Keresés

Részletes keresés

bujukcekmece Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84207

 

Hal65 megadta a választ! Nekem elég sok tapasztalatom lett fajtákból, mert mindent külön főzök. A cserszegi fűszeres nagyon kiváló alapanyag, bőtermő, egyedül a rügyterhelésre érzékeny. Négyzetméterenként 14-16 szemet érdemes max hagyni, ez lugasnál fontos infó. Aztán az Irsai Olivér, illetve az Ottonel Muskotály a valódi parfüm! Rendkívül illatos kellemes ízű, olyan "női bugyi lecsalogatós":) A vörös szőlőkből a Cabernet Sauvignon egy nagyon kiváló, jóízű, illatos pálinkát adó fajta. A zweigelt ugyanugy meggyes jellegű mint a bora. Az Olaszrizling egy lágy ízű, igazi törkölyös illatú pálinkát adó fajta. A Zenit illetve a Zengő, nagyon jól terem, rezisztens erős növekedésű fajta, pálinkája kellemes, bár a muskotályosokhoz képest visszafogott. A hárslevelű ennél sokkal gazdagabb ízzel és illattal rendelkezik.

 

Én mindenképp az illatos fajtákat javaslom, ráadásul vegyesen, mert sokkal komplexebb pálinka készíthető. Az én vegyes törkölyömben a felsoroltak mindegyike megtalálható, ehhez még egykét fajta borszőlő párosul. Illata nagyon kellemes muskotályos jellegű (ottonell m., pölöskei m., hamburgi m., cserszegi) Íze nagyon kellemes, nem tolakodó igazi törkölyös. Kaccsal cefrézve, mustseprővel felöntve.

 

 

 

hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84206

Szia!

 

Az Irsai tényleg finom pálinkát ad.

De azért van még néhány fajta, ami szerintem nem elhanyagolható.

Ilyen pl a Cserszegi, az Izabella, a Muskotályos. Mindből kóstoltam már remek pálinkát.

De!

Ismeretlen fajtákból, (hozzáértő által) főzőtt pálinkák is finomak szoktak lenni.

Persze ez is, hogy "finomak" relatív". Ki milyet szeret, ki mit keres egy pálinkában. Én pl szeretem a kicsit "szárjelleges" törkölyöket. Van aki nem.

Én azt javasolnám, hogy kóstolj meg több féle pálinkát szőlőből. Érdeklődj, hogy milyen szőlőből főzték. Aztán dönts, hogy Te milyet szeretnél ültetni, főzni, és inni.

Előzmény: Cernunnos, (84205)
Cernunnos, Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84205

Sziasztok!

Szeretnék kérdezni valamit tapasztaltabb pálesz készítőktől, elnézést ha pálinkakészítő körökben köztudott dolog.

Néhány éve szoktam pálinkát főzni a házunk előtti lugasból,(kb. 10L/év) az hiszem izabella. Mindenesetre nagyon erős jellegzetes illata van, ami ad a pálinkának is egy jellegzetes ízt. Talán ez lehet a labruska íz. Eleinte örültem, hogy van valami, mert cukor tartalom és szívósság szempontjából nagyon jó ez a szőlő de kezdem nagyon unni azt a jellegzetes erős ízt, szeretném valami finomabb fajtára kiváltani. 

 

Tavaly tavasszal több veszőt is leástam, erős hajtásokat eresztettek. A tőről is lehajtottam egy vesszőt és leástam. Ezekbe szeretnék oltani idén.

Egyik ismerösömnek van csemege szőlője, nem tudja milyen fajta.

Finom páleszt ad a csemege szőlő, úgy általában? Van valami különleges tudni való?

 

Estleg milyen fajtát ajánlotok? Azt hallottam az irsai olivérból van a legfinomabb pálinka de olyant nem tudok szerezni. 

 

Köszi a választ!

 

hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84204

Semmit nem ígérek, hisz nem próbáltam ki.

Amikor először kóstoltatták velem a "gyöngyös" pálinkáját, azt gondoltam, hogy ez "biztosan kisüsti".

Aztán mikor meg is hívtak , hogy nézzem meg, és ott kóstoljam, akkor kezdtem hinni a dologban.

A végső próba pedig akkor lesz, mikor én is kipróbálom, néhány kolléga jelenlétében.  Addig csak "hablaty", meg pénzkidobás az egész :-) De nem bánom. Csak így bizonyosodhatok meg róla, hogy működik a dolog, vagy sem.

Előzmény: norris53 (84202)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84203

Lépni, lépni, lépni....

No de ekkorát?

norris53 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84202

Pálinkás jó napot !

""Szegény ember az, aki ígérni sem tud""

 

Azért egy pár cseppet hagyj belőle nekem is !!  :-)

Előzmény: hal65 (84200)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84201

Szia! Ez nagyon izgalmas és érdekes. Drukkolok!

Előzmény: hal65 (84191)
hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84200

Ígérem, azon leszek!

Előzmény: köműves (84195)
hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84199

"Lépni, lépni, lépni.."

Hasonlót már egyszer mondott valaki.

Tanulni, tanulni, tanulni....:))

Előzmény: Feriba51 (84197)
hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84198

Az első baj az, hogy nem válaszoltál, a meghívásra :-)

A második az, hogy mint tudjuk, az almák nagyon "fajtafüggő"  pálinkák.

Ezért is gondoltam arra, hogy ugyan azon fajtájú, egyszerre erjesztett almánál kéne megcsinálni a próbát. Ez fogja adni, a szerintem megbízható végeredményt.

Előzmény: snapszmester (84196)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84197

...."Elöljáróban annyit, hogy eddig én is az egyoszlopos rendszer nagy ellensége voltam.

Aztán megkóstoltam ennek a rendszrnek a produktumát, és.....   Tényleg nagyon finom!"

 

Jó az ilyeneket hallani!!!!:-))))

Lépni, lépni, lépni...Mondta Feribá:-)))))

Jó nedűt!!!

 

Előzmény: hal65 (84191)
snapszmester Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84196

Nekem is van alma pálinkám. Nagyon kíváncsi vagyok a különbségre.

Előzmény: hal65 (84194)
köműves Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84195

Szia!

Szerintem itt most mindenki baromi kíváncsi lett!

Húzz bele és várjuk a beszámolót! :-)

Előzmény: hal65 (84191)
hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84194

Most cefrézem az almát.

Tudom, nem a legjobb alanya az összehasonlításnak, de sajna most ezt lehet kapni.

Szeretném összehozni, hogy egyszerre főljön,(kb 2-3 hét múlva) kisüstin, és a "tornyoson" is.

Ehhez természetesen meghívnék néhány "szavahihető" embert is :))) 

Ha gondolod, (ebben az inységes időben) Téged is szeretettel látunk majd, a próbán.

Előzmény: snapszmester (84192)
Csirkés1 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84193

Szép jó napot!

 

Hála Nektek sikeresen működik a főzőm, lefőztem a narancsot kozma olaj nélkül. Isteni finom lett!

 

Cefre vásárlás előtt állok, 3 hordóval van tavalyi olcsón, hogy tudom megvizsgálni, hogy jó-e a cefre és érdemes-e megvenni?

snapszmester Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84192

Kedves Mester!

Már nagyon várom az összehasonlító elemzést. :-)

 

Más.

Nem tartom szükségesnek a főzés elemzését mert azt hogy ki milyen pálinkát szeret azt sem lehet befolyásolni. Csinálja meg mindenki a magának tetsző minőséget.

Rengeteg fajta pálinka van forgalomban és nem kell mindet mindenkinek szeretni. Az győz akinek a legtöbben kedvelik a termékét. Ez vonatkozik az otthonfőzőkre is. Arra kell figyelni hogy ne tartalmazzon káros anyagot. Ezen belűl nagy a szórás. Kedvenc zd-és barátom kedvelte a hibának bemutatott szílva szeszt és nem állítom hogy nem ért a pálinkához. Neki ílyen az izlése. Még saját magának sem tud elég rosszat főzni. (Ez a fórum hatása.) :-))

Előzmény: hal65 (84191)
hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84191

Kedves Mester!

 

Leirásod szinte tökéletes.

Annyit tennék még hozzá, hogy kiforróban van egy új, (régi?) eljárás, a "gyöngyös, vagy töltött deflegmátor". A neve tudom kicsit furán hangzik, de majd tisztul ez is:) Ez az eljárás régóta használatos a vegyiparban. Néhány kutató, (fejlesztő) mérnök, azonban "behangolta" CSAK a pálinkához. Részleteket nem írhatok, mert MÁRIS szabadolom védi.

A Lényege, a következő.

Nem kellenek a pisztiriusz tányérok, ezért nincs szükség plusz hűtésre.

Nem kell a csőköteges hűtő a tetejére, igy megint energiát spórolhatunk.

Egymenetben lejön a pálinka, minimális elő, utópárlattal.

A kozmaolajat, a "töltet" magához rántja, így ez a (következő) főzés elején, (előpárlattal) távozik.

Az aromákat, (ízeket) nem elnyomja, mint a pisztoriusz-os, hanem kikerekíti, előhozza.

Elkészítése már nálam is a finisben van. Ha kipróbáltam, beszámolok róla.

Elöljáróban annyit, hogy eddig én is az egyoszlopos rendszer nagy ellensége voltam.

Aztán megkóstoltam ennek a rendszrnek a produktumát, és.....   Tényleg nagyon finom!

 

Előzmény: snapszmester (84186)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84190

A kész pálinkát azért hígítod, mert idejében leállsz és nem főzöd addig, amíg nem kéne hígítani. Bizonyosan tudod miért.

 

A deflegmáció pedig jelen van minden rendszerben, minden párlási folyamatban, kisebb nagyobb mértékben. Na, ennek  a növelése segít a nagyobb alkoholfokú párlatok eléréséhez. Ilyenkor tisztább a párlat, kevesebb a "dzsuva". A gond csak ott van, hogy a "dzsuvához" tartoznak azok az íz, illat hordozó elemek is. Ezért egy komoly deflegmációval rendelkező rendszer, kétszeres főzés után már egy elég tiszta alkoholt ad kevés íz és aroma anyaggal.

 

Egy adott rendszernél pedig a deflegmáció hatása nagyon befolyásolható a tüzeléssel. Egy lassú, csendes párlásnál nagyobb alkoholfokot, tisztább alkoholt kapunk. Akár kellemetlenül szesz ízű, kevés aromával rendelkezőt.  Egy megzavart erős tüzelésnél pedig mindenféle ízekkel, "dzuvákkal" tele párlatot kapunk.

 

Na, ezért egy hangszer minden készülék. Ki kell tapasztalni, milyen tüzeléssel, milyen cefréből kapjuk a számunkra kellemes ízű pálinkát. És ez nem jelenti azt, hogy a szomszédnak is ízleni fog.

Szerintem, és csak szerintem a kétlépcsős főzésnél nem szükséges a rendszerben egy deflegmációt növelő elemet használni. Az egymeneteseknél már igen. Mindegyiken jól kell lefogni a húrt!!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Szkajvolker Lajos (84187)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84189

Erre gondoltam, tehát elvileg jobb ízű pálinka lesz. Ha jól emlékszem Te is most próbálkoztál vele, mi a tapasztalat? Egy vízhűtésest egyből fel kell tötleni vagy csak miután megvolt az előpárlat elvétel? Cefre főzésnél kell használni?

Előzmény: rézműves1 (84188)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84188

...többek között azért is, mert a víz "ingyen" jön a csapból, azt nem kell nekünk a drága gázzal, meg egy csomó idővel "előállítani", de a magas forráspontú összetevők között nem csak víz van, hanem egy csomó olyan "dolog", ami nem biztos , hogy kell a páleszba...így a "dzsuvák" egy része is visszafolyik az üstbe a vízzel együtt...

Előzmény: Szkajvolker Lajos (84187)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84187

Köszönöm, ezt nagyjából tudtam, de ez miért jó nekünk? Hiszen a kész pálinkát mindig hígitani kell, még deflegmátor nélkül is.

Előzmény: snapszmester (84186)
snapszmester Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84186

"Deflegmáció

 

A lepárlóüstből távozó gőz alkoholkoncentrációja deflegmációval is növelhető. A deflegmáció a már előbbiekben ismertetett részleges cseppfolyósítás megfelelő alkalmazása. Az üst fölé szerelt deflegmátorok mérsékelt hűtésével elérhető, hogy a gőzelegyből csak a nagyobb forráspontú víz cseppfolyósodjék, és így a távozó gőz alkoholban gazdagabb legyen. A deflegmátor hűtése akkor megfelelő, ha a deflegmációs hőmérséklet kisebb a víz, de nagyobb az alkohol kondenzációs hőmérsékleténél. Ily módon elérhető, hogy az üstbe visszafolyó kondenzátum főleg vizet, míg a deflegmátorból kilépő gőz túlnyomórészt alkoholt tartalmazzon. A hagyományos kisüsti készülékeken deflegmációval növelik az alkoholkoncentrációt. Deflegmátorként Pistorius-tányért vagy csőköteges hűtőt használnak. Emellett deflegmáló hatású az üstre szerelt sisak és a megfelelően vezetett páracső is."

 

Ennyi. Csodát nem ettől kell várni. Azt már a gyümölcs kiválasztásával kell elérni.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (84185)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84185

A deflegmációval kapcsolatban van valami írás valahol? Miért jó, min változtat ,ízek jobbak?Minden érdekel.

Feriba51 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84184

Gratulálok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Még jó, hogy szóltam, hogy hullámosodik először:-)))))

Hááát azért ennyi próbából, ilyen eredményt elérni, nem semmi. Ügyes vagy és bizonyosan a kollégák is segítettek tanácsokkal.

Hamar rájöttél a titokra.

Most már növelheted a méreteket és lassan az üst alját is kinyomod, na meg egy nagy méretű sisakot.

A pálinka minősége ilyen cuccban nem is lehet rossz:-)))

Jó nedűt!!!!

 

Előzmény: kupeci (84183)
kupeci Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84183

Mondhatnám úgy is hogy "mekcsináltam"...:)

Előzmény: Törölt nick (84182)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84182

grt

Előzmény: kupeci (84181)
kupeci Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84181

Eleinte csak "repedt hamutartóhoz" hasonlított,de avége felé kezdett kialakulni:)Bár a családomat nehéz lenne mélynyomásból eltartanom!:))

hal65 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84180
Itt nézz szét.
Nagyon jó minőségű csatjaik vannak!
http://biotek.hu/index.php?m=16669
Előzmény: Tarnamenti (84160)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84179

Ez nem leégett, ennek nemes egyszerűséggel rohadt íze van. Csipkebogyó lenne, illatra kiváló, de az íze... Istencsapás :@

Előzmény: sogi01 (84172)
Miklós1 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84178

Turista faszénnel leírtam a szűrést a 22961 hsz.-ban. Többször használom ugyanazta a szenet mert 1-2hét múlva elillan róla az illóolaj amit kiszűrtem vele.

Tarnamenti

A 100Ft-os békazárak elég kicsik, gyengék és nem rozsdamentesek, csak galvanizáltak. A Menet-trend Kft.-nél vettem (2éve) rendelés alapján 1000Ft/db áron nagyon jó masszív rozsdamentes békazárakat, nekem 8 kellett.

Itt a honlapjuk, szerintem ezt vettem: 07 stabil típusú békazár Art. Nr 412-20.

 

Előzmény: SándorTiszteletes (84167)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!