napon.De az árnyékban is melege volt.Szerintem is.

Kicsi a főző és így el húzódik.Ami biztos nem jó neki.

Előzmény: körte51 (101401)
snapszmester Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101409

Ne csodálkozz!

Miért hinné el hogy értesz hozzá?

Pár éve a fórumról hoztak spéci anyagot. Cefrézőgép, fajélesztő, élesztőtáp, savazás, pektinbontó, stb. Olyan opálos lett a pálinka, magam is meglepődtem. Nálam ilyen nem szokott előfordulni. Soha nem derül ki mi volt a gond.

Előzmény: zsorsz (101408)
zsorsz Creative Commons License 2014.07.17 0 0 101408

Jut eszembe,egy környékbeli főzdével időpont egyeztetés,(kb 100-120l)....mondom a hölgynek még fán van az anyag,csak előre szeretném lefixálni.Azt mondja -mire kiforr az 1hónap,mikor mondom neki van hogy 4nap,MIICSOODAAAA!!! el kellett tartanom a telefont,egy másik szintén főzdés hölgy a savazáson csodálkozott.Bujkált bennem a kisördög,a fórumot beajánlom Nekik.

Előzmény: zsorsz (101407)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!