Keresés

Részletes keresés

zozomax Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87213

Hát sima szeszfokolóval... teliloccsant, leolvas :-)... Mondjuk hőmérséklettel nagyvonalúan nem foglalkozom, de Killernek is igaza lehet, hogy az ilyen elegyeket már  nem pontosan méri. Gondolom kerül bele a lével a vízen, aromán kívül némi szárazanyag is, meg gyümölcscukor... 

Előzmény: zsuzska60 (87203)
sogi01 Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87212

  vf1 linkgyüjteménye 

 

 

 linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.try.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (87137)
emGeza Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87211

"Tapasztalataim és labormérések alapján írom, hogy ha senki semmi elejét nem vesz el,

 (kisüsti eljárásról írok), akkor a tisztázás utáni 50%-os pálinkában a metilalkohol tartalom az egészségügyi határ alatt van."

 

Na ez egy érdekes téma !

 

Senki semmit nem szól hozzá ? Míért ?

Talán jó így is ?

 

Ilata és íze --- mint a zamatos gyümölcsé !

Előzmény: vinik táltos (87202)
emGeza Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87210

Szia!

 

Nem jelenthetem ki , hogy nem lehet otthon jó minőségű pálinkát főzni ! A megfeleő tudás 

és eszköz mellett lehetséges. De sokan csak főzik , igaz Ők nem is olvassák ezen oldalt !

És már ezzel követik el az első hibát !

 

Mire érted a próbát ?

A főzésre ? Válaszom a biztos nem !

Kóstoló ? Arra  - igen.

Előzmény: templomhegyi (87196)
HondaKiller Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87209

Likört mérése nem pontos, ezt megtapasztaltam én is a szamóca likör készítésekor. Induló 50fok 4 liter, fél kg szamóca, 20 dkg méz( kb 3dl vizbe oldva ), pár füszer. következett a fokolás alig volt 30 fokos. Nem értettem arra gyanakodtam h a szamóca sok levet eresztett :) következő lépés 1 liter 70fokos töltöttem rá, fokoló szerint alig változott. Na mind1 úgy hagytam aztán kínálgattam a müvem és azt a válaszokat kaptam h likörhöz képest nagyon erős XD. Azóta közel 1,5 liter desztilált vizet és pár kanál cukrot kapott még a likör. :)

Előzmény: zozomax (87199)
gabi51 Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87208

Kedves abodi72 !

Remélem, nem szólok későn.

A 10 L 61 %-os páleszed higításához a 2,5-3 l desztillált víz

nagyon sok.

1,7 - 1,75 l-rel tudod 52 % -ra beállítani.

 

 

rézműves1 Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87207

...pályinkás jó reggelt...

 

...szerintem is azért ilyen erős (60-62%) az alszeszed, mert a felét benne hagyod az illatanyagokkal és aromákkal együtt (amik a főzés végefelé is jönnek)...

...cefrefőzéskor, amint a csorgást a fűtést visszavéve beállítottuk, semmit nem veszünk el, csak "kicsavarjuk" amíg csak van benne alkohol... a kapott végeredmény, még jó cefrék esetén

is, max 30-35%-os...pisztórius tányért használva esetleg 40-45%...

...valami ott nálad nem igazán stimmel...én is főztem konyhai gázrezsón az első főzőmmel (lakótelepi 20-as), aminek az átfolyós hűtőjét 3m 8-as rézcsőből csináltam, de a páracsövem

22-vel indult...de ebből is mindíg 25-30%-közötti alszesz lett, ha lassan, ha gyorsan jött akkor is...egyébként a fűtés intenzitása akkor jó alszesznél, ha 1-óra múlva csurog és 2.5-3.5-óra alatt lejön az egész csontra, függetlenül az üst méretétől...

Előzmény: Fate24 (87174)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87206

felveszed a telefont?

 

Előzmény: templomhegyi (87205)
templomhegyi Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87205

Hogyazistenbene:))

Előzmény: porgolo (87200)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87204

Lehet, hogy szemtelen vagyok, de úgy érzem, van még tanulni valód.

De ha ízlik a terméked, akkor ne változtass :-)

Előzmény: Fate24 (87192)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87203

az a mérés hogyan sikeredett?

Előzmény: zozomax (87199)
vinik táltos Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87202

Lehet, hogy egyedül én nem értem.

Ha jól olvastam, akkor 18 liter cefréből jött le összesen 2.1 liter alszesz.

Ez a mennyiség nálam (25%-ra vonatkoztatva) kb 5 liter.

Biztos, hogy  az az igaz, amit írtál? Nincs valami elírás?

 

Ha jó volt a cefréd, akkor (cukor nélkül is) legalább 2 liter 50%-os pálinkának kellett volna lejönni.

 

A Metilalkoholról meg:

 

Nem lehet szétválasztani egyik eljárással sem tökéletesen az Etilalkoholtól.

DE!

Tapasztalataim és labormérések alapján írom, hogy ha senki semmi elejét nem vesz el,

 (kisüsti eljárásról írok), akkor a tisztázás utáni 50%-os pálinkában a metilalkohol tartalom az egészségügyi határ alatt van.

 

Az elején történő elvétel más okokból van, de az ott van a "reggeliben".

 

Én pl az alszesz megindulásakor egy aromás fiola (3 cl) elejét elveszek.

Mivel semmi nem indokolja, hogy ez belekerüljön az alszeszbe, másrészt nagyon jó a darázscsapdába (60-65%-os).

Azért azt nem tagadhatjuk le, hogy a Metilalkohol indul (persze nem egyedül) az elején,

de ha a főzést végig folytatjuk, ez felhígul az az egészségügyi határ alá.

 

Volt némi költözés, emiatt keresgéltem a 2010-es labor eredményeket, de még nem találtam meg.

Az idei főzésből meg hidegzuhanyként ért, hogy a gázkromatográfiai eljárást ki kellene fizetni, ez most elmarad.

Üdv.

Előzmény: Fate24 (87178)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87201

A likőröket szeszfokolóval nem lehet fokolni, a beletett mindenfélétől megváltozik a sűrűsége. Egy elég drága titráló laborfelszerelést használnak tudtommal a likőrgyárak is a szeszfok meghatározásához.

Előzmény: zozomax (87199)
porgolo Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87200
En szivesen kostolnek par jo otthoni fozetet, viszonzaskeppen az enyembol kinalnek.
Templomhegyi uram, nemtom mikor lesz a zd, tavaly felajanlottad viszel mintat az enyembol, ha elviszem j.berenybe. Idenre is aktualis? Bodzavirag, cserko, faeper, meggy es barack az idei felhozatalom.
Előzmény: templomhegyi (87196)
zozomax Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87199

Asszonynak a kedvence az a likőr lett, ami úgy készült, hogy egy liter vegyespálinkába került másfél - két kiló átpasszírozott málna, majd két nap állás után le lett szűrve. Finom lett, de igen felhígult a málnalétől, alig 20 fokot mérek. Ilyen célra a jövőben fogok hagyni higítatlanul pálinkát. 

zozomax Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87198

A fórumos ismeretekkel - köszönet érte mindenkinek - olyan leveket főztem, hogy környékbeli régi "szaktekintélyek" is megkérdezték hogyan készült és végig is hallgatták figyelmesen amit meséltem. Pedig tavaly főztem először.... :-)

A tavalyi kökény és a mostani kajszi különösen jó lett.

zozomax Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87197

Nem hiszem hogy túl sokat számítana ez a bazi vaslap, amikor neked full réz üstöd van, ami négyszer jobban vezeti a hőt mint a vas...sztem nyugodtan lehet alatta ésszel tüzelni. Profi konyhai edények se véletlenül vannak rézből.
De ha már alá akarsz tenni valamit, akkor miért nem alumínium lapot? Könnyebb és nem is olyan vészesen drága, viszont a vashoz képest több mint kétszer jobb hővezető. 
http://www.muszeroldal.hu/assistance/hovezetesitenyezo.html

Előzmény: truffle (87180)
templomhegyi Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87196

Hali

indulatmentesen válaszolok:"érdemes e belevágni az otthon főzés útvesztőjébe"?

Igen ,érdemes lehet,hogy neked is ki kellene próbálnod.

Tudnák ajánlani 1-2 otthoni főzetet

Előzmény: emGeza (87194)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87195

Kedves Fate24!

Átolvastam a hozzászólásaidat.

Nem sorban és nem hiánytalanul a válaszok.

A fokolód nem győzött meg. Nem lehet mérni 100%-ig.

A rézeleje, előpárlat elvételed túlzott.

A metilt nem lehet elvenni kétszeri lepárlással sem, de nem is ez a legfőbb célunk.

A pektinbontó szerintem javít a párlat minőségén, de ezzel mások vitáznak.

Ne küldjél mintát, mert ennek a részeges társaságnak az egész éves termelésed sem lenne elég.

Másnak is!

Az egyszer főzés elhatározás kérdése.

Az egy oszlopos(labanc rendszer) főzés készülék és technológia függő.

Az egyszerű készülékkel azért főzünk kétszer hogy kinyerjük az aromákat és a összes alkoholt. Ezt deflegmátorral megoldani nem lehetséges(szerintem).

Mindenki úgy főz ahogy akar, hogy tudnánk ezt befolyásolni.

De mutatunk egy egyszerű, eredményes utat a jó pálinka eléréséhez.

 

Előzmény: Fate24 (87169)
emGeza Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87194

Szia !

 

Már ittam jó pár féle pálikát , de az itt főzött az mindett verte , minden tekintetbe .

Sőt ízbe is.

 

A 160 L üst főzési díja 15000 Ft , 2 óra főzési idő .... elgondolkodtató adatok !?

érdemes e belevágni az otthon főzés útvesztőjébe.

Ha valakit érdekel bővebben   http://zimekpalinka.com/

 

Nen reklámozom , de valóban minőségi 

 

Én kimondott bérfőzető vagyok , be kell vallanom , hogy míért , még nem ittam megfelelő minőségű otthon főzött pálinkát.

Ezzel nem szándékozok senkit megsérteni , ezért kérek mindenkit , az indulatós hozzászólások

mellőzésére. Köszönöm !

 

 

 

 

 

Előzmény: társkereső magányos (87143)
emGeza Creative Commons License 2013.07.25 0 0 87193

Sziasztok !

 

Ma "kaptam" 3 x 0,5 L pálinkát.

Sajnos nem megfelelő a minősege! Érdemes főzés előtt beleönteni a cefrébe ?

 

A zamárdi főzdébe vett 0,33 L 40 %-os körte kitünő volt ,ajánlom mindenkinek ,

főleg aki összehasonlításra vágyik . Az ára magas ,de a minőséget meg kell fizetni !

Mivel adózott termék , így 3500 Ft.

Fate24 Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87192

Ami azt illeti nagy a buzgalom. :D Így a válaszom: majdnem. Valójában 1-2dl-enként fokolva.

A főzés nálam/nálunk a következő képen történik:

Bekészítem az üstöt délután. Alágyújtok.

  1. Elfoglalom magam úgy bő másfél órát, azalatt..
  2. megjelenik 1-2 vagy 3 cimbora, némi borral-sörrel.
  3. Az üst rotyog, mi beszélgetünk és úgy fél óránként ránézek. Az alatt kb. 1,5-2dl jön le.
  4. Fokolom, szemre (orra) vételezem, áttöltöm egy nagyobb, zárt befőttes üvegbe.
  5. 3. ponttal folytatom, míg azt nem mondom: ennyi.
Előzmény: szilvakukc (87190)
truffle Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87191

...a 4 vékony "tartó" megnyomná szerintem.

 

Látod erre nem is gondoltam, lehet benne valami. Mondjuk nem ismerem a vörösréz ilyen(szúró?) lánggal történő érintkezésének a következményeit de mintha olvastam volna, hogy hosszabb távú használat után képes a bestia akár átlyukadni is.

Az is igaz, hogy az én üstöm 24l-es, ami 17-18 liter(plusz az önsúly) cefrét feltételez.

Előzmény: HondaKiller (87187)
szilvakukc Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87190

Mi az, hogy 77-50-ig? Felesenként elválasztottad, vagy nem is értem, mit csinálsz?

Előzmény: Fate24 (87178)
szilvakukc Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87189

Ha lassan fűtök, magasabb a szeszfok? Miért is?

Szerintem, akkor később indul meg. Ennyi.

Előzmény: Feriba51 (87173)
vízesáda Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87188

Köszi a választ. Én is így gondoltam,csak kicsit bizonytalan voltam.

Előzmény: HondaKiller (87186)
HondaKiller Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87187

Nekem is egy hasonló vaslap van a gázégő-re helyezve. Gondoltam már rá h lehet hőveszteségem ez által, de jobban oszlik a hőleadás szerintem.
A másik oka, hogy használom: a megtöltött üstöm 40kg felett is van olykor az üst alja nem túl vastag, na most ha ráhelyezném úgy a gázégő-re félek h megnyomná, megsértené az alját. Te se birod csak úgy rátenni a tüzhelyre az üstöt, a 4 vékony "tartó" megnyomná szerintem.

Előzmény: truffle (87103)
HondaKiller Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87186

ne pocsékold a desztilált vizet az alszesz higítására, sima csapvíz tökéletes, hiszen ugyis átfőzöd az egészet még.

Előzmény: vízesáda (87184)
Feriba51 Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87185

Őszintén szorítok neked, hogy sikerüljön valami ügyes dolog!!!!!!

Sok eddigi megoldás csak annyit csinált, hogy a sok hőből elvett valamennyit és a helység fűtésére használta.

Jól jönne egy igazi hőelosztó szimpla falú főzőkhöz. Igaz a dupla falu megoldás is egy jó hőelosztás.

Kell is az az önbizalom!!!:-)

Jó nedűt!!!!

Előzmény: truffle (87180)
vízesáda Creative Commons License 2013.07.24 0 0 87184

Sziasztok!

Van 32 fokos alszeszem és hígítani szeretném. Mivel érdemes hígítani sima vízzel vagy desztilált vízzel?   Köszönöm a választ.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!