Keresés

Részletes keresés

sogi01 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70466

Kicsit unatkoztam ...elkezdtem alkotni... még nincs kész...pillanatkép:)

Namostatuti Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70465

5,5l meggy alszeszem lett, már rotyog, kíváncsi leszek a végeredményre.

TJ_Zs Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70464

Meg nem mondom, hogy ólommmentes-e, de 2-3 éve vásárolt -a paszta 7- ívóvízhez elfogadott paraméterekkel.

Előzmény: rézműves1 (70461)
rézműves1 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70463

...az "ÚJ" biztonsági szelepes "söröscsalád"......elől egy 30-as, hátul egy 50-es......na ez dupla lett.........az 50-es......és a szerelvénye...

 

...kétfajta szerelvény, de mindkettő lefúj 2.5-bárnál...de az üzemi nyomás ennél a gőzfűtésnél

sem nagyobb 1.5-bárnál...

sogi01 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70462

ha van a közeledbe műanyag nyílászáró beépitő akkor tőle kaphatsz. 

Előzmény: sogi01 (70460)
rézműves1 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70461

...nem tudom, hogy melyik jobb, de szerintem mindkettő megfelel a mi céljainknak...persze ha jól

vannak elkészítve és pláne méretezve...a LEIBIG-hűtőt kicsit valóban nehezebb elkészíteni, de ha

valakinek kevés a helye, viszont van folyóvize (vagy tud hordóból áramoltatni) akkor ideális...

 

...én a lágyforrasztásoknál, ahol az alkohollal, vagy a párával találkozik, ott ólommentes forraszanyagot használok...de a mi viszonyaink közt, ha régi típusú ólmos a forrasztás, az sem okoz komoly gondot, mert egyrészt kis mennyiségekről van szó, másrészt a felületek is igen

csekélyek...nem kell túl "spirázni" a dolgot...

 

                                                                                            ...jó nedűt...

Előzmény: TJ_Zs (70445)
sogi01 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70460

Ez is fagyis. És műanyag takaróléc van benne. öntapadós belehajtva kis füllel.

Előzmény: Namostatuti (70459)
Namostatuti Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70459

Nagyon precíz kivitelezés, csak egy kérdésem lenne hozzá, a válaszfalat mivel ragasztottad bele a dobozba?

Jó egy merevebb jégkrémesboboz, vagy valami hasonló tégely hozzá, amiben élelmiszer volt?

Előzmény: sogi01 (70457)
sogi01 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70458

A válaszfal teteje magasabban van az alszesz szintjétöl. igy az első rekeszbe marad az olaj.

 

Előzmény: sogi01 (70457)
sogi01 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70457

   Én ezt a fajta szűröt használom.

Fözés elött beteszek a fagyasztóba fél liter vizet,mire megindulna az alszesz elég hideg lessz és mehet a szűrőbe. Az olajat lehet kanalazni vagy felitatni ahogy Miklós1 is írta.

Van benne egy válaszfal is 2/3 résznél alul 1 mm hézaggal . 

Előzmény: Namostatuti (70454)
Namostatuti Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70456

Akkor félreértettem a működési elvet....

Adobozba csepegjen az alszesz, és a csövön megy ki, a csövön nem folyik ki a kozmaolaj is?

Amúgy így feljött a tetejére a kozmaolaj, és szépen le tudtam szedni róla...

Na, egy pillanat,és átalakítom, értem már, mit írsz, le kell hajlani a csőnek a szint alá...

és ígya kozmaolaj nem folyik ki!

Nagyszerű!!!

:)

Előzmény: Miklós1 (70455)
Miklós1 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70455

A Szöllősi szűrőt még egy kicsit alakítsd át, mert nem ez a működési módja, bár kétségtelenül keresztülvezeted vízen így is az alszeszt, de közben a víz lezárja a párateredet mert a vízben végződik a hűtő.

Nézd meg a fényképet megint, képzeld el, hogy feltöltöted a dobozkát vízzel addig, hogy még nem cseppen ki a kihajló csövön. Ezután teszed a szűrőt a hűtő vége alá és ebbe csöpög az alszesz. Amint nő a dobozka vízszintje egyszercsak kicsurran a lehajló csövön, ott gyűjtöd az alszeszt, a dobozkában pedig figyeled a víz felszínét, vadászod a kozmaolajat.

A vízbe csepegő alszesz kihígul és ezért válik ki a kozmaolaj, a lehajló cső a víz fenekéről viszi tovább a folyadékot. A komplikáltabb változatokban mechanikus szűrés is van, a legújabb Szöllősi szűrő konstrukciókat pedig 20cm mélyre csináljuk, hogy a kihígulásra legyen idő. A szűrő víztérfogata az üsttérfogat 3%-a körül van. Kezdésnek jó lesz a dobozka is, majd meglátod.

Előzmény: Namostatuti (70454)
Namostatuti Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70454

A "Szőllősy-szűrő", a hűtőtartály a felfogóedénnyel, illetve a komplett technika!

deszegregator Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70453

Csak ioncserélő műgyantán (Víz kezelésére használatos, rendelhető 1 kg. tételben), Isten ments az aktív széntől, az aztán sterilizálna, bár nem tudom az Olasz által összeállított alkotás milyen. A tisztázás után, még hígítás előtt engedem át a páleszt, így kevesebb mennyiséget kell szűrni, kevesebb a töretés, illat, aromaveszteség.

Előzmény: Hatóság0301 (70411)
barkócza Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70452

Igen, a hőmérsékletmérés úgy korrekt. :) Szerintem érdemes a páracsőbe is ilyen (minél vékonyabb és hosszabb) béléscsővel belépve mérni a hőmérsékletet, pontosabb, gyorsabban reagál a változásra.

Előzmény: snapszmester (70448)
Muity Mijo Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70451
  • "De akkor se lett semmi baj amikor a pesti csapvizet használtam egyszer lustaságból."

Nem-nem, de ha a pálinkakészítésnél igyekszem maximális igényességre törekedni, akkor nehogy már az alkoholfok beállításánál engedjek meg magamnak lazaságot.

Megboldogult apám a szódavíz híve volt (természetesen nem az otthon előállítható szifonosé), és nem véletlenül.

Láttál te már működő szódagyártó üzemet?

Érdemes megnézni!

Részint amiatt, hogy az üzemeltető milyen kemény előrásoknak megfelelő szűrőrendszert köteles a csapvíz feldolgozásához használni, másrészt azért, hogy lássuk, mi minden marad ezekben a szűrőkben.

Hányingert keltő!

Hihetetlen, hogy az a halomnyi szutyvadék a vezetékes vízzel mind belénk kerül ... :(

Néha iszok csapvizet, de ha ez eszembe jut, azonnal fertőtlenítem a bélrendszeremet tiszta kisüsti pálinkával.

 

Előzmény: Miklós1 (70449)
Namostatuti Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70450

Köszönöm szépen a tanácsokat, megfogadom őket, bár én a vattakorongos módszert csináltam volna, de ez az edényke tetszik, gyorsan összerakok egyet, és ezen megy a főzés majd. Jelenleg a deszt. vizet forralom ki a berendezésen, 2 liter szerintem elég a 20 liter meggycefrém pálinkájának befokolásához.

Előzmény: Miklós1 (70449)
Miklós1 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70449

A cefre alatt akkor fűts erősebben ha duplafalú főződ van, egyébként az odaégés probléma körrel szembesülsz (csodamódszerek amik néha mégis odaégetik...). Ezután kihagytad a kozmaolaj szűrést, amikor az alszesz csöpög, engedd át vízen egy hasonló alkotmány (a Szöllősy szűrő egyszerűsített változata) segítségével.

A főzés elején teletöltöd hideg vízzel, a vizet nem cseréled, a főzés végén a szűrő tartalmát papírszűrőn át még felhasználhatod. Főzés közben a víz tetején megjelenő matt hártyákat leszeded kanállal, szalvétával. Ez megint egy problémakör, mert van aki csak vattakorongon engedi át az alszeszt, van aki mélyhűtőbe teszi és utólag vadássza le a hártyákat...

A kész alszeszedet 25%-ra hígítsd ha erősebb lenne, így kezdd a finomítást.

Az előpárlat elvételnél vannak a kis poharak, az előpárlat mennyisége jó cefrézés esetén az alszesz 0,5%-a is lehet, de 1,5%-nál nem több (valami ecetfészek esetén végig jön a szúrós szag, de az nálunk ugye nem fordulhat elő).

A hígításhoz felforralt és vízkőtől szűrt csapvíz is jó, meg az is jó ha a főződön átdesztillálod, de én például hideg ioncserélt vizet használok, van aki margitszigeti ásványvizet és van aki...

De akkor se lett semmi baj amikor a pesti csapvizet használtam egyszer lustaságból.

Előzmény: Namostatuti (70444)
snapszmester Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70448

Van 3,5 dl-es főzőm és mikroszkópom.

 

Más.

Mérem a cefre és az alszesz hőfokát. Ez ad használható értéket. Ezt csak béléscsővel lehet ezért eddig nem tettem.

Előzmény: barkócza (70447)
barkócza Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70447

Ennyi pálinkát te már csak nagyítóval látsz... :))

Előzmény: snapszmester (70446)
snapszmester Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70446

Egy apró kiegészítés.

Az előpárlatot poharazzuk. Jó esetben van 15 L alszesz ennek 1% 1,5 dl. Ezt inkább 2-3 cl-enként különítsd el.

Az utópárlatnál megjön a rossz íz és váltás. Ha még van benn alkohol akkor kifőzheted és a többivel majd egyszer kifinomítod.

A többi észrevételt majd a kis főzésben szakértők megteszik.

Üdv.

 

Előzmény: Namostatuti (70444)
TJ_Zs Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70445

Nem én kérdeztem a 17l-es török kuktát. Nekem tegnap jött meg a 14l-es :)

A választ természetesen köszönöm.

Nekem cső a csőben rézhűtőm van.

A spirál jobb vagy csak egyszerűbb elkészíteni? Mondjuk nekem ez volt egyszerűbb.

Hibásan gondolom, hogy ha számítana a sárgaréz akkor a csövek forasztásához használt forrasz is számítana?

Csak -a már említett- kis felületek miatt elhanyagolható.

Előzmény: rézműves1 (70438)
Namostatuti Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70444

Igen,jópár dolgot tudok a főzés menetéről, 2/3-3/4-ig szabad tölteni, először erősebb fűtéssel, majd mikor melegszik a páracső, visszavenni a teljesítményt, lassan,egyenletesen kell lefőzni az alszeszt. Az alszeszt lepárolni már 80-90%-ig töltött edénnyel lehet, mert nem habzik fel. Szintén erősebb kezdeti fűtéssel, majd később lassan, egyenletes fűtéssel, réz elejét (alszesz mennyiségének 0,5%-a) elvenni, aztán az előpárlat, amely 1%-a az alszesz mennyiségének, ezt is elkülöníteni, utána jön a középpárlat, majd amikor kezd főtt, fazék illata, íze lenni, az az utópárlat, azt is el kell különíteni (alszesz mennyiségének kb 25%-a), mikor a lefolyó szesz 45-50%-os, akkor kezd átváltani utópárlatra, ekkor figyelni kell, javasolják 5 db 0,5dl-es poharat egymás után megtölteni a lefolyó szesszel, és felhígítva megkóstolni őket, amelyiknek rossz íze van, onnan kezdve megsemmisítendő az utópárlat, és a főzés befejezhető. Naggyából ennyit tudok,illetve vélek tudni a pálinkafőzés rejtelmeiről, ha valamit nem jól tudok, javítsatok ki, mert jó minőséget szeretnék itthon előállítani, a vizet meg megoldom! :)

 

Üdvözlettel: Namostatuti

Előzmény: snapszmester (70439)
vf1 Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70443

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

 http://czidro.eu/wessling/palinka_keszites/ 

 

http://www.kokoferm.hu/pdf/cikkek/szesz/SZESZ~16.PDF

 

 http://www.halfozok.com/

 

A pH beállításról Miklós1  69058-as hozzászólásában.


 Nem reklám!

 

Előzmény: vf1 (70345)
TJ_Zs Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70442

Azt sejtem, ha csak 105-ig hőálló akkor nem szilikoncső. Ugyanaz lehet mint a sima PVC vagy "üzemanyag" csövek?

Mert ezeket legalább be tudom szerezni. Gondolom a kis felület miatt itt sem számit a forró alkoholpára.

Előzmény: Miklós1 (70433)
cloaked Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70441

Szia! Az ilyen hivatalosan a „kivonatolással és lepárlással nyert párlat” nevet viseli, és tudni kell róla, hogy a törvényes előállításához csak 20 liter szeszt engedélyeznek 100 kg gyümölcs mellé, és annak a szesznek is ugyanabból a gyümölcsből kell készülnie. Ez, és az a tény, hogy ebből a párlatfajtából egyetlen eredetvédett fajta sem létezik, azt sejteti, hogy a tisztaszeszbe áztatott málna kicsit sem lesz díjnyertes. Adott mennyiségű gyümölcsből inkább csak más lesz az íz, mint gazdagabb.

Előzmény: Cefre86 (70349)
szilvakukc Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70440

Szia!

Asszem, málnaügyben tudok Neked tanácsot adni!:

A málnapálinka, málnából készül. A szarpálinka, meg szarból!

 

Előzmény: Cefre86 (70349)
snapszmester Creative Commons License 2012.06.30 0 0 70439

Na látod, már most több infónk van arra miben kell a segítség.

Első hozzászólásban a víz után érdeklődni nem tűnik átgondolt segítség kérésnek.

Ha valaki hozzám jár tizenpár éve többet tud a főzésről mint hogy a hígító víz minőségét firtassa.

Előzmény: Namostatuti (70435)
rézműves1 Creative Commons License 2012.06.29 0 0 70438

...egy "ócsó" megoldás az említett 17-lityis török kukta hűtőjére...

 

...16-literes festékes vödör, némi 10-es rézcső feltekerve, egy 45-forintos műanyag tömszelence,

egy kis forrasztás, némi kézügyesség...ennyi...

Előzmény: TJ_Zs (70426)
vf1 Creative Commons License 2012.06.29 0 0 70437

Hígításhoz jó a felforralt, lehűtött víz.

Előzmény: Namostatuti (70435)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!