Keresés

Részletes keresés

fürészes Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95798
Előzmény: ksasa67 (95760)
zsuzska60 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95797

jelentkezem a kemény magba!

és Miklós1?

Előzmény: Tan-csi (95795)
Tan-csi Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95796

A legelső "történelmi ZD"-n felismerő verseny volt. Igaz, előtte a szabadedzésen már feltérképeztük a terepet, azért a végére nem volt könnyű objektív véleményt mondani. :)

Előzmény: Törölt nick (95769)
Tan-csi Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95795

Na jó, de Aknillal csak most maradtunk le eggyel...:)))

Előzmény: szilvakukc (95764)
stapika Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95794

Már csak irodalom órákra jársz ide?:-))

 

  Szia.:-)

Előzmény: Tanyasi-1 (95793)
Tanyasi-1 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95793

:-))

Előzmény: szilvakukc (95777)
körte51 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95792

Nem vitatkozni akarunk !Megvitatjuk a törvényt ,hogy megértsük,értelmezzük!Csak akkor tudjuk betartani ,ha tudjuk mit kell betartani!

Előzmény: szilvakukc (95778)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95791

Ja,ja így én is jártam! Eccő megkóstoltam a szilvám, és azt mondtam, hogy ez annyira lekvárjellegű, hogy az élmény a karamellt idézi, kicsit fűszeres, kicsit csajos, őszinte pálinka. Majd elmentünk Olaszországba, persze vittem magammal, és többszáz kilométerre ugyanazokat az ízeket éreztem. És akkor én is elkezdtem gyanakodni.:DDD 

Előzmény: Törölt nick (95787)
In Lak'ech Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95790

Én is parasztvakításnak gondoltam pl. a virágos illatot. Aztán főztem kökényt, és elhittem. Tényleg virág illatú! Párom ezt mondta (minden unszolás és rávezetés nélkül): nem lehetne ebből valahogy parfümöt csinálni?  Szóval vannak azért olyan pálinkaillatok, amikhez nem kell túlfejlett fantázia.

Előzmény: Törölt nick (95787)
Cipurró Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95789

Ezer évig élek, akkor sem találtam volna ki :-)

Előzmény: snapszmester (95788)
snapszmester Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95788

tciπουρο=tcipouro Bocs, bonyolult :-)

Előzmény: snapszmester (95786)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95787

Nem lennék alkalmas pálinka bírálására, s borszakértő sem vagyok. De sok kóstolón és versenyen voltam, zsűriztem is néhányszor.

Sosem éreztem a "csokoládé és meggy ízét vegyítve a virágzó vadvirágok illatával, amit csokorba köt a tölgyfahordós érlelés által kialakult tanninok gyűrűje, stb. stb.", vagy ehhez hasonló mesés értékeléseket, amit a "nagyok" adtak elő. Én is műanyag ízűnek, mesterkéltnek, sznobnak tartottam ezeket a szavakat. Csak aztán, amikor egymástól független, egymásról keveset tudó vagy akár nem is ismerő "nagyok" többszáz kilométeres távolságból gyakorlatilag ugyanazokat mondták el egy egy borról, akkor kezdtem el gyanakodni, hogy ez nem mese, nem színjáték, nem sznobizmus, tényleg vannak emberek akik képesek ezeket az ízeket, illatokat is észrevenni. Aztán még később amikor már többet is megtudtam, rájöttem, hogy ilyen valóban létezik, ez igaz.

S feltételezem vannak (kevesen, de vannak), akik ugyanerre képesek a pálinkával kapcsolatban is.

Előzmény: szilvakukc (95784)
snapszmester Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95786

Megtaláltad a képet? Akkor görögből nem vagy jó. Cirilből sem. Pont a nick neved van ráírva.

Előzmény: Cipurró (95785)
Cipurró Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95785

Töröm az agyam, de nem.Esetleg egy kis segítséget kaphatnék még :-) ?

Előzmény: snapszmester (95546)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95784

Jól tetted, hogy gondolkoztál! A körtét a baracktól, valóban nem nehéz. Azé kíváncis lennék, mondjuk egy kökény-galagonya-csipke vonalra, mire voksolgatnál. De, ha nem az igaziak, a többi is necces. Tudod, amikor a nagyok egy pálinkához hozzáfűznek véleményt, miszerint pölö: "A virágos, hullámzó rét illata a digesztív szilvásgombóc ízével vegyül" , az azé egy kicsit műanyag. Ilyen véleményt én is tudok mondani a pálinkáról, a borról, és a töltött káposztáról is. És mingyá szakértő vagyok.:DDD 

Előzmény: Törölt nick (95776)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95783

"Ki bírna itt 4-5 napig inni , hogy kivárjuk az eredméynhirdetést."

Azé jó lenne, ha csak egyes szám, első személybe nyilatkozná vazeg! Hukk!:))) 

Előzmény: peca_matyi (95782)
peca_matyi Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95782

6 zsűri , 2 csapatban . Általában 25-30 minta  a ZD résztvevőktől . Néha pedig még olyanok is küldenek akik ott sem voltak. Így is eltart 1-2 órát a minősítés. Képzeld el , ha mindenki annyit nevezhetne amennyit csak akar. A zsűri semmi egyéb programban nem tudna részt venni , csak a vizsgálatban , ráadásul meg kellene hosszabítani a ZD-t. Ki bírna itt 4-5 napig inni , hogy kivárjuk az eredméynhirdetést.

Előzmény: csenksz (95774)
bujukcekmece Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95781

Megnéznék egy borversenyt úgy, hogy a zsűri csak azt az infót kapja, hogy bor...ott is van fajtajelleg, de ha a zsűri azzal időzik, hogy felismerje a mintát már meg se tudja figyelni annak jellegzetességét, harmóniáját stb. Valamint körte és körte között is van különbség, pl. árpával érő, triumpf, vaj, Vilmos, tüskés stb. ezeket mindig illik feltüntetni, hogy a zsűri megfelelően ítéljen! Aztán vannak cseresznyéhez

hasonlító meggyek, kajszihoz hasonlító őszik, na meg ott a szentjánoskenyérmag...ha nem jelzed a zsűrinek mi az, könnyen lehúzzák:)...ha jelzed lehet akkor is!

Előzmény: Törölt nick (95776)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95780

Konkrétan mire gondolsz? Mi általában odafigyelünk, hogy saját pálinka  másik zsűrihez kerüljön, akik természetesen nem tudják, hogy kié. De mondjuk vegyük a gyulai versenyt: Több ezer mintát kell megkóstolni, sok-sok kóstolót gyűjtenek össze, szinte minden főzde főzőmesterei, és akit csak érnek, ott vannak, és kóstolnak. Főzdénként sok mintával neveznek. Akkor ott is szubjektív a megítélés szerinted? Szerintem, ha eléd tennék 20 mintát, nem ismernéd meg a Tiédet.

 

Előzmény: héjja60 (95771)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95779

Csak egy példa: Voltunk egy versenyen zsűrizni, ahol a főző, kétféle cuccal nevezett, csak összekeverte a címkézést. Le is lett pontozva szépen. Amikor kiderült a tévedés, Miklós1 véleménye: "Ja, csresznye? annak jó!":DDD

Előzmény: Törölt nick (95769)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95778

Pont ez a baj, hogy Ti vitatkozni, és értelmezni akartok, pedig a törvény, az törvény! De, rendben, válaszolok.

 

Előzmény: héjja60 (95765)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95777

Egy, csak egy legény van talpon a vidéken,

A Zd-k történelmén, ő mindig spiccen lészen!

Szörnyű felelősség ül araszos vállán,

Pedig már átfolyt pár köbméter a máján!

Bár estére már ő is, csak maga elé bámul,

Az orvos szerint nincs baj, hisz a pupillája tágul!

Azt modanák rája: „be van ez má rúgva”!

Ha a többi nem feküdne, szanaszét halomba.

 

 

„Szép öcsém, mit ülsz ott, még mindég a széken?”

Látod többi horkol, az asztal alatt szépen!

A házigazda is, földre hengeredve,

A világért sincs még, egy felest inni kedve.

Vagy sohasem láttál, Zd-s részeg bandát?

Kik a haverokból, s buliból, kihagyták  a Fantát?

Asztalra csap, s feláll!! El sem telt még két hét!

Hát bejelentem idő előtt, most a ZD végét!:DDD

Előzmény: Törölt nick (95766)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95776

Mikor olvastam, hogy meg kell jelölni a palackon, hogy milyen gyümölcsből készült a pálesz, elsőre bizony én is padlót fogtam.

Aztán tovább gondolkodtam. Kizárt dolog, hogy pálinkához kicsit is értő emberek ne tudnának megkülönböztetni egy körtét a baracktól. Ha az utcán találomra kiválasztok tíz embert, aki azt állítja magáról, hogy szereti a pálinkát, nem többet csak ennyit, a tízből tíz meg tudja a kettőt különböztetni. De csak akkor ha megvan a fajtajelleg ízben illatban. 

Nem egyszer találkoztam olyan pálinkával, ahol a gyümölcsre jellemző íz és illataromák szinte teljesen hiányoztak, vagy csak nehezen voltak felismerhetőek, de azért a pálesz jó volt. 

Az átlagember, ha parfűmöt választ, vagy bort kóstol, kb. 4 minta után már eltelik az ízzel, illattal, s azt hiszem nem lehet ez másképpen a pálinkánál sem. A gyakorlattabbak valamivel többet tudnak megkülönböztetni. Segédeszközök, segédanyagok alkalmazásával és szünetek közbeiktatásával ez a szám tíz fölé vihető, ennél jóval többet csak speciális képességekkel született és megfelelően képzett emberek képesek objektíven megkülönboztetni.

Normál esetben szerintem sem lenne semmi szükség arra, hogy egy pálinkaversenyen ráírják a palackra a gyümölcs nevét. A normál eset most azt jelenti, hogy a pálinkák előzsűrizésen estek át, s amelyeknél nem domborodott ki megfelelően a fajtajelleg, az eleve kiesett. Ha nincs ilyen előzsűrizés, nagyon kellemetlen helyzetbe kerülhet a zsűri, s megkérdőjelezhetővé válik a hozzáértése, ha azonnal nem ismeri fel milyen gyümölcsből készült a pálinka. De ha egyszer nem, vagy csak nehezen felismerhető, pláne a sokadik kóstolás után, akkor bizony nem a zsűriben van a hiba. De ebből értelmetlen viták, félreértések, sértődések származhatnak, úgy hogy arra az eredményre jutottam, van annak értelme, sőt szükségszerű, hogy ott legyen az írás azon az üvegen. 

S feltételezem a fajtajelleg is pontozásra kerül.

Előzmény: Törölt nick (95769)
snapszmester Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95775

Vazze nem tévednek. De ha a nevező körtét mond és nem hasonlít körtére akkor csak oklevél. :-)

A részlehajlás nem pozitív. Lefitymálnak mindent és mindenkit.

Előzmény: Törölt nick (95772)
csenksz Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95774

Sziasztok!

Most komolyan, tényleg piszkálni kell azokat, akik energiát fektetnek a zsűrizésbe? Inkább örüljetek, h van, aki őszintén megmondja a véleményét a készített pálinkákról.

Nem ismerem a zsűri tagjait, és ők sem engem, így elég nehéz lenne részre hajlásra hivatkozni. Viszont kétszer is voltak olyan bátrak, h meg kóstolták a főzetemet. :)

Csak egy aprócska problémám van a versennyel: a minták száma nem lehet több 1-nél :)

 

Üdv:Zoli

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95773

A szaporodás félelme miatt nem bacogatjuk a zsűrit.

Hidd el, olyanok zsűriznek, akik már bepalackoztak pár igazságot.

Előzmény: Törölt nick (95772)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95772

Csak elgondolkodtató ha összekeverik a szezont a fazonnal! :)

 

Akkor az aranyérem is kétséges!...akkor elvileg nemcsak a gyümolcsben tévedhetnek! :)

 

Előzmény: zsuzska60 (95770)
héjja60 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95771

Elhiszem , hogy jó pálinkák mérték össze "erejüket " a TZD-n , sőt biztos vagyok

benne . De az objektivitással  azért kicsi finomabban , mert szerintem ha a zsűri

magatok közül került ki az már alapból magában hordozza a szubjektivitást.

Előzmény: szilvakukc (95764)
zsuzska60 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95770

A versenyzőnek is jobb, ha elmondja mit főzött, vagy mivel nevez. Másodsorban nem a zsűrit versenyeztetjük, az egy másik rendezvény... :-)

Előzmény: Törölt nick (95769)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95769

Üdv!

A zsürinek minek kell megmondani hogy milyen gyümölcsből van?

 

Elméletileg fajtaismerettel rendelkezik a zsüri!

Viszont ezzel kiküszöbölhető az összevissza zsürizést!!:)

Gondolok a szilva helyett körte besorolásra stb..!

Előzmény: szilvakukc (95764)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!