Keresés

Részletes keresés

deszegregator Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91691

Az én főzőmnek is viszonylag szűk a szája, "söröshordószerűen". Az üst alsó, és felső részén van fogantyú , azt megragadva borítom ki a moslékot egy vastag falú műanyag ládába. Először még nem kell emelni, sok kiborúl a ládába, ilyenkor felfekszik a tűzhelyen az üst, ha kiborúlt a nagyja megemelem, és és kizúgatom a maradványt.  Ha kell kevés vízzel  felöntve totál kiborítm, tehát nem marad semmi moslék az üstben. Azonnal alágyújtok, majd megkezdem felönteni az újabb adaggal. Szinte csak egymás után főzök cefrét, 45 l az üstöm. Szigetelve is van. (Valóban még napok múlva is meleg a moslék benne, nagy előny a szigetelés!). Ez a módszer természetesen kizárja az illuminált állapotot, kesztű, védőruha, gumicsizma, mert a forró moslék veszélyes dolog. Legjobban a moslékleleresztő csapos üstök, de én emiatt nem fogom átalakítani. Csak a törköllyel van gondom, de arra is jő a megoldás! Hiába bogyózott a törköly nem jön ki csak iszonyat mennyiségű vízzel, vagy kiszedegetve, ez meg nem buli. Fogok készíteni egy állványt, amire kiöntéskor rábillentem az üstöt törkölynél, és úgy ki lehet kaparni egy furikba, vagy ládába. Majd rakok képet róla.

Előzmény: kona.king (91674)
golyós Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91690

Elment oda is. Próbáltam egy másik saját imélre továbbküldeni, egy perc múlva ott volt.

üdv.g.

Előzmény: otifoti (91678)
vasbicikli Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91689

+1  :)

Előzmény: zuzu6612 (91687)
elek81 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91688

Hu!

 

Na ezért szeretek ide járni, mert most olyan oldaláról világítottad meg ezt a dolgot számomra, ami rendesen elgondolkodtatott. Sem arra nem gondoltam, hogy a hozzáadott vizet kell melegítenem, sem arra, hogy a beletett enegria duplafal esetén nagy részt így benne is marad jóideig.

Már csak azt kell eldöntenem, hogy olaj, vagy víz.

 

Köszi és Jó nedűt!

Előzmény: peca_matyi (91679)
zuzu6612 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91687

Valószínű, hogy a duplafalu üstben könnyebb főzni, de! Én egy DES 80 literest használok keverővel. A keverőt egy motor hajtja. Még nem sikerült egyetlen egy cefrét sem leégetni, +nem tömbösödik bent a gyümölcs. +fele annyiba kerül, mint a duplafalu. +egy palack 4 főzés.

Melyik gazdaságosabb?

Előzmény: peca_matyi (91679)
zozomax Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91686

Sziasztok,

 

Használ itt valaki úszófedeles tartályt gyümölcslé tárolásra? Csináltam egy ilyen tartályt, tettem is bele  mustot. Korábban meséltem, hogy először valamivel 70 fok fölé melegítettem az egészet, aztán elzártam, rá a műanyag úszófedél, kicsi paraffinolaj és gondoltam készen van.

Kb. két hét múlva éreztem rajta kicsi szénsavasságot, akkor megállapítottuk, hogy 80 fok fölé kellett volna melegíteni és hőn tartani fél órát..

Nosza, akkor meg is csináltam ezt, felmelegítettem újra. 80-85 fok közé, fél órát tartottam a hőfokot.  A kis murcisság elmúlt belőle és édes maradt. Gondoltam jó lesz, de most, vagy 3-4 héttel később ismét szénsavas a mustom... most már nem főzöm újra, hagyom, ha akar erjedjen ki, de a jövőre nézve szeretném ha gyümölcslé formában maradna meg amit belétöltök. 

Azt mondják, a zacskóban-dobozban árult natúr levekkel semmit nem csinálnak, mégsem erjednek meg. Mit kellene másképp csinálnom, hogy működjön nekem ez a dolog? Tegyek bele mégis picike tartósítót? - inkább elkerülném....  Vagy kapjon egy légmentesen záródó külső fedelet ? - ha mégis beindul szétnyomhatja az egészet...  Esetleg az lehet a baj, hogy a mustomnak elég magas volt a rosttartalma? Szűrni kellene? Eléggé tanácstalan vagyok...

foxrudi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91685

Savállóból nyugodtan.awival lehet őket hegeszteni,de keményforrasztani is(ezüstel a legjobb)Persze gyakorlat kell hozzá.

Előzmény: swarcy93 (91684)
swarcy93 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91684

Üdv! 

Van egy 40 literes réz főzőm amit szeretnék dupla falúra csinálni.  Kérdésem hogy milyen anyagból lehetne megcsinálni hozzá a külső falat azaz a rezet mivel lehet heggeszteni?

rézműves1 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91683

...na ezt a sort a control C, szépen kivette a szövegből...

Előzmény: rézműves1 (91681)
peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91682

Igen bosszantó , mert szándékosan kerestek 4 rossz házi készítésűt és csak egy jót.

Mondjuk képzeljétek el a sztorit , ha itt most az szerepelne , hogy a négy jó házi , mind felvette a versenyt a bolti pálinkákkal , netán meg is előzte őket. Ki akarna akkor a boltban pálinkát venni?  :-)

De ez már így is tartalmaz pozitív kisugárzást , és én már ettől is elégedett vagyok.

Előzmény: emGeza (91670)
rézműves1 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91681

kedvelik az ágyas pálinkát és az nem mindíg készül rossz ízű páleszből...

...pályinkás jó reggelt...

 

...a "hír igaz"...a kérdés csupán az, hogy mi a célod...a szín, vagy a gyümölcsös íz...a bírs szerencsére nagyon karakteres ízű (aromabomba), de az egy hét, ágyas pálinkának is kevés...

...én már több kísérletet is csináltam vele és nem nagyon lehet tévedni, a végeredmény (az ilyet kedvelőknek), általában kellemes...

...az egyik lehetséges változat, amikor a finomításkor az alszeszbe szeletelsz bírset...ez nem lesz színes, de az ízhez sokat hozzáad...ezenkívül, ha van aromakosarad, abba is tehetsz szeletelt (vagy aszalt) gyümölcsöt...a végeredmény itt sem színes, de a gőzök másfajta aromákat, ízeket oldanak ki és visznek magukkal, mint amikor csak az alszeszbe teszed és úgy finomítassz...de lehet a kettőt kombinálni is...

...a legismertebb az "ágyazás", amikor a friss (10%), vagy aszalt (5%) gyümölcsöt, a kész pálinkába tesszük 3-hónapra...na ezzel azért vigyázni kell, mert vannak gyümik, amik nagyon színeznek és nem biztos, hogy olyat akartál...de aki szereti az ilyet, annak érdemes vele kísérletezni otthon...

...régebben, a nem túl jól sikerült páleszokat "javították" ágyazással, de mostanában sokan

...vannak, akik azt mondják, hogy a jó pálinkát nem szabad "elrontani" az ágyazással, mert az magában is finom..."kinek a Pap, kinek a Papné"...

...én a tömény páleszba szoktam tenni, ha ágyazok, mert az jobban kioldja az ízeket és kevesebb idő alatt is jó eredményt lehet elérni, de érdemes 2-3-naponta megnézni, (meglötyögtetni) hogy miként áll, nehogy esetleg túllőjünk a célon...

 

...azon túl, hogy főleg a hölgyek szeretik az ágyas pálinkát, vannak egyes ágyazásoknak nemkívánatos "mellékhatásai"...a szesz a gyümölcsökből, nem csak a színt és a cukrot oldja ki, (ezért is tűnik édesebbnek), hanem a finom rostokat is, amit szinte lehetetlen tökéletesen kiszűrni...a szűrés után 1-2-hét múlva, az üveg alján, kis vattapamacs-szerű képződményekbe összeáll és zavarossá teheti a pálinkát...igaz, ha megrázzuk az üveget, akkor gyorsan feloldódik, de ezt a látványt nem mindenki szereti...ami a lényeg, hogy az ital "élvezeti értékét" nem befolyásolja...

                                                                             ...jó kísérletezést...

 

 

 

Előzmény: Tanuló82 (91675)
peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91680

Nem aggódom. Ahogy a tanulási képességeidet ismerem , még vagy 30 évre szükséged van mire utolérsz...:-)))))))

Előzmény: szilvakukc (91658)
peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91679

Nem egészen értek veled egyet.

A szimplában higítanod kell a cefrét vízzel, így a vizet főzöd feleslegesen.

A duplafaluban meg a duplikátorban lévő hőközlő anyagot. Igaz ezt nem feleslegesen.

Nem nagy különbség az energiában viszont hatalmas a különbség a kidobott alszeszben és a leégetett cefrében . Ezt a versenyt csak a duplafalú nyerheti.

Ha pedig minden nap egyet főzöl , akkor hagyd benne a meleg moslékot a főződben és csak az új felöntés előtt ereszd le. 85 liter cefre nagyon-nagyon sokáig tartja a meleget. Ez ugye a szimplában nem érdekes , mert ott kiöntés után azonnal kihűl a főződ , de a duplafalúban simán lesz még 60-70 fokos az olajad ekkora tömegben.

Előzmény: elek81 (91669)
otifoti Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91678

Hali!

Most sem jött meg.

Próbáljuk már meg az otifoti@t-email.hu-ra.

Köszi!

Oti foti

Előzmény: golyós (91673)
comad2 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91676

Persze, nyilván hallottál már ágyaspálinkáról, hát ez az. Lehet sima vagy aszalt gyümi is. Az egy hét attól függ, hogy mennyi pálinkába teszel mennyit. A szakirodalom szerint 10% (friss) gyümölcs 3 hónapon át. Persze kísérletezhetsz nyugodtan. Túl sokat ne kockáztass.

Előzmény: Tanuló82 (91675)
Tanuló82 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91675

Pálinkásat! Olvastam valahol, hogy ha kifőztük a birs cefrét, egy hétre birs darabokat lehet bele tenni, így szalmasárga színt kap. Szerintetek??? 

 

kona.king Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91674

csak a forró moslékot nem egyszerű kivenni, legalábbis nekem még nem sikerült

Előzmény: deszegregator (91667)
golyós Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91673

Elment mégegyszer.

üdv.g.

 

ferenczidaniel    Te megkaptad?            

Előzmény: otifoti (91663)
fehérkutya Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91672

Bocs, ha reklámnak tűnik, nem annak szántam.

Előzmény: fehérkutya (91671)
fehérkutya Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91671

Hívd fel a vinartis.hu -n lévő számot. Általában elég jó áraik vannak. Náluk szoktam vásárolni. Arra számolj, hogy 0,35-ös mindenhol drágább, mint a 0,5-ös.

Azt nem tudom postáznak-e.

Előzmény: Arabica Royal (91662)
emGeza Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91670

Sziasztok !

 

Egy kis olvasnivaló , de linkelve !

Kicsit hosszú , kicsit "bosszantó" , de olyan mint a mese , mert a vége ... na lehet olvasni !?

 

http://index.hu/tudomany/2011/04/28/tenyleg_kepes_olni_a_hazi_palinka/

elek81 Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91669

Nos valóban az lenne az ideális, ha többet főzhetnék egymás után, de esténként meló után örülök, ha egyet le tudok főzni. Ezért nem akarok állandóra duplafaluztatni. Mégiscsak 85 literes a főzőm. Hétvégén sem biztos, hogy összejön egymás után két főzés. Így egy csomó energiát dobnék ki az ablakon. És a palackos gáz sem lesz mán olcsóbb. :-)

Előzmény: deszegregator (91667)
KücsükBüyük Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91668

ha idegenkedsz a duplázástól, javaslom, hogy kezdésnek a fenekét duplázd kerámiával beszendvicselve, illetve használj kitéglázott üstházat

nekem bevállik

sima kéménytéglka is megteszi, de ha van a samot jobb... akár össze is ragaszthatod a téglákat leier kéményelemragasztóval, így nem kell a téglázás összeborulásától tartani

én a tégla helyett szereztem kemence szigetelőanyagot -a fazekasok használják az elektromos kemencékbe, 1500 fokig bírja a gyűrődést, hőtartó és nem ég el

holnap tesztelem, elválik mit tud...

Előzmény: elek81 (91665)
deszegregator Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91667

Ne pazarold az energiád ilyenekre! Duplikálj! Én szerencsére nem tudom milyen szenvedés szimplával főzni, mert a fórum hamar mrggyőzött , hogy a duplikált az igazi. Amellett h nincs kapcapálinka, nem kell szánottevően higitani semmifele cefrét. Ez fontos, mert konnyebben tudsz testes, karakteres palinkát főzni mint a higitott cefréből. Főzz cefrét egymas utan, ha egyszer felmelegítetted az üstöt utána mar fele időbe sem telik.

Előzmény: elek81 (91665)
deszegregator Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91666

vettél volna az 1 egész kg törkölykutyához még 99 kg-ot. pl. zengőt. valami egggészen remek pálinkám lett ebből a fajta szőlő bogyózott törkölyéből .1 mázsábol lett 9,1 l 47 fokos. Jövőre kicsit komolyabban veszem ezt a projektet, tenyleg csak ajánlani tudom.

 

Előzmény: barkócza (91664)
elek81 Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91665

Sziasztok!

 

Kicsit agyaltam ezen a leégés dolgon. Ugye adott a 85 literes szimpla falú üstöm, aminek arányai: 410 mm átmérő, 650 mm magasság. Keverő nincs.

Eddig két gyümölcs bánt el velem, az egyik a birs, a másik a sima alma. Sokan buzdítottak a duplalafusításra, de én valahogy nem akarom rávenni magam. Egy ekkora főzőnél jókora fűtési energiatöbblet igénye lenne szerintem. Aztán jött az isteni szikra, a megvilágosodás pillanata. Azt mertem kitalálni, hogy az üstömet beleállítanám egy ca. 450 mm belső átmérőjű fazékba, hordóba, akármibe(így maradna oldalanként 18-19 mm távolság a két palást között), alul meg behegesztenék 3 db tartót 120°-onként úgy, hogy 30 mm távolság maradjon a két fenék között. Majd feltölteném a köztes teret olajjal. Ezt csak akkor használnám, ha leégős gyümölcsöket főznék. Ez mennyire használható megoldás? Valaki használja így a főzőjét? Ha ez az elképzelés jónak mondható, akkor mekkora magasságig kéne az olajnak körülvennie az üstömet?

 

Jó nedűt!

barkócza Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91664

Egy kevés Izabellám nekem is termett, talán 15 kg. Lesz belőle 10 liter bor, meg egy liter törköly. :)

Előzmény: szilvakukc (91658)
otifoti Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91663

Hali!

Át küldenéd ismét a pépesitőt mert nem jött meg.

Üdv!

 

Előzmény: golyós (91296)
Arabica Royal Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91662

Ok, rosszul fogalmaztam. Úgy gondoltam reális áron. Nekem kicsit furának tűnik, hogy a 0,5 literes fele annyiba kerül mint a 0,35-ös. De persze lehet, hogy ez a normális.

Előzmény: comad2 (91653)
foxrudi Creative Commons License 2013.10.21 0 0 91661

A Dagoba rendszerből,a millenniumfalconnal.D

Előzmény: szilvakukc (91659)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!