Keresés

Részletes keresés

Hurkafej Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88693

Sima fagyálló folyadék egyik tulajdonsága azis, hogy P0 nyomáson is emeli a fagyálló-víz elegy forráspontját, azzal szerintem nem korrodál.

Előzmény: barkócza (88690)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88692

Köszi! Na ez megint vegyészet :)) Valaki ? Oxidációt okoz ez az egyveleg a réééézel?

Előzmény: barkócza (88690)
emojnarode Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88691

Tisztelt hozzáértő fórumozók! Visszaolvasva jó sokat itt a fórumon, sikerűlt az itt leírtak alapján kitünő cefrét készitenem /körte/ . Betartva minden ajánlást, szeretném itthon kifőzni házilag. Mivel kissé kezdő vagyok a szakmában és a főzés folyamatát áttanulmányozva egy dologra lennék kiváncsi, amire sajnos nem találtam itt utalást, nevezetesen, hogy az első főzéskor keletkező rézeleje, jellemző-e a második főzéskor is? Köszönöm a választ és mindenkinek jó pálinkafőzést kivánok.

barkócza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88690

Olaj helyett alternatíva a sós (vagy inkább kalcium-kloridos) víz. Figyelni kell, hogy nem okoz-e korróziót.

Előzmény: ebatta (88689)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88689

Persze, ez majd a gyakorlati tapasztalat lesz...hőveszteség, hőáramlás , hővezetés ..más-más kőzegben...na ilyen okoskodásokba és tudományos profi mérnöki számításokba nem megyek bele!

Bár aki forgalmazza, készíti, az igazán megtehette volna és írja oda, hogy ez a fajta ez csak olajjal működik...ez meg + 2000 ft me van még hozzá 2 armatúra és ennyivel drágább de jó bele a víz! stb stb stb....

Előzmény: barkócza (88687)
firekiller Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88688

Kedves Feriba!

Annyiban helyesbítem a történetet, hogy a sisakra dél és 16 óra között ült rá valami elefántszerűség:(

Előzmény: Feriba51 (88654)
barkócza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88687

A hőmérő mindig a saját hőmérsékletét mutatja. Azt már neked kell megoldanod, hogy a hőmérő fölvegye a pára vagy a cefre hőmérsékletét. Innen jön a mérési hiba nagy része.

Előzmény: ebatta (88685)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88686

pedropolis!

Lehet kapni pálinkafőzdés oldalon, 8 ezer pénz + a posta + ...mikorra ér ide! Most akarjuk főzni!!!

(MOL thermol 68-as)

 

Pálmaolaj jó ötletnek tűnik, remélem tescoba lehet kapni !

 

Többiek? Fritu olaj mehet bele?)

 

Igaz a MOL olaj tulajdonságait secc perc alatt megtalálom, (nem veszélyes hulladék) még biztonsági adatlap is van a neten hozzá:))!

De a frituolaj! Na, megint valami méregkeverő (vegyész) tudása kellene:))

Előzmény: pedropolis (88684)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88685

Vasbicikli! Köszi! Köszi ! Köszi! 

 

Jegyzeteket megnézem, (késő van és kint van a garázsba) de kb stimmel minden a diagrammal!

A hőmérőre is gyanakodtam, de tutira az is pontatlan 3-4 fokot! Egyértelmű volt a jelenség..nagyon egybeesett a leállás, duplafal közötti kigőzölgéssel. Adatok, diagramm és a jelenségnek jobban hiszek mint a hőmérőnek.

+ ugye mikor elkezdett forrni a víz a falba, akkor hiába adtam + kakaót, az elment a víz elgőzölögtetésére (ezt feltételezem, mivel nagy hőmennyiség kell ugyi  ilyenkor a víznek.)

 

Így elsőre az olaj tűnik a legegyszerűbb megoldásnak...bár nem emlékszem miért, de olvastam valahol ,hogy a kezdőket óva intik az olajjal való feltöltéstől! Szerintem a legrosszabb ami történhet az, hogy képesek leszünk duplafalu főzővel leégetni a cefrét!!! :))

(legalább meglesz a hét vicce)

 

Jelentkezem  az eredménnyel amint lesz olaj.

 

Gyanakodtam a cefrére is, ugyanis kb 1 hetes volt mikor bejött az a nagy 40 fokos kánikula...az se tett jót neki az tuti, csak még nem tudom mit árthat neki a nagy meleg.

 

(Hogy is van az a mondás...első házat az ellenségednek építed! Az első pálinkádat..... ! ? Ilyen mondás még nincs?

(Kár hogy ajándékozni sem szabad:))

Előzmény: vasbicikli (88681)
pedropolis Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88684
Az olajos duplafalú témához egy kis tapasztalat.
A duplafenekü söröshordómban jódarabig hidraulika olaj volt, gondoltam az is jó.
A felfütés elég hosszadalmas volt, kb. másfél óra. A melegedö olaj viszont nagyon büdös volt, elég jól tágult is a kiegyenlítöbe. Volt, hogy ki is kellett venni belölle, mert kifutott volna.
Nemrég lecseréltem T..CO gazdaságos pálma fritözolajra. Semmi szaga nincs és órákkal hamarabb leföl a cucc. Azt mondja egy mérnök, hogy a trafóolaj sem az igazi erre a célra, inkább a kimondott höközlö olaj. (Mol Thermol)
Majd ha elfáradt a fritu olajam, beszerzek 5liter ebböl a Thermol-ból.
snapszmester Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88683

Szerintem is a hülye okoskodik témánál tartunk.

Előzmény: tanca1 (88679)
pedropolis Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88682
http://www.vasiszemle.t-online.hu/2008/06/balazs.htm
Egy kis olvasnivaló! :)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88681

"78-80 fokon meg kell indulnia"

 

Ez egy közkeletű félreértés.

A tiszta etilalkohol valóban 78 fokon forr, de ez önmagában nem jelent semmit.

Az alkohol-víz elegyre (a cefrét praktikusan ennek vehetjük) más játékszabályok érvényesek, amit ez a diagram szemléltet.

 

A kék görbe a folyadékra, a piros a felette lévő gőzre vonatkozik.

Maradva a te számaidnál, a cefre fölött 93 fokot mértél induláskor. Ez 10 %-os cefrének felel meg (kék görbe), aminek a lehűtött gőze kb 55%-os párlatot eredményez (piros) (valójában kicsit töményebbet, de a deflegmáció témakörébe most ne menjünk bele).

Azt írod, hogy 40 fokos szesznél leáll  a csepegés. Ez nagyjából azt jelenti, hogy a 100 fokos vízfürdő kb. 96 fokig képes felmelegíteni a cefrét, ami megint csak leolvasható a piros görbéről. Ezen nincs mit meglepődni, hiszen a hőátadásnál is van veszteség, meg a párolgás is hűti a cefrét, ez a papírforma. Pont tegnap volt egy hasonló kérdés (tanca1), szintén nyitott vízfürdős rendszerrel 50 %-ig jött le neki az alszesz.

A megoldás vagy olajfürdő, vagy zárt, túlnyomásos vizes rendszer amivel 100 C fölé lehet menni.

Előzmény: ebatta (88670)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88680

Én mára csak és kizárólag egylépcsős technikával készíttetem a pálinkáimat. Nekem ez tetszik. Ezen kár is vitázni, mert kinek a pap, kinek a pap lánya ;)

 

Amit viszont tapasztalok, hogy egylépcsős főzésnél jóval magasabb százalékban adja le a cefre a pálinkákat. A ma hazahozott kajszim pl 120L cefréből-> 19,1 44v/v%. De a körte, alma és cseresznye is ilyet produkált.

Előzmény: vasbicikli (88633)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88679

Kedves szilvakukc!

 

Kedves szilvakukc!

 

Nem szidtam/szidtalak! De! Ha valaki csak azt hajtogatja amit betanult, betanítottak neki, de konkrét választ nem tud adni a kérdésre (tehát hogy miért??), az azt gondolom inkább ne írjon semmit. Tudod/tudja :), nem mindegy hogy az okos hülyéskedik, vagy a ...

 

 

Részemről a kettőnk közötti beszélgetés lezárva. Hál' isten volt aki nem csak okoskodott, hanem konkrét választ próbált adni!

 

További szép estét, jó nedűt!

 

 

Előzmény: szilvakukc (88663)
porgolo Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88678
Nezz szet az aprodon, sokat tudsz sporolni. Ha pesti vagy akkor kinai piac.
Előzmény: Hurkafej (88675)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88677

Olaj a duplafalba??? Hülye ötlet?

ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88676

Egyébként ok a tanács, csak nincs kuktám + ki kell deríteni hol lehet megfelelő szerelvényeket kapni ........

Előzmény: foxrudi (88673)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88675

Köszi a választ vasbicikli és rézműves1, akkor marad a sima lemezborítás.

 

Még nemhoztam el az edényt, csak tellefonon egyeztettem, de 26.000Ft, Békés megyében. Ha kell tud még az úr rendelni belőle. Ő nem postázik ilyen nagy dolgokat, de ha valakit érdekel én feladom neki.

Előzmény: vasbicikli (88667)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88674

Köszi, írtam is hogy "nyitott" a hőátadó közeg rendszere! De ha egyszer a hőmérő 100 fokot is mért a...a hogy is hívjátok amit én kupolának írtam...sisakban!!!

 

99% hogy erre gyanakszol? Ne próbálkozzak előbb hőátadó olajjal?

Előzmény: foxrudi (88673)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88673

Ha elkezdett gőzölögni,vszínű nyitott a rendszered,így nincs meg a túlnyomás a dupla falban, ez lehet a gond.Zárt rendszer kell,és egy kukta lefújó szelepet beiktatva,plusz1 visszacsapó szelep fordítva felszerelve ,és  jó lesz.

Előzmény: ebatta (88670)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88672

Miért kell megfőzni a kocsonyát evés előtt?

Előzmény: szilvakukc (88663)
emGeza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88671

Szia !

 

Sajnos a jegyzetekkel a főzés kapcsán elmaradtam.

Pedig 2 bérfőzdében is jártam. 

 

A bánki főzdés igazi elhivatott és nagyon segítőkész !

Sok cefrézési kérdésemre kaptam nála választ .

 

Miklós 1x1 is nagy segítség volt , amit köszönök is !

 

Az idei terv is sikerült! Mirabella, körte-szilva , körte .

A pálinkák minősége is javult.

 

De jövöre is van még mit fejlődnöm ! Cefrézés kapcsán .

Előzmény: peca_matyi (85619)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88670

Sziasztok!

 

Kezdő vagyok, kisüsti, duplafalú 20 literes pálinkafőzővel. Mennyiség ami lejött nem lényeges, de :

 

38- volt a legkevesebb alszesz  foka és megállt. (volt hogy 50 -nél)

 

 duplafalú, vízzel töltve, szelep nélkül (légköri nyomáson, nincs szelep, nyitott)

 

Van hőmérő , a kupolánál 93 fokon szépen jött, volt, hogy feljebb ment, azaz ezzel sem lehet gondd, hogy nem tud felmelegedni  a cefre a megfelelő hőfokra!

 

Cefrével van a baj?

 

Felfűtés kezdetétől kb 1 óra múlva indult meg 92 fokon.

Már a hőmérőre is gyanakszom, hisz 78-80 fokon meg kell indulnia.

Viszont mikor majdnem súrolta a 100 fokot, akkor a víz  elkezdett gőzölögni a köpenyben. így tuti ott már megvolt a 100 celsius.

 

Remélem érthetően fogalmaztam így röviden, tömören.

Szerintetek mi lehet a gondd, hogy nem jön le csk átlag 40 fokig?

 

Köszi előre is a választ!

hevezoli64 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88669

Tetszik a stílus, jók a hasonlatok. A türelem pedig irigylésre méltó.

Az intelligencia átjön minden hülyéskedés ellenére.

De csak tisztázással...))

Előzmény: szilvakukc (88663)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88668

Az első kérdésemre kaptam is konkrét választ. Miszerint: valószínűleg a helytelen aláfűtés miatt jött le csak 50fokosig az alszesz utolja. Ok, ezt értem.

 

A másodikra, miszerint miért is kell a kisüsti módon főzött pálinkát kétszer lepárolni, az meg úgy látom bonyolult.Tapasztalás és ízlés kérdése..

 Kedves Tanca1.

  Szerintem kezd el az alapoknál,mert bármennyire magyarázzák,nem érted,amíg nem tudod miért kisüsti a kisüsti,és ami neked az alszesz "utolja",az másnak a körül indul.

     Tehát ne sértődés legyen,hanem olvasd el a reggel belinkelt oldalakat,és sok mindenre rájössz.

  Üdv:Foxrudi

Előzmény: tanca1 (88631)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88667

"a szoknyával a talpat veszem körbe, így a nem hőelosztós rész nem kap direktbe lángot"

 

Nekem is ez volt az alapgondolatom, de menet közben rájöttem, hogy ez csak elméleti probléma.

Majd meglátod, hogy valójában nem lesz olyan nagy a láng, hogy fölé/mellé menjen a talpnak.
A lábas pereméig (illetve a füléig) felérő külső lemezborítást sokkal hasznosabb dolognak tartom. Egyrészt lényegesen javít a hőkihasználáson, másrészt a láng is kevésbé lesz érzékeny a szélre (nekem ez fontos szempont, mert a szabadban van felállítva a főzőm).

Végül a talpat körülvevő lemezkarikát is meghagytam, mert középen tartja az edényt az égőn, nem kell igazgatni, de amúgy nincs más jelentősége.

 

Egyébként hol kaptad a nagy fazekat, és mennyiért?

Előzmény: Hurkafej (88664)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88666

..."az az egy a baja, hogy a szendvicstalp átmérője 35cm az 50-ből"...

 

...szerintem nem véletlen, hogy így "spórolnak" a szendvics talppal...igazából ott a legnagyobb

a hőmérséklet, ahol a láng éri és az nem szokott kiérni a széléig...így aztán ott nem is ég oda...

...ergó, Te is nyugodtan csinálj csak "normál szoknyát", jobban fogsz járni, mert az üst mellett

felfelé szálló meleget jobban hasznosíthatod a fűtésre...pénztárcakímélő a dolog...

Előzmény: Hurkafej (88664)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88665

...lehet, hogy hegeszteni is lehet (talán avi-val), mert ismerek valakit, aki németországban hegesztő volt és vékony lemezeket is tud, de elég drága...forrasztani is lehet ezüsttel, de az meg az ezüst miatt drága...mindenesetre nem egyszerű, ha azt akarod, hogy jó is legyen és ki is nézzen valahogy, de nem lehetetlen...

Előzmény: Piszra (88658)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88664

Arian 60 literes lesz a befutó edényem, az az egy a baja, hogy a szendvicstalp átmérője 35cm az 50-ből. Ami teljesen olyan azt most nem tudok szerezni de ezt úgy tervezem megoldani, hogy a szoknyával a talpat veszem körbe, így a nem hőelosztós rész nem kap direktbe lángot. A kavarót pedig úgy alakítom ki, hogy a rádiuszos részt is simogassa majd. Maradni fog rézcsőből pont annyi, hogy belógassam amennyire kell. Viszont elsőnek lehet csak kézi működtetésű, vagy fúrós megoldás lesz.

Előzmény: vasbicikli (88551)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!