Keresés

Részletes keresés

Csak Gábor Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92030

Kedves Mester!

 

Olvastam mostmár nagyjából ötödjére, de továbbra sem jön ki nekem sehogy. Lehet, hogy én nem tanultam meg kellőképpen olvasni, vagy értelmezni, de számomra továbbra sem egészen egyértelmü.

A hozzászólásodban te az ecetsavra kínálsz megoldást lényegében, én viszont egy hibátlan, ám savas kémhatásu cefréről beszélek.

Mivel ahogy kivettem az hozzászólásokból az ideális kémhatás a pálinkának inkább a semleges felé közelít, ezért bátorkodtam itt értetlenkedni kicsit, hisz szeretném elérni én is azt, ami az ideális lenne.

 

A másik fórumon kezdtem és igencsak kiváló whisky-t tudok főzni, így ha lehet a legjobb általam elérhető minőséget szeretném elérni pálinka terén is.

 

Kérlek, magyarázd el nekem ezt a dolgot, hogy ha cefrém főzéskor 3as kémhatású akkor mit tegyek, hogy a végpárlatom viszont idális ph val rendelkezzen, megfogom csinálni ha elmagyarázod nekem.

A pálinkát 2x főzöm, nem thumperrel,tehát  hagyományos módon.

 

Köszönöm megtisztelő válaszod!

Előzmény: snapszmester (92002)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92029

Tisztelt Józsipapa!

Magam nevében köszönöm egy olvasás alapján szavahihető ember munkáját  (TE), hogy a fórumon olvasható "kételyt ébresztő" témák letisztázásához időt szakítottál.

Üdv.

Előzmény: csalitos (92003)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92028

Saját célra szabad otthon sört is főzni, évi ezer liter a határ, ha jól emlékszem. Lepárolni tényleg nem volna szabad.

Előzmény: gombászok (92006)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92027

Jézus üldögél, kergetik arra a zsidók a megesett asszonyt, és kővel hajigálják. Azt mondja Jézus: Az dobja rá az első követ, aki bűntelen közületek. Erre mindenki abbahagyja, eccő csak repül egy nagy kő, fejbetalálja az asszonyt, az összeesik, és meghal. Jézus hátrafordul: Anyám, te néha marhára idegesítő tudsz lenni!:DDD

Csak segíteni akartam, mert ezeknek hiába mondod csodálkozó arccal, hogy: Ja!!?? Az 50 liter pálinka, meg az 50hlf, az nem ugyanaz?? Akkor bocs! Vissza az egész!

Legfeljebb megbocsátó mosollyal a bajuszuk alatt írják meg a jegyzőkönyvet.:))

Előzmény: csalitos (92014)
snapszmester Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92026

Van és álltalában iható, sőt.

Előzmény: enaa (92024)
snapszmester Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92025

Ha teljesen semleges volt a gyantád akkor rezes volt a pálinkád. A gyanta csak akkor módosít ha van mit kicserélni. Ezért tartjuk. Nem fikció csak a következtetés nem teljes.

Előzmény: elek81 (92015)
enaa Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92024

 van valakinek tapasztalata torkoly fozesrol ?Tavaj foztem de majdnem ihatatlan volt 

snapszmester Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92023

Dehogy olvastad, vagy az értő olvasás nem megy. Pont a meszezésről tettem be anyagot és pont az ellenkezöjét állítom. Fuss neki még egyszer.

Előzmény: Csak Gábor (92021)
Hurkafej Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92022

Nem, a cefre beállított savtartalma nem módosít ezen, az én értelmezésem szerint, az olvasottak alapján. Van aki rendesen 3-ra besavazott cefréből főz 7-es pH-jú pálinkát, az a jó amikor nem kell semmi plusz hozzá,

Előzmény: Csak Gábor (92021)
Csak Gábor Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92021

Köszönöm válaszod!

 

Olvastam én , de akkor az a végső konklúzió, hogy a főzéskor állítsam be a cefre ph ját mondjuk 6-7 re és akkor príma lesz a végpárlatom? A kész terméket pedig maximum gyantával tudom kezelni és ennyi?

Ha mikor felrakom acefrét akkor beláálíton némi mésszel a ph-t és úgy főzőm akkor az úgy lesz a tökéletes?

Mert ugye erjedéskor 3 max 3.5 es a cefre.

 

Előzmény: Hurkafej (92020)
Hurkafej Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92020

Az előző 3-4 oldal óta volt erről szó. 7 körül a legsimább a pálinka.

Gyantaszűrő feljebbviszi, vagy a kihigítást lúgos vízzel végezd, de snapszmester leírta, hogy nem utólag kellene lúgosítani, hanem már a cefrézésnél odafigyelni. Itt.

Előzmény: Csak Gábor (92017)
TINTUS Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92019

Mégis csak a főző valamely része nem volt tiszta.

Előzmény: Juhász Tamás88 (92009)
Csak Gábor Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92017

Tiszteletem mindenkinek!

 

Kerestem, visszaolvastam, de nem találom a választ, így megkérdezem hátha valaki válaszolni tud rá.

-A végpárlatunk milyen ph értéken a legjobb? 

-Ha eltérő az adott értéktől a párlat akkor mivel visszük a kívánt értékre hogy az ízt ne kölcsönözzön neki?

csalitos Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92016

   Ezt speciel nem kérdeztem meg. Mostanában nem is fogom, mert meg vagyok fenyegetve, nem merek visszamenni. De talán kivédhető úgy, hogy azt mondom, hogy főztem 36hlf-ot tavaly, az idén szintén 34 litert, és abbál már megittunk 1 litert. Neki kell bizonyítani, hogy nem igaz az állitásom. Azt meg kötve híszem, hogy bizonyitani tudja. A varázsige, hogy évente. Rogassz rá egy címkét, hogy mikor főzted. Ellenőrizni téged csak akkor fognak, ha valaki feljelent.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: jatti1 (92011)
elek81 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92015

Sziasztok!

 

Én is hozzátenném a saját tapasztalatomat a ph kérdéskõrhöz. Tegnap átengedtem a szílvapáleszemet a gyantaszűrőn. A művelet előtt 5,2-es,utána pedig 6-os ph-t mértem. Eszerint valóban javul a pálesz ph-ja ioncserélő gyantán átengedve.

Remélem ezt majd más is alátámasztja és nem marad fikció.

 

Jó nedűt.

csalitos Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92014

   Te aztán tökélyre vitted az idegesités technológiáját. A jogszabályban sehol nem találom a 43hlf-ot. Kersd meg a 64§ (3) a) valamint a 64§ (6) pontját. Néked abból hogyan lett 43 hlf?

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: szilvakukc (92012)
Feriba51 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92013

"A kérdésem az lenne hogy esetleg nem-e keletkezhet ez a hiba az alszesz túl gyors fűtéséből esetleg túlfűtéséből?"

 

Erre a kérdésre nagyon azt mondom, hogy nem keletkezhet e miatt hiba. Azért mondom, mert egy ismerősöm nagyon fűt a finomításnál is. Én csak ámulok, amikor látom. 30 liter alszeszt 1,5 óra alatt nyom le felfűtéssel együtt. Ez alatt lejön kb. 7 liter 60 fokos és még 2 liter fölötti utópárlat. Le fogom egyszer fényképezni, hogyan priccol ki a 10 miliméteres hűtőcsőből a párlat. A végtermék nem langyos, hanem határozottan meleg!!!!! A csogásnál látszik kis párolgás is a levegőben. Így is, ha nem vigyáz és ha 50 fok körül leáll a középpárlattal, túl alkoholos lesz a pálinkája. Ezért le kell menjen 35-40 fokig. Ekkor már nem karcos a végtermék.    (????????????)

Valósággal nyomás alatt dolgozik, de nem értem, nem tudom megmagyarázni. Annyi bizonyos, nem merek a közelébe menni, hisz szerintem komoly nyomáson dolgozik.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Juhász Tamás88 (92009)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92012

De gyűjtögetheted. Egyébként nem 50, csak 43hlf-ot.

Előzmény: jatti1 (92011)
jatti1 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92011

Engem ez a mondat fogott meg:

"Mennyit birtokolhatsz? 50 hlf"

Tehát nem gyüjtögethetem az éves főzéseimet? Vagy egyszerűen csak túlreagálom? 

Speciel nem érint a dolog, mert ekkora mennyiségem megközelítőleg sincs. Meg Rejtő után szabadon: ennyi pálinka nem is létezik, mondjatok csak 5 litert. :)

jatti

Előzmény: csalitos (92003)
jatti1 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92010

Köszönöm! Ezek szerint tényleg sok az 5 cm szélesség, amire gondoltam. 

jatti

Előzmény: zuzu6612 (92008)
Juhász Tamás88 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92009

Pálinkás jó reggelt minmdenkinek! :)

 

A történetem ott kezdődne hogy vásároltam egy 50l-es inox söröshordót amit csak alszesz finomítására használnék! Kisebb átalakításokkal meg is született a remekmű, de a próbafőzést közel sem mondanám  sikeresnek, mert a lefőtt párlat jobban hasonlít a mosogatólére mint a fionomítás előtt! Koszos és apró fekete szemcsékkel van tele! A csöveket és a hűtőt is ellenőriztem tiszta volt minden és az üstben (hordóban) sem találtam semmi szennyeződést! 

 

A kérdésem az lenne hogy esetleg nem-e keletkezhet ez a hiba az alszesz túl gyors fűtéséből esetleg túlfűtéséből?

 

Ha bármi válasszal, tanáccsal tudtok szolgálni azt előre is köszönöm!

 

További szép napot kívánok mindenkinek!

zuzu6612 Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92008

Szélesség 2,5, mélység 4 cm. Az üst 80 literes.

Előzmény: jatti1 (92000)
gombászok Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92007

Öregem, jól kitaláltad, gratulálok!

Előzmény: öregrobi (92005)
gombászok Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92006

Létezik ám sörpárlat, Tanár úr biztos jól láttad!

Én vagy 10 éve ittam is, igaz azt a labanc sógorok csinálták. Ajándékba kaptam.

Határozottan érezhető volt a sörre jellemző ízvilág. Nem whisky, nem pálinka, nem vodka, nem volt rossz.

Leginkább az almapálinka és a calvados eljáráshoz hasonlíthatnám (gabonapárlat/almapálinka - sörpárlat/calvados)

Biztos lesz, aki majd ezt is kipróbálja, elvégre 5-6% az alkoholtartalma, jó deflegmációval van mit kinyerni.

Csak ugye: a házi sörfőzés bejelentésköteles a NAV felé, lepárlása meg már illegális. Csak óvatosan vele.

Előzmény: schlumbergerrrr (91995)
öregrobi Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92005

Tisztelt Uraim(és pálinkabarát Hölgyek)!

Régóta olvasója vagyok a nagyérdemű társaságnak.Sok hasznos tapasztalatra tettem szert, amiért külön köszönet.

 Múltkorjában olvastam a kifőtt cefre elhelyezésének gondjáról.Mivel kertes házban lakom, komposztot is készítek,és adja magát hogy a "mutymuruttynak"ott a legjobb helye.Mint írták itt előttem, a savas kémhatás nem jó a komposztnak,tehát közömbösíteni kell.Mivel a cefréző üstöm fatüzelésű,a keletkezett hamu kiválóan alkalmas a semlegesítésre.Kipróbáltam, a kihűlt cefrével heves reakcióba kezd a fahamu.Bár pH-t nem mértem de a kiőntésre rendszeresített cinkannát nem marta meg.

 Üdv: Robi

gombászok Creative Commons License 2013.10.27 0 0 92004

Kedves Józsipapa!

 

Hasbaakasztottál az írásoddal!

Megyek, újra átnézem a törvényt!

Szavahihetőségedet eszemben sincs kétségbevonni!

 

Én is olvastam már, hogy valaki kapott engedélyt, ha jól emlékszem, meg is kértem, ugyan küldené már el_azóta is küldi.

 

Előzmény: csalitos (92003)
csalitos Creative Commons License 2013.10.26 0 0 92003

   Hello Mindenkinek.

   Nem is olyan régen fellángolt a vita főző házilagos készítéséről. Személyesen felkerestem régi kollégámat a Jövedéki Osztályon. Egyszer már ez űgyben voltam nála és elmondta az állásfoglalásukat. Mikor előadtam a kérésem, hogy a főző gyártásával kapcsolatos dolgokról érdeklődöm, vett egy mély lavegőt és a kezembe nyomott egy A4-est, meg egy golyóstollat a következő megjegyzés hozzáfűzésével. "Írj le mindent, mert ez űgyben még egyszer nem szeretnélek itt látni, mert ha jól emlékszem, már néked elmondtam, sőt mi több, még engedélyt is kaptál". Ugyanis, akkor kiprovokáltam egy engedélyt, mit meg is kaptam. Egy A4-es nagy bölek betűkkel ráírva, hogy ENGEDÉLY.
   Nagyon röviden, csak a kérdések és válaszok:
       1. Kell e engedély a magánfőzőnek, ha saját részre készit lepárlót?
                 - Nem kell. 100l-nél nem lehet nagyobb.
     2. Kell e igazolni az esetleges ellenőrzéskor az eredetet, és vizsgálja e a bíztonságot?
        - Nem kell. Nem vizsgálja. Ez egyéni felelőség.
     3. Van aki állitja, hogy tud olyanról, hogy valaki kapott a NAV-tól hivatalos engedélyt, van ilyen?
         - Nincs, magánfőzőnek nem is lehet. Az iparszerű gyártás az más kérdés. Annak kell, hogy legyen. (Iparos, aki ebből él, eladja és adózik.) Ez abból a félreértésből adódik, hogy a beérkező ügydaraboknam minden egyes darabja érkeztető számmal van ellátva és iktatva van. Minden űgydarabra választ kell adni, vagy intézkedni kell. Az ilyen űgyekre adott válasz az, hogy leírjuk az idevonatkozó paragrafusokat és felhívjuk a figyelmet a törvények betartására. Lehet, hogy ezt gondolják engedélyezésnek, pedig ebben az űgyiratban egy fikarcnyi utalás sincs az engedélyezés tényére. Hozzánk is érkezett egypár kérvény.
     4. Lehetséges, hogy vidékenként másként értelmezik ezt a jogszabájt?
        - Ez teljes képtelenség, az állásfoglalás minden régóban ez.
     5. Közúti ellenőrzéskor találnak nálam pálinkát. Mi történik akkor?
        - Semmi. Mennyit birtokolhatsz? 50 hlf. Ha ennél több, az után már adózó, és azt már tudod igazolni. Ha nem, hát akkor itt a gubanc. Egyébként, pálinkából a kereskedelmi mennyiség az 10 liter.
     6. Ha versenyre viszed, miért kell az engedély?
        - Nekünk nem kell, az a szervezők kérik.
   Ha esetleg szavahihetőségem valaki kétségbe vonja, úgy vegye a fáradságot, és menjen el a területileg illetékes NAV-hoz, és személyesen érdeklődjön. De ne a portást kérdezze, mert az hajlandó elmondani a törvényi előírásokat egy kicsit átírva.
   Minden jót.
   Józsipapa

snapszmester Creative Commons License 2013.10.26 0 0 92002

Túl sok szó esett a pálinka pH-járól.

Megfordítanám a gondolatmenetet.

A jó pálinka pH-ja lehet hogy nem nagyon savas.

De lugosítással nem lehet jó pálinkát csinálni. Úgy kell cefrézni és főzni hogy a pH a megfelelő tartományban legyen.

Az ecetes cefréből savas lesz a pálinka, de ha az ecetes cefrét túlzottan sok mésszel kezelitek és lúgos lesz akkor a pálinka hibás lesz.

Idézet a Sólyom könyvből:

A pálinkában meglevő ecetsav csökkentésére kétféle módszert ismertetünk:

a) Az alszeszt vagy a kész pálinkát kalcium-karbonáttal kezeljük, miközben kalcium-acetát képződik. A reakcióegyenlet alapján 1 g kalcium-karbonát 1,2 g ecetsavat közömbösít.

A kezeléskor a számított mennyiségű kalcium-karbonátot kevés pálinkával elkeverjük, míg egy erősen opálos oldatot nem kapunk, majd ezt hozzáadjuk a teljes pálinka mennyiségéhez, jól összekeverjük. Állás közben a tartály alján fehér üledék keletkezik, amely szűréssel eltávolítható. A kezelés eredményeként a pálinka kellemetlen ecetsavas jellege megszűnik. Nem szabad a teljes savmennyiséget lekötni, mert az a pálinka fád jellegéhez vezet

Előzmény: otifoti (91983)
snapszmester Creative Commons License 2013.10.26 0 0 92001

Tisztelt Uraim!

Heves vita volt nem régen a keverés nem keverés témában. A saját véleményem is az volt hogy keverni.

Miriuta maci topiktársunk almájáról volt szó aki nem kevert. Helyette drasztikusan túladagolta a pektinbontót a komposztálóval aprított almájában.

Az eredmény ami fontos egy egyszerű bérfőzdésnek 100kg/10 L pálinka.

A cefre keverhető volt, szivattyú könnyen szállította. A pálinka -mert én főztem, minek fikáznám-tényleg kiváló. De ezt majd a gazdája.

Megjegyzésként: továbbra sem ajánlom a főerjedésben a cefre nem keverését, de vannak körülmények amik lehetővé teszik az ilyen eljárást.

jatti1 Creative Commons License 2013.10.26 0 0 92000

Megmérnéd a te főződ vályú méreteit? Hány liters? Ide is de akár magánba is válaszolhatsz! Ha magánba írsz valami ráutaló címet adj a tárgy mezőben, hogy biztos elolvassam.

jatti

Előzmény: zuzu6612 (91977)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!