Keresés

Részletes keresés

szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95780

Konkrétan mire gondolsz? Mi általában odafigyelünk, hogy saját pálinka  másik zsűrihez kerüljön, akik természetesen nem tudják, hogy kié. De mondjuk vegyük a gyulai versenyt: Több ezer mintát kell megkóstolni, sok-sok kóstolót gyűjtenek össze, szinte minden főzde főzőmesterei, és akit csak érnek, ott vannak, és kóstolnak. Főzdénként sok mintával neveznek. Akkor ott is szubjektív a megítélés szerinted? Szerintem, ha eléd tennék 20 mintát, nem ismernéd meg a Tiédet.

 

Előzmény: héjja60 (95771)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95779

Csak egy példa: Voltunk egy versenyen zsűrizni, ahol a főző, kétféle cuccal nevezett, csak összekeverte a címkézést. Le is lett pontozva szépen. Amikor kiderült a tévedés, Miklós1 véleménye: "Ja, csresznye? annak jó!":DDD

Előzmény: Törölt nick (95769)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95778

Pont ez a baj, hogy Ti vitatkozni, és értelmezni akartok, pedig a törvény, az törvény! De, rendben, válaszolok.

 

Előzmény: héjja60 (95765)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95777

Egy, csak egy legény van talpon a vidéken,

A Zd-k történelmén, ő mindig spiccen lészen!

Szörnyű felelősség ül araszos vállán,

Pedig már átfolyt pár köbméter a máján!

Bár estére már ő is, csak maga elé bámul,

Az orvos szerint nincs baj, hisz a pupillája tágul!

Azt modanák rája: „be van ez má rúgva”!

Ha a többi nem feküdne, szanaszét halomba.

 

 

„Szép öcsém, mit ülsz ott, még mindég a széken?”

Látod többi horkol, az asztal alatt szépen!

A házigazda is, földre hengeredve,

A világért sincs még, egy felest inni kedve.

Vagy sohasem láttál, Zd-s részeg bandát?

Kik a haverokból, s buliból, kihagyták  a Fantát?

Asztalra csap, s feláll!! El sem telt még két hét!

Hát bejelentem idő előtt, most a ZD végét!:DDD

Előzmény: Törölt nick (95766)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95776

Mikor olvastam, hogy meg kell jelölni a palackon, hogy milyen gyümölcsből készült a pálesz, elsőre bizony én is padlót fogtam.

Aztán tovább gondolkodtam. Kizárt dolog, hogy pálinkához kicsit is értő emberek ne tudnának megkülönböztetni egy körtét a baracktól. Ha az utcán találomra kiválasztok tíz embert, aki azt állítja magáról, hogy szereti a pálinkát, nem többet csak ennyit, a tízből tíz meg tudja a kettőt különböztetni. De csak akkor ha megvan a fajtajelleg ízben illatban. 

Nem egyszer találkoztam olyan pálinkával, ahol a gyümölcsre jellemző íz és illataromák szinte teljesen hiányoztak, vagy csak nehezen voltak felismerhetőek, de azért a pálesz jó volt. 

Az átlagember, ha parfűmöt választ, vagy bort kóstol, kb. 4 minta után már eltelik az ízzel, illattal, s azt hiszem nem lehet ez másképpen a pálinkánál sem. A gyakorlattabbak valamivel többet tudnak megkülönböztetni. Segédeszközök, segédanyagok alkalmazásával és szünetek közbeiktatásával ez a szám tíz fölé vihető, ennél jóval többet csak speciális képességekkel született és megfelelően képzett emberek képesek objektíven megkülönboztetni.

Normál esetben szerintem sem lenne semmi szükség arra, hogy egy pálinkaversenyen ráírják a palackra a gyümölcs nevét. A normál eset most azt jelenti, hogy a pálinkák előzsűrizésen estek át, s amelyeknél nem domborodott ki megfelelően a fajtajelleg, az eleve kiesett. Ha nincs ilyen előzsűrizés, nagyon kellemetlen helyzetbe kerülhet a zsűri, s megkérdőjelezhetővé válik a hozzáértése, ha azonnal nem ismeri fel milyen gyümölcsből készült a pálinka. De ha egyszer nem, vagy csak nehezen felismerhető, pláne a sokadik kóstolás után, akkor bizony nem a zsűriben van a hiba. De ebből értelmetlen viták, félreértések, sértődések származhatnak, úgy hogy arra az eredményre jutottam, van annak értelme, sőt szükségszerű, hogy ott legyen az írás azon az üvegen. 

S feltételezem a fajtajelleg is pontozásra kerül.

Előzmény: Törölt nick (95769)
snapszmester Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95775

Vazze nem tévednek. De ha a nevező körtét mond és nem hasonlít körtére akkor csak oklevél. :-)

A részlehajlás nem pozitív. Lefitymálnak mindent és mindenkit.

Előzmény: Törölt nick (95772)
csenksz Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95774

Sziasztok!

Most komolyan, tényleg piszkálni kell azokat, akik energiát fektetnek a zsűrizésbe? Inkább örüljetek, h van, aki őszintén megmondja a véleményét a készített pálinkákról.

Nem ismerem a zsűri tagjait, és ők sem engem, így elég nehéz lenne részre hajlásra hivatkozni. Viszont kétszer is voltak olyan bátrak, h meg kóstolták a főzetemet. :)

Csak egy aprócska problémám van a versennyel: a minták száma nem lehet több 1-nél :)

 

Üdv:Zoli

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95773

A szaporodás félelme miatt nem bacogatjuk a zsűrit.

Hidd el, olyanok zsűriznek, akik már bepalackoztak pár igazságot.

Előzmény: Törölt nick (95772)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95772

Csak elgondolkodtató ha összekeverik a szezont a fazonnal! :)

 

Akkor az aranyérem is kétséges!...akkor elvileg nemcsak a gyümolcsben tévedhetnek! :)

 

Előzmény: zsuzska60 (95770)
héjja60 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95771

Elhiszem , hogy jó pálinkák mérték össze "erejüket " a TZD-n , sőt biztos vagyok

benne . De az objektivitással  azért kicsi finomabban , mert szerintem ha a zsűri

magatok közül került ki az már alapból magában hordozza a szubjektivitást.

Előzmény: szilvakukc (95764)
zsuzska60 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95770

A versenyzőnek is jobb, ha elmondja mit főzött, vagy mivel nevez. Másodsorban nem a zsűrit versenyeztetjük, az egy másik rendezvény... :-)

Előzmény: Törölt nick (95769)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95769

Üdv!

A zsürinek minek kell megmondani hogy milyen gyümölcsből van?

 

Elméletileg fajtaismerettel rendelkezik a zsüri!

Viszont ezzel kiküszöbölhető az összevissza zsürizést!!:)

Gondolok a szilva helyett körte besorolásra stb..!

Előzmény: szilvakukc (95764)
sogi01 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 95768

     vf1 linkgyüjteménye  

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (95710)
ksasa67 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95767

Dehogynem! Eredendően (eredő) nekem például kevés az ellenállásom, ha finom pálinkáról van szó. Egy idő után a stabilitásomról ne is beszéljünk! :-)

Előzmény: hal65 (95763)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95766

egy, aki mindent visz

Előzmény: szilvakukc (95764)
héjja60 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95765

Szilvakukc !

 

Megkérlek , légyszíves válaszólj már Az ördög .......topik , 228.hsz-ben felvetett

témára .

Már csak azért , hogy ne beszéljünk hülyeséget !

Persze a válasz hiánya is válasz.

szilvakukc Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95764

Köszönöm, már csak azért is, mert nem akarok dicsekedni(nem a fenét:DD) de én vagyok az egyetlen, aki eddig minden ZD-n részt vett.

Elmondom, hogy zajlik egy verseny, vagy mustra, nevezzük bárminek:

Nem kell bebugyolálni az üvegeket, mert nem is látjuk. A zsűri csak a megtöltött poharat kapja meg, annyi infóval, hogy milyen gyümölcs van benne. Sok szempont alapján pontoz a lapon, egyenként. Majd összesítik a lapokat, és átlagolják a pontszámot. Így fordulhat elő, hogy több aranyérmes is lehet, ami szerintem tök korrekt, és teljes mértékben objektív eredmény. Óvni felesleges, mivel utána ezeket a mintákat bárki kóstolhatja, és kóstolja is, egy egyetemes bepiálás keretében az est hátralévő folyamán. na, az a buli! 

Előzmény: obsitos3 (95696)
hal65 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95763

Sasa!

A pálinkát nem lehet ipszilonnal közösíten, mert tudható az eredendő ellenállása.

Legfeljebb egy stab ic-n  keresztül :)

Előzmény: ksasa67 (95740)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95762

Ne beszélj már hülyeséget!!!! Még valaki elhiszi!!!

Előzmény: körte51 (95751)
szilvakukc Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95761

Mennyit fizet egy ilyen reklámhsz-ért? me én is beszállnék, ha lehet.

 

Előzmény: Arthur959 (95744)
ksasa67 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95760

" Bentonit nátrium-bentonit por. A termék közepes duzzadóképességű, homogén csomómentes gélt képez. Használata során gyors és teljes tisztulást érhetünk el, jól elváló csapadék mellett. Hatékonyan csökkenti a bor proteintartalmát, fehérje stabil bort garantál. Alkalmas must /különösen botrytis fertőzött/, kierjedt bor, gyümölcslevek derítésére.

Fehérborok esetében az esetlegesen borban maradt fehérjedarabkák eltávolítására alkalmazzák. Amennyiben ez nem történik meg, fennáll a veszélye, hogy a bor opálosodásnak indul, valamint a kicsapódó fehérjék pókhálószerű felépítésű felhőket alkossanak a borban.

Alkalmazás: a Bentonitot 1:10 arányban vízben gyakori keverés mellett duzzasztjuk, majd a kapott gélt 12 órán át pihentetjük és végül folyamatos keverés mellett a kezelendő anyaghoz öntjük.

Adagolás: adagoláshoz tájékoztató értékként a következő mennyiségeket vehetjük, de a szükséges mennyiséget mindig laborvizsgálattal állapítsuk meg.
60-150 g/hl musthoz
20-50 g/hl erjedéshez
60-130 g/hl borhoz
60-120 g/hl gyümölcslevekhez."

 

Előzmény: fürészes (95755)
körte51 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95759

Gratulálok ! Úgy elmesélted,hogy szinte érzem az illatát! A kezdeti kesernyés íz mindig tompul! Így tökéletes!!Utópárlat  kesernyés,ha hamarabb leválasztod nem keserü, de nem oly gazdag az íz ! Ez csúcspálinka!

Előzmény: Arthur959 (95748)
Tucso69 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95758

Ne vidd el innen a fórumozókat hékás!

Előzmény: héjja60 (95754)
Tucso69 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95757

Mi a kérdés?

Előzmény: fürészes (95756)
fürészes Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95756

A bentonitra gondolok

fürészes Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95755

Ezt ki tudja értelmezni?

Kozmaolajok által okozott zavarosodás

    A pálinka opálos, zavaros. Hosszabb állás után a folyadék felszínén olyajcseppek figyelhetők meg. Melegítésre vagy szesz hozzáadása esetén a zavarosodás csökken vagy megszűnik. Főként 40-46 tf%-ra higított pálinkáknál fordul elő.

OKA: Hosszabb szénláncú alkoholok (propil-, butil-, amil-alkoholok) okozzák. Ezek keverékét nevezzük kozmaolajoknak, amely szeszben jól, vízben azonban nem oldódik, és ennek következtében főleg kisebb szeszfokú pálinkában zavarosodást okozva kicsapódik. Hibát akkor okoz, ha mennyisége a cefrében feldúdul, ami főként akkor következik be, ha a kierjedt cefrét hosszabb ideig tárolják. Ilyenkor az élesztőfehérje elbomlik, belőle aminosavak keletkeznek. Ez utóbbiak pedig kozmaolajjá alakulnak át. Téves felfogás, hogy a kozmaolajok az utópárlatban találhatók. Valójában inkább előpárlati jellegűek, ezért nagy mennyiségű előpárlattal részben eltávolíthatók, de jut belőlük a középpárlatba is.

MEGSZÜNTETÉSE, JAVÍTÁSA: Derítőszerekkel javítható. Erre a célra használható az égetett magnézia, más néven magnézium-oxid (100g/hl), valamint a bentonit (150g/hl).

Read more: http://www.palinkafozo.hupont.hu/11/hibak-a-leparlaskor#ixzz2pYQoBlqZ

héjja60 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95754

Természetesen nekem is van véleményem ! 

De inkább a másik topikban beszéljünk erről ,mert itt aki tudja az is úgy tesz mintha

nem tudná, tovább nem ragozom..........

Előzmény: körte51 (95742)
Arthur959 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95753

egkaptam= megkaptam

Előzmény: Arthur959 (95752)
Arthur959 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95752

Ezt a törvény nem szabályozza, mint azt sem, hogy hány db főzője lehet az embernek. Sztem a lényeg az , hogy 99.9 liter felett ne dolgozzon főző.

Én egkaptam az összeépítésit 1db 38 és 1db 12 literesre, a NAV-tól

Előzmény: körte51 (95747)
körte51 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 95751

Így is értelmezhető a törvény, szerintem!

Előzmény: sogi01 (95749)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!