Keresés

Részletes keresés

barkócza Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91905

Sajnos, egy hetet vártál a víz és az élesztő hozzáadásával. Egy nap is sok lett volna. A felszecskázott gyümölcs, ha levegő marad a darabkák közt, igen gyorsan megecetesedik, és még más is történhet vele. Ezért kell a törkölyből is szigorúan kitaposni a levegőt.

Előzmény: Hegyi82 (91902)
barkócza Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91904

A főerjedés alatt, naponta kétszer. Ha kierjedt, minél előbb főzd. Az a kisebbik hiba, ha túl korán főzöd, mintha túl későn. Akkor főzd, amikor először gondolsz arra, hogy nemsokára főzni kéne. :)

 

Ha valamiért mégis tárolni kell, miután kierjedt, akkor lezárt, gyakorlatilag teli edényben tárold.

Előzmény: negros5 (91901)
Hurkafej Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91903

Érdekes a téma. A friss szőlő alszeszem az 4.5-ös p értékkel bír, van még egy pár demizsonnyi alszeszem, majd megmérem azokat is, és a finomítás után is.

Előzmény: barkócza (91882)
Hegyi82 Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91902

Szerintem az én birs cefrém sincs a legjobb állapotban :( Asszonykám azt mondja ecetes az illata. Én sajna nem érzem, nem tudom milyen az ecetes meg a nem ecetes. Soha nem szagoltam még cefrét. Valószínű h a kései víz és élesztő hozzáadás az oka? Orvosolható ez még vmilyen szinten?

negros5 Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91901

köszönöm Barkócza !

 

ez most már tiszta, de meddig kell mindennap keverni, a főerjedés végéig?

köszönöm zsolt

Előzmény: barkócza (91897)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91900

Én is rámértem most a szilvóriumomra, (ez van épp előttem), ph. 5,4.  46%-os a pálinka, és desztillált vízzel volt hígítva. Érdekes a téma. A nagy whisky gyártók mindig hivatkoznak a forrásvíz minőségére, fajtájára és hogy ettől selymes és lágy az ital. Ha nem is a forrásvízek, de talán a kész ital ph.-ja valóban fontos lehet. (nem tudom, mennyinek kéne lennie, hogy "legfinomabb" lehessen).

   Bujukcekmece kóstolta, frissen, azt mondta, kicsit sok az előpárlat. 1,5%-ot vettem csak el.

 Más, meg azt mondta, hogy majdnem teljesen tökéletes, csak egy ici-picit tovább engedtem. (50%-ig szedtem).

  Most, úgy egy hónap eltelt hígítás óta, frissen nem volt ilyen jó, mint most, ezt én is aláírom.

  Teljesen visszaadja a szilva ízét, illatát, szerintem most nagyon jó, és finom, ha kritikus akarnék lenni, akkor tényleg egy ici-picit több az előpárlat, de akkor meg hátha kevesebb lenne a szilva aroma benne.

  Szóval így 1 hónaposan jónak érzem. Nem csúcs, de elég jó.

Előzmény: benchmade (91885)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91899

Igen.

Ha nem teszel hozzá, akkor az eredeti véleményem lép életbe, azaz, hogy túl sok a víz. Az amúgy is nagyon gyenge cukorfokú bírs cefre jelentősen tovább hígul, így nagy a kockázata a megromlásnak.

én kevesebb vízzel és némi cukorral védekezem ezen probléma ellen, az egyéb rendszabályok betartásával, ami a pektinbontó használata, az indokolt mértékű és időben végrehajtott keverés és a ph beállítás. Szerintem kilcsfontosságú a bírs feltárása, elektromos ágaprítúval végzem.

 

Üdv., befejeztem a reagálásokat...)

Előzmény: degumentes (91876)
degumentes Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91898

Nekem ennyiért szedik:D és várják mikor kell még 300kg.

Előzmény: szilvakukc (91888)
barkócza Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91897

A főerjedés alatt jelenik meg a vastag bunda. A főerjedés végén kevesebb, lágyabb a bunda, aztán már csak épp egy kis híg krumplipűré-szerű valami gyűlik össze a tetején.

Előzmény: negros5 (91886)
deszegregator Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91896

Rendesen rosszul lennék, ha két hétig nem bírnék egy cefrét kavarni, bundát lébe nyomkodni. Milyen mennyiségre érted az 5 liter vizet, 100 l -hez? Nem teszel cukrot bele, hogy csak ilyen kevés vizet mersz adni neki? A cefrének kavarható állagúnak kell lenni, a törkölyt meg ugye betapossuk. Két hét alatt nekem kierjed, mire te még csak kavargatni kezded. Addig mit csinál a levegővel érintkező darálmány , barnul, feketedik, ecetesedik? Én első rottyanásig felfőzöm a darált bírset, a főzőlével felöntöm ha kész, majd összezúzom festékkeverővel krumlipüré állagúra. Már azonnal keverhető, még a forró főzőléhez hozzá van adva a cukor, ha a hő engedi a pektinbontó , és élesztő. A száz liter cefre elkészítéséhez kb. 15 - 20 liter vizet használok, hogy el tudjam érni az imént említett kritériumokat. Nem romlik el a cefre, 3 - 4 % cukor/ 15 - 20 liter/ 100 liter cefre viszonyoknál. Persze utóérlelt birset feltételezve, amikor a keményítőnek van ideje cukorrá alakulni. Én is próbáltam már párolás nélkül birset cefrézni. Hasonló víz, cukor mennyiséggel. nincs számottevő különbség - szerintem- a produktumban,  a nyersen cefrézett picit citrusosabb lett, és kevesebbet adott mint a párolt. Szerintem csak totál pépesítő darálásnál van értelme párolás nélkül cefrézni a birste, ilyet meg én a fórumon még birsnél NEM láttam.

Előzmény: hevezoli64 (91875)
barkócza Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91895

Mepróbálhatod betonkeverőben, kavicsok hozzáadásával lekoptatni a húst a magokról. Csak ne legyenek túl nagyok a kavicsok, különben a magot is törik. (Vö. golyósmalom.)

Előzmény: szilvakukc (91893)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91894

Ezt miért nem írtad két nappal előbb?:))

De mindegy, ha igazad van, erjedés után elég híg lesz a magozáshoz, akkor viszont Barkóczának nincs igaza. Ha viszont igaza van, akkor Neked nincs, mert a citromsav sem pépesíthet annyira, mint az erjedés. Mindegy a hurkot megkötöm, oszt majd meglátjuk.:DD

Előzmény: golyós (91892)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91893

Nem az első, főztem már, de akkor készen kaptam a cefrét, és az csak 60kg volt, nekem is. Azt erjedés után még csak-csak átpaszíroztam kézzel egy rácson.

Jó a kép. Kb. én is gy jártam, csak én lezártam a hordókat. nem robbantak fel, de szép gömbölyűek lettek.:D

Előzmény: barkócza (91889)
golyós Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91892

Paradicsomhoz ilyent használok, de lehet kapni olcsó kézzel tekerőset, ( amit persze motorizálnék)    :-)) .

Málnát -pálinkához - eszembe sem jutna magozni. Ha lenne 50 kg málnám, én úgy csinálnám, hogy lepépesíteném, tennék hozzá 30 dkg citronsavat,  jól belekeverve és pár óra múlva amikor már elroncsolta a sejteket gyönyörűen magozható. (Én nem magoznám !! ) .

Általánosan : én minden magozás után a magokat citromsavas vízben áztatom , 15 kg gyümölcshöz 10 dkg citromsavval számolva , és utána ismét átküldöm a magozón. Ettől olyannok lesznek, mintha leszopogatták volna őket . ( A lé mehet a cefrébe)

A kökénnyel is hasonlóan járnék el (szilvakukc) , tehát 1. pépesít, 2. bőven citromsavaz, 3. magoz.  (miközben irigykedve gondolok Rátok kökényesekre )

üdv.g.

Előzmény: zozomax (91883)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91891

Azér szurkolunk a kökénynek.....:)))

Előzmény: szilvakukc (91887)
barkócza Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91890

Na, ez volt az:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122584997&t=9007484

 

És félig volt a vödör eredetileg...

Előzmény: barkócza (91889)
barkócza Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91889

Ezekszerint első kökényed. :) Nekem is az volt tavaly. Föl is tettem valamikor egy képet, ahol nemcsak, hogy kifutott, hanem a tetejére rakott másik teli vödröt is megemelte. Pedig csak kétharmadig raktam.

 

Nem akarlak elkeseríteni, de készítheted a páracsőre a hurkot. Én a masszát műanyag tésztaszűrőben lerázom, a visszamaradó sűrűjét vödörben kis vízzel feliszapolom, és megint lerázom - ugyanezt még egyszer-kétszer. Igaz, nekem csak hatvan kilóm volt. Szilva, barack esetén ez a feliszapolás nem kell (na jó, kicsit lemossuk a magról a maradékot, de igazából nem számít), a kökénynél igen.

Előzmény: szilvakukc (91887)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91888

Nekünk először fizetni akartak, hogy leszedhessék, de nem hagytunk magunkat átverni.:)))

Ne hülyéskedj már! 60-ért almát nem szed le neked senki, nemhogy ilyeneket.

Előzmény: degumentes (91843)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91887

Szia!

Pont jól időzítetted a kérdést. Eddig meg voltam vele elégedve, most pont kökénnyel szívtam be. Annyira sűrű, hogy nem tudja elválasztani a magtól, csak forgatja benn a masszát. Hiába locsoltam, a víz kifolyt, az anyag maradt. Szenvedett is rendesen. Úgyhogy maradt a festékkeverős megoldás, így is rengeteg vízet vett fel. Viszont másnapra úgy megindult, hogy szétfutotta nekem az agyát. Majd kierjedve, főzés előtt már remélem boldogulni fog vele, mert ha 6 hektó kökényt rácson kell átnyomkodnom, felakasztom magam a páracső legmagasabb pontjára.:DD

Előzmény: csenksz (91881)
negros5 Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91886

Hali!

 

Még egy dolog nem világos nekem a cefre kavargatásával kapcsolatban. A fő erjedés végéig kavargatom mindennap és amikor már megjelenik a tetején a vastag bunda, akkor azt már csak lenyomkodom és nem kavarom többet?

köszönöm  zsolt

benchmade Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91885

Hirtelen felindulásból, gyorsan én is megmértem 3 féle idei pálinkám Ph- ját, a szilva 8.0, a körte és a birs 7,8. Van valami optimális érték?

Tucso69 Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91884

Persze van kivétel, pl. a Besztercei szilva.

Pár db mag mondjuk meggynél nem gond, de csak aki szereti ha van magíz.

Aki kifejezetten nem, az jobb ha mag nélkül cefréz, van erre példa.

Előzmény: rámenős (91878)
zozomax Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91883

Üdv,

 

Azt szeretném, hogy legyen passzírozás funkció is pl. paradicsomhoz. És igen, málnához is. :-)
Idén csináltam vagy két liter 100 %-os málna öntetet, de nagyon macerás volt szintán átnyomkodni.
Jövőre pedig már remélhetőleg lesz vagy ötven kiló málnám...

Szóval ha nem tömítem el akkor a passzírozásról lemondhatok, ha eltömítem akkor meg talán nem is fog működni a konstrukció. 
Hm....
Ha valakinek van, vagy látott már olyan masinát, esetleg ötlete van olyan konstrukcióra, ami tudja azt ami szeretnék, kérem írjon róla.

Előzmény: golyós (91870)
barkócza Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91882

Soha nem mértem, de gondolom, annak is semleges körülinek kell lennie.

Előzmény: Hurkafej (91877)
csenksz Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91881

Szia!

 

Légy szíves írd majd meg, hogy mennyire volt hatékony a magozó gép amit a múltkór felraktál ide. Mert ha jó volt a mag próbám, ki tudná magozni a kökényt. Érdekelne ,ki tudja e magozni a galagonyát is?

 

Előre is köszi.

 

Üdv:Zoli

Előzmény: szilvakukc (91837)
rámenős Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91879

Köszönöm.

Itt lehet a hiba. Már az öregek is mondták itthon. A fene gondolta volna, hogy ilyen kényes az izlésem. Remélem ha összeöntöm és higitom akkor összeérik. 

Hány fokosra állítsam be? 48-50?

Előzmény: obsitos3 (91810)
rámenős Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91878

Hát nem mindent, de igaz.

Ezért lepődtem meg, hogy belefőzik a magját. Kipróbáltam. Nekem nem jött be. nem lett jobb, aromásabb.

Előzmény: Tucso69 (91841)
Hurkafej Creative Commons License 2013.10.25 0 0 91877

Az alszesz pH-ja mennyi szokott lenni egy olyan párlatnál, ami 7-es körül van végeredményben?

Előzmény: barkócza (91859)
degumentes Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91876

A napfény alatt a cukrot érted, mert azt nem teszek hozzá.

Előzmény: hevezoli64 (91875)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.10.24 0 0 91875

"vizet (ioncserélt víz, klór mentes) annyit kell hozzáadni, hogy keverhető legyen, a forrás közben is adagolni kell hozzá vizet de ezt látni fogod"

 

Ebből én sokkal többre következtettem. Az én birs cefrém az 5 liter víztől nem keverhető az elején, csak az élesztő és pektinbontó hatására kb. 2 hét múlva. Az 5-10 liter víz elfogadható mennyiség, ha 3-5 % napfénnyel adod.

Szerintem.

Üdv.

Előzmény: degumentes (91869)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!