Keresés

Részletes keresés

zsoltika198502 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70280

sziasztok!!!!

 kérdezni szeretnék tőletek!!!

főzőt szeretnék vásárolni és Rézműves barátunk főzője nagyon szimpatikus a számomra!!

valaki vett már tőle főzőt???

ha igen akkor kérem a tapasztalatait megírná nekem a főzővel kapcsolatban!!!

 

vf1 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70279

Ha érdekel, rendelek neked, most kb 3500 forint, meg  annyi amennyiért elviszi innn a posta. Emilcímem publikus.

Előzmény: hevezoli64 (70278)
hevezoli64 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70278

Hi!

Ahogy igértem, beszámolok egy-két dologról.

A bodza virág párlatom elkészült, s gyakorlatilag frissen ihatatlan volt. Rendkívül erős lett a virág iz, drogos, gyógyital jellegű. Többet nem csinálok.

A cseresznye cefrémet a habarcskeverő szépen szétvágta, a mag nem tört össze. A pektinbontó hihetetlen módon elfolyósította, mindenkinek maximálisan ajánlom. A hordócska fedelét megfúrtam, a legegyszerűbb kotyogó van benne, szép lassan erjed, hibátlan eddig. Később beszámolok a végeredményről.

Itt ugyan off, de szilvám gyönyörű, nem hullik, ágak hajlanak, fák roskadoznak. Jég nem volt, viszont végre több jó eső is hullott. Tavasszal a fagy is megkímélt.

PH mérőt még nem vettem, helyi boltban 9600 Ft-ért kínálják. Netes rendelést még nem csináltam (ebay). kissé idegen tőlem. A boltos 300Ft-ért bevizsgálja a cefrémet, ha viszek mintát. Papíros saccoló 2700 Ft.

Üdv. és sok sikert..)

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70277

Üdv!

Kamra "takarítása közben" kell az idei befőttnek a hely, sikerült 20liter külömböző befőttet összeöntentem. Kérdésem lehet ebből pálinkát főznöm, és mit adjak hozzá? Kezeljem úgy mint a normál cefrét?

deszegregator Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70276

Kinek fognak fizetni? Nekem? Neeem, elvből nem főzök pénzért, ez számomra hobbi! Dugják fel maguknak a pénzüket, igaz  én se fizetek egy huncut petákot sem. Nem értem a hisztériakeltést! 50 literig főzethet a bérfőzető, főzhet az otthonfőző! Most sunyin az otthonfőzők ellen megy a "nektek bejött a világ" című történet, pedig egy bérfőző is annyit főzet amennyit nem szégyell, számos konkrét esetet tudok, elég ha Jóskapestát elviszi a főzdébe magával, és odaadja a személyiét következő 50 literhez...Gyerekek ne nézzük már hülyének egymást! Nem kérek elnézést ( by Tonhauser lászló) , nem kell itt senkit félteni, de irigyelni sem. Az Unióban annyi nem kóser ügy van gyakorlatilag minden tagországban , hogy teljesen jelentéktelenné devalválja a mi pálinkaszabadságunkat! Persze egy kormányváltáson lehet aggódni, mert eddig minden vadbarom tokostúl rúgta be az ajtót amikor a kormányra került, tehát jogos az aggodalom, akár még hajtóvadászatot is indítanak ellenünk Európa nevében. Lesznek túlélők, lesznek otthonfőzők akkor is....

Előzmény: NO-KUBU (70248)
Baracilin Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70275

3 hét alatt végbe kell hogy menjen az erjedés főleg ilyen időben...a jól záródó hozdóknál viszont sokáig bent marad a CO2 a cefre fölött.

Előzmény: vfary (70273)
barkócza Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70274

Elég hihetetlen, hogy 3 hét alatt ne forrt volna ki. A gyufapróba csak egy próba, nem szentség. Legfontosabb megkóstolni a cefrét, édes-e még? Jó kritérium az is, hogy a bunda összetörése után dagad-e még a cefre?

 

Ahogy Snapszmester szokta mondani, a faeper a legkényesebb cefre, nagyon-nagyon ideje lenne főzni.

Előzmény: vfary (70273)
vfary Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70273

budafoki élesztőt tettem bele

már van az egyik 120 hordó 3hetes de a gyufa még mindég elalszik a hordó tetején

akkor még mindég nem forrt ki teljesen

Előzmény: Baracilin (70216)
hal65 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70272

Most hogy mondod a kesernyés ízt, én is találkoztam egyszer vele.

De akkor az almán (héjjon) apró fekete pöttyök voltak, már a feldolgozáskor is.

Ezek a foltok tették sztem keserűvé, mert ha kóstoltam az almát, már akkor is érezhető volt rajta.

Kivéve ha lehámoztam a héjját.

Gondolom ez valami almabetegség lehetett.

 

Előzmény: sleves (70270)
piposta2 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70271

Sziasztok!

Igen valszeg a zúzást nagyoltam el, a tegnapit alaposabban pépesítettem, elválik ha magozom. Egyébként úgy látom nem ül le az aljára a mag, még a tetején is van.

 

Másik kérdés: a tegnap beindított (kb.50 liter, meggy) már forrásban lévőhöz öntöttem 3 liter vizet, nem találtam levesnek, szinte bunda volt az egész teteje amíg beleértem. Nagy bűnt követtem el?

Előzmény: snapszmester (70116)
sleves Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70270

Almánál már én is találkoztam régebben (még a fórum előtti időkben) ilyen kesernyés ízzel, így utólag az elő-, utópárlat elválasztási hibának gondolom. 

Előzmény: caniculus (70255)
barkócza Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70269

Tegnap írtam egy hosszabb választ, de eltűnt. A lényeg, hogy az egyetlen kritikus dolog a napon kinnfelejtés lehet, ennek lehetnek következményei.

 

Mindenesetre ha pH-t állítasz be, azt rögtön a cefrézésnél tedd, és ne két nappal később.

 

Nem kell két hetet kivárni a főzéssel, amint kiforrt, főzhető. Inkább előbb, mint később.

 

Az alma önmagában tartalmaz egy kis keserűséget. Én eddig csak friss almát cefréztem, lehet, hogy a tavalyi alma ilyenkor már még keserűbb? Nem tudom. A cseresznye csak akkor keserű, ha maggal együtt főzöd.

 

A réz is adhat keserű ízt a pálinkának. Számottevő réz akkor kerülhet a pálinkába, ha 1. a hűtő rézből van (az üst és a páracső anyaga nem számít), 2. és a cefere legalább valamennyire ecetes volt. A kationcserélő műgyanta kiszedi a rezet, ha az a baj. Alternatív eljárás a sovány tejes derítés és szűrés, ez is kicsapja a rezet. Keress vissza, sok ilyen hozzászólást találsz. A pálinka egy kis részén próbaként megcsinálhatod  a tejes derítést.

Előzmény: caniculus (70255)
rézműves1 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70268

...pályinkás jó reggelt...

Hatóság0301 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70267

Köszönöm a tanácsokat kén ügyből kifolyólagosan! :)

Folyatom és szellőztetem!

vf1 Creative Commons License 2012.06.26 0 0 70266

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?

  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

 http://czidro.eu/wessling/palinka_keszites/ 

 

http://www.kokoferm.hu/pdf/cikkek/szesz/SZESZ~16.PDF

 

 http://www.halfozok.com/

 

A pH beállításról Miklós1  69058-as hozzászólásában.


  Nem reklám!

 

Előzmény: vf1 (70227)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70265

Hát persze. De hiába a jobb kereset, nagyon is tudnak néha garasoskodni.

Előzmény: Cipurró (70264)
Cipurró Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70264

Ez mind szép és jó,de nagyon sarkítva a dolgot:az ottani jövedelm mellett nem okoz akkora terhet az adózás.(kb. annyi órabérért dolgoznak)

Ja,és arrafelé az ÁFA sem ennyi:-)

Előzmény: barkócza (70263)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70263
golyós Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70262

Nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy bekeményítenének főzés ügyben, mert a 2/3-ad, 2/3-adát veszítenék el 14.ben.

Ennyire nem állhatnak jól....... ( mi vagyunk többen,,,  :-)))   )

üdv.g.

Előzmény: Baracilin (70257)
Cipurró Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70261

Igen,ezzel teljesen egyetértek.Mindenesetre van még idő,amit hasznosan lehet eltölteni :-P

Előzmény: barkócza (70259)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70260

Sőt, vizelni is csak szeszmérőn át szabad. :)

Előzmény: Cipurró (70258)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70259

Hát igen. Az Origón egy elég jó cikk jelent meg az üggyel kapcsolatban:

 

http://www.origo.hu/itthon/20120625-nepszaru-az-adomentes-otthoni-palinkafozes-de-az-europai-bizottsag-megszuntetne.html

 

Tényleg arról van szó, hogy az otthonfőzés engedélyezése politikai szándékk kérdése. Ez a mostani kormány számára, úgy néz ki, presztiskérdés, de előbb-utóbb lesz még kormányváltás, és a következő kormány lehet, hogy épp a pálinkafőzés betiltásából csinál majd presztiskérdést. (Most csak a lehetőségeket latolgatom, nem politizálni akarok.)

Előzmény: Cipurró (70258)
Cipurró Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70258

Még a szennyvízakna fedelét is két ólommal zárják,tehát a zárak csökkentésének esélye erősen a nulla felé tendál.....

Kis üst beállítására most is van lehetőség,de nagyon nem érné meg...

Ha netán negatív fordulatot vesz a dolog nem tudsz,tudunk kiállni az ügyért,ugyanis senki érintett véleményére, tanácsáran nem kíváncsiak(ahogy ezt 2010-ben láthattuk-Pálinkatanács)...

Az adó visszaállítása nem fog egyik napról a másikra történni,lehet hogy nem is állítják vissza.Még semmi konkrétumot nem tudni,azon a néhány cikken kívül amit a média megszellőztetett.Az únió több száz felszólítást intézett több tagország felé,ez csak egy a kupacból amit kiragadtak,mivel szerepel benne a pálinka szó,és az ezt tartalmazó cikket jobban el lehet adni,mint pl. ami a GDP-ről szól.Véleményem szerint még nem kell pánikolni,ki kell várni a végét,tenni úgy sem lehet semmit,sem érte,sem ellene.

 

Üdv

 

Előzmény: barkócza (70252)
Baracilin Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70257

"...zörög már rég a haraszt

rábasztál szegény paraszt.

Megtörsz majd mint a perec,

az únijó nem ereszt..."

 

nagyon szeretnék de ezért nem járok versenyekre...van egy olyan érzésem lesz itt még illegálba főzött pálinka.

Előzmény: NO-KUBU (70254)
kupeci Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70256

..hehe:))

Előzmény: norris53 (70239)
caniculus Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70255

Tisztelt Kollégák!

 

Kezdőként tanácsot kérek. Eddig három főzésen vagyok túl (sorrendben: alma, eper, cseresznye) több-kevesebb sikerrel. Az eljárás a következő volt: aprítás vagy zúzás, pektinbontó, élesztő, élesztőtáp, 1-2 nap után pH3.0-3.2 beállítás, 7. napon főzés (csak hétvégén volt időm és nem bírtam kivárni a két hetet).

 

Az alma és a cseresznye pálinkámban érzek valamilyen nehéz kesernyés kellemetlen ízt. Az alma egy hónap pihentetés és egy hónap cseresznyefa hordós érlelés után is élvezhetetlen. Tapasztaltabbak szerint nem ecetsav/tejsav/vajsav hiba, se nem keserűmandula/doh/akrolein. Az erjesztés szabályos menetéhez képest az egyetlen eltérés, hogy 1-2 napig kint volt a májusi melegben és egy kicsit kifutott, de az erjedés akkor sem állt le. Főzésnél kellemes almaillat volt és a cefre nem égett le. 24 literes vörösréz üstöt használtunk. 45 szeszfokra visszahigítva szép tiszta maradt.

 

A cseresznyét tegnapelőtt csináltam és ebben is érezni valamilyen nehéz fémes ízt, bár jóval enyhébben, mint az almánál. Talán még javulni is fog a pihentetés és érlelés alatt. Otthoni 17 literes rozsdamentes kuktával (és vörösréz páracsővel) főztem.

 

Az alma és cseresznye között a pektináz+élesztő+tápsó kombináción kívül egyedül az a közös, hogy foszforsavval állítottam pH-t. Ez okozhat ilyen mértékű ízhibát?

 

Van értelme ioncserélő gyantával próbálkozni?

 

Az eperrel nem volt semmi gond, kellemes illata és íze van. Az is a rozsdamentes kuktával készült, de citromsavat használtam pH beállításhoz.

 

Köszönöm a választ és azt a sok hasznos dolgot, amit eddig itt tanultam.

NO-KUBU Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70254

... gondolok a vámzárak számának csökkentésére, vagy hogy bizonyos méret alatt nekik se kellene szeszmérőt föltenni. Így a nagy üst mellett több, kisebb üstöt is beállíthatnának, amiben a delikát kis tételek összeöntés nélkül lefőzhetők. Stb.

 

Szerinted ????

 

 

Sokan befizetnék, akkor is, ha nen ellenőrzik minden másnap, vagy akár gyakorlatilag sohasem.

 

Szted elegen ??

 


Előzmény: barkócza (70252)
csiga1974 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70253
jó estét mindenkinek.kérdeznék snapszmester, csinálok egy 100literes pálinkafőzőt és szeretnék hozá egy kozmaolaj szürőt kellene rola rajz méretekel ha lehetséges.elöre is köszönöm.
Előzmény: snapszmester (70249)
barkócza Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70252

Nahát nyilván, hogy magunk mellett ki kell állnunk, de szerintem ha a bérfőzdések és az otthonfőzők közösen tudnának kiállni, akkor az lenne az igazi. Azt nem hiszem, hogy az adómentes bérfőzetés megmaradhat, túl nagy az ellenszél. Ezzel szemben a bérfőzdéseknek egyéb könnyítéseket lehetne kiharcolni, gondolok a vámzárak számának csökkentésére, vagy hogy bizonyos méret alatt nekik se kellene szeszmérőt föltenni. Így a nagy üst mellett több, kisebb üstöt is beállíthatnának, amiben a delikát kis tételek összeöntés nélkül lefőzhetők. Stb.

 

Az otthonfőzés adómentességének megőrzésére van esély, de ez persze igazságtalan lenne a bérfőzdékkel szemben. Megjegyzem, nem öröm, de a világ igazságtalanságra épül, bárki bármit is mond. :(

 

Ha fizetős lenne az otthonfőzés, akkor pedig a személyi jövedelemadó bevallásban önként bevallott és befizetett szeszadót tudom elképzelni. Sokan befizetnék, akkor is, ha nen ellenőrzik minden másnap, vagy akár gyakorlatilag sohasem.

Előzmény: NO-KUBU (70248)
snapszmester Creative Commons License 2012.06.25 0 0 70251

Többen, többet.

Előzmény: hal65 (70250)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!